Reklama

pátek 9. července 2021

Události v Afghánistánu ohrožují Rusko

Ljuba Stěpušová

10. 7. 2021 pravda
Proamerický afghánský režim se vzdává tálibům bez odporu. Rusko čekají zkoušky. Víc jak tisíc vojáků z Afghánistánu v noci ze 4. na 5. července ustoupil na území Tádžikistánu, aby zachránil své životy, oznamuje agentura Khovar s odkazem za pohraniční službu Tádžikistánu.

Uvádí se, že Afghánci včetně elitní jednotky pro zvláštní nasazení přecházeli hranici na různých místech po celé její délce. Bojovníci hnutí Tálibán vzali pod úplnou kontrolu řadu okresů a také Sultan Iškašim v provincii Badachšán.

Jsou to území, mající společnou hranici na daném směru s Republikou Tádžikistán v délce 910 kilometrů.

Situace je způsobena stahováním vojsk NATO, jež má být ukončeno k 11. září 2021. Tálibán podle údajů západních médií už kontroluje 40% země. Tálibové trvají na tom, že mnohé okresy k nim přešly v důsledku zprostředkování, když afghánští vojáci odmítli bojovat.

Kontingent NATO pod vedením USA začal válku v Afghánistánu proti Tálibánu v říjnu roku 2001. Skupina údajně skrývala Usámu bin Ládina a jiné postavy Al-Káidy, spojené s teroristickými útoky 11. září v USA. Na vrcholu působení v roce 2011 měly USA v zemi 30 tisíc vojáků.

V souladu s nynější dohodou s teroristy USA se svými spojenci v NATO souhlasily se stažením všech vojsk výměnou za závazek tálibů nedovolovat Al-Káidě nebo kterémukoliv jinému extremistickému seskupení působit v jimi kontrolovaných oblastech. Pro ochranu velvyslanectví USA v Kábulu zůstává pouze 650 amerických vojáků. Takže Západ ponechává afghánskou vládu na pospas osudu.

Úder hrozí Tádžikistánu, Uzbekistánu, Turecku

Ve snaze zachovat si tvář se administrativa Joe Bidena obrátila na tři země Střední Asie (Kirgizie, Tádžikistán a Uzbekistán) se žádostí o dočasné rozmístění devíti tisíc Afghánců, kteří pracovali s americkými vojsky a mohou se stát terčem tálibů po stažení vojsk USA a NATO. Tálibové už pohrozili, že se pomstí všem, kteří hodlají rozmísťovat u sebe příslušníky NATO, proto problém spočívá nejenom v penězích, které Američané zaplatí, ale také v životech občanů těchto zemí a stabilitě jejich režimů.

Zároveň Turecko prohlásilo, že po odchodu Američanů z Afghánistánu turečtí vojáci zůstávají na ochranu letiště v Kábulu.

Zástupce Tálibánu Zabihullah Mujahid řekl Hlasu Ameriky, že ochrana letišť a jiných míst v zemi je povinností Afghánců.

"Pokud zde chtějí zahraniční síly zachovat vojenskou přítomnost kvůli bezpečnosti letiště, Afghánci to nedovolí a budou je posuzovat jako uchvatitele, ať je to Turecko nebo jakákoliv jiná země", řekl Mujahid.

Tálibové roku 2021 jsou pro Rusko nebezpečnější

Ofenzíva tálibů ohrozila práci ruského generálního konzulátu v afghánském Mazár-e Šarífu. Prohlásil to zvláštní zmocněnec prezidenta Ruska pro Afghánistán, ředitel druhého departementu pro Asii ministerstva zahraničí Zamir Kabulov.

V Tádžikistánu jsou nyní rozmístěny

· ruská vojenská základna,
· čínský předvoj v Badachšánu
· a indická letecká základna ve Farkhor.

Poznamenejme, že Tálibán roku 2021 se liší od verze roku 1996, jelikož již není výhradně sunnitskou paštunskou silou, ale skládá se skoro ze 40% z etnických afghánských Tádžiků a Uzbeků.

Ne náhodou bylo zaznamenáno, že tálibové obsazují výchozí body pro vstup přes Amudarju do sousedního Tádžikistánu, obkličují pohraniční okresy, velká města a strategické cesty, vedoucí do Uzbekistánu. Dále přes Kirgizii a Kazachstán získává Tálibán přístup do Ruska.

Vítězství tálibů v Afghánistánu má rovněž vážné důsledky pro bezpečnost Ruska z toho pohledu, že zabírají americké zbraně a vojenskou techniku. V červnu Tálibán získal 700 nákladních aut a Hummerů afghánských sil bezpečnosti, a také desítky pancéřových vozidel a dělostřeleckých systémů, protiraketové systémy, oznamuje Forbes.

Mimo to růst islámského fundamentalismu a jeho vítězství v Afghánistánu rovněž vytvoří problémy s posílením islámské propagandy a projeví se na vnitřní situaci v Rusku. Tádžikistán dodává do Ruska gastarbajtry, což je kanál pro pronikání extremistů a jejich ideologie.

Jak sdělil Pravda.ru vojenský expert, redaktora časopisu Arsenal Otěčestva Alexej Leonkov, situace v Afghánistánu se prudce mění a "dříve nebo později v Afghánistánu znovu vzplane občanská válka" v podmínkách vstupu tálibů na tádžicko-afghánskou hranici.

"V Tádžikistánu je naše 201. vojenská základna, která se právě budovala v rámci smlouvy OSKB pro zabránění takovým náhlým událostem, které se mohou vyvinout na afghánském území. Jak je známo, Tálibán patří do seznamu těch organizací, které jsou zakázány naším zákonodárstvím. Zatím se legislativa neměnila. Proto je situace napjatá, blízko ke kritické. V této souvislosti už probíhají práce jak v rámci smlouvy OSKB, tak i v rámci Rady bezpečností Ruska", podotknul pro Pravda.ru Alexej Leonkov.

Na území Tádžikistánu se konalo pět taktických cvičení, oznamuje tisková kancelář CVO MO RF (Centrálního vojenského okruhu Ministerstva obrany RF, pozn. překl.). Manévrů se zúčastnily

· motostřelecké,
· tankové,
· dělostřelecké,
· průzkumné útvary
· a jednotky raketových systémů S-300PS 201. ruské vojenské základny.

Celkem byly do cvičení zapojeny asi tři tisíce vojáků. Bojovníci 201. základny trénovali odrážení útoku nepřítele za nejrůznějších podmínek.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

70 komentářů :

 1. To co se píše v článku je mi jasné už dávno.
  Amíci rozvrtávají Středňák, vyrábějí džihádisty a ti se orekévají ze země do země.
  Jsou to chlapící, kteří ovládají jenom boj, ten je jejich způsobem obživy.
  Ze by se po “ skončené” válce přeskolili na autobusáky a pekaře asi nehrozí
  Takže to vyžírá Evropa, samozřejmě i Rusko a hlavně všechny ty poklidné - srány, kde je, zatím, relativní klid.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Biden obvinil Rusko, že spolupracují s Talibanem na zabíjení Američanů a bylo to přesně naopak. USA po celou dobu připravovali tuhle oblast pro svoje účely. Celá akce v Afghánu se dělala především kvůli tomu, aby ohrozili sousední rostoucí státy v jihovýchodní Asii a Rusko. Ono se to samo nabízí... protože proč jinak takové ztráty kvůli pár milionům kozomrdů? Je pravda, že tam jsou velké zásoby lithia a slušné zásoby drahých kovů, jenže jednak je těžba zatím nerentabilní kvůli nestabilitě a jednak se hodně angažuje sousední konkurent Čína.

   Hlavním důvodem je geopolitika a strategická poloha této země. To si uvědomovali už Britové, když se v první polovině 19.století rvali s Ruským impériem o tuhle oblast, aby nakonec obě země selhaly. Afghánem měla procházet jižní Eurasijská trasa, tzv. Hedvábná stezka a už tehdy bylo zřejmé, že to bude jednou velký konkurent námořních tras, hlavně té jižní. Další trasou je severní kontinentální trasa, která nebude až tak vytížená a pak severní námořní - Sevmorput. Severní kontinentální trasu mohou ohrozit vznikající islamistické buňky ve Střední Asii a Rusku, Sevmorput ohrožuje NATO. Už jen podle toho je viditelné, že se v podstatě nejedná o Talibán, ale o metastázující al Kaídu.

   Práce se Američanům a Britům vydařila, i když nedosáhli přesně toho, co chtěli - kontrolu jižních kontinentálních tras. Nemůžou je kontrolovat, ale můžou je zničit. Což dělají. Například podporou pěstování opia, zásobováním Tálibanců (možná i výměnou za drogy, které pak sami distribuují) a infiltraci Tálibánu myšlenkami al Kaídy. Teď po odchodu se těmto bohulibým činnostem můžou plně věnovat, jako to bylo v případě intervence v dobách SSSR. A budou mít úspěch, protože Taliban je složen právě z Tádžiků. To je taky ta věc, proč je Tálibán stále při síle a proč má stále dostatek členů navzdory totálnímu rozvratu státu.

   Co se týká drog, nevím, jak to je u Tadžiků, ale Afghánci mají momentálně dost velký problém s narkomanií, islam neislam.

   Vymazat
  2. Ani se mi nechce věřit, že to byla od Amíků promyšlená strategie, aby donutili Rusko soustředit se víc na svou jižní hranici, než na blbnutí nad La Manche. Možná až v posledních pěti letech, ale dřív myslím se opravdu domnívali, že Afghánistán můžou ovládnout.

   Vymazat
  3. 6:26... To je u těchhle běžné, že vyzbrojej opozici, aby potrhlí nežádoucí vládu. Tady vyzbrojili mudžáhidy, v Izraeli kdysi vyzbrojili Hamás.
   Dneska je Hamás terorista a nepřítel č. 1 .
   Ale původně to byli hodní hoši, kteří bojovali proti těm zlejm v OOP.
   Irák byl také kdysi hodný stát, který bojoval proti zlému Íránu. Tenkrát chemické zbraně nevadily, jak by mohly, že? 🤮

   Vymazat
  4. Re (07:39):
   V Iráku ty chem. zbraně nejen, že nevadily, ale Západ tam ve své tradiční snaze (využívat užitečné idioty pro boj s nepřítelem) dokonce dodal technologické celky pro výrobu boj. chem. látek a celky pro jejich laborování do munice.
   ---
   Nevadění a aktivní podpora není totéž, ale to víte ...

   Vymazat
  5. Martine, nevím, jak jste porozuměl tomu, co jsem napsal, ale zopakuju. Jedná sa o geopolitickou oblast - transportní trasy planety kromě obou Amerik. Jižní: jihovýchodní Asie, jihozápadní Asie, Evropa Afrika. Severní: východní Asie, střední Asie, Evropa. Silnice, železnice, produktovody... vysokokapacitní, po pevné zemi, bezpečné a hlavně rychlé. Do toho v důsledku klimatických změn zasahuje i Sevmorput, který je zajímavý i díky přístupu k novým nalezištím, především uhlovodíků. Pokud se podíváte na mapu, nemůžete do toho nevšimnout a tou mapou může být klidně z doby čínských císařů, Alexandra Makedonského nebo Marca Pola.

   O nových transkontinentálních trasách afro-euro-asijských se hovoří už od 19.století. Nejen hovoří, ale i bojuje - viz střet impérií Rusko - Británie. S příchodem nových technologií boj vzrůstá. O nové Hedvábné stezce se mluví již od poloviny 90.let, po pádu SSSR.

   Takže si raději všímejte toho, co je napsáno a přestaňte spekulovat s La Manchem, protože to vaši pozornost odvádí úplně jinam. Doufám, že jste pochopil, že se vůbec nejedná o "ochranu Británie před Ruskem", jelikož tahle oblast planety je sice důležitá a bude i součástí, ale z hlediska predmětné věci tak trochu na výspě. Zde se jedná o záležitost, kde Rusko hraje jen jednu z rolí účastnících se států. Čistě Ruska se týká Sevmorput a ten je na severu. Předpokládám, že jste v této souvislosti nepochopil ani roli Turecka a Íránu.

   Vymazat
  6. 10:03... To co jste napsal zní zlověstně pravdivě. Souhlas.

   Vymazat
 2. Opr.: se přelévají
  Jediní kteří jsou v klidu jsou ti, kteří tu “ válku” rozpoutali.
  Přes Atlantik to mají džihádisti z ruky, takže Spojené státy mohou být v klidu.
  První várku špatně kompatibilních Afgháncú vyžerou Tádžikové.
  Po tolika desetiletích nepřetržitého vraždění už asi moc Afghánců se zdravým rozumem v té nešťastné zemi není.
  V Evropě se rekrutuje nejvíc zločinců právě z tohoto etnika.
  Jsou současně nejvíc postižení, ale také nejhúř začlenitelní do normální společnosti.

  OdpovědětVymazat
 3. Na webu PrvníZprávy nedávno psali, že Tálibán ujistil ruskou stranu, že cílem jeho útoku není Rusko.
  --
  Tálibán neporuší hranici s Tádžikistánem a sousedními státy. Oznámil to 8.července oficiální zástupce islamistů na setkání se zvláštním vyslancem prezidenta Ruské federace Zamirem Kabulovem.
  Otázkou je ovšem to, zda-li se tomu dá i věřit ...
  ---
  (https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/taliban-ujistujeme-ruskou-stranu-ze-cilem-naseho-utoku-neni-rusko/highlightSearch=Talib%C3%A1n/)

  OdpovědětVymazat
 4. Mnohé úvahy jsou předčasné. Tálibové neútočili v jiných zemích. Takže vysoká pravděpodobnost, že nebudou pouštět ISIL do Ruska je dosti velká - budou je chtít zlikvidovat a na tom se mohou dohodnout s Ruskem. Naženou ISIL do určeného prostoru a kotel Tálibů a Ruska je pak uvaří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stando, Tálibán, alias mudžahídi Afghánu, je už několik let infiltrován al-Kaídou, která má bohatý sponzoring včetně Británie a USA. Koneckonců mudžahídy v době války se SSSR podporovaly USA, Británie, Írán, Saúdská Arábie, Pákistán a Čína. Írán a Čína z tohoto spolku už vypadli, protože to hlavní, dostat Rusy pryč, se povedlo. Ale o USA a GB taky nestojí.

   Mimochodem, Irán a Čína jsou sousedé Afghánu, stejně tak Pákistán a bývalý SSSR.... Teď soutěžní otázka pro lidi typu Martin: "co tam dělala Británie a USA?" Odpověď bude slosovaná a výherce obdrží retromapu z cesty Marca Pola. Následně bude další soutěžní otázka: "nalezněte na této mapě Spojené Staty Americké".

   Vymazat
  2. Joujo

   skoro bych se vsadil, ze Taliban Isilaky nemiluje, a s tou infiltraci nevim, nevim, Nekde jsem totiz nedavno cetl ze Talibove jsou neinvazivni nacionaliste, a tak asi za hranice Afgu nepujdou, a mimo toho maji praci s Isilem.

   Tadzikove asi Afgy nemaji radi, myslim ze je to k vuli nabozenstvi...a jeste je zde takova mala pojistka proti expanzi Talibu, kdyby snad chteli, a to je Cina....Podle mne by tam Cina vtrhla, a dejme tomu ze by tam poslali milion vojaku, a ti by zalezli do kazde diry, takze "Tora Bora" by se asi nekonala, a mozna ze by se pak stal Afg dalsi Cinskou provincii.

   Jinak nema cenu se s udalostmi v Afgu onanovat, tam si to vyresi sami.

   Jen tak pro zajimavost, na CT? dneska vykladali o ISILu a samozrejme tam hlavnee valcili Americane, a zase Americane, a pak trosku Kurdove, z nich udelali Pasmergy, ale taky se zminili (dvakrat) p Ruskych letadlech.


   takze Prahu a Moskvu osvobodili v 1945 Americane, respektive Patton

   Vymazat
  3. Basos, vo těch Amících v Práglu vím. Když osvobozovali, padla na mého otce zeď jedné budovy. Stejně tak vím o Sýrii a ISIL a dost se divím, že se ČT vůbec zmínila o Rusku a ještě k tomu, že mělo nějaký podíl na likvidaci. Řekl bych, že ČT buď bude v této souvislosti mlčet, anebo Rusko zařadí do sestavy ISIL.

   Ohledně Tálibánu. Je pravda, že kdysi byl přísně navionálně a teritoriálně orientován, ale dnes to už není dávno pravda. A jak se píše i v článku, změnilo se národnostní zastoupení. Tádžiků bývalo mezi mudžahídy minimum, u raného Tálibánu jen o něco víc. Teď se podíl rapidně zvýšil a jak je známo, hodně členů různých kaidistických složek včetně ISIL byli Tádžici. Ti s sebou přinesli nový vítr. Rusko je plné Tádžiků, což je historicky pochopitelné, jejich přítomnost je součástí spousty anekdot. Jenže to množství lidí ze "-stanů" bývalého SSSR taky přináší rizika.

   VEČERNÍ ZPRÁVY:
   Zemětřesení v Tádžikistánu, strašná tragédie, třistatisíc Tádžiků zemřelo.
   USA posílá peníze, EU posílá humanitární pomoc, Rusko posílá třistatisíc Tádžiků...

   Vymazat
  4. 15:17... Afghánci obecně Araby VŮBEC nemusej.
   Je docela možné, že se mezi ně pokoušejí Al Kajdisti a ISisáci infiltrovat. Ale bezúspěšně, nemají jim co nabídnout.
   Afghánce mezinárodní politika nezajímá, chtějí mít klid.
   To podkytnutí azylu Bin Ládinovi jim přišlo sakra draho.
   Sice právě probíhá panislamská vlna, na kterou naskočili i Turci, ale nevěřím tomu, že by měli Afgánci takové ambice.
   Leda pár pošuků, kteří už jsou v Evropě. Ale nebudou si něco takového tahat domů.
   ( Můj názor. )

   Vymazat
 5. Docela by mne zajímalo smazání příspěvků bez zdůvodnění.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 10:19, co se týče válečnických a xenofobních názorů, jako těch Vašich, jsem pro!

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kachno, zkusím to znovu. Co Rus začal, USA dokončily.
   Násilným vnášením svých představ do národní suverenity! Jinak Taliban vyzbrojily USA právě proti Rusku, to snad nepopíráte. Logicky tedy uvažuji, že za současné problémy s Talibánem si mohou USA samy, pokud to nebylo jejich záměrem.

   Vymazat
  2. 10:25, Amík šel do Afganistanu, když už tam Rus nebyl, tak proč tam šel, když zvítězili jeho spojenci?

   Vymazat
  3. Běžte se bodnout Rusové tam byli pozvání Afghánskou vládou. A USA svoji imperiální politikou což je velký rozdíl.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. cablíku, Rusové si chránili svá předpolí dosazenou vládou. Tehdy pod ideologickým praporem, dnes z čistě pragmaticky geopolitickým a sebezáchovným. Činí tak všude, kde je tlak USA na obklíčení "říše zla" v imperialistických válkách! Znovu to zavání fašizmem a znovu tomu tleskají ti, co se vyhli holocaustu

   Vymazat
  6. Taky se zúčastním vaším bohulibé diskuse.

   Rád bych připomenul, že by nebylo marné, připomenout si historii Afghánu. Zde platilo jedno pravidlo: podplatit lze, dobýt nelze. To si trpce ověřili Britové, když odsud po ostudné porážce prchli a od té doby se řídili jen tou první cestou. Také Rusko s dlouhou historií diplomacie a zahraniční politiky si toho bylo dobře vědomé.

   Jenže Británie má svůj hlavní stan v prdeli tisíce kilometrů na západ, ale SSSR měl Afghánistán těsně za hranicemi. Sověti věděli, že intervence, kterou požadovala neoblíbená tamní vláda, je riziko. Jenže dalším rizikem byl fakt, že pokud Afghánistán padne, tak jednak přijdou o tento důležitý prostor a vložené investice, ale hlavně se na jihovýchodních hranicích SSSR můžou objevit jednotky USA a Británie posílené Pákistánci a to Sověti nemohli připustit. Jak to nakonec dopadlo, víme.

   Ale přesto bych ještě obrátil pozornost na Vietnam. Tam to bylo podobné jako v Afghánu, jen v obráceném garde. Všichni víme, že protivzdušná obrana se z bambusu nevyrobí a ani nezaplatí z rákosových rohoží. Sověti svou účast tajili, ovšem dnes to je už známé. Vietnamské soudruhy následně podpořila celá socialistická soustava. S mudžahídy, budoucím Tálibánem, to bylo podobné. Všichni pamatujeme na fotečky z Bílého Domu na vousáče s turbanem a Ronalda Reagana se širokým úsměvem v družné debatě. Rozdíl byl jen v tom, že USA to netajili, jelikož nemuseli. Nemuseli proto, že masakr ve Vietnamu byl boj proti komunismu a podpora mudžahídů v Afghánistánu detto. To platí v podstatě dodnes, i když socbloku už dávno odzvonilo.

   Těžko říct, jaký by byl Afghánistán, kdyby se Amerika s Británií nezúčastnili té války? Investice do fundamentálního islámu sice nakonec vyhnala Sověty pryč, protože takovou válku vyhrát nelze, to je už několikrát ověřeno, jenže za jako u cenu? Dnes je Vietnam sjednocený a prosperující, Afghánistán baštou džihádu, plný drog a ve středověku. Nevím, co je lepší?

   Vymazat
  7. J.J. Nevěřím že nevíte co je lepší určitě prosperující Vietnam než Afghánský středověk.

   Vymazat
  8. cáblík, já prostý člověk, já nevědět....

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:06 pařáte, mám na zahradě spoustu krásného křenu. Nechcete nějaký, že by jste si spíchnul na hlavu křenovou placku? Možná se vám uleví, nebo alespoň rozsvítí a přestanete si neustále plést CCCP a Rusko. Ale ve vašem případě je to asi jen moje zbožné přání.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kachno a jsme zpátky u toho, co bylo smazáno. USA se připravuje na přímou konfrontaci válkou, tedy agresí za přispění všech svých satelitů. Když tomu tak fandíte, bude mi záležet na tom, abyste se dostal do prví linie blbe i když tam prý bude nejbezpečněji.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Kachno, tu "vymytou hlavu" beru jako odvetu. Ano, Rusko bylo na "talíři", Putin to zvrátil, proto ta nenávist?

   Jsem také spokojený důchodce, sice starší ale jako ne materialista posuzuji Svět jinak než Vy i hodnoty k té dokonalosti.

   Vymazat
  4. Pane Inde reagovat na vaše příspěvky je ztrátou času...VIP 🥴

   Vymazat
  5. Miroslave, vždyť přece víte, že s kachnou a pupíkem nemá cenu jakkoliv normálně diskutovat. Oni jen plácají z prstu vycucané bláboly a nenávistné výkřiky, které dookola opakují. Pokud je nezesměšníte, je to ztráta času. Rusko a Jihovýchod Asie jede dál a buď se připojíme nebo budeme za chvíli stát opodál.

   Vymazat
  6. 10.59-proč meleš o živení 140 milionůlidí,amíci si byli jistí že jim Jelcin dá Rusko nna talíři,aby ho vybrakovali,jak to dělají v celém světě.Rusko je možná méně rozvinuté než my,ale o sebe se umí postarat-vojensky i potravinově.

   Vymazat
  7. Ještě ke kachně... Kachno, tvůj příspěvek 11:13 fakt vypadá tak, jako kdybys absolutně netušil nic o geopolitice, historii a ekonomii. Opravdu nic. Jinak bys nemohl psát podobné příspevky a ještě k tomu emocionálně zabarvené. Možná to tak s tebou opravdu je. Nejsi troll, ale upřímě tomu věříš, protože navzdory mnoha textům třeba jen na tomto webu, bys už dávno měl mít alespoň nějakou představu. Tím pádem vůbec nic netušíš ani o historii. Přesně takové poddané vychovávala církev za feudalismu, bolševici a současní progresivní liberálové. A narozdíl od komárů v minulému režimu, kteří to dělali jako ideologickou kruhovou obranu, ti další to dělají pro svůj vlastní prospěch.

   Vymazat
  8. 11.23 Kačere málem jsi mě rozplakal. Jsem dojat tvou velkorysostí. Neskutečné!

   Vymazat
  9. Pane Inde rozhodně s vámi tu nebudu polemizovat jako jiní. Jen dodám že Putin není ani můj ani váš a reagujete na mne tu co jsem vůbec nenapsal. Už zase jste volaký změťený. Nepište sem a budete míti klid. Už to bude za chvíli chtít injekci na uklidnění... VIP 🥴

   Vymazat
  10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 9. Ja bych to nezvelicoval. Americkej srot jim brzo dojezdi. V tech poustnich podminkach vyzaduje pravidelnou udrzbu a nahradni dily. S par obrnenyma vozidlama muzou prepadnout nejakou vesnici nebo lehce vyzbrojene afghanske stanoviste, ale tezko s tim muzou planovat preshranicni invazi. V zasade se vracime pred rok 2001, s nekolika rozdily. Zaprve neocekavam, ze taliban zakaze pestovani opia, je to dobry zdroj financi. Za druhe se da ocekavat exodus tech kteri primo spolupracovali s okupanty, prisli o zdroj prijmu nebo nechteji zit pod nadvladou talibanu. Kazdeho souseda musi samozrejme budouci nestabilita znepokojovat, ale bude to i obdobi novych prilezitosti.

  OdpovědětVymazat
 10. Jednou devět procent pro SPD, jindy 13? Petr Žantovský odkrývá praktiky výzkumných agentur. Voliči, pozor!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jednou-devet-procent-pro-SPD-jindy-13-Petr-Zantovsky-odkryva-praktiky-vyzkumnych-agentur-Volici-pozor-670118

  Do ruky lopatu, rýč nebo krumpáč. A bude po problému! Vzkaz Tomáše Vyorala sesypaným umělkyním

  Každému, kdo se trochu zajímá o politiku a je malinko soudný, musí být zřejmé, že Piráti jsou protinárodní a prakticky vlastizrádné politické uskupení. Bez přehánění jde o krajně levicové extremisty, proti kterým jsou současní komunisté slabým odvarem. Počínaje jejich skvělým názvem a konče jejich politickými názory a proklamacemi a původem jejich vzniku coby globalistické entity fungující tak trochu na podobné bázi jako ony takzvané lidskoprávní a filantropické neziskovky. Piráti jsou pátou kolonou, nebo chcete-li trojským koněm Bruselu a Berlína u nás. Nejsou samozřejmě jediní.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Do-ruky-lopatu-ryc-nebo-krumpac-A-bude-po-problemu-Vzkaz-Tomase-Vyorala-sesypanym-umelkynim-670066

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Kachno, tobě do bunkru migranty nenacpou, protože v něčem podobném migranti žít nechtějí, ale k cáblíkovi by šli určitě rádi a proto je cáblík ostražitý. Což je chvályhodné, jelikož my Piráty známe mnohem dýl, takže velice dobře víme, oč jim kde a taky víme, že tady nejsou sami jako bojovníci za klima a Green deal, BLM, LGBTQ, gender, migraci, sharing...

   Vymazat
  3. Měl bys více běhat,nestíháš.Kdo je podle tebe pronárodní strana?Strany Debilbloku,které nás chtějí nechat zmizet v národu "Evropanů"?

   Vymazat
  4. J.J. Všechno co představují pyjáti je pro obyčejné České občany špatné a nepřípustné. Kdo bonzuje na svou zem u západních páníčků nestojí ani za odplivnutí.

   Vymazat
  5. cáblík, bonzáky nikdo nemá rád. Dřív se jim říkalo práskači nebo kolaboranti a lidi se jich stranili.

   Vymazat
 11. Dovolím si předpovídat a lehce narýsovat, co se bude v tomto regionu odehrávat. Zde je už těžká "únava" z války a bude klid, kde se do regionu bude angažovat Čína, která bude investovat jenom tehdy, když tady bude klid! Příliv čínských investic "zaměstná" všechny!! Bude se těžit a stavět! Čína tlačí vždy v nestabilních regionech na vybudování rozsáhlé infrastruktury a tím zabrání dalším ozbrojeným střetům!! Je možné, že si nakonec spolu Taliban a dnešní moc "sednou". Jsou to "věřící" takže je to možné a když bude příliv peněz z Číny, tak raději "schovají" zbraně, protože proč válčit, když je čeká dobrá a výhodná budoucnost! Afganistán je překrásná země a pokud se uklidní situace , je příliv turistů a dalších peněz zcela jistý!! Myslím, že s takovým vývojem politickým i ekonomickým bude souhlasit i Rusko a bude Číně logisticky nápomocné, takže budoucnost Afganistánu vidím docela dobře! V Afganistánu je potřeba postavit všechno a to bude trvat roky a bude stát obrovské peníze!! Pokud bude klid, přijdou také investoři s bohatých islámských států a protože Afganistán ještě není zcela geologicky zmapován, tak nevíme, co se tam všechno v horách může najít, včetně zlata a jiných surovin a země je to obrovská! Naše geologická služba tam kdysi dělala nějaký průzkum a ty výsledky byly velice slibné,myslím,že šlo o rozsáhlá ložiska mědi a jiných doprovodných kovů, jenomže se dostali tak na cca 1% území!!

  OdpovědětVymazat
 12. Příznačné je,že se mainstrémová média a televize vůbec nezabývají příčinami porážky nejsilnější velmoci na světě.
  Už to vypadá tak,že náboženští fanatici a jejich sociální a kulturní systém je silnější a životaschopnější než bohaté
  USA a jejich satelity. Nejde jen o vojenskou porážku ale i
  o "účinnost" středověké metody náboženství které ovládá myšlení lidí a dělá z nich loutky schopné čehokoliv. Češi naštěstí nejsou fanatici a vědí, že budovat stát,obce i rodinu je nutné prací a ne lidoveckými kecy,zradou nebo řezáním hlav nevěřícím.

  OdpovědětVymazat
 13. 11:22
  Ano, media se tím moc nezabývají a víte proč ?? Protože jen hlupák píše o porážce. O žádnou se nejedná, jen odchod,vojáku koalice z Afghanistánu.
  Potom, podle vaší logiky, odchod ruských okupantu od nás v r.92 byla také totální porážka Rusa!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. och bože , co jsi to za idiota!!!

   Vymazat
  2. Kachno ano, Rusko se rozložilo samo za pomoci zvenčí, to je úděl říší, totéž čeká USA. Tím Vám i odpovídám na 11:35, strany vytvářející říše(Piráti ap.) vytvářejí protitlak k jejich boření v zájmu základních jednotek rodiny na bázi příbuzenstva a vše z toho vyplývající, tedy přírody. Bohužel i válek etnických. V prostoru lidí i geopolitika.

   Vymazat
  3. Kacěre porážka to nebyla a co tím působením v Avghanistanu kolalice získala a dosáhla? Utracené prachy za nic. Vis naše republika. Jsme poražený stát v Avghanistanu a s tím nic neuděláš. A to že jsme byly okupanty taky ne. No pro tebe škoda slov!

   Vymazat
  4. Proč se s tím hlupákem vybavujeme?

   Vymazat
  5. 12.48 Tedy opravdu nevím. Pan Ind žije ve svém uzavřeném světě plném zloby, nenávisti, zášti a nesnášenlivosti. Jako správný hlupák považuje ty své pomatené názory za jedině správné. No nic, je splachovací...VIP 🥴

   Vymazat
  6. Indický unknown je idiot. Odchod? Vytratili se v noci jako smrad. Ani novému veliteli neřekli, že berou roha. Přišel na to až ráno, když už byli v tahu. Tomu se neříká odchod ty troglodyte! To byl zbabělý a zatraceně rychlý úprk. A Talibánci si namastili kapsu. Stovky aut včetně obrněných, pár tanků, milióny kusů munice, včetně raket. Rusové odjeli s vlajkoslávou, přehlídkou a muzikou. Jen pitomý Kocáb si do dneska myslí, že jednali podle jeho pokynů. A ty jsi ještě větší pitomec.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Nácek Rossolini zas onanuje. Líbí se ti zadeček Nikolaje Romanova, pusinko? Co takhle ptáček Charlese Windsora? Chápu, že tvým idolem je Julius Streicher, jehož podobně vzrušovaly židovské zadky. Neustále o nich mluvil, oči se mu divně leskly a na ksichtě lascivní úsměv. Zkus nějaký elektronický ekvivalent "Der Stürmer" a odbavuj se tam, tady té stejně smažou, tohle není neonacistická stránka. I tak jste v té své grupě všichni buzeranti.

   Vymazat
  9. IB, právě díky vám dnes vyhledávám alternativní média a weby. Tak jako generace přede mnou poslouchaly Svobodnou, nebo Vois of...

   Vymazat
  10. Pane Inde vaše názory jsou vaše názory, člověka který si myslí že spapal vše moudro. Těžko svou hloupostí, nenávisti, zlobou a primitivismem přesvědčíte inteligentní lidi na svou stranu. Jste tu osamocen tak jak v běžném vašem životě. Jo a teď přijde na pomoc pan unknown...VIP🥴

   Vymazat
 14. Dovolim si to shrnout a zase rozhrnout.
  Ze Talibove nezavahali ani vterinu s utokem na Tadz.
  Kam se maji podit fanatici, kdyz jim rus tak ublizuje?
  Ze by do oblasti ktera je privita ?
  Kde uz jsou velke sklady zbrani pripravene?
  A s prijmy v miliardach za drogy. A priznive podminky,kdy nektere staty tam nejsou proti ? Nebo nejsou stabilni dost,aby se brzy nezhroutily.
  Tedy dalsi zamestnani pro ty ze Syrie vyhanene..
  Aby treba neumreli taky hlady..
  Velke sklady zbrani po valce v Japonsku, nesly ty zbrane do stareho zeleza ale na valku ve strategicky polozene Koreji a na rozdeleni naroda.
  Protoze se do valky vlozila Cina.
  Mosul, kdy Usa rychle uprchli z totalne rozvraceneho naroda a zanechali v Mosulu spousty zbrani,vse co je potreba k valce a penez a zlata..
  V neposledni rade ty bojove plyny,na utoky jimi,aby se to svadelo na Assada../Ktery udajne travil hojne sve populace aby nemel nikoho na obranu zeme a sve vlady,aby byla zaminka na utoky raketami a tak zase dalsi vyrabet.
  1 takova raketa stoji asi 1 milion/..Dobrej kseft.
  Opakuje se to zase v Afg.? Rozdavani a stedre /za predstiraneho panickeho uteku ?/je vzdy jako zlate doly vynosne pro zbrojni a valecne prumysly,obzvlaste kdyz clenove amer. vlady jsou zaroven vysoce postaveni clenove tech obrovskych na valkach zbohatlych ,ze statnich zakazek ,konglomeratu..Jedno letadlo vyrobit 1.7 trilionu.
  Valka na Irak a Afg. okolo 10 trilionu vejvar a obrovska moc delat co?.Co zbrani se tak muselo vyrobit,musi..
  A bude muset. Tedy,sichr ze zase brzy nekde,nejaka valka a jaka??
  Vycpavani a zatazeni valkychtiveho Erdogana na jeho dalsi konflikt v Afg.? Kdyz. /V Syrii bude asi koncit/..Ale chce valcit dal tak,aby valka tam neskoncila?
  Aby z miru nezkrachovali,ti co bohatnou z valkach..

  OdpovědětVymazat
 15. Mě bylo hned jasné, že ty ,,zapomenuté" americké zbraně, jsou vlastně dárek. Ani bych se nedivil, kdyby naši vojáci, začali jezdit na mise, podporující Talibán.


  Šváb zůstane vždycky švábem
  ať je třeba svatej, králem !
  Buďme si vždy vědomi
  že nemají svědomí.

  OdpovědětVymazat
 16. To, že se Rusku odchodem američanů zvětšil problém (ten tam byl pořád), je pravda. Na druhou stranu, pokud by Taliban chtěl prudit, existuje , s ohledem na obrovský pokrok ve výzbroji, možnost, jak to udržet v mezích. Izrael, konec konců, v tom má bohatou zkušenost. Dnešní válečné technologie umožňují eliminovat hrozby, aniž by noha vlastního vojáka překročila hranice. A že Rusko nejen vlastní takové technologie, ale už by neváhalo je použít, je nad slunce jasné. Takže lze doufat, že se islamisté budou raději rvát mezi sebou. Otázka zní, jakou roli se v tom pokusí sehrát nevyzpytatelné Turecko.

  OdpovědětVymazat
 17. Po letech vývoje situace v Afgánistánu,Pákistánu,Iránu,Turecku,Izraeli,Iráku,Sýrii, a Kavkaze se ukazuje ,že všechny islámské státy plné šiitů,sunitů,Peršanů,Paštunů, Tádžiků a spousty dalších kmenů - se podařilo dobře vyzbrojit a rozeštvat. A tak je dnes odchod USA z Afgánistánu výzvou zejména pro islám,který zvítězil nad USA v Afgánistánu - spojit se a zatopit světu. Scénář je to ďábelský. Kolem Islámského území plného fanatiků jsou velmoci jako Čína,Rusko,Indie,Izrael,Irán,Turecko a v nich plno základen USA. Nejeden analytik - který se ale do ČT nikdy nedostane předvídá co se na tomto území podobném sudu prachu
  bude v budoucnu dít. Je jisté,že nejspíš se budou velmoci
  snažit poštvat islámisty proti své konkurenci a proto bude pokračovat jejich vyzbrojování. Evidentní příprava již probíhá na hranicích Tádžikistánu a v zemích bývalého SSSR.

  OdpovědětVymazat
 18. Jedno se těm afgancum musí nechat.Jsou stateční bojovnici.Pořešili brity.sssr a ted usa a jejich přisluhovače.Hodně jim,ale pomaha charakter krajiny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O životě Afgánců podrobnosti nevíme. Jisté ale je,že
   hlavním jejich motivem je služba Alláhovi,za což mají slíbenu odměnu a odpuštění. Životní úroveň je nizoučká a určuje ji feudální vztah mezi vrstvami. Oni mají svou "křižáckou" výpravu proti nevěřícím a
   to je motiv udělat komukoliv cokoliv. To se hodí
   těm co z toho profitují. Je to peklo na zemi kde
   rozhodují fanatici a jejich sponzoři. Nyní budou ještě horší protože vyhráli nad US army a nevěřícími
   z EU.

   Vymazat
  2. Bohužel zřejmě nejde o statečnost ale především o fanatizmus a příšernou nevzdělanost. To vyhovuje vrstvě která s nimi vrtí a posílá je vraždit kohokoliv - hlavně prý nevěřící. Zbývá-li nám v EU ještě trochu rozumu a soudnosti nesmíme sem náboženské fanatiky pouštět.
   Podobají se trochu lidovcům co prosadili přehnané
   církevní restituce z kapes všech občanů (včetně nevěřících - jsou jako Taliban) a zkoušejí znovu podřídit Čechy Habsburkům, katolíkům,Vatikánu,Hitlerovcům a nadnárodním společnostem co už v ČR vlastní velkou většinu
   průmyslu,všechny banky ,vodu,velí naší armádičce a zajišťují nám třetinové platy i úplnou závislost na velmocích.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.