Reklama

úterý 13. července 2021

Proč Kolář s Vystrčilem nepřejí prezidentově cestě do Číny?

Jiří Paroubek

13.7.2021 VašeVěc

Když před pár dny prezident Zeman oznámil, že hodlá v příštím roce odletět na návštěvu do Číny, věděl jsem, že to dříve nebo později vyvolá odpor „našich“ sinožroutů. V prvním okamžiku byli zřejmě překvapeni, neboť prezident načasoval toto oznámení do dní, které jsou v Česku tradičně využívány jako volné dny, v nichž je ignorována politika.Také pánové Vystrčil a Kolář, kteří dnes vystupují se svými „výhradami“, které by vlastně - pokud by je prezident bral vážně- znemožnily prezidentovu cestu do Číny, si zřejmě dali začátkem července pár dní bene. A teď už jsou zase v práci nebo tam, kde to považují za práci. A přemýšlejí, jak prezidentovu cestu co nejvíce zkomplikovat a nejlépe ji zhatit.

A tak se v LN objevil v pondělí (12. 7.) článek autorky I. Křížové pod názvem „Hledá se termín čínské mise“. Skutečným autorem článku je ovšem zřejmě nikoliv Křížová, ale náš výtečný diplomat a vůbec borec na zahraniční politiku, Petr Kolář. Ten v duchu přístupu svého zaměstnavatele (tím zrovna nemyslím popletu Vytrčila, předsedu Senátu), hledá důvody, proč to vlastně nejde, aby M. Zeman do Pekingu v příštím roce jel.

V článku se přitom objevuje jedna velmi závažná informace, kterou Vystrčilové, Kolářové a spol. rádi přehlížejí. Obchod mezi Evropskou unií (EU) a Čínou, dosáhl v roce 2020 objemu 709 mld. dolarů, takže je větší nežli obchod mezi EU a USA. Ten ve stejném roce dosáhl objemu 671 mld. dolarů. Já bych ještě dodal, že bychom měli respektovat také to, že velká část českého exportu do Číny jde formou subdodávek zejména německému průmyslu, který kompletuje hotové výrobky, mj. také z českých komponentů a náhradních dílů. Takže není ve statistikách našeho obchodu s Čínou vidět. To platí zejména pro automobily.

Předpokládat proto, že zejména Německo bude provádět vůči Číně trumpovsky hloupou politiku rozšiřování dovozních cel, sankcí a vývozu lidských práv, je poněkud liché. Ostatně M. Zeman nepostupuje při svém rozhodnutí o udržování vztahů s Pekingem na přiměřené úrovni ani svévolně, ani náhodně. Ale naopak plánovitě ve smyslu dohody o strategické spolupráci, kterou Česko a Čína před šesti lety podepsaly. To, že tato dohoda nepřivedla do Česka větší objemy investic z Číny, je jen naše hloupost.

Nejlepší a nejviditelnější čínská investice v Česku je tak t.č. pražská Slavia. Fotbalisté pražské Slavie se s přiměřeně vysokými investicemi Číňanů (nesrovnatelnými s objemy investic, které dávají naftoví šejkové z Perského zálivu do jiných evropských klubů) a českým know-how propracovala mezi dvacítku či třicítku nejlepších fotbalových klubů Evropy. A hráči Slavie, či bývalí hráči Slavie, byli páteří, osou úspěšného fotbalového týmu Česka na ME v kopané...

V článku v LN se několikrát objevují poněkud zpozdilé, ba přímo reakční názory bývalého diplomata P. Koláře, který se snaží prostřednictvím šéfa Senátu Vystrčila, jehož je poradcem, dlouhodobě pěkně mastit česko-čínské vztahy až do jejich úplného zničení.

Teze jejich přístupu jsou zhruba následující:

1. Žádný termín v příštím roce pro prezidentskou návštěvu prý není vhodný. Vždyť považte, ve druhé polovině roku bude probíhat české předsednictví EU!

Ale v rámci svých aktivit ke svému největšímu obchodnímu partnerovi, jímž je Čína, EU přeci naopak bude mít jako celek zájem o rozvoj vzájemných vztahů. Možná, že to nebude platit pro některé pobaltské země, tedy země s uplatněním velkého vlivu americké diplomacie, ale většina zemí EU takový zájem má. Proč by tedy prezident neměl mít důvěru špiček EU a vlády pro takovouto cestu vykonanou v příštím roce. Ono upřímně, pokud ta cesta proběhne před českým předsednictvím EU nebo v jeho průběhu, je v zásadě jedno.

2. Našim senátorům, kteří by tak rádi obrátili kolo dějin zpět před rok 1971 (tedy před uzavření paktu mezi prezidentem USA Nixonem a předsedou ČLR Mao Ce-tungem), ale ono to nějak nejde.

Senátoři vyzvali k bojkotu ZOH v Pekingu, jež se uskuteční v únoru příštího roku. Ale nikdo jich nedbá. A je dobře, že jich nedbá ani prezident republiky.

3. Podle Ústavy ČR je Senát, poté co ztratil privilegium, spolu se sněmovnou, volit prezidenta republiky vlastně slepým střevem české politiky. A už vůbec podle české Ústavy nemá mít žádný vliv na zahraniční politiku státu. Senátoři si na svých jednáních mohou vcelku jalově plácat, co chtějí, ale pro vládu, která jediná u nás je odpovědná za formulaci a řízení zahraniční politiky státu a dále prezidenta, který se jako složka výkonné moci na tomto řízení i formulaci politiky podílí, to není závazné. Do Pekingu na olympiádu pány senátory stejně nikdo nepozve, takže nemusí nikam jezdit. Nepočítám, že by cestovní kancelář pod názvem Senát ČR, respektive jeho jednotliví členové, chtěli nějakou zahraniční cestu zaplatit ze svého.

Ovšem, všemu nasadil Kolár korunu, když se vyjádřil, že prý „závislost na Číně ohrožuje naší bezpečnost“. Nevím, v čem se tato naše údajná závislost na Číně projevuje. Čína je sice našim druhým největším zahraničně-obchodním partnerem, po Německu, ale je otázka, kdo je na kom závislý. Jestli ten, kdo levné a kvalitní zboží vyváží anebo ten, kdo jej dováží. Dovoz relativně levného spotřebního zboží z Číny má u nás, stejně tak, jako třeba v zemích Latinské Ameriky, velký význam především pro nižší střední vrstvy, které zrovna neprožívají finančně nejlepší období. Do této kategorie ovšem P. Kolář se svými příjmy poradce v Senátu a ještě v nějaké ze zahraničních zdrojů saturované neziskovky, nepatří.

V každém případě by bylo dobré, aby při svých úletech do zahraniční politiky pánové Vystrčil a Kolář příště respektovali národní zájem a také třeba zájem EU. A zájmem republiky určitě není zkomplikovat i tak dost vlažné ekonomické vztahy mezi Českem a Čínou.

Stačí, že máme již zkomplikované vztahy s jednou z východních velmocí.

Chci oběma pánům připomenout, že zejména pražští hoteliéři budou zajisté velmi pozorně sledovat jejich protičínské aktivity. Od skončení pandemie, tedy dříve nebo později, bude totiž ve hře opět obnova přímých linek letecké přepravy z Číny do České republiky. Tedy z Pekingu, Čen-tou a Šanghaje do Prahy. Díky těmto linkám čínských leteckých společností bylo v roce 2019 dopraveno z Číny do ČR téměř 700 tisíc čínských turistů. Tedy turistů se slušnou kupní silou. Chápu, že třeba pražský primátor by tyto turisty rád posílal rovnou zpátky domů, ale zejména pražští hoteliéři tyto bláboly nebudou rádi slýchat. Nebudou mít ani ruské turisty, a pokud nebudou ani čínští turisté, tak to bude pro jejich byznys velmi komplikované. Ostatně, Vídeň či Budapešť je rády přívinou na svou hruď.

Mimochodem, američtí turisté se obávají létat do Evropy. Možná, že by pánové Vystrčil a Kolář měli vyvinout alespoň nějaké úsilí, aby našim přátelům na americké ambasádě sdělili, že by americká vláda mohla informovat své občany o tom, že vycestování do ČR je z hlediska aktuálních čísel pandemie velmi bezpečné.36 komentářů :

 1. Vystrčil nebo Kolář - oba pitomí a zkorumpovaní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten thajvanskej ratlík ze Senátu je opravdu, jemně řečeno trouba. Kolář vychcánek. Oba mají společné, že je nějaká Čína nezajímá. Oba jsou poslušní, takže zapíská-li se jim něco jiného, budou stejně zaujatě nenávidět kohokoliv na koho těm pablbům ukáží. Potud nikoho nezajímají. Horší je to, že po té co někam zmizeli němečtí důchodci v turistických autobusech, mohou ti dva lemplové překazit kšeft Ruzyňskému letišti, taxikářům, hotelierům a všem kdo mají v Praze z turismu příjem. Ono se totiž v té zpropadené zaostalé komunistické Číně bude chodit do důchodu né v sedmdesáti, jako u nás, ale v padesáti letech a to ještě každý s nárokem na jednu zahraniční dovolenou. V nabídce států zatím chybíme. A to jde jářku o nějakých půl miliardy(!) potencionálních turistů. Doufám, že se podaří presidentu Zemanovi přesvědčit svého přítele Si Ťin-pchinga, aby nás zařadil mezi destinace. Tady, pokud do toho zase někdo hodí vidle, by už taky mohl od pražských taxikářů dostat pěkně přes držku. A právem.

   Vymazat
  2. miku,
   nemyslim ze ten jezatej pindouir ze senatu je vychcanek, laskave si uvedom ze todle je ci bylo ucitelem matiky, a ti maj tezkej zivot ve skole, deti ne nemaj radi (mozna par brejlatech nedochudecnej sprtu) a mimo toho tendle hajzlik je podmerecnej, hlas ucitele nema, jen pisti, takze autoritu mel asi nulovou.

   a ted si predstav, v politice taky stesti moc nemel predstav si Vystril kontra Rath, nebo Vystrcil Topolanek, nerku li Babis, ten by mu asi natlouk....

   a ted si predstav nejakou nahodou se dostal do uschovny padlejch pindonosniku, potazmo odlozenejch zbytecnejch politiku, pro ktere se udelal Senat jako prebenda... tam mezi nahluchlymi a poloslepymi starci, kteri zijice v mlzem oparu z levneho chlastu, si z nej konecne nedelali prcu, a dokonce par neuznanejch pitomcu kteri se sem tam probudili ze starecko alkoholickeho klimbani mu sem tam zatleskalo.

   On totiz mel precendens - predchudce staryho Kuberu, kterej mimo toho ze porusoval sam osobne senatni pravidla- treba jen kourenim, zasantrocil jako starosta ci co, skoro cele Teplicko Arabum, a jeste z toho delal zasluhu, ale staryho Kuberu zaslouzene dostalo koureni, a ten jeste nez vyhodil posledniho vajgla si vymyslel podobneho (hele jak se rekne slusne pitomec?) sasuldu, ktery sice umel perfekne nasobilku, ale politicky to byl ukecany, a umineny naiva, ktery se snadno nechal ovladat zezhora.

   No a ostatni je historie, mazani - tedy ti skutecne mazani parchantici konecne nasli blbecka ktery jim delal hlasnou troubu... nemci tomu rikaji "Spruch- Sprecher. neco mezi dvornim saskem a hradnim mluvcim, cili cloveka ktery je naduty jak Klaus, a pitomy jako ti co cinkali v 89 na Vaclavaku.

   Hele ono jde psat o hodne vladnich a senatnich hajzlu, ti byli u vesla uz od Vency Havlu, ktery byl tak naivni, a "nad veci" ze mu ti blbci zacali vadit az kdyz to skoro balil.

   jeste neco, vcera jsem cetl ze Rusaci jsou na nas fakt nasrani, takze vsechny ksefty s nimi jsou v hajzlu, a jak to vypada tak Kitajci je budou nasledovat...

   ovsem to neni to nejhoris, asi pred 8 lety se Putin zminil ze nas ci Prahu na na seznamu Nukliku, ale Zeman mu to tenkrat rozmluvil, ale to tim ze Rusaci chteji zavrit sve vyslanectvi, a pak prazdnej barak prodat, mne nuti premejslet jestli se nemam spakovat a odjechat nekam jinam, coz muzu, ale na druhe strane jsem tak starej ze uz je to jedno esli to posledni co uvidim bude hezkej bilej hribek nad Hradcany, ale protoze jsem stale na pul Cech tak je mi lito vasich deti

   Vymazat
  3. 10:18 Nevěřte Bazoši všumu, co se šušká. Ty řeči o zavření ambasády pustil do éteru Vondráček (mimochodem taky pěkný vichcan), ale už to ze svého FB profilu stáhnul, takže zatím klídek. Pokud si dobře pamatuji, tak Putin veřejně prohlásil, že své bratrance Slovany nikdy nevystaví dehumanizaci. A bratranci Slované jsme i my. On naštěstí neuplatňuje kolektivní vinu, protože to by za chvíli nemohlo Rusko kamarádit s nikým, jelikož debilové jsou ve vládě všech států i toho Ruska.

   Vymazat
  4. Basos 1018
   Ano, ta roztržka Česko-Rusko je skutečně reálná,říká Maria Zacharovová : ,,Česko by se nemělo ocitnout v manéži klaunů, ale mělo by se stát terčem a být odstřeleno politicky i právně" . Pod článkem v diskusi (asi jako je tady) pak názory, že Češi nepotřebují na pivo, ale do držky. ˇˇČlánek převzal Protiproud (Češi peníze na pivo nedostanou, 3.7.)

   Vymazat
 2. Nebylo by podezřelé, kdyby Kolář s Vystrčilem a spol. ty cestě přáli? I kdyby mlčeli...VIP 😆

  OdpovědětVymazat
 3. Ještěže máme aspoň normálního prezidenta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A 60% lidu. Ten zbytek sedí po sněmovnách, nebo jim radí.

   Vymazat
  2. Těch % je více, jen jsou rozděleni v politických stranách, všech! Teprve v krizovém období se národ dělí na vlastence a kolaboranty a tam poměr bývá obvyklý 99 ku 1%. Jen u politiků ten poměr bývá proměnný.

   Vymazat
 4. Plány Číňanů zhatí, naši vepři "boubelatí"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,06
   To jsou ty vepři,které vyvážíme za babku do Dojčlandu a za draho kupujeme podřadné,většinou kuřecí maso od Pšonka?

   Vymazat
 5. Zmínění kašpárci,a je jich tady více, mají prosté zadání. Dostanete zaplaceno jen když budete zpívat tu naši písničku.
  Platí to samozřejmě ještě více na naše zcela objektivní a zcela závislá média.Takže ruku v ruce jako nadnárodní fronta budou vyplňovat mediální prostor svými názory svými pravdami. A co není v mediálním prostoru, jakoby nebylo.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten starý kozel je visionář. Ví dobře, že je moudré mít dobré vztahy s budoucí světovou velmocí č. 1 - a proto musí napravovat škody způsobené různými nedomrdky typu Hřib, Novotný, Kolář mladší včetně jeho fotra - agenta CIA, které oni a podobní zmetci jako Vystrčil a jemu rovní, způsobují na základě zadání od rozkládající se anglosionistické říše.

  OdpovědětVymazat
 7. Souhlas. Prezident Zeman je vskutku státník. Nesouhlasím s ním v úplně všech jeho názorech, ale je třeba vyjádřit respekt jeho osobě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane eFPe,
   souhlas. Byl bych raději kdyby pan prezident nikam necestoval, sice z jiných důvodů než pánové Kolář s Vystrčilem. Chápu,že najust jim pojede Naopak bych uvítal jejich cestu do Koreje s dlouhodobým studijním pobytem.

   Vymazat
 8. Jsme jen odvar toho,na čem vznikal v 1918 náš stát.Je tady již dost(sice ještě málo) lidí,kteří to chtějí smazat a zrušit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vznikal na reálných diplomatických schopnostech (nikoliv šlechtických výsadách), vazbě na některé velmoci a na vlastním průmyslu a energii (uhlí).Myslím, že bude-li pokračovat, základy budou stejné.

   Vymazat
 9. No jo havloidi mají nenávidět Rusko a Čínu tak to dělají taky na ně dojde a dlouho to trvat nebude.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,20
   Lidské tělo obsahuje 80 procent vody.
   U někoho jako seš ty se celé tohle množství koncentruje v hlavě!

   Vymazat
  2. Ave já To mu ještě fandíte ten dement tam má vakuum proto nepřemýšlí a slouží.

   Vymazat
  3. 12,45
   Cabliku
   S jeho F73 se toho skutečně mnoho vymyslet nedá....

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,20
   Za to amiokuoant je ve všem Best off best...hlavně s BLM a senilním pedofilem Bidetem v čele!

   Vymazat
 11. Kubánský prezident obvinil USA z financování protestů v jeho zemi

  https://cz.sputniknews.com/20210712/kubansky-prezident-obvinil-usa-z-financovani-protestu-v-jeho-zemi-15122501.html

  „Další pošlapávání naší svobody!“ Vachatová zuří kvůli nařízení EU o kontrole osobních konverzací

  https://cz.sputniknews.com/20210712/dalsi-poslapavani-nasi-svobody-vachatova-zuri-kvuli-narizeni-eu-o-kontrole-osobnich-konverzaci--15126556.html

  Zacharovová zhodnotila informace o podílu americké soukromé vojenské společnosti na vraždě Moiseho

  https://cz.sputniknews.com/20210713/zacharovova-zhodnotila-informace-o-podilu-americke-soukrome-vojenske-spolecnosti-na-vrazde-moiseho-15131736.html

  OdpovědětVymazat
 12. 11,19
  Je pravda,že Blbiš si podporou Tepličky,Jourový,Charanzový atd. pořádně nasral a odradil tím spoustu potencionálích voličů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že to AB už pochopil. Pro mne je lepší než možná nabídka od horších. Mám podezření, že víc než domácí opozici je trnem v oku zahraničním korporacím. Protože do sbírky jim chybí jeho monopol v Čechách. Když se ho zmocní, tak budou mít v rukách celý, dříve náš, potravinoagrárni řetězec. Tak se vůbec nedivím, že "za všechno může Babiš".

   Vymazat
  2. 12,07
   Za všechno jistě nemůže,ale za ty výše jmenované a jím dosazené a podporované může na sto procent!

   Vymazat
  3. Pane Avé,
   bez pochyb a má i mnoho dalších hříchů. U "výše jmenovaných" tetínek mám dokonce podezření, že nejdou naší národností.

   Vymazat
  4. 10,02
   Adonisi,
   obávám se,že máte pravdu.

   Vymazat
 13. Kolář s Vystrčilem totiž zjistili, že v Číně mají zeď a oni, stejně jako EU, jsou proti zdem všeho druhu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,47
   Chudáci Izraelci,jejich Zeď nářků bude v ohražení,na to si určitě Hrb,Kokotlář,Vytrčil a Pavka Vlasovic posvítí!

   Vymazat
 14. Prezident Zeman zastupuje GP,proto ty návštěvy Ruska a Číny.

  OdpovědětVymazat
 15. V ČÍNĚ nepotřebovali nic privatizovat, ani "reformovat“ a už 2 roky jsou nejsilnější ekonomikou světa. Do Číny si nepustili žádnou Rotschildovu, Morganovu, Rockefellerovu či GoldenSachsovu banku a to ani přes bílé koně, navzdory nabízeným výhodám. - Za dva roky vyprodukovala Čína víc cementu než USA za celé 20. století. - Délka vybudovaných cest – 4 mil. km - 300 tisíc mostů po celé zemi, z nich přes 1000 s délkou víc než 1 kilometr. - V roce 2016 postavili most z Hongkongu do Macau. - Předtím tam cesta trvala 1 hodinu na rychlostním člunu. - Za jeden rok se autopark Číny zvětšil o 20 miliónů automobilů. - Každý rok se v Číně postaví 100 nových letišť. - Dále se například postavili gigantické viadukty s délkou 150 km a tunel o délce 28 km . - Vlak z Guangzhou do Guiyangu za jednu hodinu projede 510 mostů a 236 tunelů rychlostí 250 km/hod. - Za 30 roků v Číně zvětšili obytnou plochu 8 x a byty se přidělují i bezplatně. - Za 10 let bude v Číně 220 měst s počtem obyvatel přes 1 milión. ---------- Celá tato statistika je reálná díky jednoduchému číslu: Od roku 2000 v Číně popravili za korupci přes 10 000 politiků a úředníků!

  OdpovědětVymazat
 16. Pane 20:02,
  nedokážu posoudit, jsem odkázán jen na média a net. Určitě nelze popřít ohromný ekonomický a vědeckotechnický pokrok. V produktivitě nás určitě strčí do kapsy. Jiný pohled mi dala sama Čína záznamy z povodní, kde byl bez příkras, vidět venkov na úrovni před průmyslovou revolucí. Další problém mám s porozuměním jejich občanské poslušnosti, nedovedu posoudit do jaké míry je to vrozená, nebo výchovou danà vlastnost, nebo stav vynucený terorem. Stále se mi vrací záběr zastavovaného tanku obyčejným človíčkem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.