Reklama

čtvrtek 8. července 2021

Strýček Sam zanechal afghánský nepořádek Rusku

Finian Cunnigham

8.7.2021 ICH, překlad Zvědavec

Rusko je oprávněně znepokojeno hrozícím chaosem v Afghánistánu, protože Spojené státy a jednotky NATO konečně odcházejí z této válkou zmítané země.
Po dvaceti letech marné války v této středoasijské zemi, která stála více než 241 000 životů a biliony dolarů, se americká armáda urychleně stahuje.


Většina ze zbývajících 3 000 vojáků v posledních dnech narychlo opustila zemi přes obří leteckou základnu Bagrám severně od hlavního města Kábulu. O tomto významném a zároveň ostudném odchodu, který vyvolává vzpomínky na potupný pád Saigonu, kdy poslední příslušníci americké armády a CIA utekli v roce 1975 z Vietnamu jako krysy z potápějící se lodi, média téměř neinformovala.

Americký prezident Joe Biden již dříve v tomto roce vyhlásil zářijový termín pro stažení sil. K ústupu již došlo a Afghánistán tak čeká nejistá a nebezpečná budoucnost.

Velitel amerických sil generál Scott Miller minulý týden varoval, že Afghánistán nyní čelí nárůstu občanské války, protože bojovníci Talibanu zatlačují afghánské jednotky podporované Washingtonem do stále se zmenšujících městských oblastí, které mají ještě pod kontrolou.

Pro Rusko je matoucí, že Afghánistán se stal oblastí růstu teroristické skupiny Daeš, která zřejmě využila prázdnoty po Američanech a dalších silách NATO. Daeš sdílí s Talibanem podobnou fundamentalistickou islámskou ideologii a existuje důvodné podezření, že mezi nimi existuje určitá míra spolupráce. To naznačuje, že se Afghánistán stane ještě větším útočištěm teroristických sítí, navzdory ujišťování Talibanu, že tomu tak nebude.

Pokud Tálibán a Daeš v příštích měsících ovládnou Afghánistán, což je vzhledem ke slabosti afghánských bezpečnostních sil podporovaných USA pravděpodobné, bude mít Rusko na svém jižním křídle radikální chalífát. Právě proto, aby zabránila takovému ohrožení své národní bezpečnosti, se Moskva rozhodla zasáhnout do syrské války, aby pomohla Asadově vládě porazit džihádisty a zabránila tak migraci podobných bojovníků do svých kavkazských regionů.

Džihádistický problém v Sýrii vytvořily Spojené státy a jejich partneři z NATO jako skrytý prostředek ke změně režimu prezidenta Asada. Ruská vojenská intervence tuto americkou lest zhatila tím, že rozdrtila řadu bojovníků napojených na Dáeš.

Chaotická americká porážka v Afghánistánu nyní paradoxně způsobuje Rusku potenciální bolesti hlavy.

Nikolaj Patrušev, šéf ruské Rady národní bezpečnosti, jednal s Kábulem, aby údajně vytyčil způsoby, jakými může Moskva pomoci udržet stabilitu v regionu. Tyto rozhovory jsou o to naléhavější, že se Američané rychle stáhli.

"Podrobně se diskutovalo o potlačování terorismu a drogové kriminality, jakož i o obchodní, hospodářské a vojensko-technické spolupráci," uvádí se v prohlášení ruské bezpečnostní rady.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž vyjádřil znepokojení nad šířením Daeše v severním Afghánistánu. Lavrov obvinil politiky v Kábulu ze samolibosti při mírových rozhovorech s Talibanem a řekl, že jsou jedním z faktorů, proč se Daeš rozrůstá uprostřed vnitřního chaosu.

Zkušenosti Moskvy s Afghánistánem nejsou šťastné. Když Sovětský svaz v roce 1979 zasáhl, aby podpořil tehdejší spojeneckou vládu v Kábulu proti mudžáhidům podporovaným Spojenými státy (předchůdci Talibanu), vedlo to ke katastrofální desetileté válce, která Sovětský svaz vážně oslabila.

Americké imperiální machinace v Afghánistánu - údajně jako odplata za údajné teroristické útoky na USA z 11. září 2001 - způsobily naprostou katastrofu. Po dvou desetiletích leží Afghánistán v troskách a Taliban je připraven se opět dostat k moci. Nedávná studie Brownovy univerzity odhaduje náklady na válku na 2,26 bilionu dolarů. Tyto náklady budou v budoucnu narůstat v souvislosti s výplatami zdravotní péče veteránům a finančními úroky. Zahynulo více než 71 000 afghánských civilistů. A kvůli čemu? Afghánistán je americká imperiální pýcha a šílený státní terorismus.

Je hořkým důsledkem toho, že zločinné zničení Afghánistánu Washingtonem nyní odkazuje Rusku a dalším sousedním zemím problém národní bezpečnosti. Je lákavé podezírat Američany, že svůj průšvih záměrně přenášejí na Rusko a cynicky si užívají dilema, které Moskvě vnucují.67 komentářů :

 1. U Kábulu se přeci bojovalo za Prahu, teď si musíme vybrat nové místo, kde se s těmi islamisty serveme. Copak by tomu asi řekli ti, co tam padli. Cynici by řekli, že jejich oběť nebyla marná,byla jenom bezvýznamná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Nenávist zaslepi mysl i srdce. Vytáhněte už hlavu z nějaké p.... Masa lidi, suzovana hladem a terorem se dá do pohybu. A ano, i Praha by to mohla pocítit.

   Vymazat
  3. Daeš bojovníci jsou proxy armádou USA pro nepokoje ve prospěch USA. USA si ty bojovníky přepravila ze Sýrie a Iráku do Afghánu a teď si j e tam bude chtít udržovat. Pokud se Rusko domluví s Talibánem na zadržování a likvidaci Daeš bojovníků, pak USA zbydou oči pro pláč. Rusko si upevní pozice, ochrání si hranice, protože Táliban nešel nikdy bojovat přes hranice do cizí země. Rusko nakonec na tom vydělá.

   Vymazat
  4. Stando, hlavně Afghánci nemohou IS ani cítit, jsou to pro ně stejní vetřelci, jako my. Jsou to Arabové, čili taky cizinci.
   Hoši od IS , anebo od frančíz Al Kajdy , se natáhnou všude, kde vyrobí Západ bordel.

   Vymazat
  5. mam takovy dojem ze pan autor se maloucko plete. Sice Rusove maji trosku obavy, ale myslim si ze fakt jen trosku, protoze....Taliban neni ISIS a dokonce je jak se rika nemaji radi, Rusove rozhodne do Afgu nepolezou, nastesti jsou tam narazove staty, takze to bude na nich, a Rusove se pravdepodobne spokoji s technickou pomoci.

   Mimo toho je mozne, ze Rusove se mohou s Talibanem dohodnout, za predpokladu ze oba zustanou kde jsou, a nepolezou k sousedum. Otazka ale je, koho bude CIA podporovat, a druha otazka je co udela Cina, ktera ma tolik vojaku, ze (kdyby chteli) tak zalezou do kazde diry ci skryse v Afgu, a bude konec, a to nemluvim, o Iranu.

   takze dneska uz nejsou 80 leta kdyz SSSR v Afgu branila komunistickou vladu, ktera je pozvala. Dneska Rusko neni SSSR a to jaka vlada bude v Afgu je jim celkem jedno, jen kdyz nepolezou jinam jako se snazi ISIL. To by nasralo i Ameriku, takze kliiiiidek.

   Ohledne nasich mrtvych vojaku se nechci vyjadrovat, ale mam dojem, ale nic, uz se to neda zvratit

   Vymazat
  6. Afganistan dopadl jako my. Nechtěl Rusy a dopadl hůř. Materiální výhody západu a "demokracie" v jejich pojetí jsou jen zástěrkou imperialismu a kolonialismu. Především by si to měly uvědomit ženy voličky na celém Světě, že přes tuto zástěrku cesta nevede. Kupodivu socialistické země jim daly více rovnosti s muži, než ty tz. demokratické. Stačí si jen vzpomenout, západ vždy doháněl, proto impulsy přicházely vždy ze západu. Kdysi byl západ svobodný v projevu ale "časy se mění"!

   Vymazat
  7. amici odchadzaju? čo tam prestal rásť mak?

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 07:45 Pro některé lidi je zřejmě těžké pochopit o čem je zrovna řeč a tak se na veřejnost obrací se stále stejnou otázkou. Včera, dnes, zítra, pozítří...

   Vymazat
  2. 07:45 Dyslektiku,to dno flašky by vás mohlo spojovat...

   Vymazat
  3. Unkrovne,tak tohle vím naprosto přesně. Ty peníze jsou v pr.deli, ukradené!Už je nikdy nikdo neuvidí! Ukradla je CIA aby oslabila pozici NR. Stačí? Howgh.

   Vymazat
  4. kutnohorsky 8:39
   No, a kdyby mezi námi nebyl Unknown, tak se nezasměju. On je fakt inspirující. Pane Dvořáku klidně ho mažte, stačí číst odpovědi.
   😊🤣😂😀😄😅😁😃

   Vymazat
 3. Podle všeho Američani "se nestáhli". Stáhli jenom ocas a zdrhli tak, že za sebou ani nezavřeli dveře od hajzlu.
  Další v řadě vítězství US Army.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, utíkají. Viz poslední úprk v noci a to takovým fofrem že tam nechali vše včetně zbraní. No a my jsme si už našli jiné válčiště, Mali. Odtud prozměnu zase utíkají frantíci.

   Vymazat
  2. Danny 9. července 2021 23:11, zda a kolik v Afghánistánu US Army zanechala a ještě zanechá zbraní, o tom bych přemýšlel. Důvod, aby Afghánistán opouštěla neorganizovaně nevidím. Zdá se, že pro Ruskou federaci není vznikající situace příliš potěšující. Jak asi pro Čínskou lidovou republiku, Indii, Pakistán a skutečný Talibán? Co věděl a předem odhadoval prezident republiky M. Zeman? JiH

   Vymazat
 4. Další prohraná válka strýčka Sama a jejich poskoků z české kotliny. Já myslel, že když se tam bojuje za Prahu, že teď nastoupí kompletní česká armáda a bude vést válku sama, když jim ale ten Putin zlikvidoval ve Vrběticích skoro celou výzbroj české armády, tak je jasné, že bojovat jít nemohou. Česká vláda by měla podat demisi jako důsledek prohrané české války v Afganistanu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tské si to myslím. Samozřejmě i s vrchním velitelem. Který po nástupu do funkce vyvěsil modrý hadr se žlutými hvězdami vedle presidentské standarty.

   Vymazat
  2. Já myslím, že tam už JE CELÁ Česká armáda.
   😀

   Vymazat
 5. Autor to má nějaké pomotané!!!Sice obojí vyznávají islám ale Talibán a Daeš je jako oheň a voda.Vždyť amíci do Afg.vozili příslušníky ISILU a tam proti nim bojoval Talibán!Autore,tak se konečně prober !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Autor popisuje současnou situaci. Prober se ty.

   Vymazat
  2. Pane Dvořáku, napsal pravdu. Je to starý trik, vyhánět čerta ďáblem.
   Dneska je ďábel Hamás. Ale kdysi to bylo jinak, byl naopak podporován, jako ďábel proti čertovi OOP.
   A tak je to pořád. Ve válce Írán Irák podporovali Amíci čerta Saddáma. A potom ho zařízli, když nepolíbil mocným prsten.

   Vymazat
 6. Taky mam to pokuseni vysmat se neschopne US army jako instituci, ale spis se vysmeju tem idiotum, kteri do ni narukuji a tem idiotum, kteri toleruji, ze za to stat vyhodil tolik penez. Nakonec je znamo, ze valka je skvelej kseft, takze i tahle vygenerovala mraky prachacu, kteri ji povazuji za svuj zivotni uspech.
  Nam pochopitelne smich brzo dojde. V Afghanistanu se cekaji dlouhe fronty na vydani pasu, takze vsivej american nam svoji taktikou rozesrat a zdrhnout pripravil dalsi problemy v Evrope.

  OdpovědětVymazat
 7. Největší vada je,že my jsme ochotně nakoupili drahou výzbroj z USA,a šli tam za jejich zájmy bojovat.Členství v NATO nás ještě přijde draho.Vládnou nám hlupáci(to nemyslím současná vláda,ale zájmové skupiny v pozadí).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šli jsme tam za cizí zájmy a ještě si to platili. A když si naši vojáci potřebovali od Američanů jen něco půjčit(auta apod.), museli si zaplatit pronajmutí. Pozvěte si na navštěvu našeho afghánského veterána nalijte do něho flanděru whiskey a uvidíte co z něj poleze. Vám polezou oči z důlku.

   Vymazat
  2. brucior8. července 2021 8:44

   Bojovat? Tak leda umírat při patrolaci, při výbuších sebevražedných atentátniků, při nehodách pod sesuvem bahna apod...

   Kdyby alespoň měli možnost bojovat.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Osobně vím že Američani našimi vojáky pohrdali. A to že jsme si pobyt našich vojáků v Afghánistánu platili z našeho je snad jasné. Otázka: co nám to přineslo? Vyhozené prachy...VIP 🥴

   Vymazat
  5. Přesně, tak to je a lidem je to jedno.

   Vymazat
  6. vsem tem co psali nahore.

   Nerad to jako Cech rikam, ale.....

   Dobre vam tak, sami jste si to vycinkali

   Vymazat
  7. Bazos, nemel porad kraviny s tim cinkanim ,narod byl rad ze se vraci 68 ne Havelstein dosazeny Sorosem a CIA . Tys v te dobe jiz jezdil do Cech s povolenim STB coz bylo jak znamo podminka k eventuelni spolupraci a ve volnem casu "bojoval "v zahranicni armade ,ze?
   Nezapomen ze te cte obcas i zahranicni klientela tohoto webu

   Vymazat
  8. Baksis je Unknown,ale predstira neco jinyho..

   Vymazat
 8. Je teď na místě se vážně zeptat, co bude s Afganistánem v budoucnu, a zda se zde nebude Rusko znovu angažovat , protože se opět vytváří v jeho blízkosti "vřed" nestability a potenciální základna pro radikální islám,ať již v kterékoliv podobě, který vytvořily USA svojí naprosto zcestnou a marnou politikou šíření "demokracie" ohněm a mečem!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Při setkání Putina s Bidenem došlo k prosbě:

   "Bílý dům také už naznačil, že by stál o pomoc Ruska v Afghánistánu, ze kterého se letos do 11. září USA a spojenci stáhnou."

   Takže asi tak:

   Tady máte problém, který jsme vám rozmrd...ím oné země udělali a řešte si ho, jak chcete. A pokud válečně, tak počítejte, že je pro nás lepší ty "bojovníky za svobodu" znova podpořit.

   Vymazat
 9. Rád bych se mýlil, ale vývoj v Afghánistánu není projevem lokálního boje o moc a neúspěch dozorujícího policajta. Tato oblast je chovnou stanicí muslimského terorizmu a bylo by asi naivní zjednodušit pohled na národně osvobozenecký boj. Síla Tálibánu, nebo Daeše je zřejmá, poradila si i s velmocemi a brzy uvidíme další expanzi muslimského terorizmu. Jen nechápu, kdo tuto sílu vyzbrojuje a proč mocnosti nedokáží obchod se zbraněmi utnout, nebo zastavit jeho financování opiem. Je hloupé řešit důsledky a ne zdroje, nebo je to ještě horší. Mám podezření, že je zájem prodávat zbraně na obě strany.

  OdpovědětVymazat
 10. Lze považovat působení USA v Afghánistánu jako porážku ? Mnozí budou tvrdit že odcházejí se vztyčenou hlavou, jak jinak. Potom se ptám čeho tam docílili? Čeho docílili odstraněním Sadáma v Iráku? Exportovat americkou demokracii do islámských zemi bude asi těžko vyplácet...VIP 🤠

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odchod se vztyčenou hlavou vypadá věru jinak. Slavnostní nástupy, vlajkosláva, muzika, proslovy, slavnostní předávání prostor a vybavení, na závěr přehlídka a pak odjezd s máváním a falešnými sliby i slzami. Ale Američani se vypařili jako zloději. V noci a ani svým kumpánům nedali vědět. Samotný afghánský velitel základny Bagrám se odchod zjistil, až kdy přišel na liduprázdný plac, kde už se vesele rabovalo, jak píšou jinde! Prostě si sbalili to co mohli pobrat a potichu, v noci se vypařili. Česká galérka tomu říká "ztratit glanc".

   Vymazat
  2. Nejen to,kriceli jako silenci o Krymu a sami vrazdili v Afganistanu a jinde ,jako okupanti..
   Tsunami penez a krve..
   Afganci prave ted navstevuji Putina.
   Krym prisel Rusko skoro zadarmo. Tak se vyplati kdyz si do cela zvolite normalniho statnika..
   Jeste plati dane do Ruska.
   Nadlidi Usa pohrdaji jinymi vojaky a maji proc ,okolo deseti trilionu /a+ predtim vyzbrojeni Saddama a Afganistanu/staly obe valky ,okolo trilionu rocne dostavaji na valky, prave na jedine vitezstvi /ta pycha/,v britske Grenade..
   Je hodne dalsich zemi odkud utekli /Libanon/.
   Na tohle by genius neprisel i kdyby chtel.
   Ve srovnani nase armada na tom jeste neni tak docela bidne..
   Je mi jich napred lito ,kdyby doslo ke konflitu s trochu rovnocenou armadou..
   Misto valky jsou zvykli na cviceni a jsou precviceny..
   Proc a za co vojak bojuje je nejvetsi zbran a neda se nikdy zadnejma cvickama vycvicit, ani bez nich.
   Arrested development.
   Potize rustu,/kdyz neni/a rust potizi.
   Deti hrani na vojaky prejde, vyrostou a vyvinou se ,dospeji..

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Američani tam byli dvacet let a dopadli nemlich stejně ty blbečku. Rusko netlačilo na odchod Američanů. Co by z toho měli? Ale nyní to vyřeší pragmaticky. Posílí svoje jednotky ve středoasijských republikách (už o to oficiálně žádají) a s Talibánem se dohodne na pravidlech soužití. Drogy apod. půjdou do Evropy a Ameriky. Jako doposud.

   Vymazat
  2. Mě zajímá, co tam teď bude dělat naše čacká vojska? Tuším, že když pan prezident stále omílá svou mantru, že s teroristy se nevyjednává, nýbrž bojuje, že tam budeme "bojovat"jako poslední do posledního žoldáka.

   Vymazat
 12. Podle mě si s tím Rusko poradí a zabezpečí svoje hranice a Afghánistán to má spočítané bude tam vládnout Taliban.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Inde. Ale že vás ten Danny vytáčí což? A už jste zase sprostý...VIP🥴

   Vymazat
  2. A to není všechno indický blbe. Rusko buduje Dálný východ, začalo stavět most na Sachalin, postavilo ohromné ropovody a plynovody do Číny (Síla Sibiře I. a II.), postavilo most přes Amur a tím urychlilo ve spolupráci s Čínou rozvoj Východní Sibiře, postavilo a dokončilo Severní proud II. a pokračuje na Jižním proudu. Jeho vakcínami proti covidu se očkuje v 60-ti zemích světa, vyváží energetické celky, jako je jaderná energetika, je největším vývozcem pšenic, druhé v sóje, organizuje ekonomická fóra v Petrohradu, kterého se zúčastnilo přes 600 firem a nejvíc z USA (116), další ekonomické fórum probíhá v Ufě a další ve Vladivostoku, k tomu mezinárodní vědecké konference... To nás ale nemusí zajímat, protože tam my si ani neškrtneme. Tam je to pouze pro zvané, a to my nejsme. Vlastní vinou, ovšem. Krym byl, je a bude ruský. A Donbas? Putin nemusí hnout prstem a Donbas bude jeho, kdykoliv bude chtít. Vše zařídí Ukrajinci sami. Svojí idiotskou politikou. Už je tato možnost široce diskutovaná v ukrajinských médiích. Skoro polovina Ukrajinského obyvatelstva by to brala. Nikdo nechce válku a u sebe doma už nejmíň. Západ dal od Ukrajiny ruce pryč. Právě to dnes a denně diskutují na všech webech a řeší co a jak dál. I USA už zastavily "pomoc". Ale to bys musel koukat na něco jiného než ČT. Ale k tomu zase musíš umět alespoň nějaké jazyky. A ty ovládáš jen ty v botách, co? Tak mel ty svoje moudra dál. Jsi tu za totálního vola, tak pokračuj.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Dovolím si přitakat, protože potenciál RF je nekonečný!! Mám informace přímo od ruských firem, kde už není tím hlavním hybatelem "pokroku" stát, jako za doby SSSR, ale kapitál , který není pouze ruský, ale to v současné době nehraje roli! Čína a Sibiř a vůbec "dálný východ" je veliká kapitola, která se bude psát dalších více jak sto let, protože to je "prázdná" země, která čeká, až jí člověk "obhospodaří"!! Na jednu stranu je to smutné, protože příroda asi bude tahat za kratší konec, ale jak Rusko, tak Čína také dnes velice radikálně přistupují k ochraně životního prostředí, takže ani tady nemám obavu! Kdyby se tolik zbytečně "nezbrojilo" , tak by byly peníze i na velice rozsáhlé projekty v uvedeném regionu, kde to prostě Rusko samo nezvládne!! Kdo tam byl a viděl ty rozlohy, tak je mu to jasné!! To je i pro Čínu veliké sousto a bude trvat několik generací, než se tady něco viditelně změní!! Také Japonsko má veliký zájem a to je technologický obr, který také může přispět v "civilizaci" tohoto prostoru!

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Unkrovn dovedl bych si představit žít v nádherném Petrohradu, který již předčil no go zónovou Paříž. Jezdit na daču do nádherné přírody. Bavit se s lidmi,kteří nemají sice takové nároky na život jako my ale jinak jsou daleko bohatší, upřímní a nezáludní. A věř klidně se s nimi i opiji zrovna tak jako z Francozi v Provance. Když vidíš svět ze svého polohového lůžka, těžko můžeš být objektivvní.Rrozhodně nehldoví jak jsem viděl nuzáky v USA. Asi ruším, přinesou oběd!

   Vymazat
  9. Astronomicky a nesplatitelně předlužené USA jsou dnes politická a ekonomická rakovina a "vřed" pro celou planetu!!To je snadné doložit čísly a velkohubé prohlášení amerického prezidenta , že budou investovány veliké prostředky do infrastruktury USA a tím bude zajištěn "růst" , jenom ten ekonomický debílek zapomněl poznamenat, že to bude zase na dluh a je velikou otázkou, jak ještě dlouho lze dluhovou "tětivu" v USA napínat!

   Vymazat
 14. Na příkladu Afganistánu budeme brzo vědět, kde zde má větší vliv a kdo opravdu "tahá" za ty mocenské otěže!! Silově se Afganistán nepodaří ovládat, to se už "spálili" všichni, tak je otázka , kdo bude v budoucnu v Afganistánu "bačovat"!! USA a ani Rusko to nebudou, takže přichází v úvahu Pakistán, také Irán a myslím , že ten "černý" vzadu je Čína, která má dostatek investic, kdy se bude v Afganistánu těžit a je tam skoro všechno a také se bude budovat v Afganistánu infrastruktura, stejně jako postupuje Čína v Africe, kde staví a buduje a to je nejlepší lék na nestabilní regiony!! "Válkou" to nešlo, tak to snad půjde "mírem" , i když i ten musí mít nějaké podmínky a smlouvy!! Čína nebude vydávat investice jenom tak , do "černé" islámské díry, takže tady bude nejspíše role Talibanu nezastupitelná!!Afganistán vůbec není marná země, má veliké nerostné bohatství,země je to nádherná a v budoucnu to může být turistický ráj, kde se bude turistům předvádět, kde a jak se všude bojovalo a lidé se rádi podívají, jako je to dnes ve Vietnamu, kde turistické "okruhy" s válečnou tématikou jsou velice žádané a stále vyprodané , také od turistů z USA!! V Afganistánu je to ještě hodně vzdálená budoucnost , ale nikdy neříkej nikdy!!

  OdpovědětVymazat
 15. Že to ty emeričany baví. Kam jejich božský vojska vlezou, tam dostanou na prdel a odtáhnou jako zpráskaný psi. Je to nejhorší armáda na světě.

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unkrovn, kde je těch 400 tisíc co odstranila CIA Nové republice aby nemohla fungovat? Ty to určitě víš a nechceš říci.

   Vymazat
  2. Jen tak z poslední doby: Pearl Harbor, Korea, Vietnam , Syrie, Afganistan. Už se nedivím, že ti všechny tvoje sračky, co tu bliješ mažou.Takový vůl se jen tak nevidí.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Ale někdy se člověk odpověďmi na jejich výblitky pobaví třeba i poučí. Netřeba číst jejich příspěvky, ať se mažou, ale reakce diskutérů co zbydou jsou mnohdy velmi výživné!

   Vymazat
  5. Indický unku, víš, že si nevidíš do huby? Jak je to dlouho, co jsi tady vykřikoval, že po volbách amerického prezidenta uvidíme! Máme se na co těšit. My, Rusko a nejvíc osobně Putin. Jak s ním Biden zamete, válku vyhlásí a vůbec vše co nenadává Rusku půjde do kopru ne-li přímo do kriminálu. A ono nejen že nic. Pan Biden se s Putinem setkal a dohodli se na tom, že v žádném případě nebude mezi nimi ani jinou jadernu mocností válka. A že budou jednat dál. Biden odvolal sankce proti SP II., Zelenskému řekl, ať se vypořádá s oligarchy a korupcí. A aby mu to lépe šlo a nemyslel na blbosti jako na válku s Donbasem, zarazil mu penězovod. 16 amerických firem se zúčastnilo ekonomického fóra v Petrohradu. Nejvíc ze všech. Následovalo Německo, Rakousko , Francie, Itálie... 650 firem. Hostem byl i rakouský kancléř Kurz. To jsou fakta. Co ty na to? Teď zase vyhrožuješ, že s námi zatočí (KDO?) po volbách co PS a budeme mít utrum. Kde je svoboda slova, ty demokrate? Meleš stále stejné vulgarismy a sprosťárny. Argument žádný. Když se ti tu nelíbí, táhni ke svým. Do respektu, Reflexu, nebo třena na Novinky. tady jsi za totálního idiota. Všiml sis, že se s tebou nikdo nebaví? Tedy kromě toho, že napíše že jsi debil. Tak se bav slušně nebo tu tu neopruzuj.

   Vymazat
 17. Je zřejmé, že výsledek je pro USA přijatelný. Nešli vyhrát, šlo je o to co nejvíce rozbít a destabilizovat - v tom je totiž skrytá síla USA. Při podrobné analýze z toho ale vyleze jiný závěr - posílí Čína, Irán, Pakistán - rozdělí si sféry vlivu. Rusko se bude racionálně přiživovat a bude ukazovat, že drží prst na spoušti - není to již brežněvovský SSSR. USA to bude živit prodejem zbraní a budou také spokojené. V každém případě tato nestabilita se přesune ve formě uprchlíků do Evropy, a pokud budeme pokračovat ve stupidní politice, odneseme to velmi tvrdě. Celý příklon ČR k agresi v Afghanistánu byl jen slouhovským postupem našich zpravodajských a politických elit. Nic nám nepřinesl a jen vytvořil další názorovou platformu k rozhádání obyvatel. Bohužel, v ČR startujeme na první našlápnutí i v diskuzích a jsme schopni si nadávat a být věčně nespokojení. Jsme takové malé mraveniště, na kterém si další státy zkouší svoje sociální projekty, a český honza, moravský ogar a slezský chachar to žerou plnou hubou. Další chyba nás čeká ve volbách, kdy si zvolíme takovou garnituru, že dosavadní lůzři budou proti nim géniové. Tak jako vývoz revoluce, tak i vývoz "demokracie", se ukazuje vždy jako dočasné a kontraproduktivní řešení, které slouží jen konkrétním mocenským zájmům.

  OdpovědětVymazat
 18. Nevýhra ve Vietnamu se s nevýhrou v Afghánistánu moc srovnat nedá.
  Afghánci jsou temperamentnější než Vietnamci a občanská válka bude tuhá.
  Navíc pomocníci Amíků ve Vietnamu se dali začlenit do kresťanskě společnosti, což u Afghánských nešťastníků nepřipadá v úvahu.
  Stačí si vzpomenout na příbuzného “ tlumočníka” , který v Motole málem zmermomocnil sestřičku.
  Po tolika desetiletích války už moc Afghánců všech 5 pohromadě nemá.

  OdpovědětVymazat
 19. Američan válčit neumí, je to jen velkohubý posera. Oni mají vše načinčané, aby vypadali jak ve sci-fi filmu. Všude machrují s brejličkami, super extra moderními hračičkami a vždy je nakope do prdele obyčejný sedlá, kozomrd, nebo malý rákosník. Hrdinové ve filmech. Vždy bojovali, až bylo jisté, že to vybojuje někdo jiný. Vždy koukali jen na prachy a co to hodí. Kdyby neměli atomovky, tak už by mluvili japonsky, vietnamsky, perzsky.

  OdpovědětVymazat
 20. V Afgánistánu US-army válčila proti středověkým fanatikům
  islámu a jejich terorizmu hrozícímu celému světu. Zároveň
  ale s podobnými teroristy USA spolupracovaly a spolupracují dál - pokud slouží jejich zájmům. Takže dvě věci : 1. USA
  válku proti muslimským fanatikům v Afgánistánu prohrály a
  jako uličníci se nad ránem vypařily. 2. Umožní to vznik islámskému fanatickému státu který bude vydírat celý svět.
  Obecně tam ale armáda USA neměla co dělat a ten konec ukazuje jak mizerně si USA v oblasti zahraniční politiky
  vede a zatahuje při tom své satelity do válek. Je to i ukázka jak se chová velmoc ke svým spojencům. A nakonec -
  konflikty je nutno řešit dohodami všech důležitých států světa a ne jejich bombardováním nebo vydíráním sankcemi. Jinak to pak vypadá že i některé "demokratické" velmoci straní výrobcům zbraní a distributorům heroinu a jde jim jen o co nejvyšší zisk.

  OdpovědětVymazat
 21. USA sice opustilo Afgánistán ,ale bude napadat různé cíle v okolí.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.