Reklama

neděle 4. července 2021

Putinova linka

Rostislav Iščenko
4. 7. 2021 ukraina
Podle výsledků další v pořadí "přímé linky" prezidenta se dá říci jedno - je čas měnit formát. Nerušit, nezříkat se ideje celkově, ale právě změnit formát. Jde o to, že podobného druhu akce plní hned několik funkcí. První - komunikace hlavy státu s obyvatelstvem skrze hlavy jím jmenovaných úředníků a lidem zvolených zástupců se zrodila v šerém dávnověku a existuje tak dlouho, jak existuje stát. Materializovala se do podoby knížecích objížděk, královského soudu, práva podávání suplik (bezprostředního provolání k monarchovi), práva milosti (tradičně zakotveného za hlavou státu jak v monarchické, tak i v republikové podobě vládnutí).

Hlavním úkolem bylo zajištění kontroly nad aparátem: náprava chyb, předcházení a trestání zneužívání, přijetí rozhodnutí ohledně nových precedentních případů atd. Současně se upevňovala pozice hlavy státu, protože kromě tradiční několikastupňové úřednické linie správy, vznikala mimořádná, neobvyklá linie - přímé oslovení lidu. Tím se vytvářel mechanismus odstranění možné sabotáže aparátu v případě, že se ocitne pod kontrolou nějaké vlivové skupiny.

Druhá - zabezpečení celonárodního konsensu při přijímání složitých a nejednoznačných rozhodnutí, majících strategický celostátní význam a vyžadujících veřejný souhlas pro svou realizaci.

Tato funkce se ve starších dobách materializovala do všelidových věče (wikipedia), zemských koncilů, potom se ji pokoušely plnit profesionální (parlamenty) a neprofesionální (sjezdy) zákonodárné orgány, ale neúspěšně, jelikož zastupitelské orgány se vytvářejí ve svobodných a rovných volbách, během nichž různé společenské vrstvy mají různé možnosti pro zajištění svého zastupitelského úřadu.

Připomenu, že v historii Ruska byl okamžik, kdy jediný Chodorkovský ovládal celou frakci v parlamentu, a v mnoha dalších státech jsou doposud zákonodárné orgány de facto kontrolovány několika lidmi (je vůbec dobře, když vlastními, a ne ze zahraničí).

Vývoj elektronických prostředků komunikace, informací, a také schopnost celé hodiny komunikovat s národem dovolila Putinovi obnovit náhradu věče v nové podobě. Ale pokud byla na počátku efektivní, tak postupem času si média a úředníci zvykli k této podobě práce.

Dále však bez jakéhokoliv zlého úmyslu jak tisk, tak i aparát se snaží jakékoliv pravidelné opatření oklestit určitými organizačním formami. A proto, na dané etapě nemáme zde projednávání skutečných strategických problémů, ale čtyři hodiny málo obsažných témat, kdy je hlava státu nucena se zabývat prací guvernéra, primátora a zabezpečovat budování místních cest, vystěhování z chatrného bydlení, hloubení kanalizace, čištění přívalových výpustí atd. Když je takových otázek pět-sedm na tři-čtyři hodiny komunikace, je to normální. Ale když se na pozadí každodenního života utápí stát, znamená to, že organizátoři z nejlepších pohnutek mění prezidenta na službukonajícího dispečera po celé zemi.

Třetí - objasňování obyvatelstvu pozice úřadů v klíčových otázkách současnosti. Nu což, to, že když Rusko potopí cizí válečnou loď, která vplula do jeho výsostných vod, nikdo světovou válku nezačne, jsme i tak věděli, jako jsme věděli i to, že za nynějších geopolitických okolností Rusko nebude potápět lodi, nepředstavující bezprostřední hrozbu, přinejmenším to neudělá bez varování. Ale ti, kteří to nevěděli a kteří trvale blouzní o tankových průlomech, námořních bitvách, vzdušných výsadcích a raketových úderech, stejně nic nepochopí a zítra se budou ptát: "Putin přece slíbil, že se budou potápět lodi NATO, proč je nepotápíme?"

Nikdo nepochybuje ani o tom, že s Ukrajinou jsme připraveni jednat, ale není o čem. Konec konců, s Polskem už několik roků na nejvyšší úrovni nemluvíme, a to bude důležitější než Ukrajina, ale je řízeno z téhož centra, s nímž jsme, mimochodem, nedávno hovořili v Ženevě.

Pozici centrální moci, v principu rozumnou, o tom, že covidová omezení musí zavádět a rušit místní a regionální úřady, také známe dávno. Ale za posledního půl roku hnutí covidových disidentů (nevěřících na covid) zdegenerovalo na hnutí jsoucích proti očkování, kteří zatím, bohudíky, ještě nepořádají "cholerové vzpoury" (i když jsou přesvědčeni, že úřady je "speciálně tráví"), ale zákony už drze porušují, až po trestní paragrafy (jelikož pravidelně oznamují v sociálních sítích, jak si šikovně koupili certifikát, což je padělání dokumentů).

To nejen maří rychlé překonání pandemie, což vede k dodatečným ekonomickým nákladům, nejen podkopává image země na mezinárodní aréně (Rusko je jediná země, která jako první vypracovala nikoli jednu, ale tři vakcíny a která má neomezené možnosti pro očkování svého obyvatelstva v předstihu, která se ale motala na konci procesu, pochopitelně, mezi srovnatelnými co do možností zeměmi, a která pustila před sebe dokonce Turecko), ale také destabilizuje situaci uvnitř země. Hnutí jsoucích proti očkování úrovní žáru nenávisti ke všem, kdo není s nimi, vytváří základ pro občanský konflikt, čehož naši euro-američtí "přátelé a partneři" aktivně využívají působením na podkopávání důvěry k ruským úřadům.

Tento problém místní úřady vyřešit nemohou, je to problém celostátní, ale o mechanismech, cestách a způsobech jeho řešení nic řečeno nebylo, kromě toho, že Putin je pro dobrovolné očkování, ale není proti těm donucovacím opatřením, která místní úřady používají.

4. a nejdůležitější - zabezpečení zpětné vazby mezi úřady a lidmi. Hárún ar-Rašíd se svým vizírem Džafarem ibn Jahjá Barmaki se převlékal do oděvu prostého lidu, bloumal v ulicích a naslouchal povídání lidí, aby věděl, co si myslí národ o jeho vládnutí. Nyní se k takovému chytračení není třeba uchylovat. Stačí zorganizovat "přímou linku". Ale, jak bylo řečeno, postupem času se tento proces stává stále více a více organizovaným, a jakákoliv organizace předpokládá, že jedny společenské skupiny budou mít větší možnost dostat svou pozici k prezidentovi, a jiné menší.

Z hlediska získání zpětné vazby živelnost, náhoda výrazně vyhrávají nad organizovaností. Právě proto Hárún ar-Rašíd nenařizoval, aby mu přivedli do paláce "zástupce lidu", ale naslouchal náhodným promluvám. Taková náhoda poskytuje objektivnější obraz.

A proto, aby i nadále mohla "přímá linka" plnit všechny výše uvedené funkce, imanentní každé adekvátní státní moci, je nutno její formát změnit, jinak se definitivně přemění v rutinní akci.

Podle objemu nejrůznějších funkcí, které se k dnešnímu dni dobře snášejí v jedné akci, by stálo za to jej rozdrobit minimálně na tři. V předvečer "přímé linky" pořádat otevřená, před televizními kamerami, setkání s gubernátory a primátory měst nad milion obyvatel. Pro obyvatelstvo bude zajímavé se dovědět, co a jak jejich úřady hlásí prezidentovi (vně protokolárního kremelského mapování), kdo lže a snaží se přikrášlit situaci, a kdo vznáší konkrétní problémy regionu.

Výsledek se bude muset projevit při regionálních volbách. Mimo to, místní a regionální úřady dostanou podnět, aby se aktivněji zajímaly o reálný stav situace na svěřeném území, aby samostatně hledaly metody, které jim umožní, jako Hárúnu ar-Rašídovi, být v obraze problémů a přání obyvatelstva. Národ zase obdrží informace o tom, jaké problémy se dostaly se zřetele místních úřadů a reálně mají být předloženy na "přímé lince".

Ve druhé etapě už je účelné pořádat vlastní "přímou linku". Pouze je třeba zajistit nikoli předčasnou organizaci shromažďování oslovení, ale spontánní. Jde o to, že, aniž by se dokonce mluvilo o možnosti působení na strukturu koncové informace, která (možnost) je o to větší, čím déle shromažďování pokračuje, dokonce obyčejní novináři bez jakékoliv postranní myšlenky, řídící se pouze vlastními kriterii (telegeničnost, srozumitelnost vyjadřování, absence radikalismu ve vyjádření), uskuteční prvotní selekci, která ovlivní konečný obsah získávané informace překroucením její reálné podstaty.

Ve třetí etapě lze provést velkou výslednou tiskovou konferenci pro novináře, vyjádřit během ní své názory na dvě předcházející etapy, a vyslechnout je (to je neméně důležité).

Všechno toto se beztak provádí. Ale provádí se to roztříštěně, v různé době, není to sjednoceno do uzavřeného celku a netvoří to ucelený informační program. Při profesionálním přístupu k věci, když se uloží do tří po sobě jdoucích dnů a spojí do jednotného informačního programu, je možno získat synergický efekt v informačním prostoru. Pokud by se však jako čtvrtá akce (první, což je lepší, nebo čtvrtý den, také lze) přidá poselství prezidenta Federálnímu shromáždění RF, tak efekt bude ještě větší.

Toto se vztahuje nejen k danému případu: když se vše dobré stává rutinou, přežívá se. Proto i první komsomolci byli romantiky nového světa, a poslední - pragmatiky podnikání.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová                              

19 komentářů :

 1. .... hnutí jsoucích proti očkování úrovní žáru nenávisti ke všem, kdo není s nimi, vytváří základ pro občanský konflikt....

  Co mi to jen pripomíná?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Iscenko se dozvi jak chceme resit nasi primou demokracii ihned

   a to v bode nr.2 naseho PROGRAMU NARODNICH ZAJMU(PNZ) a razem pukne zavisti!
   SV (spolecnost volicu,ktera muze mit pripadne 8 395 132 clenu) nebude dokonce potrebovat nejakeho vudce,ale vudcem se stane kazdy,kdo prijde s napadem,nejlepe dobrym.
   To jak vidite se uz zkusmo deje zde na webu informacni revoluce stastnych valecniku alternativy,kde pusky pravdy,svobody a prime demokracie ihned, jimiz se mohou vyzbrojit vsichni clenove SV a mohou dodat i ohen straslivych del pravdy,pod kterym se treba v zime ohrejeme a nebudeme kupovat stale drazsi uhli a staci davat si pozor,aby nam pirati nezdanili kominy,nemusime je dokonce ani k tomu volit

   NO NI?

   Vymazat
  2. Věta smysl má, já ji ale nenašel. "Ideální" je pro propagaci vakcinace. Jako všech ideí směrované pro širokou veřejnost.

   Vymazat
  3. Pane Povolny,komunistka KONECNA navrhla do PNZ bod nr.6

   ze pry piratum staci napsat dopis panu Babisovi,aby se pry tumlval do Kremelbudky obstarat SPUTNIK V,ktery masove ty viry C19 vrazdi na fleku a nezpusobuje pouze resistenci jako mRNA spice..
   Hned jak to dostane Babis temi zlymi zlocinci prikazem,okamzite poda demisi a pirati konecne tu zubozenou republiku potopi na dno zeleneho udelu konzumace ponrav a kobylek,ktere pry Babis chce snad mlit v koalici s nimi do svych vurtu.
   No jestli se toho ti zbabelci z "mama hotelu" odvazi neni znamo!

   Vymazat
 2. Autor úvahy R.Iščenko to téma rozebírá docela přesně. Nepopsal však ještě jeden významný fenomén, a to je množství nepřátelských a neloajálních politiků a úředníků v Rusku, zastupujících různé klany. Nachází se i na nejvyšších postech, vládních a parlamentních, a prezident Putin se, bohužel, musí potýkat i s nimi, a nemá to opravdu lehké.
  Prezident Zeman, dokud to ještě šlo, si svými cestami do jednotlivých krajů tu zpětnou vazbu získával napřímo. Jenže to jde v malé zemi jako je naše. V obrovské Ruské federaci je to nereálné. Takže je sympatické, že realizuje alespoň tu televizní diskusi. I když to není dokonalé, ale kdo ví, možná že ten navrhovaný model R.Iščenka použije. Bylo by to ku prospěchu jemu i Ruska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jasny,diskusemi s lidmi se Putin snazi zvladnout a zkrotit byrokracii, ktera skodi neumerne hospodarsky,dale korupci, anonymne a bez zodpovednosti.
   Ze 20 let se to darilo je jenom ukazka Putinovych schopnosti ,ale uz jsem psal ,ze zvladnout rusy navic mnoha nepratel , kteri cekaji na jeho "zakopnuti", je velmi tezke..

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A není to u nás stejné? Například dotaz, proč máme třetinové platy a proč jsou od nás odváděny peníze do zahraničí je přísně zakázán. Skoro každý by to chtěl vědět, ale má strach se zeptat. Ruské diskuze na RT jsou mnohem svobodnější a otevřenější než u nás.

   Vymazat
  2. Inkognita,muzeme se mozna zeptat pana doktora Skaly

   pokud najde na to odvahu a objevi se tady,jak je to mozne.
   SV aktiviste to tu totiz uz nekolikrat vysvetlili a co pet minut to tu davaji.

   STOJI TO kratce POD HLAVICKOU ZMENY v postulatu nr.1 PNZ tj SOLIDARNI STAT,anebo smrt dalsim vycinkavanim republiky

   Dotaz na to co tedy znamena to slovo "BEZ privlastku" toho presidenta ODS,kterym bude dal svym kapitalismem bez privlastku vychazejiciho z gangsterismu rabovat republiku,pokud to volici nezmeni mozna volbou OK SPD,ktera prozatim odmita posilit svuj program snad dosahujici jen 6% s odrenymi usima!?

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 6. Drazi unknowni 16/46,16/45,16/57 vim,ze vas vudce pan Hitler vam chybi

  a do prazdneho prostoru se nyni hrnete,pod nazvem pseudokomunista pirat a zaroven jste slibili podil na rabovani Starostum,kterym date vyber dani ze strech nad hlavou jejich volicu,kteri je nemohou z tretinovych platu zaplatit a bum, budou mit na hlave brzy vadny exekucni zakon.
  Zbohatnou na tom ze budou pak zabavene vily,ktere si obcane poridili za socialismu z ukradenych cihel,prodavat za babku spekulantum.

  NO A NA TO BUDOU SPOLECNE S PIRATY obcany ohlupenymi GR TV ZVOLENI

  aby s nimi pochodem institucemi rozdupali statni spravu a vydupali svou neomarxistickou mensinou nebohe ovecky i s celou demokracii,ty se totiz vydaly do kapitalismu,gangsterismu pro vlnu,ale budou piraty a jejich podpindostniky permanentne dovyrabovavanini.
  My volici preci za to nemuzeme,ze ty kreatury maji mezi usima zaludy

  NO NI?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknovne 18/12 jsem tady jediny,ktery podporuje pseudokomunisticke

   majitele zaludu mezi usima piraty,kteri si rikaji ohlodane kosti a prazdne lebky na svem cernem pozadi kapitalisticke burzoasie.
   Podle zprav z podzemi se brzy kvuli tomu,ze nastehujes do zabavenych bytu vexekuci a domku vystavenych za socialismu, svoji AFRIKU,ktera bude v souladu se svou ideoloii ka ka ramu podrezavat prave tebe jako sveho neboheho podpindostnika jste se pry shodli na jednotnem svem nazvu curamedani!
   Nemas rad mala zvirata?
   Dobra!
   V noci prijdu tajne k tobe a uhryznu ti prave ucho,aby na verejnosti vsichni videli,ze jsi levy jednozavitnik.
   Uz jsis prostudoval PNZ?
   Pise se tam,ze privedes republiku na buben a nase deti a tvoje deti budou platit dluhy,ktere nasekas svou jizdou na svych mrtvych oslech tzv zastupcu,ktere ti tu travu povoli,kdyz nic jineho nebudes chtit.
   Co ty na to priteli zlocince,budes vyvrazdovat vsechny kdo te zvoli do prdlamentu nepotrebnych zastupcu zla tzv neomarxistu?

   Vymazat
 7. V Rusku jsou stejné problémy jako i jinde.
  Národ je rozdělený na dvě společnosti, které nemají šanci se vzájemně pochopit. Pěkně to popsal Tím Marshall ve své poslední knížce.
  Jednu skupinu lidí popsal jako všudezdejší, kdekolivce, Anywheres.
  Jsou to lidé, kteří se narodili do bohatších rodin, mají výborné vzdělání a je jim celkem fuk, kde budou provozovat svůj byznys. Dříve se jim říkalo kosmopolité.
  Ty druhé pojmenoval jako tadyzdejší, odněkudy, Somewheres.
  Mezi těmihle se intelektuálové moc nevyskytují, jsou vázáni na svůj region a přestěhování by nesli velmi těžce. Na druhém konci světa by se neuplatnili.
  Mají hluboce zapuštěné kořeny a špatně snášejí prudké změny.
  Těch druhých je samozřejmě daleko víc, ale v médiích jsou slyšet prakticky jenom ti první. Ti, dalo by se říct vidláci, dostávají od těch prvních ošklivé nálepky a jsou považováni za obtížné hlupáky.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. VVP má nyní navrch, spojuje se globlálne s DJT i s STP a tato trojice vytváří globální finanční změnu. Málokdo ví, že se DJT vrátí k prezidenství, které vyhrál a byl falešně podveden deep state. Jeho představitelé a poskoci se nyní plíží kanály ve snaze uniknout nezvratnému zrušení a to různí Unknowni jako poskoci deep state vůbec netuší, co je čeká. Horké léto je sežehne a větrný podzim odvane mnohatisícileté davoelitářství, každá země si zvolí to, co nabízí třeba právě Ruský svět, pokud jde o zemi lidí a ne démonů Zla. Iščenko má ještě hodně co dohánět nás, vědomé.

  OdpovědětVymazat
 10. Buffere vsichni tu vime,ze z AMERU nikdy nebyl a nebude narodni stat

  je to tam tyglik ruznych narodu,kde puvodni obyvatelstv bylo vybito podvody,porusovanim smluv a ohnivou vodou.
  Nyni tam dosly dolary a docazeji i ideologie a tak se zkousi metoda toho vybijeni indianu ztransportovat do EU,jenze tady narodni staty jsou a proto se i budou muset branit nasilli praktikovaneho dovozem z AMERU a podporovaneho neuveritelne zlou ideolgii zmaru,pochodu institucemi neomarxismu a terorunotevreneho zla a predsudkove nenavisti cizich kultur ze stredoveku,kde jakakoli nekym navrhovana zmena je trestana zabitim.
  Rozpad EU v dnesni forme podobajici se a vlastne je to i kopie CCCP je tak naprogramovan a ne ze ne ANO!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.