Reklama

pondělí 19. července 2021

Schizofrenní Polsko

Jan Schneider
19. 7. 2021 První zprávy.cz

Polská politika se vyznačuje několika ošklivými rozštěpy, které však zřejmě odpovídají její povaze. Vezměme to od historie druhé světové války. Polský – docela pochopitelně nikoliv v Polsku žijící – historik Jan Tomasz Gross napsal několik pečlivých studií o tehdejších vztazích mezi Poláky a Židy. Polský prezident Alexandr Kwaśniewski mu za ně dal v roce 1996 vyznamenání, ale další polský prezident Andrzej Duda mu v roce 2016 navrhl toto vyznamenání odebrat, protože J. T. Gross prý „ničil dobré jméno Polska“.

Poté ještě Poláci v tomto směru přitvrdili a pokusili se stanovit jedinou „správnou“ interpretaci své válečné historie, za což si vysloužili protesty nejen z Ruska, ale i z Izraele.

Přitom mezi držiteli ocenění „Spravedlivý mezi národy“, které dostávají ti, kteří zachránili životy Židů v době holokaustu, je úžasné množství právě Poláků! Paradoxem však je, že by jich mohlo být ještě víc, kdyby se kvůli svým těžce antisemitským sousedům další Poláci nebáli přiznat, že zachránili životy Židům. Protože právě toto přiznání se některým z nich po válce krutě vymstilo ...

Zklamání antisemitsky naladěných Poláků z toho, že se některým Židům podařilo přežít holokaust, je autenticky zachyceno i v dokumentu „Šoa“ francouzského režiséra Claude Lanzmanna (1985).

A nedávno kauza ruský plyn. Nebudu asi sám, kdo nechápe, a zůstane mu to asi do smrti utajeno, odkud berou Poláci (spolu se svými často úhlavními nepřáteli Ukrajinci) pocit, že mají „nárok“ na to, aby Rusko dopravovalo zemní plyn do Evropy přes jejich území, aby jim za to platilo tranzitní poplatky, a nechalo se občas vydírat hrozbou (explicitně se tak vyjádřil zlopověstný ukrajinský bývalý premiér Jacenjuk), že dodávky plynu do Evropy přeruší, nebudou-li plněny jakési jejich podmínky. Jinými slovy, nárokují si, aby jim Rusko dalo do ruky klacek, kterým by ho mohli mlátit.

A teď další trhlina na polské duši. Poláci nejprve roky žádají, aby Spojené státy rozmístily na polském území své jednotky, dokonce se devótně podbízejí, že americkou vojenskou základnu v Polsku nazvou jménem amerického prezidenta, a jdou dokonce tak daleko, že v naprostém rozporu s mezinárodními smlouvami o nešíření jaderných zbraní navrhují, aby Spojené státy kvůli odstrašení Ruska rozmístily na polském území zbraně hromadného ničení. Jiné státy jsou kvůli jaderným ambicím sancionovány či dokonce se staly cílem vojenské agrese, avšak Polsko nebylo ani okřiknuto.
A nyní Poláci – při setrvalé snaze o stále větší a trvalou americkou vojenskou přítomnost na území Polska – do téže ruky koušou. Polsko vyhlásilo Spojeným státům mediální válku, právě kvůli vlastnictví médií.

Konkrétně jde o návrh zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který by měl zabránit tomu, aby polská média mohly vlastnit firmy mimo EU. To by ve svých důsledcích mohlo vážně poškodit vztahy mezi Polskem a USA, protože podle odborných komentářů jde především o nezávislý (ano, ku vládě kritický) zpravodajský kanál TVN 24, který je vlastnictvím americké firmy Discovery. Do Polska se prý kvůli tomu dokonce chystá náměstek amerického ministra zahraničí.

Věhlasný geoanalytik George Friedman ve své knize „Příštích sto let“ předpověděl, že „zásadní vztahy v 21. století se budou odehrávat mezi USA, Japonskem, Tureckem a Polskem“. Oproti tomu podle starší předpovědi Zbygniewa Brzezinského budou těmi protagonisty – pochopitelně kromě USA – Francie, Německo a Čína, zatímco Velká Británie a Japonsko výslovně nikoliv. O svém rodném Polsku se Brzezinski vůbec nezmínil. Zřejmě dobře tušil, proč.
26 komentářů :

 1. Kdesi jsem četl repliku: "Někteří historici jsou mocnější než bohové. Dokáží změnit i věci, které už se staly." Poláci prostě škrtli nějakých 150 - 200 let, kdy Polsko jako stát neexistovalo (Trojí dělené Polska v letech 1772 - 1795 a čtvrté r. 1815). A zbytek si upravili tak, aby Polsko bylo světovou velmocí a bylo by zase, kdyby je neokrádali jeho sousedé. Němci (Slezsko a Pomořansko), Češi (Hlučínsko, Bohumínsko), Slováci (kousek Tater), ale především pak Rusko. Naposledy o území, které ukradl Pilsudski Rusku (Grodno, Brest) a Rakousku (Halič) v r. 1918 a které museli r. 1939 vrátit. To nemohou rozdýchat dodnes. Loni v listopadu, za běloruské krize jezdily (a možná ještě jezdí) v polských městech tramvaje s mapami Polska, kde jsou tato území prezentována jako polská. Ostatně neustále sní o tom, že Lvov se bude zase jmenovat Lemberg. Politika "Trojmoří" je součástí polské státní ideologie a politiky. Němcům to zatím tolerují, ale do Ruska se navážení pořád. Cítí příležitost v souvislosti se situací na Ukrajině, tak jako hodlali využít plánovaného majdanu v Bělorusku. Pak bychom přišli na řadu my. Už to tu jednou bylo. Beck byl hodně dopálený na svého přítele Adolfa, že ho nepozval do Mnichova. I demarši poslal. Ale to už Adolf věděl, co bude dále. Po Mnichovu přišla na řadu dohoda Molotov Ribbentrop a Adolf prohlásil: "Teď mám Polsko přesně tam, kde jsem ho chtěl mít". Co následovalo víme. Jen obrovské oběti Rudé armády zabránily Adolfovi Poláky zcela vyhladit, jak měl v plánu a který začal uskutečňovat. Stihl jich pobít 6 miliónů. Ale i to dneska není v Polsku v kurzu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16ú22
   Svého času jsem si dějiny Polska celkem obstojně prostudoval z mnoha zdrojů a výsledkem je, že z nich ve Vé čtyřce nemám radost. Vidím v nich do budoucna zdroj mnohých potíží, kdy se právě kvůli jejich postojům stane Vé čtyřka nepružná a neakceschopná.
   Kéž bych se mýlil.

   Vymazat
  2. S Poláky mám taký dost zkušeností, a i když je považuju za přátele, je pravda, že takový ten pocit velkopanství ze "slavných dějin" v nich je stále. Moc tomu nerozumím. Rusové všeobecně sice také nejsou žádní zakomplexovaní ubožáčci, ale jejich postoj je úplně jiný. A přitom tu hrdost mají v sobě mnozí z nich také a mají být na co hrdí. Je taky podivuhodné, že se Poláci naváží právě do Ruska, které má sílu a prostředky, aby z nich nadělali kromaňonce. Němce nechávají na pokoji a přitom právě jim by mohli uštědřit dost bolestivou ránu. Jediné v čem proti nim vystupují, je Nordstream a gender, i to nijak konfliktně, jinak nic. To je ta polská povaha. Oni za sebou cítí "spojence", kterému dělají beranidlo a doufají, že v tom šrumu jim pár drobných padne do kapes. Tahle kombinace vlastností znervózňuje všechny jejich sousedy včetně Litvy.

   Vymazat
  3. JJ

   Myslim ze Polaci nenavidi, ci nemaji radi Rusko uz historicky. S Nemci je to ale trosku jinak, od Skopcaku, ci Pobaltskych Nemcu kteri vznikli z Hansovnich mest od Hamburgu nahoru po celem Pobalti, vzniklo Prusko a pak v 1867-+sjednotilo vsecky Nemecke staty v Bismarckov Reich, vzdy mimo jednou dostavali historicky po hube.

   Po druhe svetove valce je z pruseru vytahli Rusove, kdyz jim dali kus Pruska. Od te doby Polaci maji strach, ze Skopcaci si to vemou zpatky, coz drive ci pozdeji udelaji. Takze Polaci to asi tusi, a diky svemu strachu z Nemcu, a nelasce k Rusum, jim zbyva jen libat prdele Amikum aby je zachranili...

   tak nam zbyva jen cekat jak to v Americe dopadne, a pak se budeme bavit

   Vymazat
  4. Danny, vrátim sa ešte k Ukrajine. Písal ste, že si Ukrajinu nikto nekúpi, lebo nemá čo ponúknuť. Pred rokom prijali na Ukrajine zákon a pôde, ktorú si môžu kúpiť aj cudzinci. Domáci protestovali, ale nepomohlo to. Na Ukrajine je černozem, najúrodnejšia pôda v celej Európe. Možno sa onedlho dozvieme, že Holanďania, Nemci... skúpili polovicu Ukrajiny. Takže, majú čo ponúknuť - a už tak aj urobili. Okrem toho, ukrajinský priemysel, najmä letecký, živil nielen ZSSR, ale dnes má o neho záujem Čína, EÚ a investori , napríklad Biden a jeho syn. Ukrajinskí inžinieri sa kvalitní, aj ako zdroj lacnej pracovnej sily pre Západ.
   No a ponúkajú svoj štát cakum prásk do služieb NATO, EÚ. To sa vám zdá málo, alebo nič ? Vyčkajte čas, keď bude Ukrajina v kurze. Jej čas príde.
   Inak oceňuje kvalitné diskusné príspevky nielen vaše, ale aj mnohých iných.

   Vymazat
  5. Juno, už se stalo! Ukrajinskou půdu kupují cizinci ve velkém. Po stovkách i tisíci hektarech. Zejména čínské, ale i německé nebo holandské firmy. Přímo nebo pod ukrajinskými bílými koňmi. I o tom je řeč na oněch ukrajinských webech.

   Vymazat
  6. 18/31

   Vzpomínám, jak jsem je sral (makal jsem s nimi v lese, jinak to ale byli fajn kluci, ne ta známá sorta vychcánků), když zkusili ublíženě žehrat a já jim povykládal z jejich historie, se závěrem, že si za to můžou sami a že jen doplatili na svý velmocenský ambice. To bylo v sedmdesátejch, a ty polský dějiny jsem si prošprtal na vojně, takže jsem to měl ještě čerstvě v hlavě.
   Když zjistili, že o jejich dějinách vím víc než oni sami a zkusili ten diškus zahrát do autu, tak jsem je chtěl dorazit tím, že za christianizaci Polska můžou poděkovat českému knížeti Boleslavovi, že odmítl svou ségru provdat za pohana, ale tady mě převezli - věděli to.
   Takže u nich to bylo tak, že tu ukřivděnost do nich museli hustit buď ve škole, nebo v rodinách, a oni to žrali - a žerou dál - aniž by se pídili, jak to bylo. Něco jako u nás se málokdo pídí po tom, co byl nesvatej (nikdy ho Vatikán nekanonizoval) svatej Václav za ejlenta.
   Zkrátka ono je to u Pšonků také věcí víry a ne faktů.

   19:09 + 19:54

   Přesně tak! Ukrajinská černozem je prodávána ve velkém a jestli tam nevypukne spontánní revoluce zdola, bude budoucnost Ukrajinců v prdeli. Jakože už skoro je. Líto mi jich.

   Vymazat
  7. Já bych ještě k té půdě dodal, že je ze zákona dáno, že se půda nemůže prodat, a to ani sekundárně, ani v zastoupení, ruskému vlastníkovi. Dokonce to podléhá trestnímu právu. Pod pojem "ruský vlastník" patří i obyvatelé Krymu a těch dvou republik. Nevím, jak to je s ruskými vlastníky, kteří má Ukrajině půdu vlastnili dosud a hlavně s vlastníky z těch bývalých částí, Krym a separatistické republiky. Také nevím, jak o jak velké pozemky se jedná, jestli je nějaký doplní limit, protože půdou je i 10 arová zahrada.

   Vymazat
  8. Ukrainskou cernozem za 2.valky kradlo nemecko. Tisice vagonu ji odvazelo do rise a nejen pudu.

   Vymazat
  9. Basos
   Ne Bismark, ale Moltke st zacal sjednocovat Nemecko.

   Vymazat
  10. 7:27

   No, není to půvabné JáJo?
   Takže Krym + dvě republiky je sice ruský, jak vyplývá z onoho zákona, ale zároveň patří Ukrajině.
   Oblečená - neoblečená hadr!

   Vymazat
 2. Polsko má problém v tom,že jeho občané jsou názorově silně rozděleni i výkladem historie. Zakomplexovaní politici po roce 1989 vylezli z děr,využili dobrovolného ústupu SSSR z Evropy a začali blouznit o velké "Polsce." Polsko ale potřebuje spíš investice do infrastruktury ,modernizace státu a zlepšení životní úrovně svých občanů - ne blbnout s "Trojmořím" a představou,že jsou Evropskou velmocí. Bohužel vzdělaná část Polských politiků není schopna lidem vysvětlit dějiny Polska a zejména období kdy končila 1.světová válka a Němci přinutili SSSR k nerovné smlouvě a ztrátě velkého území. Dost Poláků stále věří,že to "čestné Polsko" bylo napadeno ze SSSR v r.1919 a proto bylo obsazení Ukrajiny včetně Kyjeva Polskem v r.1919 pořádku. Nebylo. S válkou začali Polští páni hned v r.1919. V té doběy SSSR byl na kolenou a nemohl se bránit. Polská armáda v té době sloužila Německu a Rakousku (Pilsudski)a po útoku na SSSR obsadila obrovské území na východě za malého odporu RA. Časem se katy obrátily - ale to už Poláci "zachraňovali Evropu" před bolševiky.
  Čistě školometsky byli Poláci pod vedením Pilsudkého spojenci Německa a Rakouska v 1. světové válce a válčili
  proti spojencům a zejména Rusku. Tohle se asi v Polsku ve školách neučí. Jen je ukazováno na Rusy a bolševiky.
  Polsko je podle všeho opět ohrožováno části svého málo kompetentního vedení,které pokládá Polsko za velmoc a připravuje se na další válku na východě kterou by Polákům měly pomoci vyhrát Američané. Je možné,že politici USA ani záměry Poláků neznají. Takového spojence nikdo normální v EU asi nechce.Není přece důvod jít do války proto,že někdo zakomplexovaný chce větší území aby vypadal jako velmoc.
  Poučení - vedení Polska často v historii vsadilo na mylné
  představy , neznalost situace a poměru sil. Proto vždy
  Poláci prohráli své války a velmoci si je pak rozdělily.
  I ten Pilsudský a Bek co se lísali k Adolfovi byli troubové. Hitler sice byl Pilsudskému na pohřbu , ale jak
  to bylo možné - zničil Polsko během dvou týdnů. Nemám to
  Polákům za zlé , měli jen tak mizerné vedení a spojence ,že to jinak dopadnout ani nemohlo a na válku vždy doplatí normální lidé - ne jejich politici. Češi o tom vědí své též.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že to je celkem střízlivá a dost přesná charakteristika. Nadějí jsou ti pochybující a nesouhlasící Poláci, kteří jsou schopní a hlavně ochotní dohledat si potřebné informace, zbavit se patosu a přijmout i to nepříjemné.

   Vymazat
  2. Nejvice to Velkopolske snazive vevodstvi odsirame my, protoze a zase diky Klausovo privatizaci jsme se dostali pod uroven Polska, a ted dokonce od nich musime brat podradne zradlo

   Vymazat
  3. 1919 neexistoval SSSR. Intervence do tehdejšího Sovětského Ruska byla záležitostí zejména dohodových mocností a Polska. Poražené Německo díky smlouvě z Versailles mělo silně omezenou armádu, takže to v intervenci moc nejelo.

   Vymazat
  4. invi

   oni to po prvni valce Polaci zkouseli i s Nemeckem, ale tam dostali od Nemcu po hube

   Vymazat
  5. Basos Souhlas jejich hnusné žrádlo k nám dováží pro sebe mají dobré. Ale s tou Rusofobii to opravdu přehání a nakonec na to opět dojedou.

   Vymazat
  6. Babylonska vez a..
   Autor ihned skoci /sikovne/,do situace povalecne,aby se vyhnul pricinam , kterym nerozumi,nechape a jako obvykle vymrsti na verejnost spoustu nepodstatnych detailu,/sebranych z celeho sveta,ktery se hodi na ucely grafomanie/ ktere slouzi k zmateni a zniceni vedomich publika..
   A zakryvani prave podstaty a zdroje problemu..
   Autor mozna ani netusi ve sve slepe jesitnosti co pacha..A micha rozporne absurdnosti v jednom hrnci odevsud.
   Zvani a rozpatlava a zase zvani sve vzdelanosti..
   Kde nic neni, tedy neco vlastnich myslenek musi se ovsem vykrast vsude a vsechno pro tyhle zamery..
   Tak se dopatla friedmany, brzeziskymi,polaky,tedy sluhy, ktere media povysili na genie, aby zakryl tu nemohoucnost..Umi cist a prectene spatla do udajne sveho kompilacniho vytvoru.To se naucil.
   Takovych je dnes vetsina..
   Absolutni ztrata,absence dusevnich kvalit a cinnosti ,zoufale nacpavana udesnou a odstrasujici cernou dirou bezedne nekonecne vzdelanosti..
   Cerne diry vesmiru pohlti snadno treba nasi planetu a na druhe strane vyhodi,neco velikosti tenisoveho micku.
   Jen skutecne silni a nezavisli jedinci,kterych je malo, mohou osvetlit neco okolnosti a priciny a videt ty prave udalosti ktere rozhodovaly o vyvoji k dnesku..Jsou vzdy prehlusovani..
   Samozrejme ucpavani nepodstatymi a zbytecnymi detaily pomaha velmi k paralyse vetsiny..
   Prave nemyslici vetsina dnes je ochotna bojovat za tyhle zpatlanosti, proti originalnim a spravnym zaverum..Jini nemyslici to zkrasluji zhoubnymi vedomostmi..V dusledku nemoznosti aspon neco pochopit..Co se nepise v ucebnicich..
   Totalne oslepeni detaily,potaci se oslepeny svet ode zdi ke zdi..
   Ani na priblizne posouzeni pricin vyvoje ,vlivu a situace a jeho dusledku vedle u slovenskych sousedu se tak nemuze zdarit...
   Nejsou lidi,protoze jsou zbaveni normalni mysli a normalniho uvazovani. Oddelit podstatne od ostatniho..Mnozi tohle radi vitaji..
   Neni to ani poprve ani naposled/jestli nekdo prezije/, kdy postupne odbouravani lidskych norem,navaznosti generaci, tradici,spolecenskych vztahy a lidskosti dulezitych k preziti a k existenci,zavedlo svet na zcesti ,jako casto v minulosti..
   Jde o zniceni vedomi, likvidace dusevnich procesu a dodrzovani zabehlych norem dulezitych pro zivot..
   A preziti vubec.
   O to se staraji vzdy nasilne a agresivni ideologie,jejich valky, revouce a zase valky a zase revoluce/tez hlucna psychopaticka ,tak obdivovana individua/ a prevratne zmeny jedna za druhou ,ktere okupuji lidskou mysl a rozhoduji, jednaji a maji casto vseobecnou podporu zmatenych mas..
   Od zniceni cloveka zevnitr..K vychodisku zase opakovanych agresi.
   K fyzicke likvidaci celeho sveta..Ktera se nezdarila , protoze technologie jeste nemela dost prostredku..
   Katolicismus,protestantismus,komunismus,
   antikomunismus,socialismus na vychode i v nacistickem Nemecku, totalni vymyvani mozku do nevedomosti a bezvedomi..Jedine co je videt..
   Budovani Babylonske veze, kdy vsichni nepricetne a porad mluvi,jeci /dulezita role medii a politiku,vedcu a pod./a nikdo nikomu nerozumi,ani tomu,co kazdy sam z nich rika,pise,ani co kazdy z nich udela..
   Coz neveden nikam jinam nez k vyvoji vseobecne nenavisti,jako jedineho zdroje reseni vseho.
   Snazi se jeden druheho prekricet.
   Donutit,dohnat skupiny populace k stale horsimu ,vzajemnemu agresivismu.
   Az do dalsiho zniceni..

   Vymazat
  7. Pawe, dobrá úvaha o myšlení ..
   Jenom malá poznámka k tomu ..., příčinou lidského ne-myšlení je lidská pohodlnost s relativním pocitem "dobrého bydla", z toho vyplývá lenost, touha si jenom užívat, lidé přestávají být tvůrčími bytostmi a stávají se z nich opice ..
   Aby se stali znova lidmi, musí padnout na hubu, jak to neustále opakuje Basos ..
   A to opakování vzpřímení se a znova podání na hubu je asi základem lidského vývoje i jeho společností a civilizací ..

   Vymazat
  8. Konec války v r.1918 na východní frontě dohodl Lenin s Němci a tehdejší bolševický stát (později založil SSSR) za to zaplatil velkou cenu včetně postoupení obrovského území Němcům . Ti postoupili daleko na východ a s nimi i tehdejší jejich spojenci Poláci
   vedení Pilsudským. Německo bylo nakonec poraženo a jeho armáda se z Ukrajiny a Běloruska stáhla.
   Ovšam polské útvary co sloužily Německu a Rakousku
   obsadily postupně východní území bolševického Ruska (později SSSR) včetně Kyjeva,části Litvy i Pruska a Slezska (Těšínska). To byl útok Polska a jeho snaha
   získat území. Teprve potom se Rusové-bolševici (později SSSR )vzchopili a zahnali Poláky až k Varšavě.

   Vymazat
  9. Dulezity je nevynechat Lenina a s jeho soudruhy s pytli zlata poslaneho germany znicit Rusko..
   Taky Trockeho cinnost..Skutecnost je ovsem jina..
   A zavedeni kapitalismu prave Leninem ,ihned po revoluci..Mimo jine z cele Evropy,okolo 40 americkych firem,taky "kapitalistovalo" komunismus v Rusku..+NEP.
   Okolo 20 milionu,/ucit se ,ucit se/, zivotu to stalo..A totalni rozvrat..
   Az Stalin vedel co bude a zacal budovat vse nutne pro hospodarstvi a obranu zeme..
   Aby cara navnadili na valku a do zkazy ,slibili Rusku cast evropskeho Turecka ,zivotne duleziteho pro Rusko,okupovaneho od 1453..
   Lenin taky ochotne poskytl zaminku,ze nic rusove nedostali. Akorat docasnou invazi a okupaci..
   Ale vojaci chteli domu..

   Vymazat
 3. Při osvobozování Polska ve WWII. ztratila Rudá armáda cca
  600 000 svých vojáků. Na to dnes Poláci zapomněli ? Nebýt
  SSSR tak by Polsko i ČR už asi fyzicky neexistovaly. To je přece pravda. Válku nikdo soudný nechce . Kde se berou devianti kteří přes všechna poučení , zkušenosti a průkazné statistiky - zase válku připravují a debilně provokují. Já nechci mít nic s politiky,kteří
  válce nebrání a z toho důvodu i prasí výklad historie.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stačí přečíst zápisky z jednání v Postupimi. Nebýt Stalina tak nemají ani tu západní část Polska.

   Vymazat
  2. J,

   je to pravda, ale smutne je, ze nam Polaci mohli dat zpatky Kladsko

   Vymazat
  3. Beneš po válce uvažoval, ještě před odsunem, že by se vzdal Chebského a Šluknovského výběžku, kam by byli mohli být odsunuti Němci, výměnou za Kladsko nebo aspoň Český koutek (západní část Kladska přibližně od Radkova k Dušníkům, kde historicky přebývalo poměrně hodně Čechů) a myslím, že dokonce přemýšlel i o obnovení historických hranic Těšínska. Stalin ale přirozeně nechtěl v socialistickém bloku žádné spory, takže veškeré nároky utnul hned v zárodku.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.