Reklama

pondělí 5. července 2021

Sláva dějin českých

Stanislava Kučerová
5.7.2021  ČNL

Také prosím, abyste se milovali, dobrých násilím
tlačiti nedali a pravdy každému přáli.

Jan Hus (List z Kostnice)


Mistr Jan Hus, oblíbený kazatel, spisovatel, zakladatel spisovného jazyka českého, oprávce pravopisu, iniciátor počeštění pražské Karlovy university, stal se svým učením, svým životemi smrtí ztělesněním hnutí, jež bylo po něm nazváno husitské. Husitské hnutí představuje výrazný proud nejranější evropské reformace. Mistr Jan Hus spojoval reformní úsilí za opravu církve s opravou společnosti, kritizoval soudobé zlořády, ujímal se chudých a bezbranných. Proti svrchované autoritě církve a jejího dogmatismu postavil autoritu Písma, Bible a jejího svobodného výkladu ve shodě s rozumem a svědomím. Ve jménu odkazu Jana Husa válčící husitské šiky otřásly církevní světovládou a razily cestu novověkému myšlení. Myšlení, které hlásá svobodu a odpovědnost mravní osobnosti.

V tomto smyslu je husitství vkladem našeho národa do světových dějin, jak učí F. Palacký, T. G. Masaryk, česká dějepisecká škola, Francouz E. Denis a mnozí jiní. Naopak někteří němečtí historikové (A. Bachmann, K. Hoefler a j.) význam husitství všemožně snižují a tvrdí, že Češi (jako všichni Slované) jsou národ netvůrčí, samostatného života nehodný a neschopný. Dnes u nás různí Podivenové oživili toto znevažování, a to se usadilo v médiích. Jejich mluvčí s oblibou předstírají, že podstatou husitství není idea autonomie morální osobnosti, jejího rozumu a svědomí, ale „táborské kádě“, postavené pro povinně odevzdávané peněžité jmění.

Před časem jsme se z televize dověděli, že se papež omluvil za Husovu smrt a že řadu let pracovala komise historiků a teologů, aby zjistila, zda jsou důkazy, pro které by bylo možno Jana Husa rehabilitovat. Avšak takové důkazy se nenašly žádné. Přezkoumání procesuální stránky kostnického procesu potvrdilo, že “platné právo odsouzením Jana Husa nebylo nijak porušeno.“ Takový je závěr zkoumání, které v dnešní době provedli historikové a teologové. Ale to je přece výsměch zdravému rozumu! Nejde přece o porušení práva, ale o právo samo, když dovolilo pronásledovat a usmrtit spravedlivého člověka! To právo je přece předmětem protestů od dob osudného 6. července 1415 až dodnes! V tomto smyslu také nejde jen o Jana Husa, ale i o řadu jeho předchůdců i následovníků, obětí inkvizičních procesů s kacíři a nevěrci, a to nejen u nás, ale v celém křesťanském světě. Církev má ještě mnoho takových skutků co litovat a omlouvat. Smrt Mistra Jana Husa i násilnou rekatolizaci naší vlasti po Bílé hoře především.

O Husovi a husitství napsal náš významný historik pravdivě, ač sám byl katolíkem: „Hrdinný a vítězný zápas Čechů za pravdu zůstane největší slávou českých dějin.“ Na to bychom neměli zapomínat.


Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.


10 komentářů :

 1. Celé dějiny se děje to samé pokud něco ohrožuje jejich nadvládu a vykořisťování tak se ho snaží všemožně umlčet. Mistr Jan Hus je národní hrdina a Český národ jim do toho jako první hodil vidle. Dnes by jsme opět potřebovali Jana Husa a Jana Žižku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pani ANNA husita z KSH,je autorka prvnich 4 udernych bodu

   PROGRAMU NARODNICH ZAJMU SV(Spolecnosti volicu),rikala,ze si klidne da pres oko pasku a postavi se s palcatem na vozovou hradbu,jen se k ni pridejte druzino valecniku alternativy a historie se bude opakovat.
   Vznikaji uz dalsi body 5,6,7 PNZ a nezapomente polit.subjekty vznikaji a zanikaji,ale SV tj Spolecnost volicu,ktera muze mit az 8 395 132 kapitalisty jen tretinovymi platy vykradane dusicky mirovych holubicek Slovanu,bude vecna.

   Miru zdar, anebo taky ne!

   Vymazat
 2. Naše sláva je to poslední, co se těm na západě a jejich zdejším slouhům, hodí. Proto si našich předků vážím, že měli odvahu jít proti všem, bez ohledu na ztráty a bez spekulací jak to asi dopadne. Věc v dnešní době nevídaná a nemyslitelná.

  OdpovědětVymazat
 3. Já nejsem žádný odborník, ale opravdu se divím dnešním historikům a teologúm, že nebylo po párušeno církevní právo, když mistra odsoudili z kacířství. Vždyť on jen vyžadoval plnění Desatera i v samé církvi, když sama porušovala zákon NEPOKRADEŠ a nutila lid CHCEŠ POKŘTÍT,TAK ZAPLAŤ. Vlastně se ani moc nedivím, stejný problém je stále živÿ, nezapomínám na naše církevní restituce, handrkování trvá dodnes. Nakonec i Bank Of Vatican by mohla taky vyprávět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celé kresťanské učenie sa točí okolo Ježišovho utrpenia a ako aj my musíme trpieť. Aké obmedzujúce myslieť si, že Boh oddelil vo svojej láske časť seba na to, aby tu prišiel zomrieť. Bol to veľký akt Božej lásky, ale ten akt bol o tom, aby Ježiš priniesol pravdu ešte tým pár ľuďom, ktorí boli schopní tú pravdu prijať a ako poďakovanie ho ľudia zavesili na kríž a tým na seba uvalili ešte ťažšiu karmu. Cirkev je len ďalšia elitárska spoločnosť.
   Tak ako bankovníctvo slúži na finančné zotročenie ľudí, tak cirkev slúži na duchovné zotročenie a využíva pritom slabosti ľudí. Ponúka im odpustenie a spásu mávnutím ruky. Stačí jedna, dve modlitby, stačí ísť na spoveď a sme očistení od hriechov. Kto poveril kňaza aby mohol odpúšťať hriechy? Boh, alebo cirkev? Je to pasca pre lenivých ľudských duchov. Páči sa im predstava, že keď budú poslušne chodiť do kostola a chodiť na spovede, budú z nich svätci. Ale takto to nefunguje!
   https://qanon.sk/cesta-k-bohu-cirkev-urcite-nie/

   Vymazat
 4. Skvělá připomínka podstaty Husova odkazu od paní profesorky!! Ostatně skvělá jako vždy.
  Ř.-k. církev svým úhybně pokryteckým nálezem k té své dobové hanebnosti (a nejen té) jen potvrdila, že není schopna a ani ochotna na svém mocensko-dogmatickém způsobu myšlení nic měnit. Jen využívat změněných okolností k tomu, aby svou moc posílila. To se ovšem s Husovým pojetím míjí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nejak vsichni zapominate, ze to byl Mistr Jan Hus kdo vlastne zalozil Evangelickou (tedy u nas ceskobratrskou) cirkev. Sice se to pripisuje pozdejsimu Lutherovi, ale Luther pouze oprasil Husovo uceni.

   Ale ackoliv Jan Hus je skutecnym otcem protestantstvi, i on budoval ci pouzil teze Palce, a Inglise, ale byl to skutecne Hus kdo "zavinil" ozdraveni viry, bohuzel jen na chvilku, protoze i "protestatni" se pozdeji ( Pilgrims v Americe) se ukazali stejne svine hodne katoliku,

   Vymazat
 5. Jan Hus má i dnes velký problém s katolickou církví,která jeho pravdu neuznává - prý z hlediska církevního práva. Církev se ve své podstatě ani za stovky let nezměnila v tom nejpodstatnějším a to je způsob života v pravdě na základě prvotního křesťanství. To prostě do jejich způsobu života a výkladu bible nepasuje. Připomeňme si jen chování Českých prelátů při prosazování a schválení přehnaných "církevních restitucí." Oni s pomocí Vatikánu a mizerných Lidoveckých a ODS politiků - o půl noci hlasem dovezeného trestance odsouhlasili zákonnou povinnost platit církvím přehnané miliardy. A k tomu byli donuceni všichni daňoví poplatníci včetně nevěřících. K čemu lidem taková církev je ? Není divu,že počet věřících každým rokem klesá. O důvěře církvi se nedá mluvit - má totiž podobu i tváře zrádného pacholka hermana anebo obličeje světové oligarchie,která sice chodí do kostela ale klidně v zájmu větších zisků - nechá bombardovat cizí státy. Jak je možné že s tím církev nic nedělá ? K čemu je ?

  OdpovědětVymazat
 6. Sakra já zapomněl!

  Paní profesorko, děkuji moc.
  Bude tady po Vás (nezlobte se paní profesorko, že to říkám tak na plnou hubu) ochromující, tiché prázdno.
  Kéž Bůh dá a onen den přijde co nejpozději - a až nastane ten okamžik, nechať je lehký jako krok víly a laskavý jako úsměv matky.
  Moc si Vás vážím, Paní.

  OdpovědětVymazat
 7. Opet akademicka obrovska infekce prehusitovanim do nekonecna s ohranymi frazemi, patricnou injekci demagogii prazdnoty.
  Do celkem prazdnych hlav neschopnych vlastniho mysleni..
  Kdyz nezbylo uz nic z te davne doby,nic jen klise..
  Ani myslenecka , ktera by resonoval s dneskem..
  Tech kteri se na to ucili cely zivot, kteri se na to upjali ve snaze se ubranit a zabednit totalne pred soucasnosti ktere nemohou celit ve svych kancelarich a katedrach..
  Opakovani ,opakuji neni matka moudrosti ani patent na rozum a nikdy nebyla..
  Doba 600 let stara je vhodna aby si vyprali sve "pradlo" v soutezi , kdo vi vic a dekorovali ten cas jako vanocni stromecek ,porad dokola,stejnymi ozdobickami..
  A sklizeji ocekavany zbozny obdiv od tech jim podobnych ,ale prazdnych te jejich vedy.
  Kdyz ti nestudovali denne 30 a vice let..
  Ten mraz ideologie zpatecnictvi,vyvoje tech, kteri se povazuji za pokrokove /az lezou krkem/ a vichrice snahy rajtovat stale dokola na minulosti a jiz jimi mocne zdeformovane ma "uspechy" , kterymi doufaji se ovencit nechat oslavovat..
  Zizka a Hus by kroutili ocima z toho co vsechno se na ne navesilo a na vsechny proste lidi toho casu..
  Asi by se zhroutili pod tihou tun tech akademickych a nekonecnych "vynalezu" ,neverice co vsechno se z nich uplacalo..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.