Reklama

úterý 6. července 2021

V Tádžikistánu mobilizují 20 tisíc vojáků kvůli situaci na hranici s Afghánistánem

6. 7. 2021 AC24 a Sputnik

Vojáci mají být získáni hlavně z rezervistů, informovali Sputnik v tiskové službě prezidenta státu.
Bylo informováno, že toto rozhodnutí učinil prezident země Emomali Rachmon, jeho realizaci má na starosti ministr obrany Šerali Mirzo.
Ten je odpovědný radě bezpečnosti země.


(Na snímku tálibové obsazující okresy hraničící s Tádžikistánem)


„S ohledem na vyostřující se politickou situaci v regionech na hranici s Afghánistánem a Tádžikistánem, hlava státu poručil členům Rady bezpečnosti, vedoucím představitelům silových struktur, policejních orgánů učinit konkrétní opatření pro zajištění bezpečnosti státu a národa na tádžicko-afghánské hranici,“ uvedli v administrativě prezidenta.

Prezident země dále dal rozkaz, aby bylo zabráněno transnacionálním konfliktům a trestným činům, 
terorizmu a nezákonnému obchodu s drogami.

Podle informací tiskového centra tádžického výboru pro národní bezpečnost, jen za posledních několik dní při střetech s Tálibanci více než tisíc vojáků Afghánistánu přešlo přes hranici s Tádžikistánem. Situace na severu země, jak říkají oficiální místa Afghánistánu, je velmi vážná. Kábul ale doufá, že se mu podaří udržet kontrolu.

Kreml učinil prohlášení k situaci na tádžicko-afghánských hranicích  (Sputnik 5.7.2021)

Rusko uvedlo, že nevylučuje možnost posílení kontingentu pohraniční stráže na hranici s Afghánistánem. Rusko je znepokojeno vývojem situace v Afghánistánu na pozadí stahovánbí americké armády ze země. Oznámil to tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Kreml uvedl, že ruští pohraničníci v Tádžikistánu „přijímají nezbytná rozhodnutí“. Příčinou jei zhoršení situace v Afghánistánu.

"Nemohu říci nic o dalším kontingentu. Situace se nevyvíjí nejlépe. Budou učiněna nezbytná rozhodnutí. Řekli jsme a opakovali jsme, že poté, co se USA stáhly z Afghánistánu, je vývoj v oblasti předmětem naší zvýšené pozornosti ,“ uvedl tiskový tajemník ruského prezidenta.

Pokud jde o možnost posílení kontingentu pohraniční stráže v Tádžikistánu, Peskov poznamenal, že to bude záviset na dalším vývoji situace.

Více než 1000 afghánských vojáků se po bitvě s Talibanem stáhlo do Tádžikistánu

Mluvčí Kremlu kromě toho odpověděl na otázku ohledně plánů vyslat ruský kontingent do Afghánistánu a uvedl, že „o této záležitosti se nediskutuje“.

Včera v noci (5.-6.7.2021) převzal Taliban  plnou kontrolu nad šesti kraji v afghánské provincii Badachšán. Radikálové dobyli Hohon, Šikai, Nusay, Mokhimai, Shugnon a Sulton Ishkashim, oblasti hraničící s Tádžikistánem.

Podle pohraničních jednotek Státního výboru pro národní bezpečnost republiky více než tisíc afghánských vojáků po boji s radikály hnutí Taliban ustoupilo přes hranice do Tádžikistánu. (Taliban je hnutí v Rusku zakázané).

Připomeňme, že aktivita militantů Talibanu se od poloviny června zvýšila na pozadí stažení amerických jednotek z Afghánistánu. V několika příhraničních oblastech probíhají tvrdé boje mezi vládními silami a Talibanem.

18 z 28 okresů afghánské provincie Badachšán se dostalo pod kontrolu ozbrojenců. Od května celkem Taliban obsadil více než 150 okresů Afghánistánu.

Za stejného důvodu je napětí i na uzbecko-afghánské hranici.

Navíc došlo ke konfliktu mezi Tádžikistínem a Kyrgizstánem o sporná území mezi oběma státy, na kterém ještě nedošlo k rozhraničení mezi oběma zeměmi a na které si oba státy činí nárok. Při přestřelce byl zastřelen podplukovník tádžické armády a dva vojáci Státního výboru pro národní bezpečnost. Zraněno bylo i několik civilistů ve vesnici Suhd. (ZDE)


19 komentářů :

 1. Lepší bránit hranici než celou zem nezdá se mě že by Taliban chtěl dobíjet jiná území ale svoje si vezme celé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To určitě ne. Ale spíš tam budou prchat přátelé USA před Táliby a můžou ošklivě zamíchat s poměry v Tádžikistánu.
   Užili si tam už kvůli afghánské válce docela dost.
   Pokud znovu vypukne válka mrzí warlordy, tak se nebude dít nic pěkného.
   Snad to vezmou Tálibové od počátku pevně do ruky.
   Tálibové jsou převážně Paštůni, hovořej Paštů , a Tádžiky, kteří hovořej dará právě moc nemusej.
   A Tádžikú je tam cca 3,5 milionů.

   Vymazat
 2. Ten článek na Sputniku je divnej. Dušanbe už dávno nepatří Kremlu, takže kontigent tam můžou Rusové posilovat jen pokud s cizími vojsky místní vláda souhlasí. Možná souhlasí, ale o tom v článku nic není. V každém případě se zdá, že Rusové mají další pískoviště na hraní. Dobře, že to tam Amíci zabalili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martine, můžeme líbat Putinovi zadek , ze pomáhá udržovat klid v tomhle regionu.
   Žijí tam i horliví muslimové , vyhejkaní válkou v Iráku, Sýrii i jinde.
   Momentálně tam mají rozumnou vládu a celkem klid, ale nemuselo by to tak být vždycky. Bože chraň Putina. ( A to jsem starej pohan. )

   Vymazat
  2. Pane Martine, RF má dobré vztahy s Tádžikistánem včetně vojenské spolupráce. V Tádžikistánu je také malá vojenská základna RF, která vznikla na žádost Tádžikistánu. Tádžikistán je obklopen okolními muslimskými zeměmi, které vojensky podporuje Turecko, které se snaží destabilizovat situaci na jižní straně ruské hranice.

   Vymazat
 3. Martine, proč píšeš, když nic nevíš?

  OdpovědětVymazat
 4. USA požádali Tádžikistán o možnost základny,kam by přesunuli své jednotky,Tádžikistán to odmítl,takže jim tam naženou Afgháské vojáci,které spolupracovali z USA a ti už vědí co mají dělat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13. 30... Amíkům se vůbec nechce opustit ten náramně zajímavý region.
   Funět současně na záda Tádžikistánu , Turkmenistánu, Uzbdkistánu, Pákistánu, Íránu a Číně, no, nekup to!

   Vymazat
 5. Teda víte, já se divím. To jsou všichni vyděšení z Talibanu? Na Novinkách je spousta Banu i bez TALinskeho rybníku.
  Nějak mi splývají Taliban a dusmani. Tak například Taliban těžce nesnáší Daes - ISIL. Vojákům, kteří nebudou bojovat proti nim se nic nestane. Problém je jen jejich - koexistence. Měli by domluvit klid zbraní a šišatý stůl. Taliban především bojuje proti cizákům. Byla doba, kdy měl i svého Žižku. Umar byl také jednooký. Ale dávno tomu.
  Dneska je Taliban sešlost, která se neobejde bez vlastní společnosti. Nechci malovat anděla na WC, ale jednou budem dál, že.
  Afghánistán si snad konečně bude sám řešit svoje vlastní problémy a my to můžeme jen komentovat. Potěšitelné je, že na čele Talibanu není obrázek Veny Ventilatora, který by dával Talibum návod, jak začít milovat Emika přes Colu a McTeplouse.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak!
   Tálibové nejsou žádní intelektuálové , je to spontánní hnutí zdola a zametli s chamtivými warlordy. ( Hekmatjár, Massoud a spol. )
   Ti se rvali o moc a pasák koz nevěděl, komu bude platit “ za ochranu” příští týden.
   Za Tálibů platil jen Tálibům a měl klid.
   Zavedli řád, sice z našeho hlediska prapodivný, ale fungovalo to.
   “ Lepší tyranie, než anarchie. “
   ( arabské přísloví)

   Vymazat
  2. Tyranie a zvlaste ta islamska ma pak vyhodu,ze malokdo potom zbude..
   Pisou ze velmi ponizujicim nocnim uprkem prave utekli specialni oddily zapadniho sveta ,pro boj a svetove valce s terorem /kde ta asi je ?/,z nejvetsi zakladny Bagram.
   Afganci asi krici at zije Pentagon..
   'Vykrmoval" Afgance dlouhe roky.Ted jim da pokoj. Kterej si vybojovali zbranemi a dolary Pentagonu..
   Mozna ted amerikou okupovani a zaroven "osvobozeni" potrebujou neco hospodarstvi a tak na vetsi akce to zatim nevypada..Zalezi kdo do nich zacne cpat dolary,zbrane atd..
   V oblasti geopoliticke je to obrovska ostudna ztrata /ktera se zatim muze jen odhadovat,zalezi na vyvoji a jejich chovani, atd/,a "cetnik" /a skoro uz cetnicek/ si ustrelil nejmin obe usi. Do nohy se strilet nemohl, nebot by tak stezi utekl..

   Vymazat
 6. Děje se to, co bylo jasné už několik let. Američani, stejně jako Britové a Rusové před nimi odejdou z Afghánistánu a tam si budou žít po svém. Talibán založili Američani, jako sílu bojující proti vojákům SSSR. Vyzbrojili je zajistili jim základny v sousedním Pákistánu. Je známá fotografie, na -které tehdejší ministr obrany USA C. Weinberger v jednom z těch táborů míří na afghánské území kulometem. Jenže Talibán se nechce a nebude dělit o moc s nikým. Ani s USA, ani s Brit ani s ISIS či Al-Kajdou. Nyní obsadí zemi v patách za utíkajícími americkými vojáky a převezme absolutní moc. Navíc ověnčen aureolou osvoboditele vyřadil ze hry všechny vnitřní rivaly a stal se suvverénní silou. Rusové posílí svoje síly, které mají na hranicích v sousedních republikách (Kyrgýzie, Tádžikistánu a dalších). Ty Rusku rády vyjdou vstříc. A s Talibánem se dohodne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknowne, copak - hodně sluníčka nebo očkování ti vůbec nedělá dobře.
   Jacques Attali byl poradcem François Mitterranda, tedy bývalého prezidenta Francie, a v roce 1981 napsal:

   „V budoucnu půjde o to najít způsob, jak zredukovat populaci. Začneme těmi starými. Jakmile člověk dosáhne věku 60 – 65 let, žije déle než produkuje a to stojí společnost moc. Poté budeme pokračovat těmi slabými a nepotřebnými, kteří společnosti nic nepřinášejí, protože jich neustále přibývá a pak především těmi hloupými.
   Nebudeme schopni zvládat miliony testů inteligence milionů lidí, jen si to představte. Něco způsobíme, pandemii, která bude cílená na určité lidi, opravdovou hospodářskou krizi, nebo ne, nějaký virus, který bude napadat staré nebo starší, to nehraje roli. Slabí nebo vystrašení podlehnou. Hloupí tomu uvěří a budou prosit, aby byli ošetřeni. Postaráme se o to, abychom měli naplánovanou péči. Péči, která bude řešením. Takže výběr idiotů se vyřeší sám, sami půjdou na porážku.“

   Vymazat
 8. A tak opět utíkají!
  Zdaleka ne jedna otázka se vkrádá, a mezi nimi i ta, čeho vlastně v Afgánistánu svou zločinnou operací ti US huni i se svými pohůnky dosáhli?
  Náleží rozvrat státu, tisíce mrtvých či na útěku a posílení vlivu/moci tamních Tálibů, kvetoucí obchod s opiáty atd. k těm hodnotám, které tam šířili, aby odtud po desetiletích okupace utekli jako uličníci?

  OdpovědětVymazat
 9. US - army byla v Afgánistánu poražena. Ostudné vypaření se
  z hlavní základny ráno ve tři OO, je neutěšené a nehodné
  nejsilnější armády na světě. Jak je možné ,že "elita" všech armád dostala přes zadnici od bosých basmačů co vyhrávají tím,že se klidně vyhodí do vzduchu - jen za slib,
  že je bůh odmění ? Obrovské sociální rozdíly mezi gardou z USA a chudými Afgánci ale nehrají žádnou roli. Cenu mají peníze za drogy z tamních makových polí. Zdá se že nic jiného v té zemi cenu nemá.
  Co nám o porážce USA i útěku naší armády řekne loajální
  pytlík z ČT ? Že to je obrázek demokracie ? No je to důvod k zamyšlení a zhodnocení toho neúspěchu - nebo ne ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výčet "úspěchů" americké politiky a US Army může pokračovat: Korea je rozdělená a v té severní je komunistický režim nejtvrdší na světě, ve Vietnamu zvítězili komunisté a vládnou dodnes, Irák a většinu blízkého Východu ovládli islámští fanatici z ISIS a země samotná má také dost daleko "výkladní skříni demokracie" jak sliboval ten primitiv Bush Jr., Sýrie nepadla do rukou ISIS jen díky ruskému zásahu, ale je zničená a pomalu se dává dohromady, Libye se jako stát zhroutila a stala základnou islamistů a bránou islámských imigrantů zaplavujících Evropu. Tedy žádná sláva. Také mi chybí oslavné fanfáry. Ne z USA. Ale z našich "vyvážených" médií. Jak celou věc "vysvětlí" Wolner nebo Železný? To bude zajímavá fraška. Asi studují metody agitátorčíků z 50. let.

   Vymazat
  2. To jak ostudně utekla US Army ze základny v Bagrámu překvapilo i největší kritiky USA. Jsou ještě horší, než jsme si mysleli.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.