Reklama

čtvrtek 8. července 2021

Rusko podle transatlantických diktátů ohýbat nelze (ruský ministr Lavrov o vztazích s EU)

Sergej Lavrov (záznam tiskové konference z 6.7.2021)

Postoj ministra zahraničních věcí ruské federace Sergeje Lavrova vyjádřený na tiskové konferenci 6.7. t.r. by měl mnohým otevřít oči. Rusko odmítá dominanci USA a tzv. Západu nad světem. Žijeme totiž ve světě multipolárním, ve kterém Rusko, Čína a Írán tvoří další póly a dosavadní dominantní supervelmoc i se svými satelity s tím do budoucna musí počítat. (Nahoře je link na záznam z tiskovky)

S. Lavrov: Nemůžeme mít s EU vztahy, jež budou založeny na požadavcích, týkajících se změny našeho chování. Německý ministr i ministři zahraničních věcí jiných evropských zemí nejednou zdůrazňovali, že EU se má přátelit s Ruskem, ach, promiňte, ne přátelit, to už se teď nepoužívá, mluví se o partnerství, ale Rusko musí hned od počátku změnit své chování. Rozumíte, to je mentalita, kterou nelze změnit. 

Už jsem mluvil o postupu, založeném na pravidlech, ale oni vymysleli postup charakteristický pro západní náhled na rozvoj vztahů mezi státy v 21. století. A dokonce na to, jak žít, jak organizovat život uvnitř státu. 

Tyto mesiášské procesy s prosazováním demokracie jsou vlastně dost agresivní, a jakmile člověk začne se Západem mluvit o demokracii na mezinárodní úrovni a navrhne: Pojďte, posoudíme, jak rozvíjet demokracii, samozřejmě jen uvnitř země, to je v kompetenci každého státu. A v mezinárodních vztazích by si měli být všichni rovni a měli by naslouchat hlasu většiny, ale vážit si i menšiny. – Tak tomu oni nechtějí rozumět. Nechtějí posuzovat demokratizaci rozpočtových vztahů a sama koncepce světového řádu, založená na pravidlech, nemá jakoukoli naději, že by snad Západ přistoupil na diskusi o demokratizaci světových diskusí o nových vztazích. 

V květnu prezident Macron přímo řekl, s důrazem na jeden z hlavních prvků této koncepce světového řádu, založeného na pravidlech, jmenovitě na multifiktivním multilateralismu, tj. efektivní mnohostrannosti, že mnohostrannost neznamená nutnost požadovat jednohlasnost – a dále cituji: Pozice konzervativců by neměla být překážkou pro ambiciózní průkopníky. A doufám, že chápete, že konzervativci jsou revizionisté, ano, i tak je můžeme nazvat, i když si to – jakoby – protiřečí. 

Nás i Čínu nazývají konzervativci, těmi, kteří nechtějí změny, a revizionisty, kteří chtějí brzdit to, co nabízí západní svět. A přitom prezident Francie sám nevzpomenul ani francouzská, ani mezinárodní práva. Existují totiž ambiciózní průkopníci, pionýři, kteří prosazují tuto koncepci, a jsou jiní, kteří „konzervativně“ chtějí dodržovat principy OSN. V tom je podstata problému. – A to říká prezident státu, který ve své době jako jediný vyzýval ke strategické autonomii EU. 

I v Německu už byly tyto diskuse přehlušeny a nyní, jak lze vysledovat z názoru, předneseného na jedné akci EU předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, přinesl návrat USA k euroatlantické solidaritě zřejmou úlevu: USA jsou opět u kormidla a my je můžeme následovat. Nechci nikoho urážet a doufám, že to nikoho neuráží, ale tento fakt potvrzují veřejně pronesená ocenění, která byla vyslovena, mimochodem i v květnu na finské konferenci o bezpečnosti. Také tam hovořil Michel o alianci s USA. Pro Evropu je to základ světového uspořádání opírajícího se o pravidla. Mezinárodní právo nebylo zmíněno. 

Michel zdůraznil, že je třeba důrazně prosazovat demokracii na obranu tohoto světového řádu před útoky Ruska, Číny, Íránu a dalších, to znamená, rozumějte, prosazovat ji na ochranu před útoky těch samých „autoritářských“ režimů, čili: demokracii pro tyto účely je třeba prosazovat uvnitř příslušných zemí, ne na mezinárodní scéně. To už se nejedná jen o vlastní demaskování, ale už se bez ostychu předkládají koncepce, které mají otevřeně dominantní charakter, nebo - přinejmenším – vznášejí nárok na dominanci. 

Ursula von der Leyen řekla, že při transformaci digitální oblasti musí USA a Evropa vypracovat jakousi knihu pravidel, která bude muset dodržovat celý svět. Zcela nedávno uvedli naši američtí kolegové, nepamatuji si přesně, kdo to vyslovil, že nová pravidla obchodu bude určovat Západ, ne Čína. A co to tedy znamená? 

Je tam takové lyrické odbočení. Právě se jedná o reformě světové obchodní organizace /WTO/, neboť Američané pochopili jednu prostou věc: že pravidla, jež platila ve světovém obchodě v rámci světové ekonomiky a byla iniciována USA po druhé světové válce – mám na mysli brettonwoodský systém, mezinárodní měnový fond /MMF/, světovou banku a světovou obchodní organizaci /WTO/ - a na jejichž základě byl určován chod a postup globalizace – umožnila Číně získat mnohem víc úspěchů, i když hrála s Američany na jejich domácím hřišti /a pravidla byla iniciována Američany!/. Proto je nyní práce světového obchodu Spojenými státy blokována a Američané nedovolují jmenovat úřední osoby na místa v orgánu, který řeší spory /TPRB – Orgán pro prověrky obchodních praktik; DSB – Těleso pro řešení sporů/. A tak všechny pohledávky, které sem přicházejí a které by Američané stoprocentně prohráli, nejsou projednávány a už se mluví o tom, že by se měl vytvořit nový systém a reformovat WTO a otevřeně se uvádí, že nová pravidla světového obchodu musí určovat USA a Evropa, a ne Čína. Tolik citace. Tak vidíte, o co jde a co je základem tohoto řádu, založeného na pravidlech.

/Došlo k přerušení rozhovoru. Pan Lavrov se ptá, co se stalo – a pokračuje …/

Světlana se ptala, jak mohou skončit volby, které se budou konat v evropských zemích, mimo jiné i v Německu. Tak to je otázka, kterou zodpoví německý lid, a také lidé v dalších evropských zemích mohou dát odpověď. A co se týká perspektiv emancipace EU a USA, na to jsem už odpověděl.

Přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
7. 7. 2021

30 komentářů :

 1. Rusko by mělo využívat zkušeností EU při budování demokracie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč ? K čemu to je, když EU nectí demokracii.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Miklíková, když to tady viděj, tak spíš chápou, čeho se mají vyvarovat. Ona se ta demoška evropského střihu spíš zvrhla.
   Před hadrákem jsme měli cenzory, dneska moderátory diskuse.
   Před hadrákem prohlašovali yntelektuálové nepohodlné občany za rozvratníky, dneska za zaostalé vidláky.
   Blbé je, že před 89 se šrouby povolovaly, dneska se utahují.

   Vymazat
 2. Tak mam dojem, ze zapadni cast EU cili ta "intelikentnejsi" tak nejak zatlouka sve Africko-strednevychodni cili Levantske problemy...sice spolu s Amerikou si na ne zadelali jak v Iraku, Lybii, a v dalsich primorskych statech v Africe- tedy jmenovite Francie a Spanelsko, ale to ted uz neplati a EU se dala na humanitu, tedy sdilenou humanitu, kdy sve zamorske obcany rozdeli - tedy nasere k vychodni casti EU, pak to zkusi na Ukrajine, Belorusku, s konecnym cilem prazdny prostor Ruska, ktere bude opet slouzit jako zdroj surovin.

  Problem ale je, zatimco EU jde diky sve uprchlicke tedy vitacske politiky kterou spustila blazniva Andula spolu s Frantiky, se pomalu ale jiste bori do hnede bezednosti, ja bych to nazval zumpy-

  takze lepso\EU vi ze Rusko potrebuje, ale v jine forme, a to same plati pro Cinu. Ovsem jak EU tak i USA jsou trosku pozde, Rusko se mezitim dobre vyzbrojilo, tak s nim radsi opatrne, s pouzitim vznosnych hesel.....Ovsem tato hesla neplati vubec na Cinu, ktera v pripade nutnosti, dokaze generovat HDP ze sve populace, a zvlast ted, kdyz jim Rusaci ochotne dodaji vojenske technologie, a co je dulezitejsi, i vsechny potrebne suroviny.

  je skutecne zajimave, ... ne spis smesne, jak treba Nemci kteri zoufale potrebuji Rusaky, a jejich zdroje, na jedne strane se dokonce rozhadali s Amiky kvuliva plynovym rouram, na druhe strane melou o transatlantickem spojenectvi.

  Je to dokonala schizofrenie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 3. Basi,
  asi bude rande mezi Pekingem, Berlínem a Paříží, co ty na to ?
  Co na to Putin ?
  A co NATO na to ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adi

   neblbni, Kitajci Putina potrebuji ze strategickych duvodu, Cina ma asi jen par set raket s nuklikama, a Amici jich maj kolem 6000. takze valka by byla jednostrana, Cina by si klekla.

   Rusaci maji na druhe strane asi 7000, takze Cina je potrebuje, a to dlouhou dobu....ovsem Cinani jsou mazani, a stale je sere ze jim carske rusko sebralo kus Sibire, a oni by ji chteli zpatky, ale Putin jim ji asi neda. Cinani se sice mazane na dalny vychod infiltruji, a Rusakum se to moc nelibi, ale zatim nemuzou s tim moc delat, takze je mozne, ze dojde mezi Cinou a Ruskem k nejake dohode.

   ale zatim si Cina nemuze dovolit bez Ruska si delat z Bidena soufky...

   Vymazat
  2. Jde ovsem o ty rakety /hypersonic/ a dostatek jich , ktery ty naloze nejvic rychle ,nekam dopravi.
   A prave v tom bidne zaostavaji..
   Nemaji ani jednu..

   Vymazat
 4. Piratsky unknown 14/24 nam taji,ze chce zvednout ceny benzinu na 100korun

  aby zastavil stoupajici ceny benzinu,lidi nesmeli kupovat uz nikdy levny rusky benzin a museli jezdit na rasantne zdrazene auta s elektrikou ,ktera zto cena bude stoupat do piratskeho nebe vykradani zvolenymi zlocinci!.
  Takto ziskane penize navrhuji odvadet pirati primo do BRUSELI,aby je odtamtud za ne platili a oni konecne volbami svych ohlodanych kosti a prazdnych lebek podporovanych spatne zvolenmi jejich podpindostnickmi Starosty ziskali neuveritelnou moc.
  Ukradnou maso,vse vchny ceny se musi zvysit v situaci jenntretinovych mezd a pak zrusi i hotovost,aby pomohli svemu pozadi nenazranych kapitalistu na jejich cerne vlajce smrti predseda jejich C19.
  Je to pravda piratiska,uz podporujete ve svem programu Narodni zajmy nebo jenom konzumaci sve travy a drogy v ramci 6 priorit k ovladani zubozeneho naroda Svejjku,co??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Unknovne 14/55 vsude na alternativnich webech se o te hruze pise

   a jak to presne pirati udelajou.
   Tady jste jeste lidem sympaticti a budou vas volit nebot i nafta stoupne,aby byla drazsi nez benzin a Putin byl bez penez!.
   Dej tu o cem se dohodli tvoji banksteri uz dne 29.3 2019 to te uderi po tve vykotlane lebce az pukne.
   Jsem tu jediny,ktery doporucuje volit vase piratstvo,tak mi pomoz v me ruske zemljance instalovat okna!

   Vymazat
  3. 15/18 dal jsem si do hledacku kremelbudka Putin a je tam toho cara cislo

   kazdy den si pousti moje filmy,nejvice se mu libi KRTECEK A TELEVIZE na boku tam jsou i americke filmy s Tomem a Jerrym.
   Zavolej deti a pust jim to at chudoba vidi jak se zije v podzemi!

   NO NI?

   Vymazat
  4. Krte,

   s tema elektroautama to nezer, brzy to prestane, Elektroauta diky furt mizernejm bateriim jsou na prd, vypada to na vodik z morsky vody, tezenej via nukliky

   Vymazat
  5. Basosi.VW plánuje vyrábét auta spalováním do r 35
   Pak už nebude škodovku chtít

   a ta padne.
   Jestli ji zachrání vodík není známo,Česko na to investice nedá,bude muset platit piratum za jejich prý teroristicke přistéhovalce.

   Lidi to tak chteji a budou je za tu perspektivu zdemolování škodovky volit!!

   Vymazat
 5. Rusko ohýbat nelze... Každého lze ohýbat! Je jenom otázka, jaký odpor je přitom kladen. Tak třeba takovou kladku ohýbat nelze, že. Byla vynalezena, aby nám obludé usnadňovala život a pomohla vysvětit problém: Ten pyramidální.
  Tak například: Teď je problém s plynem. Tedy v Evropě, že. My čížci si ho zkušeně naprdíme, kolik budeme chtít. Ani se přitom moc ohýbat nemusíme, jen prostě vystrčíme prdeláka.
  euDíra má prázdné zásobníky a práce na severních troubách finišuje. Ta první už funguje, ta druhá je 40 km od německého DDR. Jde to celkem dobře a nikdo se ani nemusí ohýbat. Jen český covid kripl bude mít v zimě husí pokožku. A pořádně tetovanou emerickými svrběticemi.
  Záchud má prázdné zásobníky plynu. Halič má problém. Koho vyDÍRAt a komu olizovat.
  Putin položil bez ohýbání euzáchudu jen jednu otázku: MY máme zaručit plyn pro VÁS přes Halič a Bolka s Lolkem? VY chcete být také vydíráni zloději plynu stejně jako MY?
  Makrela hodila záda a Micron šel konTROLLovat Notre Dame, jestli tam zase neběhá QRkuasimodo se sirkami.
  Prostě a jednoduše - někde v tomto exotickém banana státě jsem se dočetl, že medvěda nelze tahat za ocas. Ty, vole, to nevymyslíš. Tedy ruského ani náhodou. O ohýbání nemluvě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Unkrovne, kde je těch 400 tisíc, co ukradla CIA Nové republice! Přiznej se !!!

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Pro kreténa bez hranic a beze zbytku:
   Rusko je dneska obřím vývozcem obilnin a takto to zapsal do svých statisTIK i uvadlý úd zvaný ZáchÚD.
   Rusko má samozřejmě spoustu problémů. Tak například si tam žvaní kdo chce co chce. A není tištěn.
   Rusko má významnou výrobu mobilů, ale bohužel to neumějí prodat. Například oboustranný mobil, ty couro na svrbětickém hajzlu.
   Rusko má vlastní Trubku - Rutrube, vlastní operační systém IT odvozený od světové alternativy. Má GLONASS a čížka u výfuku.
   Ještě pořád nemá tu šílenou armádu tlustoprdů a dementů tvého ritu, ale to se bohužel dost rychle mění.
   Rusko má především schopnost absorbovat problémy současného světa a reagovat na ně odpovídajícím způsobem. Rusko svět vnímá nikoli ideově, nýbrž LOGICKY. Ty svět nevnímáš vůbec. Jsi jen prvok vedle proroků.
   Emerický mrdvý Březák prý řekl - Rusko nelze porazit pokud se bude opírat o pravoslaví.
   To řekl tvůj guru, herrdecku. Hodláš to snad zpochybnit?

   Vymazat
 6. Lavrov je inteligentní, vzdělaný a velmi chytrý člověk. Takového ministra zahraničí můžeme Rusku jen závidět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý ministr je takový, o jakou moc se může opřít. S tím roste nebo schází. Ten náš má iluzi, že je levhart, přitom je jen ratlík ve smečce psů v lovu na medvěda.

   Vymazat
 7. Pane Dvořák, už mázněte toho rusofobního idiota unknown. Už tu trollí dost dlouho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:33 Hahaha, dyslektiku, tobě nemusí ani sebrat důchod, tebe stačí párkrát smazat a jsi po infarktu. Jinak tvá voda už je ohřátá, tak hup do necek.

   Vymazat
  2. Sun C 8. července 2021 15:41, vy a Sun C? "Pane Dvořák, už mázněte ...". Že se nestydíte ... JiH

   Vymazat
 8. Rusko má-tak jako každý stát své problémy a potíže,také různé názorové proudy.Ale v nouzi a ohrožení táhne za jeden provaz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 18:55 Někoho tahá na špagátu věrchuška, někoho třeba Janda a kolektiv.

   Vymazat
 9. Mají to na tom Západě těžké, jsou zvyklí na poskoky našeho typu a najednou se najde nějaký odbojný stát a navíc to deklaruje veřejně. To se neodpouští. Demokracie je jenom jedna, a sice ta našeho typu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.