Reklama

pondělí 19. července 2021

Rusko se odklání od našeho západního světa a směřuje ke spolupráci s Asií

Jiří Vyvadil
19.7.2021   VašeVěc

Zpravidla nepíši článek na téma, které uchopil někdo jiný. Ale protože vztah k Rusku jsem vždy pokládal za klíčový pro další fungování Evropy i celého západního světa zajímal jsem se přirozeně o novou ruskou národní bezpečnostní strategii Ruska, kterou podepsal Vladimír Putin 2. července tohoto roku ocenil jsem, že si Rusové realisticky vyhodnotili, že vývoj se odvrací od Západu, že nemá smysl věřit, že Západ dostane rozum a že spolupráce na úrovni před rokem 1989 se pro nejbližší epochu nevrátí, když navíc ekonomicky, vojensky i sociálněpoliticky Asie přebírá vedení.

(Na snímku autor)

Jedinou výjimku z oné západní přezíravosti učinil překvapivě americký prezident Joe Biden svým setkáním s prezidentem Putinem ve Švýcarsku, ale šlo v podstatě jen o malý krůček, který navíc vyvolal v Evropské unii až hysterické nesouhlasné reakce, zejména ve chvíli, kdy Angela Merkelová spolu Emanuelem Macronem navrhla Evropské unii pokračovat stejným směrem.

Když si uvědomíme nenávistné protiruské tirády pobaltských zemí, Polska či Rumunska a přidáme si k tomu náš vlastní přínos ke zhoršení česko-ruských vztahů, pro které  je Česká republika právem pokládána za nepřátelskou zemi Ruska, je reakce Ruska logická, racionální a strategická.

Dokonáno jest.

2. července Putin podepsal výkonný příkaz „O strategii národní bezpečnosti“. V hromadě ruských státních koncepcí a strategií je NSS klíčovým politickým dokumentem v bezpečnostní oblasti, který musí být podle zákona o strategickém plánování upravován alespoň jednou za šest let.

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé od roku 2015 aktualizoval strategii národní bezpečnosti (NSS).

NSS 2021 odráží zhoršující se vztahy Ruska se Západem, což je v textu zmíněno výhradně negativně. Tento dokument bere na vědomí přání západních mocností udržet si hegemonii v globální politice, záměrně narušit ruské „tradiční hodnoty“ a dokonce přehodnotit roli a místo Ruska ve světových dějinách. Intenzita konfrontace je tak vysoká, že výrazně zužuje manévrovací prostor ve vztazích Ruska s kolektivním Západem.

Tato strategie stanoví pohled na svět procházející transformací a nepokoji. Hegemonie Západu, jak usuzuje, je na cestě ven, ale to vede k dalším konfliktům a k tomu ještě závažnějším. Tato kombinace historického optimismu (bezprostřední konec západní hegemonie) a hlubokých obav (protože ztrácí, Západ se bude bránit ještě větší divokostí) nejasně připomíná Stalinovy slavné výroky o zostření třídního boje na cestě k socialismus. Ekonomicky Rusko čelí nespravedlivé konkurenci v podobě různých omezení, jejichž cílem je poškodit jej a zadržet; z hlediska bezpečnosti je použití síly rostoucí hrozbou; v oblasti etiky jsou napadeny tradiční ruské hodnoty a historické dědictví; v domácí politice se Rusko musí vypořádat se zahraničními machinacemi, jejichž cílem je vyvolat dlouhodobou nestabilitu v zemi. Toto externí prostředí plné narůstajících hrozeb a nejistoty je považováno spíše za epochu než za epizodu.

Reakce na tuto situaci je výmluvná. Podrobná ustanovení o vztazích Ruska se Spojenými státy a Evropskou unií ve verzi pro rok 2021 prostě zmizela (na rozdíl od předchozí NSS, která dokonce obsahovala klauzuli o možné spolupráci s NATO).

Co je třeba ocenit je i nadhledový vztah k Číně.

Na tomto pozadí jsou vztahy Moskvy se dvěma hlavními asijskými mocnostmi - Čínou a Indií - vnímány spíše z pragmatických pozic a označovány jako jedna z priorit ruské zahraniční politiky.

Což je další zásadní změnou a zdůrazňuje to posílení představy o změněném postavení Ruska Vzhledem ke konzervativní povaze NSS vypadá jedna změna převratně. Vztahy s Indií a Čínou jsou v NSS 2021 sloučeny do jediného odstavce, zatímco ve verzích 2009 a 2015 se k nim přistupovalo odděleně, přičemž před Indií byla Čína. To naznačuje, že vyrovnávání vztahů s Čínou je pro ruskou politickou elitu stále důležitější.

Pokus vyhnout se přílišné závislosti na Pekingu diktuje způsob, jakým jsou ve strategii charakterizovány vztahy s Čínou. Při popisu strategického partnerství mezi Čínou a Ruskem se nezmiňuje o „nové éře“ (tento termín z projevu Si Ťin-pchinga se v bilaterálních dokumentech používá od roku 2019). Spolupráce s Čínou již není považována za „klíčový faktor při udržování globální a regionální stability“ - alespoň to není veřejně zdůrazňováno. Vymazání vzorce „klíčového faktoru“, které se objevilo ve dvou předchozích verzích NSS, bude mít politické důsledky, ale nyní je předčasné měřit dosah tohoto změněného příběhu.

Kdekoli je něco přeškrtnuto, tam je něco napsáno. Velké euroasijské partnerství (GEP) prominentně debutovalo ve Strategii národní bezpečnosti 2021, ačkoli Putin tento termín poprvé představil v prezidentském projevu před Federálním shromážděním v roce 2015. Není pochyb o stabilitě a dlouhověkosti konceptu, který se v posledních letech stal součástí oficiálního ruského diskurzu; stále je však třeba jej naplnit politickou a ekonomickou podstatou.

Zatímco cíl GEP je v NSS stále poměrně nejasně formulován - „Zajištění integrace ekonomických systémů a rozvoj multilaterální spolupráce“ - jeho strategické zdůvodnění je křišťálově jasné. Moskva trvá na tom, že Eurasii by neměl dominovat žádný národní ekonomický systém. Ačkoli to není zjevně uvedeno, GEP je mimo jiné pokusem vyhnout se čínskému monopolu v Eurasii, a to budováním mechanismů interakce mezi čínským pásem a silnicí a různými mnohostrannými iniciativami.

Nedostatek konkrétních detailů ponechává Rusku prostor pro manévrování při interpretaci partnerství v budoucnu. Nejnáročnějším úkolem přesto bude prodej myšlenky euroasijské „špagetové mísy“ Číně. Povýšení této otázky na strategickou úroveň znamená, že GEP není jen o ekonomické integraci, ale také o geopolitice s ústřední otázkou: Kdo bude mít vedoucí úlohu při určování pravidel hry v celé Eurasii?

NSS postrádá podrobnou předpověď bezpečnostního vývoje v Asii, ale identifikuje klíčové regionální momenty napětí, které by mohly mít dopad na globální bezpečnost. Poprvé (kromě Korejského poloostrova) se Afghánistán objevil na seznamu těchto problémových oblastí, což podtrhuje ruský pohled na situaci v zemi po stažení amerických jednotek. Strategie nepřímo vyjadřuje znepokojení nad čínsko-indickým napětím, aniž by tyto země pojmenovávala. NSS uvádí, že „riziko ozbrojených konfliktů přerůstajících do místních a regionálních válek, včetně těch, které zahrnují jaderné mocnosti, roste“.

Stejně jako v předchozích verzích se strategie nezmiňuje o Jihočínském moři nebo Tchaj-wanu, přestože v těchto oblastech došlo v posledních letech k nebezpečnému vývoji. Rusko soustavně zdůrazňuje, že není účastníkem územních sporů v Jihočínském moři a nehodlá se do nich zapojovat. Totéž lze aplikovat na potenciální vojenský konflikt kolem Tchaj-wanu, který je zjevně mimo ruské strategické zájmy, protože Moskva, stejně jako v případě Jihočínského moře, není ani skutečným, ani potenciálním účastníkem. V diskusi o tchajwanském problému s korespondentem NBC Keirem Simmonsem učinil Putin poučné poznámky, které analytici prozkoumali méně, než by se mělo: „Existují různá hodnocení [situace]. USA mají vlastní hodnocení. Čína má vlastní hodnocení. Tchaj-wan může mít své vlastní hodnocení. “

Toto prohlášení nám umožňuje shrnout asijskou politiku Ruska z pohledu hranic strategie. Abychom uvedli tento konkrétní případ, Moskva se zabývá potenciální konfliktní situací o Tchaj-wan zvenčí a nepovažuje za nutné navazovat na jeden vrchol trojúhelníku. Při prohlubování svého partnerství s Pekingem si Moskva co nejdéle zachová neblokový charakter svého partnerství a vyvažuje vztahy mezi Čínou a Ruskem s rozvojem vazeb s dalšími nezápadními mocenskými centry. Přes své stále těžší současné vztahy se Západem se Rusko pokusí nezapojit se do čínsko-americké rivality, hlavního zdroje dělících čar na globální scéně. V technologické oblasti zůstává Rusko ve střehu, pokud jde o Čínu i Západ, pokud se používání produktů nebo služeb týká národních bezpečnostních záležitostí.

Nová ruská strategická bezpečnostní koncepce zlomová.

Víme, že Rusko nepředpokládá, že se Západ změní a bude ochoten jednat s Ruskem jako rovný s rovným, počítá s tím, že budou narůstat konflikty, ale bere to jako fakt postupného odchodu ze světa dominance, vojenské, geopolitické, ekonomické. Svou budoucnost spojuje především s Asií, počítá s tím, že Západ se slovy Wericha z Císařova pekaře musí historicky znemožnit.

My, kteří jsme si po mnoho let do značné míry přáli propojení Evropy s Ruskem, případně dokonce celého Západu s Ruskem berme na vědomí, že to byl vlastně jen sen, protože na celou epochu, možná dalších třiceti let se základní osa světových dějin bude odvíjet spíše od geografické, ani ne tak geopolitické soutěže a střetu mezi asijsko - pacifistické částí civilizace a evropsko – atlantické části civilizace.

Ten výsledek my starší již nezažijeme.


46 komentářů :

 1. Bohužel to vypadá, že se podpindosům přeci jen podařilo nás znemožnit v očích Ruska natolik, že si o nás už ani neotřou boty. naše škoda, měli jsme za zády někoho, kdo v případě zlých časů nabízel pomocnou ruku. O tu jsme přišli a západ nám ji určitě podávat nebude. Stali jsme se kolonií jako Afrika a jako kolonie také skončíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Znemožnili jsme se sami, nechali jsme pitomce u vesla a tak nemohlo dopadnout jinak. Rusko nepotřebuje EU, vybere si státy se kterými bude jednat a na ostatní zapomene. Až bude něco Česko chtít v Rusku, tak se bude muset, poníženě se svoji suplikou, obrátit na Německo nebo Rakousko. Úspěch nebude zadarmo, budeme platit státům, kteří možná budou něco řešit pro Česko. Spíše se bude předpokládat neúspěch. Kdopak ví, že cca před 14dna se Rusko odpojilo od SWIFTu ? Dalo jasně najevo, kde mají EU. A plyn? Berte nebo nechte. Zájemců mají více než dost vč. Ameriky, která ráda přeprodá ruský zkapalněný plyn hloupým Evropanům se ziskem - cesta z Jamalu je podstatně kratší než z USA. Blbost teď v Česku má hody !!!

   Vymazat
 2. Ono je to těžké, Rusko je obrovské a jeho větší část skutečně nemá s Evropou a její historií nic společného. Mně by se líbilo, kdyby například kulturní a krásný St.Pítěr patřil do Evropy stejně jako Tallin nebo Riga, aby se tam mohlo volně cestovat bez víz, a aby se tam mohlo létat levně. Ale to ještě musí uplynout nějaká doba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martine

   jen si vzpominam, ze pred valkou k nam chodili Kasari z Litvy, pudni zlodeji pradla z Lotysska, a penezokazi z Estonska. Takze ted nasi spojenci, doufam, ze se ti tam bude dobre darit na navsteve.

   Vymazat
  2. 15/20

   To sice je, obrovské, ale jaksi se zapomíná, že 110 milionů občanů Ruska z celkového počtu 145 milionů žije v Evropě. Opakovaně mě právě toto neuvědomění si této reality překvapuje.
   (A, pokud v budoucnu opět splynou do jednoho celku s Bělorusy a Ukrajinci, vyhoupne se jejich počet o dalších padesát šedesát milionů.)

   Než zůstaňme u Ruska. Rozloha a obyvatelé - jablka a hrušky.
   V evropském Rusku 110 milionů obyvatel že nemá s Evropou a její historií nic společného?
   No comment.

   Vymazat
  3. A toto ještě.
   Rusko se neodklání, Rusko tam bylo dokopáno!

   Vymazat
  4. @martin Není to tak dávno, kdy se tam bez víz létalo. Ale volili jsme si 30 let takovu "reprezentaci", která tyto vztahy za pouhé podrbání za uchem zničila. Kdo je blb? Rus, nebo my?

   Vymazat
  5. Martin To mají na svědomí ty které volíte + eurosvazáci pyjáti. Pro nás není Rusko nepřítel a do Evropy patří nepatří sem USA.

   Vymazat
  6. Martine 19. července 2021 15:20, představil jste celé ty své horizonty. Žádné překvapení. JiH

   Vymazat
 3. I podle mého názoru J.Vyvadil tu situaci, dokument, vyhodnotil přesně. Lapidárně řečeno, Rusko Evropu už téměř k ničemu podstatnému potřebovat nebude a ponechá ji svému, evidentně islamistickému, osudu.
  Rusko má, m.j. svou zdrojovou, surovinovou stabilitu. Čína a Indie,i díky pitomosti západních nadnárodních korporací, které přestěhovali sofistikované a strategické výroby do těchto zemí, mají už převahu výrobní a technologickou.Oni se na spolupráci domluvit snadno dokáží. Existuje teorie, že centrum globálního řízení se z Británie (potažmo USA) stěhuje do Číny. Z naprosto pragmatických důvodů.
  My, jako Česká republika, jsme měli obrovskou šanci, se, politikou všech azimutů, nevyřadit a zůstat u "zdrojů". Bohužel, nehoráznou hloupou a zrádcovskou činností značné části politické reprezentace, jsme se stali otravným a nepotřebným apendixem, který už vadí skoro všem. To že si někdo myslí, že jsme "vážení spojenci", na které někdo dá, je jasná hovadina. To jen anální euroami alpinisti na to ještě nepřišli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stěhování centra řízen z Británie do Číny není teorie, ale pragmatický čin, který již běží a do 3 let mají být Britové přestěhováni - to svého času řekla Christine Lagardeová - Covid to trochu zdržel. Na koho asi čekají vybudovaná a hlídaná města s minimem místních v Číně ?

   Vymazat
  2. 15:32 Nejhorší na tom všem je, že bohužel na takovéto věci existuje tzv. kolektivní vina. A my si to teď vyžereme za naše pány politiky všichni.

   Vymazat
 4. Jebka pise:

  .." že jsme "vážení spojenci", na které někdo dá, je jasná hovadina."

  On to vi, ja taky, a mozna par lidicek zde, ale oficialni demozumpa a aj i ted Babis s Hamzou nam tvrdi, ze jsme duleziti. Bohuzel ta Ceska dulezitost vzala za sve po 89, kde jste ji sami odzvonili, a pak zbytek z ni byl dokonale zlikvidovan Klausovou privatizaci v 92...

  OdpovědětVymazat
 5. pane Editore,
  je samozrejme ze vim pro koho kopete, a chvalim vam to, budu pro ne volit take.

  Ovsem jak MR pozoruji, stale vice se zde moji spolukecalkove zabyvaji sami sebou, celkem slusne si nadavaji, ac i v tom se stale vic a vic opakuji.

  Byl bych Vam vdecen, kdybyste sem obcas ci casteji "placl" nejake clanky ktere se zabyvaji vnitroamerickyi vztahy tedy skutecne vnitroamerickymi. verte mi je to zajimave, a mimo toho poucne, take referovani o Rusko Nemeckych vztazich je jednostrane, vim ze Nemci jsou stale okupovany stat Amerikou stejne jako Japonsko, ale proti Rusku nejsou tak zaujati jak se i v NR publikuje. Ze to rika CT je mi u zadku.

  Proc Vas takhle "peskuji"? no je to zde stale dokola jedno a to same.. Takze verim ze i Vy mate sve zdroje co se deje ve svete

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Basos, existuje veľké množstvo webových stránok na internete, ktoré vám odpovedia na vaše otázky, splnia vaše želanie. Žili ste v USA, tak aký máte problém čítať priamo americké stránky ? Ak sa vám zdá Nová republika jednostranná, je čudné, že nečítate aj iné. Alebo, aký máte dôvod byť každý deň iba na tejto stránke ?

   Vymazat

  2. citam i Americke stranky, a Cinske stranky v angline, dokonce Al Jazeeru, a aj i Haaretz, takze zde je odpoved na otazku... aky dovod???? no mam to jeste z mladi kdy jsme vzdy s kluky drbali nekde na rohu ulice, a aky dovod mas ty???

   Ale ted vazne...jsou to vlastne OKIHO stranky, a mam ho rad, takze se o deni na jeho strankach zajimam.Mimo toho mam taky rad autora NR stranek..
   Ale serou mne lide kteri zde pindaji naproste pitmosti, misto aby se snazili informovat o vaznych vecech, jak to dela pan Dvorak.

   takze bratko ses spokojenej???

   Vymazat
  3. Automat ,naprogramovanej to chce zde ovladnout , krici vsude , vychvaluje piraty a diktuje co ma byt a co ne..Dokonce dulezite informuje verejne o tom co dela jeho Prdel..

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. UnknowneInde souhlasím s vámi, že pan Vyvadil dělá hodně pro urovnání Česko-ruských vztahů.

   Vymazat
  2. 16/23
   "Tady je ale smradu," řekl tchoř. "Nu což, zůstanu, dokud nevyvane."

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Myslím si,že většina občanů ČR nesouhlasí s politikou naší vlády vůči Rusku.I podle mne je to zásadní chyba že jsme vztahy s Ruskem takto zničili.Budu volit strany(stranu)která je ochotná a schopná zničené vztahy vrátit do bývalé doby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vypadá to tak, že jedinou partají, která je pro dobré vztahy s Ruskem, jsou navzdory opoziční roli komunistů v Rusku komunisté. Máte "odvahu" je volit, nebo to bude záminkou pro sebeklamnavé odůvodnění toho, proč jste pro narovnání vztahů s Ruskem volit nemohl?

   Vymazat
  2. Ale to SPD také!
   Co jiného je politika všech azimutů, než narovnání vztahů s Ruskem?

   Vymazat
  3. @Milan ze Zahrady Čech
   Ano, z prohlašování SPD by se tak dalo usuzovat. Ale přijde mi, že lidé v SPD nejsou tak docela konzistentní, což je nemoc přetrvávající už z Úsvitu. Takže by tam v případě většího úspěchu a účasti na moci mohlo s vysokou pravděpodobností dojít k rozkolu a názorovému rozdělení, v čehož důsledku by klidně i odsud mohly plynout hlasy někam jinam, než je proklamované a žádoucí. Ostatně názorová nejednotnost SPD je patrná už s ohledem na 4 poslance, kteří se od ní jen za toto volební období odštěpili. Většina proklamací SPD je mi sympatická, zvláště názory a činnost pana Davida, ale hlasovat pro ni bych za sebe bez pocitu rizika nemohl. Jsem celkem konzervativní člověk, hazardní hry není nic pro mě.

   Vymazat

  4. 8/11

   No, tak to potom bez rizika nemůžete hlasovat pro žádnou stranu. Což je, tvrdím, nezodpovědné a, ač to zní blbě, nevlastenecké.
   Proto bych si ostatně přál povinnou účast na volbách, jako to bylo za první republiky.

   Jen pro pořádek - nejsem takový blb, bych neviděl to, co vy.
   Jenže doba je taková, že jsem si musel stanovit priority a dle toho MUSÍM volit.

   Priorita nyní je co největší účast SPD na moci. Jinak bude tento stát v prdeli. A my s ním. Celá naše budoucnost.
   Proto jsme snad vychovávali své děti; svou budoucnost? Abychom je o jejich budoucnost přepravili?
   My už jsme svou budoucnost projebali - nebo vám přijde, že toto je ta budoucnoust, v kterou jsme před třiceti lety doufali?
   Zkrátka je dle mého třeba co největší podíl vlastenců na moci. A na to má čáku ze všech patriotických stran jediná SPD. A všechno další je sekundární, v čase potom, v realitě možná, snad.
   A teprve pak, až čas potom se překlopí do času teď, a republika bude zachována, zachráněná, potom teprve si můžeme stanovit další priority a s oním "možná" "snad" něco smysluplného udělat.

   Pro mě je naopak hazardem, a to s budoucností, neúčast SPD na moci. Není proklamace, ale tak to skutečně cítím. A pokud občas zabrouzdáte na NR, víte, že nekecám.

   Vymazat
  5. Sakra, ještě něco. Jde o to, JACÍ poslanci od SPD odpadli. Jak kvalitní poslanci. A nemyslete si, že mě neserou ty zákulisní intriky - viz upozaděný pracant Kobza a další. Jenže, jak říkám, jde o priority, protože o všechno. A teprve v čase "potom" můžeme řešit to další.

   Vymazat
  6. @milan
   Já samozřejmě k volbám chodím a myslím si, že národní buditelé by z mého vlastenectví měli radost. Ale jak píšu, jsem názorově poměrně konzervativní a proto jsem nikdy nevolil žádné rychlokvašky. Ani mě nenapadlo volit něco jako Unie svobody, Bursíkovo "Zelené", Věci veřejné, Úsvit, ANO, ale i SPD by pro mě byla až případnou náhradní alternativou. Stabilně volím komunisty, vyjma jednoho období, kdy jsem volil ČSSD. Z tohoto přešlapu mě však rychle vyléčil zejména vstup do NATO a předání bank do zahraničí. Takže jsem se pokorně vrátil ke komunistům jsa si vědom, že riziko je sice u každého subjektu, ale u nich je přecijen stranická disciplína na poněkud vyšší úrovni a pokud by u komunistů došlo k nákupu hlasů, přeběhlictví, nebo dokonce popření ideologie, tak to už všude. Těch 30 konzistentních let je mi dostatečnou zárukou, že těžko hledat partaj, kde by očekávání bylo s následnou realitou více ve shodě.
   U SPD je problém ten, že se jedná o spolek lidí velmi různých názorových profilů, které spojuje (snad) jen názor na EU a migraci. To mi nepřijde jako dostatečně stmelující prvek, jak ostatně dokládá historie Úsvitu i SPD více než zřetelně.
   Ale samozřejměm ať si každý volí koho chce. Já nerad riskuji a dělám vše pro to, abych se nezařadil mezi většinu lidí, u nichž se pravidelně střídá předvolební nestřídmé nadšení s hlubokým povolebním zklamáním.

   Vymazat
  7. Jeden hlas ve volbách je plivnutí do moře. Na druhou stranu se nemá hazardovat. Kdo pořád věří Okamurovi, ať si najde rozhovor Xavera s Okamurovou přeběhlicí, aby vystřízlivěl. Kobzovy názory jsme znali. Z kandidátky ho vyštípali a nahradili někým, o kom nikdo neví, kdo to je.

   Vymazat
  8. @incognita
   Ano, jeden hlas je plivnitím do moře. Ale to "moře" není tvořeno ničím jiným, než jednotlivými hlasy těch, kteří jsou si toho vědomi.

   Vymazat
  9. 9:56

   "U SPD je problém ten, že se jedná o spolek lidí velmi různých názorových profilů, které spojuje (snad) jen názor na EU a migraci. "
   No, tak to snad ne!

   Co je spojuje především, má SPD přímo ve svém názvu - Strana Přímé Demokracie!

   To je ostatně důvod proč je volím už od doby vzniku - tehdy to byl ještě Úsvit.
   Protože to je přesně to, co jsem si po celý svůj život přál - přímou demokracii.

   Protože a proto - ať by již v přímé demokracii hlásala jakákoli strana jakoukoli ideologii, konečné slovo by měl LID!
   LID - ne zákulisní intriky, ne korupční dohody, ne prodejní posranci, ne trpajzlík s titánským kompexem, tedy senát, ale LID !!!

   A opět lid by rozhodoval o odvolání toho kterého politika, funcionáře atd. byť by to byl sám předseda SPD!
   A O TO TU JDE !!!

   Vše ostatní jsou jen kecy v kleci - představme si hypoteticky že by SPD získala absolutní většinu. Pak by to mělo dva efekty; dvě mouchy jednou ranou:

   1)
   Od lizu by byli odstaveny jak všechny stávající korupční strany - a to včetně KSČM, která se jí pod Filipovým vedením stala - tak by se k lizu nedostala žádná globalistická strana sloužící cizím zájmům a zároveň by došlo k očistě justice a vyhození takových šmejdů, jako je soudruh Rychetský.
   (Pokud by došlo k tomu, že by SPD svůj program - nastolit přímou demokracii nehodlala dodržet a tuto by nenastolila, ač by, vzhledem k absolutní většině ve sněmovně mohla - v příštích volbách by si už ani neškrtla.)

   2)
   Ať by to již po vítězství SPD tedy dopadlo jakkoli - viz odst. v závorce - toho primárního by BYLO DOSAŽENO! Eurohujeři a globalisti by byli v prdeli.
   A my, občané, bychom měli čtyři roky na to, připravit se na další volby. A KSČM čtyři roky na to, vymést ze svého středu šmejdy a vrátit se tam, kde je její místo - to jest nekompromisně hájit zájmy lidí práce.

   A mimochodem, SPD nespojuje jen, dle vás, jednotný názor na EU a migraci (a to je snad málo?!) ale rovněž jednotný názor na zahraniční politiku, zelený úděl, neziskovky, potravinovou soběstačnost atd. atd.
   Že to nevidíte je dáno tím, že to vidět nechcete.

   KSČ měla historickou šanci dvakrát - jak po roce 1948, tak po roce 1989.
   A obě ty šance projebala. Možná, kdyby nebylo té vámi vychvalované displíny a zvolila by si nedisciplinovaně do čela Josefa Skálu, mohla něco dokázat. Takhle se jen dokázala transformovat v korupční stranu bezskrupulózních Burešových poskoků.
   Takže tak.

   Vymazat
  10. @19:50
   Vše co jste vyjmenoval(zahraniční politika, zelený úděl, neziskovky atd.), má jediného společného jmenovatele a tím je EU. Ta toto vše a mnohem více určuje a řídí. Zdá se, že máte tendenci věci komplikovat a nejde vám moc analýza.
   Zároveň jste patrně nenapravitelný optimista. Že by všechny členy SPD sjednocovala dokonce idea přímé domokracie je ještě méně pravděpodobné, než ten odpor vůči EU a migraci. Což je i tak sakra málo, vzhledem k tomu, že na odporu vůči EU a migraci se velice snadno můžou shodovat i lidé, kteří se jinak neshodnou na ničem. Ostatně ona ta přímá demokracie je za současné situace naprostá utopie a s postupným hloupnutím populace stále vzdálenější. Každopádně toto, dnes už ryze populistické téma není objevem SPD, již před mnoha lety to bylo stěžejní téma HZPD Milana Valacha. Dost mě tím oslovoval a jemu jsem věřil i upřímnou snahu. Ale dnes už jsem smířen s tím, že je to neprůchodné a pro všechny politicky aktivní lidi ve skutečnosti nežádoucí. Vždyť ani na to referendum jsme se za 30 let "demokracie" nedohrabali. Komunisté se o prosazení snažili nesčetněkrát, vždy jim to ti naši, moudrým lidem volení "demokraté" shodili ze stolu. Odvolatelnost politiků? Vy jste se zbláznil! Ta sice byla zakotvena už v "totalitní" socialistické ústavě z roku 1960, ale v dnešní, "demokratické", byste ji hledal marně. Taková "nedemokratická sprostota" už uzákoněna nikdy nebude. Aspoň tedy dokud bude tento zubožený stát kolonií.

   Vynášíte ve svém spravedlivém rozhořčení zajímavé soudy. Vy máte nějaké konkrétní informace, že KSČM je "korupční stranou"? To by jistě v našem politickém systému bylo něco zcela nevídaného a nemyslitelného, ale určitě by to stálo za více slov. Jsem jedno velké ucho(oko). Rovněž by mě zajímalo vaše řešení situace, kdy se situace vyvinula následovně: KSČM získala 7,8% hlasů, zvítězilo ANO a Babiš přirozeně utíkal jako první nabídnout spolupráci pravičákům. Ti ve své stupiditě dělali gesta a návrh odmítli, doufaje, že bez nich nedokáže složit vládu. On ale udělal to co si 30 let, kdy všichni jako jeden muž "demokraticky" bojkotovali komunisty(a potlačovali tak vůli jejich voličů), nikdo nedovolil. Oslovil KSČM. Co byste v pozici komunistů udělal vy? Také byste dělal gesta a nechal Babiše zvyšovat nabídky pravici, dokud by nekývla a měli bysme tu další volební období bezbřehého pravičáckého řádění? Nebo byste se rozhodl využít nevídanou příležitost ke zhodnocení i takto mizerného volebního výsledku, vypálit pravici rybník a získat páku na řízení státu? Nebo něco úplně jiného? Pochlubte se jaký jste stratég, jak vám to politicky myslí a jak byste ze situace vytřískal nesrovnatelně víc, než ti "hloupí, bezskrupulózní a zkorumpovaní" komunisté. Jsem napjatý jako kšandy, jak geniálně byste to vymyslel.

   Vymazat  11. 1:19

   Dovolil jsem si jedinou osobní poznámku, a to, že "to nevidíte, je dáno tím, že to vidět nechcete."
   Sice jsem to myslel jako konstatování, ale bylo to osobní. To byla chyba, to jsem neměl.
   Vy jste však naši, jak jsem si myslel výměnu názorů, drze zvrhl do osobní roviny dehonestací, invektiv a soudů. Namátkou:

   Zdá se, že máte tendenci věci komplikovat a nejde vám moc analýza.

    Vy jste se zbláznil!

   Pochlubte se jaký jste stratég, jak vám to politicky myslí.

   Milej soudruhu, poměřovat si s vámi pinďoura rozhodně nebudu. Jen tolik - nezkoušejte na mě manipulaci! Řeč je např. o tomto. Cituji:
   "Rovněž by mě zajímalo vaše řešení situace, kdy se situace vyvinula následovně: KSČM získala 7,8% hlasů, zvítězilo ANO a Babiš přirozeně utíkal jako první nabídnout spolupráci pravičákům. Ti ve své stupiditě dělali gesta a návrh odmítli, doufaje, že bez nich nedokáže složit vládu. On ale udělal to co si 30 let, kdy všichni jako jeden muž "demokraticky" bojkotovali komunisty(a potlačovali tak vůli jejich voličů), nikdo nedovolil. Oslovil KSČM. "
   Konec citace.
   Takže.
   Za prvé - oslovit KSČM si dovolil jako první Kalousek - ne Babiš. A jiní s tím koketovali, i když nakonec couvli. A za druhé.
   Babiš neoslovil, po té, co u tzv. pravičáků nepochodil, KSČM!
   Babiš oslovil SPD! - to mu však protektorka mamá Merkel zatrhla, načež se posral ve skříni a teprve potom udělal z nouze ctnost a oslovil KSČM!
   Ptáte se, co bych dělal já na Burešově místě?
   Já bych se, soudruhu, na Babišově místě neposral ve skříni!
   Na protertorku bych hodil bobek, na tzv. pravici jakbysmet, a spíchnul bych koalici s SPD, KSČM a ČSSD. A KSČM spolu SPD by už udrželi na uzdě aspeňáky - míněno členy Aspen institutu z ČSSD + Bureše.
   (Takže srovnávat mě s Burešem a ještě to vyblejskat strategií a politickým myšlením a podobnými cancy je mimo realitu - nejsem Bureš! Čiže si to velké ucho zase srolujte a oko zamáčkněte.)
   Jen si naklikněte kdo z vlády je členem Aspen institutu a co je ten spolek zač.
   A bacha - Bureš napřed nechal vymazat ze seznamu členů své foto, pak své jméno, ale stále se dá jeho členství dohledat. Stačí napsat Babiš - člen aspen institutu a kliknout. (Pokud byste to nevěděl, nebo byl línej hledat, tak Aspen institut dotuje jistý Soroš a jeho náčelnicí je Krvavá Madla. Proč myslíte že jsou ve vládě samí aspeňáci? Jen pro zajímavost - jediné dvě strany nemají v Aspen institutu žádného svého člena - KSČM a SPD)

   Vymazat
  12. Jenže Bureš primárně potřeboval páku na zuzaní dotací! - ne na řízení státu! Protože zuzání dotací je pro něj prioritou! Ale, samosebou, kdyby neřídil stát, nemohl by je tak efektivně zuzat, takže svým způsobem máte s tou pákou pravdu. (Když Bureš vstupoval do politiky, obnášelo zuzání dotací řádově pět set mega. Nyní jsou to dvě miliardy. Dobrý prachy bez práce že? Bohužel je to suma mimo běžné chápání. Pak tedy vězte, že je to 5 555 průměrných ROČNÍCH příjmů - jinak řečeno, stačilo by vám to do roku 7 576.)
   A co bych dělal já na Filipově místě? Hájil bych zájmy lidí práce !!! A to on nedělal. Protože hamty hamty. A na lidi sral, sere, a srát bude, protože to není komunista, ale vychcanej prodejnej sráč z podstaty.
   Jestli mám nějaké konkrétní info že KSČM pod vedením Filipa je korupční stranou? Ježíšmarjá, jaké info si představujete? Korupce moci - to vám snad nestačí? Což to nevidíte, kam vás ten hochštapler dovedl?
   Otázka na závěr - co vytřískal lid práce z podpory Burešvlády komunisty?
   HOVNO! HOVNO! a ještě jednou HOVNO!
   A co vytřískala KSČM z kolaborace s Burešvládou?
   Plivanec dělného lidu - nic víc. Pročež bude KSČM ráda, pokud se vůbec přeškrábe přes oněch 5%.
   A nemuselo to tak být.
   Howgh!

   Vymazat
  13. Omluva s tím Burešem - ptal jste se, co bych dělal na Filipově místě, ne na Burešově. V podstatě jsem vám ale odpověděl, zakže to už nebudu rozvádět.

   Vymazat
  14. @milan
   Mýlíte se, Kalousek tenkrát pouze zmínil možnost sestavení koalice s tolerancí komunistů, ale členstvo se proti tomu postavilo a nedošlo ani k jednání s komunisty, natož aby z toho něco vzešlo.
   Mýlíte se dále, Babiš se hned po volbách vyjádřil, že "...zatímco s Okamurou si vládu představit moc nedovede, s ODS docela ano. Máme v programech podobné věci a Fiala je slušný člověk, říká Babiš." Dále se k jednání s SPD Babiš vyjádřil, že "ANO do koalice s SPD nepůjde, nepotřebuje ani jejich toleranci a bude se jednat jen o programových schodách".

   Takže jste se jako veliký stratég moc nepředvedl a neoslnil jste ani s chápavostí psaného textu. Já jsem se vás neptal, jak byste situaci řešil v roli Babiše, která ostatně ani není tématem, ale z pozice komunistů. Na to jste neodpověděl a to ani "v podstatě, když se vám poněkud rozplynulo rudo před očima. A také jsem vás žádal o "nějaké konkrétní informace, že KSČM je korupční stranou". Vy se zmůžete jen na obecné plky o "korupci moci". Opravdu "strhující, neotřelé a odzbrojující". Z toho mám padnout na zadek? Ne, na otázku jste neodpověděl, takže to byl zřejmě jen další z vašich pokusů o demagogii. O Babišovi a jeho dotacích jsem se nikde nezmiňoval a nikde to neřeším. Vlastně ani nevím, proč se tak zaměřujete na Babiše a demagogicky ho nazýváte Burešem, pokud se pokusím vytěsnit myšlenku, že jste zmítán emocemi. Jmenuje se Andrej Babiš a můžete být v klidu, vím určitě lépe než vy, jakou dynamiku nabralo Babišovo bohatnutí po vstupu do politiky.

   Já jsem nikdy a nikde netvrdil, že jsem Babišovo fanoušek. Po plyši už ani neuvažuji o této sestavě ani jiných jako o "vládách", ale jako o koloniálních správách. Což je v naprostém souladu se začlenění aktérů v zahraničních vlivových strukturách. Možná si připadáte, že mi sdělujete něco objevného, o čem nemám ani tušení, ale to máte nejméně 10 let zpoždění.

   Tak vy byste "hájil zájmy lidí práce"? Hm, nad tím jste musel hodně dlouho přemýšlet. Takový objev nevzejde jen tak. Ale je to takové poněkud vágní a lze si pod tím představit kdeco. Každopádně na otázku vašeho řešení uvedené situace to nedává odpověď a rozhodně to nebudí ani dojem lepšího řešení, než jaké zvolili komunisté. Za mě tedy nadále platí, že zvolili to nejlepší možné a vytřískali ze svého mizerného úspěchu víc, než by bylo vůbec představitelné. Bohužel většina lidí není příliš oduševnělá a nepochopí, že to, co jim připadá na Babišovi prolidové neplyne z jeho nepotlačitelné filantropie, ale je pouze důsledkem toho, že ho komunisté drželi za koule. Až utvoří koalici s pravičákama, to se budou divit. A vy nejspíš s nimi.

   Vymazat
  15. Co je dehonestujícího, invektivního a odsuzujícího na konstatování zjevných, nepřehlédnutelných faktů? Vždyť to jste přeci vyprodukoval vy, když soubor negativ nerozborně svázaných s členstvím v EU jste představil jako něco izolovaného, oddělená témata. Vrhal byste se na řešení následků a nevidíte příčiny. Evidentně tedy skutečně máte tendenci věci komplikovat a nenacházet opravdová řešení. Nebo se snažíte krkolomně dokazovat svou pravdu(že společných témat je mnoho), sebenesmyslnějšími způsoby. Za každou cenu musíte mít pravdu, ať je pokus o nic sebehloupější. Fanaticky protlačujete jediný správný názor na politiku, jedinou správnou stranu - SPD. A kdo nevolí SPD, ten je nepřítel. Takoví lidé dokážou spolehlivě znehodnotit a zlikvidovat svým fanatismem sebeušlechtilejší myšlenku a sebe lepší politický proud. Nemáte náhoudou nějaké vazby na Vladimíra Kapala?

   Závěrem, nejsem váš soudruh, to jste si mě asi s někým spletl. tolik k vašemu "útlocitu" ohledně osobní roviny. Ostatní nesmyslné projevy nezvládnutých emocí ponechávám stranou. Nejsem a nikdy jsem nebyl dokonce ničí soudruh. Pouze volím politickou stranu takovou, která nejvíce konvenuje s mými zájmy "lopaty". To se nesmí? Vy jste snad arbitr všeho? Opravdu si myslíte, že svým projevem někoho přesvědčíte, aby volil SPD? Lidé jako vy to kazí.

   Vymazat
  16. 8/15

   Babiš se vyjádřil, že s SPD ne a že se Samurajem si vládu moc představit nedovede teprve až potom a tehdy, když byl z Protektorátu, kterému se zákulisně svěřil, zákulisně zjebán, že s SPD tedy ne! Pak teprve dělal televizní ramena že s SPD nééé a že to nikdy a hledal ty programové shody, by se na něj Protektorát nemračil. Protože papírový tygr zvaný KSČM není pro Protektorát nebezpečný, "extrémistická, rasistická, xenofobní atd." SPD však velice velmi. A že jsem to s tím Burešem a pozicí komančů zmotal jsem přiznal a omluvil se - nebylo to však pro rudou mlhu, ale z chvatu a nepozornosti. A to další už se na to nabalilo.

   Ale tohle se mi líbí: "Co je dehonestujícího, invektivního a odsuzujícího na konstatování zjevných, nepřehlédnutelných faktů?" Takže když napíšu, že se zdáte být chytrej člověk, ale občas se nekontrolovaně projevujete jako hádavej pavlačovej dědek s nepřehlédnutelným sklonem k hlouposti, až blbosti, viz: "Opravdu "strhující, neotřelé a odzbrojující". Z toho mám padnout na zadek?", případně: "a neoslnil jste ani s chápavostí psaného textu.", je to konstatování zjevných, nepřehlédnutelných faktů, nebo invektiva? Což mi připomíná - nerupnul jste, zatímco jste byl našponovanej jako kšandy? A ouško jste sroloval a očko zamáčknul? Se slzou, nebo na sucho?

   Co se týká té korupce - myslíte, že budu pro vaše krásný zamáčklý oči do večera dohledávat všechna ta hlasování, kdy KSČM disciplinovaně podpořila burešvládu vyloženě proti zájmům občanů? Co to zkusit obráceně? Co neprošlo pro odpor KSČM? ptám se.

   Na všech zhovadilostech které prošly hlasováním s podporou KSČM, tvrdím, má svůj neoddiskutovatelný podíl KSČM! Protože bez jejich podpory by neprošly! To snad je malý důkaz korupce moci, to jsou bezobsažné obecné plky? Kdy, jak a co, neprošlo proto, že komančové drželi Bureše za koule? Spíš ho pod nimi jemně šimrali, zatímco Bureš vrněl blahem. Prostě měl Bureš Filipa s filipem pro hamty hamty na špagátku, řekl bych. Jistě, pak, když se blížily volby, vypověděli toleranci - jenže to už je nezachrání. Takové komorní SNP. Jenže SNP stát zachránilo, pochybuji však, že toto "povstání" na poslední chvíli zachrání KSČM. No, uvidíme.

   Jo, a že mu říkám Bureš? Prostě to ode mě berte jako výraz hlubokého pohrdání jeho osobou - a to i v případě, že by s ním byla SPD v koalici. Oba víme, co Bureš hlásá doma, a oba víme, co vrtichvostí v EU. Stejně tak jako oba víme, jakou ohromnou podporou je - až na čestnou výjimku kvót na migrace - pro V4.

   Vymazat
  17. Moment, beru si přestávku. ... ... .... .... .... .... Tak. Už je to v cajku. Jen jsem si vytřel tu emoční rudou mlhu z očí. Usadila se mi tam z vašeho manipulativního podsouvání, že kdo nevolí SPD je pro mě nepřítel. Nepřítel pro mě je ten, kdo volí eurohujery, ne kdo nevolí SPD. A hlupák ten, kdo hodí hlas straně která propadne a tím posílí eurohujery, dodávám. Neb to bude příčinou budoucích neveselých následků, když už jste do toho namontoval to oslnivé poučení o kauzalitě.

   Existuje takové pozapomenuté slovo, které Bureše dokonale vystihuje. Obmysný. Přesně to Bureš je - nenažraný, sobecký , obmysný všivák. Vím že Bureše nehájíte - jenom hájíte spolupráci KSČM s ním. Chápu, jenže - a jsme u toho , to je to gró - komančové, pod vedením stejně tak obmyslného Filipa, zvolili řešení ne občanům, ne lidu, ALE SOBĚ KU PROSPĚCHU! V tom máte pravdu - vytřískali ze svého mizerného úspěchu víc, než by vůbec bylo představitelné. Tleskám! A proto také propadnou. Opět tleskám. Jo, k panu Kapalovi. Moji reakci na moudrosrací exhibici (číslo jednotné, neb jsem to vydržel jen asi půl hodiny) toho pána v "interakci s posluchači" naleznete zde:
   youtube.com/watch?v=CgCN6XhAVXk
   Ale jinak si jeho pořad, když má hosta, jako teď např. pana Davida a před tím generála Kratochvíla, se zaujetím vyslechnu. Info holt musí člověk vyzobávat jako čamrák zrnka - tu tam, tu zas onde, prostě kde se dá. Když jsme u toho - naopak se zájmem si vyslechnu pana Chytru. Ona i na hnoji vykvete růže. Občas.

   Divit se? Já? Já se budu divit pouze v tom případě, když volby dopadnou pro občany aspoň snesitelně. A když dopadnou tak, že bude čáka, že se z Protektorátu osvobodíme, no, tak to mě za samého divení snad trefí šlak. Ale jestli dopadnou blbě, tak tomu se vážně divit nebudu.
   Jo, a za každou cenu pravdu mít nemusím, to mi hrubě křivdíte. Jen vždy v noci z úterý na středu a někdy i ve dne. Většinou v pátek v poledne. No a teď už máme středu, tak to už jsem omylnej. A na osobní rovinu si nestěžujte, já blb ty dvěře pootevřel, vy jste je však otevřel. No, aspoň že se hrubě neurážíme. Sice to jde sakra ztuha, ale furt ještě to je v rovině Já pán - Ty pán.
   Zaplaťpánbůh za ty skromný dary.

   P.S.
   Ne já, ne vy, ale voliči rozhodnou, kdo z nás měl v tomto mlácení slámy pravdu.

   Vymazat
  18. @milan
   Já narozdíl od vás nemám Babiše "napíchnutého", takže nevím a ani nemůžu vědět, jestli Babiš byl nebo nebyl někým "zákulisně zjebán", mohu jedině zopakovat popis situace, proti jemuž vy jste se tak rozhořčoval. Bohužel jen prázdnými plky, dojmy a pocity. KSČM získala 7,8% hlasů, zvítězilo ANO a Babiš přirozeně utíkal jako první nabídnout spolupráci pravičákům. Ti ve své stupiditě dělali gesta a návrh odmítli, doufaje, že bez nich nedokáže složit vládu. On ale udělal to co si 30 let, kdy všichni jako jeden muž "demokraticky" bojkotovali komunisty(a potlačovali tak vůli jejich voličů), nikdo nedovolil. Vše jsem, narozdíl od vás, jasně doložil. Opravdu si myslíte, že jsme všichni, vyjma vás, ztratili paměť a novináři se se mnou proti vám spikli?

   Pokud věci komplikujete, jak jsem speciálně pro vás přesně rozklíčoval, přestože by to bylo schopné vidět i dítě, pak patrně máte tendenci věci komplikovat. Na tom není osobnějšího, než konstatování že máte mokré boty, když projdete kaluží. "Vy jste se zbláznil!" je řečnické zvolání v nadsázce, jak je zcela zřejmé z kontextu. "Pochlubte se jaký jste stratég, jak vám to politicky myslí" je regulerní výzva. Co je na tom dehonestujícího? Nebo máte o sobě až tak chatrné mínění, že vaše sebevědomí vykolejí každá výzva, v níž máte ukázat co ve vás dříme(když už tak umíte kritizovat jiné)?
   Vy si o mně pište co chcete a jak to cítíte, moje sebevědomí tím opravdu nikterak neutrpí. Na vás skutečně nevisí a pokud tím někdo ztratí, tak jedině vy. V mých očích, takže vy to nijak řešit nemusíte.

   To jste špatně pochopil, mě nezajímá kdy KSČM, podle vás, podpořila vládu "proti zájmům občanů", ale kdy byla korumpovaná, jak tvrdíte. Tzn. komunisté za to přijali nějaké plnění.
   Nevím jakou to má souvislost, patrně to bude jen další z vašich zoufalých pokusů "mít pravdu", ale je to snadná úloha, tak ji za vás na 3 kliknutí vyřeším. Co neprošlo pro odpor KSČM? Z poslední doby se mi vybavuje zákon pro zavádění "covid pasu" atd. Nemáte zač a když už se tak snažíte kličkovat a úkolovat, doufaje že tak jako pro vás, bude i pro mě příliš složité něco dokázat, byť jsem nic takového, narozdíl od vás, nikde netvrdil, vymyslete si pro mě, prosím, něco důstojnějšího, co dá aspoň trošku práci.
   Tak a teď já vás znovu, doufám že naposledy žádám, doložte, že "KSČM je korupční stranou". Samozřejmě narozdíl od všech jiných a SPD zvláště.

   Vymazat
  19. Zase nějaký váš zkrat. Proč by apriori něco mělo nebo nemělo procházet v souvislosti s tím, že existence Babišovy vlády závisela na komunistech? Pokud někdo s někým musí spolupracovat, tak je snad normální, že také jedná, hledá kompromisy a nejde hned na hlasování. Co je to za blbou představu? To je jako když půjdete s manželkou po ulici a najednou si vzpomenete, že koupíte auto v autosalónu. Vejdete tam a u pultu se začnete dohadovat jestli tohle, nebo to vedle, jestli v téhle barvě, v této motorizaci, nebo jestli vůbec nějaké? To je přeci blbost. Napřed se o tom doma v klidu poradíte a pak si ho jdete koupit. Nebudete veřejně dělat dělat scény, u pultu se rozhádat a pak jít domu. Vy to máte doma na takovýto cikánský způsob? Až tak asi ne, že ne?
   Ale to vše je naprosto nedůležité, máte tendenci vedle komplikování také zaměřovat se na podružnosti. Podstatné je to jediné, že komunisté vypálili rybník pravici a nekonala se další hrůza Topolánkových a Nečasových, veskrze protilidových vlád.

   Hanlivé označování kohokoli je nedůstojné a dětinské. I lidé kteří se nemusí, by se měli chovat jako dospělí lidé a ne jako zhrzení puberťáci.

   Nepřehlédnutelně se zde rozčilujete nad tím, že volím komunisty a vymýšlíte si všechny (ne)možné záminky, jak svůj hněv odůvodnit, tak jaké zase podsouvání? Já jsem naproti tomu napsal "ať si každý volí koho chce". Vidíte ten diametrální rozdíl mezi námi dvěma? Obávám se, že vy spíše lidi od volby SPD odrazujete. Tolerance k názorům a hodnotám jiných lidí je stěžejním předpokladem demokracie, s níž se tak oháníte.

   To je zvláštní, že je vám pan Kapal tak k smíchu, protože on je právě tak jako vy zaujatý vůči názorům lidí, kteří s ním nejsou zajedno a nevolí SPD. Zvláštní shoda. Ale mívá tam skutečně dobré hosty, až se divím, že k němu chodí. Musí to být pro hosta náročné, dbát úzkostlivě na to aby neřekl něco, co by panu Kapalovi nesedlo, nebo dokonce aby neutrousil negativní zmínku o SPD.

   Jak tady dopadnou volby není pro budoucnost země určující. Můžou zmírnit nebo zahustit tu mizérii, do níž jsme se nechali tak hloupě nahnat, ale kolonií budeme až do příštího rozdávání karet. To nastává zpravidla po válkách nebo nějakých velkých otřesech. Nic co by stálo za těšení se. Češi po necelých 100 letech státnosti o svou státnost zase na několik staletí přišli, jestli ji vůbec ještě někdy obnoví. Museli bysme se zase stát někomu užiteční tím, že bychom měli svůj stát. Dnes o nikom takovém nevím, jsme dobří už jen jako kolonie nebo bojiště.

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 10. Milane, plně s Vámi souhlasím!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.