Reklama

neděle 18. července 2021

Zelenský a dlouhá a trnitá cesta. Na čem se německá kancléřka nedomluvila s prezidentem Ukrajiny

Rostislav Iščenko

18. 7. 2021      ukraina
Hned na začátku řeknu, že tento materiál nemá nic společného se šířenými fámami okolí Zelenského o tom, že oddaní žáci se na příkaz svého moudrého chlebodárce dohodli s Čínou, že jí prodají zbytky ukrajinského vlastnictví za 5-10-15 miliard dolarů nebo eur. Pracovníci kanceláře Zelenského se odborně mýlí v informacích, že je třeba přidat věrohodnost čínské verzi: lžou vždycky stejně, a fáma, majícího za sebou pevný základ, má vždy hodně verzí, protože všichni pouze jedním uchem něco slyšeli, ale přesně nevědí, co konkrétně.

Ne že by tato fáma neměla nic společného s tématem daného materiálu. Nemá nic společného s Čínou. Pekingu stačila aféra s Motorem Sič. Číňané se díky vlastní zkušenosti přesvědčili, že Ukrajina snadno slibuje všechno možné, když je třeba někde opět získat peníze, ale ihned zapomíná na své sliby, jakmile se peníze dostali do rukou kyjevského vedení.

Většina dobrodinců už nevidí ani své peníze, ani Ukrajinou slíbené bonusy. Ostatně, existuje pozitivní příklad. MMF dávno vydělal na Ukrajině mnohem víc, než do ní vložil, a dokázal přinutit Kyjev splnit prakticky všechny své požadavky. Pravda je, že Fond na to potřeboval třicet roků, dva majdany a všechnu moc USA, které dvacet let z těch třiceti byly jediným globálním hegemonem, ba ještě i spolupráci s EU.

Nicméně k letošnímu roku se dostaly ukrajinská ekonomika, ukrajinská státnost a ukrajinské finance do takového stavu, že MMF už také nechce dávat peníze, a chápe, že nové tranše se nepodaří získat zpět. Maximum, co lze udělat, je nezbavovat Ukrajinu definitivně naděje na získání nových úvěrů, odčerpávat z ní poplatky za staré dokud má Kyjev ještě čím platit.

Takže, kriticky důležitý úkol, jenž stojí před ukrajinským prezidentem, je najít peníze pro pokračování financování ukrajinské agonie. Jinak prostě nebude mít co vést. Použít mechanismy OVGZ (obligace vnitřní státní půjčky, pozn. překl.) a vydávání eurobondů, díků čemuž Ukrajina žíla od roku 2016, už není možné - struktura státního dluhu se kriticky zhoršila. Další výpůjčky podle tohoto schématu se stávají (nebo už se staly) nesmyslnými, jelikož už neřeší problém jednoduchého refinancování starých dluhů (nepokrývají současné výplaty procent a základu dluhu).

Zlepšit situaci a odložit krach ukrajinských financí lze pouze poskytnutím úvěrů MMF (vystavovaných s relativně nízkým procentem) a přímou (nenávratnou) finanční pomocí Západu. USA jsou jedinou zemí, schopnou přesvědčit MMF a EU, aby vyčlenily Ukrajině úvěry a nenávratnou pomoc. Proto se Zelenský stále žene za setkáním s Bidenem.

Zdálo by se, že ukrajinský prezident se na jaře zmítal v hysterii, v předvečer červnového setkání prezidentů Ruska a USA v Ženevě, neboť se obával (bez jakýchkoli důvodů), že Washington tam může vydat Ukrajinu Moskvě. Zelenský nevěřil, že, za prvé, vyjednávání skončí zdárnou dohodou - je to pouze rozjížděcí kolo. Za druhé, že Ukrajina již dávno není zajímavým aktivem. Když použijeme jazyk burzy, je odpadkové aktivum, vytvářející majiteli samé problémy, takže pro USA nebude tak snadné jí někomu dokonce nejen prodat, ale darovat. Ale vždyť čas plyne, a bylo možné se už přesvědčit, že obavy Kyjeva nebyly odůvodněné.

Nicméně se Zelenský na setkání s Bidenem žene. Ale americký prezident ho odkládá. Sliboval, že přijme svého ukrajinského vazala už v polovině července, potom to odložil na konec téhož měsíce, ale ještě nenastala ani polovina července, když USA sdělily, že do konce srpna Biden nebude moci Zelenského přijmout, protože je zaneprázdněný stahováním vojsk z Afghánistánu. Aha, o nocích nespí, řeší strategické úkoly zajištění bezpečného stažení.

Merkelovou však Biden přijme v červenci. Toto setkání odsun vojsk z Afghánistánu nepřekazí. Jasná věc, Merkelová je přece známý vojevůdce, je možné, že možná něco stařičkému americkému stratégovi napoví. I když ne, jak se ukazuje, budou hovořit o Severním proudu 2. Merkelová předem sdělila, že si přeje, aby byl s Amerikou vypracován jednotný postoj k potrubí, ale není přesvědčena, že se jí to podaří - existuje příliš mnoho rozporů. Proto jejím hlavním úkolem, podle všeho, bude informování Bidena o setkání se Zelenským a o jeho požadavcích.

Skutečně, německá kancléřka se s prezidentem Ukrajiny setkala místo prezidenta USA a čtyři hodiny poslouchala požadavky Zelenského, který tak udělal první krok na dlouhé a trnité cestě, vedoucí do Oválného kabinetu. Svým jménem Merkelová dost suše odmítla prakticky všechny požadavky Zelenského, ale slíbila, že ještě jednou to všechno projedná s Bidenem.

Copak budou ale projednávat?

To, že Zelenský se hystericky dere do NATO a EU? Už mu několikrát říkali, že Ukrajinu v dohledné budoucnosti nikdo nehodlá přijímat do těchto struktur. Přičemž nejenom a ne pouze kvůli Rusku, které prohlásilo, že rozhodnutí o přijetí bude překročením červené linie, nakolik kvůli samotné Ukrajině. Vždyť člena NATO a EU bude třeba zachraňovat před finanční katastrofou (jako, například, zachraňovali Řecko), a Západ Ukrajinu neobíral do nitě kvůli tomu, aby ji nyní začal znovu živit.

Je pravda, že Zelenský říká, že když už jeho udatně zachraňující Evropu před Ruskem zemi nechtějí nikam přijímat, tak ať prozatím pomohou zbraněmi a jinými materiálními hodnotami. Ale ve Washingtonu a Berlíně dobře chápou, že Kyjev potřebuje peníze a proto jakékoliv zdarma získané materiální hodnoty se vynasnaží zpeněžit. Proto se o žádných zbraních (kromě dávno zastaralých typů) nemluví. Celkově dávají, ale dávají málo, dávají to, co by bylo velmi těžké komukoliv prodat, a jestliže se podaří něco trhnout třeba i druhé jakosti, tak vybavují předání takovým podmínkami, že jako by něco dali, ale jako by nic Ukrajina neměla. Například, neblaze proslulé Javeliny, o které Ukrajina usilovala skoro čtyři roky, zakázali vytahovat ze skladů a dodávat na přední linii na Donbasu (aby je OSU neprodaly lidové milici DLR/LLR).

Poslední a hlavní argument Zelenského spočívá v tom, že, jelikož Německo získává velkou výhodu z Nord Stream 2, ale Ukrajina má z tohoto projektu ztráty, bylo by třeba vyčlenit Kyjevu kompenzaci. Ukrajina skromně navrhuje tři až osm miliard dolarů jednorázové platby a prodloužení tranzitního kontraktu s Ruskem ještě na deset let (za současných nebo dokonce pro Ukrajinu lepších podmínek). To má přinést za deset roků dalších 20-40 miliard dolarů.

Zelenský vymyslel dokonce i schéma jednání. Je třeba, říká, projednat Nord Stream 2 v rámci "normandského formátu", ale za účasti USA, ve spojitosti s Minskými dohodami. Ať, říká, Rusko jako kompenzaci za Nord Stream 2 vrátí Ukrajině Krym a Donbas. Zelenský soudí, že Západ nebude moci nepodpořit tezi o návratu Krymu a Donbasu, a Rusko s tím nebude moci souhlasit. A tu vychází tak sličný a skromný prezident Ukrajiny a říká: "dobře tedy, vezmu za Krym a Donbas peníze".

Celkově Zelenský dost otevřeně navrhuje Západu buď přinutit Rusko živit Ukrajinu v nejbližším desetiletí (a vzhledem k možné "hodnotě" Krymu a Donbasu - tak vůbec padesát roků), nebo platit účty Kyjeva samostatně.

Merkelová kategoricky odmítla projednávat téma Nord Stream 2 ve spojitosti s Donbasem a Minskými dohodami. Na Západě chápou, že je nereálné přinutit Rusko platit za Ukrajinu. Naopak, situace na trhu s plynem se vyvíjí tak, že, zdá se, samotná Evropa bude muset Gazpromu kompenzovat vynucené ztráty předešlých let. Kancléřka bude projednávat s prezidentem USA hlavní otázku: zda ignorovat drzé ukrajinské požadavky úplně nebo přece jen dát peníze? A pokud dát, tak kolik?

Vlastně proto kancelář Zelenského potřebovala fámu o připravenosti Číňanů skoupit veškeré zbytky ukrajinského průmyslu. Kyjev ví o žárlivém vztahu USA k Číně, vidí úzkost Washingtonu, že mazaní Číňané dokonce na zcela zpustošených a zničených ukrajinských podnicích budou moci najít nějaké pro sebe užitečné vysoké technologie. Proto i částka zveřejněných očekávání z "čínské smlouvy" (5-10-15 miliard dolarů) prakticky úplně pokrývá ukrajinský požadavek na jednorázovou nenávratnou kompenzaci Západu za SP 2 (3-8 miliard dolarů). Tým Zelenského si osvojil (tvůrčím způsobem přepracoval) běloruský trik a naznačuje Západu: "Nedáte peníze, přejdeme k Číně".

O prodloužení tranzitního kontraktu s Ruskem má Zelenský také v úmyslu zabojovat . Peníze jsou velmi potřebné.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Článek byl opublikován 13. července 2021

43 komentářů :

 1. Zbankrotovaná Ukrajina už nikoho moc nezajímá......
  https://zemavek.sk/zelenskyj-ziadal-aby-sa-merkelova-vzdala-severneho-prudu-2-nepochodil/

  OdpovědětVymazat
 2. Kdo umí jen trochu rusky nebo polsky může se podívat kdykoliv na kterýkoliv ukrajinský web. Dnem i nocí všichni, od banderovců po proruské politiky řeší v podstatě jedinou otázku: "jak dál?" A hlavně: "za co?". Včera přiznali, že 10 miliónů občanů odešlo do zahraničí, dalších 10 % žije pod hranicí bídy a 3 % dokonce trpí hladem! A nikdo neví, jaká bude situace v zimě. Ale tuší naprostou katastrofu. Donbas a Krym už jsou okrajová témata. Dokonce ani to slavné mořské cvičení není nijak probíráno. Hlavním tématem je skokový růst cen energií a tedy i veškerého zboží a služeb. Kromě naprostých idiotů, kterých je v diskusi pár je každému jasné, že jediná cesta je dohoda s Ruskem. Západ už nic nedá! A Ukrajina už nic nemá. A na její "obranu Evropy proti Rusku" každý kašle. Tam jsem se dozvěděl (to co i nám naše média tají), že obchodní bilance EU s Ruskem vzrostla o 28 %. I přes sankce (nesankce). EU nechce válku v Evropě a nedovolí Bidenovi její podněcování. Všimněte si ticha okolo Běloruska. A jaké to bylo téma před půl rokem! Tichanovská se motá u satelitů posledního řádu - v Pobaltí u nás. Ani do Polska nejela. Všude jí poklepali po rameni, ujistili jí svojí nehynoucí trvalou podporou, ovšem pouze duchovní. Asi jako podpořili nás v průšvihu s Ruskem. Debil Kulhánek nyní tvrdí, že právě to prohlášení je ta pravá podpora. Tak to máme dobré. Prohlášení nikoho nic nestojí a k ničemu nezavazuje, tak jimi naši spojenci jistě šetřit nebudou. Ostatně jako vždycky v historii. A Ukrajinci už si jí začínají užívat taky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. danny, s tou Ukrajinou to je jen část pravdy. Stát na tom není moc dobře, to je pravda, ale mezi lidmi je stále peněz dost a prospívají. Odpadávají slabé kusy. Sice cynická poznámka, ale asi tak nějak to funguje. Účka personálně nejsou zas až tak neschopní a mají vlastnost, kterou nemají Rusové. Když se Rus naštve, sebere se a odejde. Ukrajinec se vrací i s penězi, které investuje do svého. Vztah k Rusku je tam hodně špatný, i když Účka viní hlavně svoji vládu od Janukovyče po Zeleninu. Takže já mám spíš dojem, že tuhle oblast připravují jako zálohu, když dojde ke střetu. To je to nejhlavnější Zelenského "aktívum". Podobnou rétoriku používal i Porošenko. Není divu. Kolomojsky i Porošenko vydělávají na válce a něco se ujde i Zelenině.

   Vymazat
  2. Netvrdil jsem a netvrdím, že všichni Ukrajinci jsou chudí. Je to jako jinde v této části světa. Jsou ti, co chytili "vítr zdola" a rychle se zorientovali v chaotické situaci. Pak nechali davy vykřikovat vlastenecká hesla a chodit do průvodů a poslouchat revoluční řečníky. Sami se postarali o sebe v privatizaci ještě divočejší než byla ta naše. Tím nemyslím jen Kolomojského a vůbec stranické a státní špičky. Ale i "ty dole", kteří byli u lizu. I u nás si zaměstnanci podniků bytového hospodářství (OPBH) rychle zajistili pár bytů pro sebe, zaměstnanci v různých podnicích si rozebrali např. mobilní dílny, ale i celé provozovničky všeho druhu, až po kiosky. A dodnes z ho řada z nich parádně žije. Ukrajinci makají a posílají peníze domů. Ale mnoho jich zůstává. A čím dál tím více. A hlavně mladí. jestliže se i starší lidé vracejí, jejich děti už ne. Vidím to okolo sebe. Na začátku (a není to vůbec dávno - pár let) dřeli hlavně ve stavebnictví a jako helfři u řemeslníků. Dneska už tu mají svoje firmy a živnosti (moje holička je Ukrajinka). V supermarketech už nesedí jen za kasami, ale dělají i vedoucí funkce... Je jich všude plno. Jen u nás jich je 140 tisíc (podle oficiálních údajů). V zemích EU dohromady přes 6 miliónů a v Rusku 3 milióny (podle ukrajinských údajů). Z toho mají strach. 10 miliónů lidí je pryč. Ze 46 miliónů obyvatel. A jak se zhoršuje situace doma, tak klesá pravděpodobnost návratu. A co se "slabých kusů" týče, tak jich je čím dál více a jsou na tom čím dál hůře. Toto jsou témata, která nyní (i právě teď) jedou ve všech ukrajinských médiích. Samozřejmě s různými návrhy řešení. Ale znovu musím konstatovat, že jejich debaty jsou daleko otevřenější (i když kolikrát divočejší), zastoupení mají všechny směry a diskutují. S ubohoučkou ČT se to nedá vůbec srovnat. Mají zájem komunikovat a podílet se na řešení problémů. V tom vidím hlavní klad a i šanci. A co se týče názorů našich nacionalistů - "UKáčka" ven, tak už to jaksi nejde tak lehko. Otázka zní: kdo ne jejich místo? Dále: tisíce mladých zde žije, studuje a už dokonce vystudovalo a pracuje. Na Ukrajinu se budou vracet jako na dovolenou. Asi tak jako se už nevrátili naši emigranti a jejich děti. Podívat se na místa dětství ano. A co se Donbasu a Krymu týče - oni nechtějí vrátit ty oblasti jak byly. Oni chtějí pouze území. Tak o tom i mluví. O lidi jim nejde. Dokonce připravují zákony, jak se k obyvatelstvu, které neuteče nebo ho nepobijí budou chovat. Asi jako Němci k nám za Protektorátu. A nijak se tím netají. Tak, jako se nevrátí Sudetští Němci. Jsem ze Sudet, vím o čem mluvím. Ono sice říkají "návrat", ale v praxi to berou jako zabrání cizího území. A hodlají se tak i chovat. Kdo by se asi vracel, když kojenci z doby odsunu jsou už báby a dědci nad hrobem! Ze "své bývalé vlasti" si nepamatují vůbec nic. A těch je většina.

   Vymazat
  3. Zopakuji: Jeden ukrobot tady u nás už snad před takovými 13ti lety v opilosti tvrdil, že Halič se rozpadne. Vypadá to, že se nemýlil.
   Stala se jedna chyba: Akce Dombas /olala/ měla dojít až do takových konců, že linie kolem Azovského moře měla vést od Mariupolu až ke Krymu.
   Jen jednou ukrobot vystřelí na Rusko a přijde o celé východní území až ke Dněpru. Maďar převezme Podkarpatskou Rus, Bolek a Lolek Lvov a Halič bude mít vymezenu přesně tu veliKOST, která jí přísluší.
   Byl jsem svědkem, když se u nás ukrobotkyně v hospodě domlouvaly. Ta od maďarských hranic si jazykově dost nerozuměla s jednou od Charkova. Po našem - co říkáš? A to nebyli na ušním!
   Ukrajina je zcela zjevně umělý útvar, který sjednocuje myšlenka soudruha Bandery. Rozpadne se tak jako tak, dříve či později.
   Už tam mají první majdanovu sakrální oběť. Bandera Avakov se musel pakovat. Nelze přehlédnout skutečnost, že se jedná o oblast chazarské líhně a to hraje roli v podivném pošilhávání izražida.
   Jen tak na okraj: Voda v Německu smetla rodiště jednoho proslého R z dua finančního Roll - Royce. Ani Jahve už se NATO nemůže dívat.

   Vymazat
  4. danny, ď. za rozsáhlou odpověď. "...oni nechtějí vrátit ty oblasti jak byly. Oni chtějí pouze území..." To je pravda, je to hlavně vládní rétorika a zřejmě se jedná o to, že tahle území by mohli střelit za slušný peníz nějakému zájemci. Třeba o Krym by mohli projevit zájem USA. Bohužel, u značné části tamní populace mají takové nebezpečné žvásty kredit. A souhlas, že ukrajinské diskuse jsou snad ještě bouřlivější než ty ruské a to je už co říct. My se na ně nechytáme ani náhodou.

   Orinoko: znám Ukrajinky, občas jim říkám Účka bez hanlivého podtextu, ale "ukrobotkyně" neznám.

   Vymazat
 3. Zelenskij / Ukrajina je ako blcha v kožuchu. Vydiera Európu, vydiera USA, vydiera RF, vydiera Čínu....Bude zaujímavé sledovať, koho si Ukrajina kúpi. V každom prípade, je to odporné divadlo, ktoré Ukrajina predvádza. Nenávisť ich nakoniec zadusí, tak ako sa dusí Poľsko, Pobaltie, Rumunsko, Moldavsko...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pobaltské republiky byly okupované mnohem tvrději, než ČSSR. Jim se rozhodně nedivte. Polsko se rozhodně nedusí, kam na to chodíte?

   Vymazat
  2. Milý Martine. Pobaltí bylo od roku 1940 součástí SSSR, ne okupované. V SSSR byly pobaltské republiky jasně vyprofilované s vlastní správou, vlastní kulturou, která byla garantována. Hodně se tam investovalo, hlavně v oblasti mořských portů, i v oblasti elektronického průmyslu. Jediné, co museli dodržovat, byla lokalita k socialistickému režimu a skousnout fakt, že nebyli součástí medzinárodního práva s vlastní měnou a křeslem v OSN.

   Nebýt světových válek, hlavně té druhé světové, kde se Pobaltí vyznamenalo aktivní účastí ve slavných mírových sborech Einsatzgruppen SS, možná by byli samostatní (Litva) i nadále. Litvu totiž jako samostatný stát uznal první tehdy nově vzniklý SSSR. A přitom například taková Litva, jedna její část, se stala součástí Ruského impéria už hodně dávno - ještě při prvním dělení Polska. Do té doby se to na severovýchodě Evropy mlelo všechno dohromady, Rusové, Poláci, Švédi, Litevci... každou chvíli někdo někoho napadal a okupoval, do toho epidemie a neúrody.

   Takže tak to je s tou vaší okupací. Rusko chudák nemůže za to, že všechny své nepřátele vždy nakonec porazilo a rozrostlo se. Protože pokud byste nahlédl trochu do dějin, zjistil byste, že třeba taková Litva okupovala značnou část Ruska, Polsko taktéž, dokonce i Moskvu a to opravdu hodně dlouho, a hodně se snažili i Švédi. Holt kdo se zbraní zachází, často s ní i schází.

   Vymazat
  3. ... loajalita k socialimu ...
   (automatický text)

   Vymazat
  4. J.J. presne tak. Snáď to Martin pochopil. A nielen on.

   Vymazat
 4. Ukrajina si nikoho nekoupí, protože nemá co nabídnout. Ta nyní řeší zásadní otázku: komu se pověsit na krk. Nikdo ji nechce ani zadarmo. Merkelová jede za Bidenem řešit mezi jinými otázkami i problém, jak se Ukrajiny zbavit. Rusům ji na krk nehodí. Putin už jasně řekl, že není povinností Ruska nikoho živit. A měl na mysli právě Ukrajinu (ale i jiné - Arménii, Gruzii atd.). Jo a unknown je idiot.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 6. Teď se na Ukrajině začne teprve lámat chleba, Ukrajina nemá dostatek uhlí do elektráren a 12 bloků JE je závislé na obsluze a palivu z Ruska a tam je také problém, protože ruskou obsluhu JE platí MAAE / Mezinárodní agentura pro jadernou bezpečnost / kvůli bezpečnosti, JE nelze svěřit nějakým moulům, protože jeden Černobyl stačil! Myslím, že letošní zima rozhodne, co se bude na Ukrajině odehrávat, ale nic pěkného to nebude! Ani na "válčení" už nejsou peníze a penzista je na Ukrajině ohrožený druh na životě!!
  Nevidím situaci na Ukrajině nějak klidně, lidé se budou bouřit, protože jim jde o život!!

  OdpovědětVymazat
 7. Co na to říct. Je mi jich líto , ten Majdan je přišel draho.

  OdpovědětVymazat
 8. Když se Ukrajina cukla od Ruska,možná že bude muset ke křížku(k Moskvě).Jinak ji nikdo nepomůže-jen za peníze,ale ty Ukrajina nemá.Co vlastně může-komukoliv-nabídnout?

  OdpovědětVymazat
 9. Já vím, je to drobet mimo, ale když je tu řeč o Číně...
  A pak - všechno souvisí se vším.
  Ale řeknu vám, už dlouho jsem se tak nezasmál.
  Číně nevěřím, její "měkká síla" mi přijde v důsledku nebezpečnější než ta "tvrdá síla" amíků, neb je plíživá, ale stejně - musel jsem se smát na celou svou hříšnou hubu.

  ac24.cz/zpravy-ze-sveta/zapadni-spolecnosti-jsou-pry-v-soku-cina-si-dovoluje-zakon-proti-sankcim/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:28... Že je hrubá síla na nic, na to přišel už i monarcha v Kataru.
   Blbečci Saúdové zbrojej jako blázni, Katarští si pořídili Al Jazeeru.
   Sice to také stojí mraky prachů, ale účinek nejmíň 235,6 x silnější.
   ;-)

   Vymazat
  2. Džazíra už dávno není, co bývala.

   Vymazat
 10. Hlavně at´si Ukrajina odtáhne ty své Ukrajince u ČR domů, to je časovaná bomba, která jeden den vybuchne. To je jako s těmi českými emigranty za socialismu na Západ, oni si mysleli, že je budou vítat a oni ně jen plivali, díky českým emigrantům nás považují na Západě za druhořadé lidi, protože zažili to ponižování českých emigrantů v zahraniční. Vím, jak tam čeští emigranti čistili ve Vídni sochy od holubího trusu,tedy to, co by žádný Rakušák veřejně nedělal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7:26... Teď jste mě naštval. A kdo by tu důležitou práci dělal, kdyby tady nebyli?
   V polední pauze ke mně chodí uklízet jedna Táňa, dole z hospody.
   Nevím co bych dělala, kdybych jí neměla.
   Na Ukrajině má dvě dcery, ani tu malou nemůže pozvat na prázdniny, nedostane povolení.

   Vymazat
  2. Nejde o to, aby si je odtáhla Ukrajina, jde o to, aby je vrátila naše Hospodářská komora a podnikatelé. Jistě že je mi obyčejných Ukrajinců líto, ale když vidím v jejich a v ruské televizi ty nenávistné řeči jejich představitelů, tak mě ta lítost poněkud přechází. Nám tady vytvářejí nerovnováhu, ničí ceny bydlení a práce.

   Vymazat
  3. nasrale

   bylo to v 68 jeste horsi za morem, nenavist k nam "komunisticky spionum", to si ani nedovedes predstavit.
   Mimo toho spoustu ostudy jsme si tam udelali sami, treba nekteri spoluprchlici behali od jedne charity k druhe, a zebrali jak penize tak zradlo, tak i obleceni....potom kdyz neco vyzebrali tak si koupili chlast, a delali bordel, vetsinou s nami tam utekli ti mladi kolem 20_+ let.

   ohledne holubich hoven ve Vidni, no byl tam fakt ksindl, a tam taky nasi zebrali jak balkansti cigosi. Byla tam videt skutecna duse ceskeho imingranta. Kdyz jsme na jednom z imigracnich oddeleni rekli ze bydlime v hotelu, tak nam neverili, kazdej tam bydlel a pelesil se v Trajskirchenu. Mimo toho bylo hodne cechu a slovaku co ve Vidni vylozene zebrali, tak se nediv

   Vymazat
  4. 8/45

   Helčo, mám pro vás slabost, tak budu slušnej.
   Kdo by práci dělal?
   Ten, kdo ji dělal, když tu nebyli!

   8/54

   Souhlas, Marie. A navíc, když práci nedostanou, zkriminalizují se, páč žrát se musí

   Vymazat
  5. Pokud má Hela ráda Účka, má moje symfónie) já mám pro ně taky slabost. To, že člověka občas naserou, to je asi normální, nasranej jsem na kdekoho. Nemyslím, že by měli dělat práci, kterou tady nikdo dělat nechce, pokud mají kvalifikaci. Kriminálníky samozřejmě za mříže a pak vyhostit.

   Vymazat
  6. 8:45. Ještě byste ale paní Helanov měla napsat kolik té otrokyni z východu platíte.
   Doufám, že je jistě řádně přihlášena, ona i Vy platíte řádně odvody a platíte jí nějakých, v přepočtu na vaše hodiny, dejme tomu aspoň 25 tisíc hrubého...

   Vymazat
  7. 17:06
   Špatně JáJo.
   Správně ta věta má znít:
   "... práci, kterou tady ZA TY PRACHY (!!!) nikdo dělat nechce."
   Protože o tom to je!

   Vymazat
  8. Hergot, jsem už zase doma a chtěl jsem hodit ouško, ale furt ještě to se mnou tak cloumá, že to musím ještě jednou zvednout. Jinak bych snad neusnul.

   Největší lež totiž je, že Češi nějakou práci nechtějí dělat!
   Protože!

   Protože my, Češi, jsme zde doma - to znamená že zde máme své rodiny, zahrádky atd..., zkrátka svůj domov. Svoje domovo, jak říkala máti. Nemůžeme si tedy dovolit to, co úkáčka a čobolové, to jest být za méně rejdováků deset dvanáct hodin denně v práci, abychom to vykompenzovali.
   Protože zde máme své ženy, své rodiny, kterým se MUSÍME! věnovat.

   Nemůžeme jít pod určitou mzdovou hranici, neboť bychom, vzhledem k tomu, že dojíždění stojí nemalé prachy, své rodiny uvrhli do dluhové pasti. Ani nemůžeme být od vidim do nevidim v práci, protože bychom se nemohli věnovat svým ženám, svým smráďatům; svým rodinám.

   A než by se rok s rokem sešel, měli bychom parohy že bychom neprošli vraty od garáže, děti by měly místo táty "hodnýho strejčka", následoval by rozpad rodiny, rozvod - a alimenty.

   Pak bychom už za tu ukrajinskou hubičku makali - neměli bychom rodiny, tudíž bychom už mohli za méně peněz fachčit od vidim do nevidim, aby bylo na mastné alíky.
   A pan stavitel by si koupil další vilu... Nádhera, co?!

   Nebo bychom měli chápající manželku, případně frigitku, které by nevadilo že má doma utahanou trosku, no a než by děti prošly školkou, školou a další školou - tebe se to imboši netýká -, odcizili bychom se svým dětem i své ženě, nemluvě o následcích nejen na výchově, ale i na psychice dětí, protože děti přemýšlejí jinak - ty chtějí mít doma tátu, ne hosta na neděli, jenž na ně nikdy nemá čas! No a život by utekl mimo nás, a pak by nás, po kratším či delším živoření z nedůstojné penze, šoupli do futrálu a bylo by. Vlastně, bohužel, až příliš často už je.

   Není zde prostor, mohl bych to dále rozvádět - ale k čemu? A proč to vůbec píšu, když vím, že je to jalové a zbytečné a k hovnu a že zrovna tak dobře bych si mohl stěžovat na lampárně?

   Abych si ulevil! Protože by mě jinak vzteky praskl kokot!
   Tak. A je mi líp.

   Vymazat
 11. Ukrajina si uzákonila (!) pozdržení splácení dluhů. Ale trpělivost věřitelů nebude nekonečná. Protiruské nálady z mnohých vyprchaly, obyčejní lidé raději do Ruska utečou normálnė než aby tam táhli se zbraní. Dříve obilnice Evropy se stala spíše její popelnicí...VIP 🥴 👎

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen dodám že z minulých 56 milionů občanů jich na Ukrajině dnes žije 36 milionů... VIP 🥴

   Vymazat
  2. Na Haliči už jde jen o jediné - kdo nafasuje Black Petra v pokleku, aby vzápětí mohl zhasnout. Až tam vlítne udatná krevní tučnice s praporem hvězd a druhů, tak najde řádně stočený hnědý kabel a v něm zapíchnutou vlaječku z Moonu.
   Viděl jsem záběry z haličských vlaků. Mají fašismus, ale vagóny jak z doby Stolypinova socíku. Báby před nádražím prodávají gumy do bombarďáků a šnytlik místo petrŽELÉ.
   Na Bělidle se mají ve srovnání s Haličí jak prasata v žitě. Halič by mohla být významným producentem obilovin, ale v žebříčku každý rok klesá, protože pluhy překovala na obrnění.
   Těch obludé mi vůbec není líto. Ty jejich opruzeniny s nimi vorají stejně, jako banda našich degenerátů s námi.

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 13. Prozradím něco z budoucnosti ..
  Západ na svojí vychytrale hloupou a falešnou politiku vůči Ukrajině doplatí jako tomu bylo v případě meziválečného Německa ..
  Zoufalá Ukrajina se nakonec obrátí proti němu ..

  OdpovědětVymazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. UnknowneInde souhlasím s tvým názorem s Rusy je třeba žíti ve shodě...VIP 😀

   Vymazat
 15. No to určitě aby Rusko živilo tu nacistickou pakáž nikdo je k tomu nedonutí ať si fašouni svoje sra.ky vyžerou samy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Putin to řekl jasně: Rusko Ukrajinu živit nebude. Nebude dokonce živit ani Záchud.
   Naopak velmi vhodné by bylo, aby Rusko začalo vysávat lebraky typu česká co co t line. A jak? V ruském obchodě s potravinami ani jedna paštika od morálního lejna a ani jedno auto /podle Pražáků-vůz/ z Yunge Bééé slaví.

   Vymazat
 16. Fregata Admirál Gorškov úspěšně zasáhla cíl raketou Cirkon

  https://cz.sputniknews.com/20210719/fregata-admiral-gorskov-uspesne-zasahla-cil-raketou-cirkon-15190470.html

  Americký dron zaútočil na kamion v syrském Dajr az-Zauru

  https://cz.sputniknews.com/20210718/americky-dron-zautocil-na-kamion-v-syrskem-dajr-az-zauru-15185159.html

  OdpovědětVymazat
 17. Ukrajina požaduje, aby Šojgu přišel do Mariupolu na výslech ohledně ruských válečných zločinů na Ukrajině.

  Jeden ze senátorů ruského parlamentu na to zareagoval, že ukrajinští politici evidentně žijí ve virtuální realitě.

  Ukrajina požaduje, aby Šojgu přišel do Mariupolu na výslech ohledně ruských válečných zločinů na Ukrajině.

  Jeden ze senátorů ruského parlamentu na to zareagoval, že ukrajinští politici evidentně žijí ve virtuální realitě.

  href="https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2021/07/Bez-n%C3%A1zvu.png">Ruský web Hlas Mordoru dodal fotku, jak Šojgu jede do Mariupolu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.