Reklama

sobota 3. dubna 2021

Svět bez Ukrajiny

Rostislav Iščenko

4. 4. 2021      ukraina
Video konference ve formátu Putin/Merkelová/Macron se přece jen konala, a to je dobrá zpráva. Víc ale v této souvislosti nelze nic dobrého říci. Lze se, samozřejmě, radovat, že Rusko dosáhlo projednávání Ukrajiny bez Ukrajiny. Kyjev se sedm roků třásl při pomyšlení na pouhou myšlenku možnosti takového formátu. Za důležitý průlom je možné považovat to, že Němka a Francouz mlčky vyslechli a vzali na vědomí ruskou pozici k Ukrajině, dokonce se nepokoušeli něco vážně namítat.

Zvýšení daní není cesta z pasti

Jiří Kobza

3. 4. 2021 PRVNÍZPRÁVY

Zvyšování daní není rozhodně řešením stávající situace, kdy vláda stát zadlužuje na mnoho let dopředu. Nabízím zde vysvětlení pro neekonomy, proč ekonomické řízení státu pod vedením vice premiérky Schilerové naprosto selhává. Tím vysvětlením je tzv. Lafferova křivka, pojmenovaná po americkém ekonomovi Arthuru Lafferovi, která zobrazuje závislost celkové sumy vybraných daní na míře zdanění.

Svět ruskýma očima 605

Zajoch

4. 4. 2021 Outsidermedia

Jaká neviditelná síla spojila soupeřící drogové mafie z různých zemí do jedné pěsti  * * * Velvyslanectví USA v Praze okomentovalo tendr na stavbu nového bloku na JE Dukovany, k účasti na němž se hlásí Rosatom  * * * Kolem rozestavěného plynovodu SP-2 se soustavně potlouká cizí válečná technika  * * *  Pentagon se obává preventivného úderu Moskvy


Skandální unijní cenzura informací a rozdělování vakcín?

Ivan David

3. 4. 2021
Koho zajímá, co přesně se na Radě při rozdělování vakcín odehrálo, musí si jako za minulého režimu poslechnou zprávy z Vídně. Česká veřejnoprávní média i ta soukromá buď dezinformují, nebo mlčí. Rakouská vláda zveřejnila informace o celém průběh jednání Rady. Nikoli jen výkřiky, které najdete v českém tisku o tom, jak to rakouský kancléř Sebastian Kurz celé ČR zase zkazil. Dovolím si Vám z těchto informací průběh událostí stručně popsat stejně jako cenzuru informací o rozdělování vakcín.

Velikonoční vraždění ukrofašistické armády

Ivan David
3. 4. 2021

Na Velký pátek, tedy v den, kdy si všichni křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista, ukrajinská armáda společně s neonacistickými pluky zahájila další útok na civilisty v Doněcké a Luhanské lidové republice. Spasitel, který ač byl nevinný a byl odsouzen protiprávně, se před 1988 lety se vydal na smrt dobrovolně, aby na sebe vzal hříchy ostatních smrtelníků. Podle křesťanské teologie je každý hřích od té doby spáchaný další ranou vraženou Kristovi. Včera tedy ukrofašisté, které podporuje EU, jež se zatím formálně hlásí ke křesťanským kulturním kořenům, oslavovali vraždami civilistů v Doněcku a Luhansku. Během Vánoc a Velikonoc doposud boje v Evropě vždy na chvíli utichaly. Zelenského režim tímto činem překonal i nacisty.
 

Příprava na válku: Je třeba vyzkoušet nové zbraně? Široká fronta proti Rusku. Pohoda jako v jedenačtyřicátém. Právě teď přituhuje. V Oděse je ještě mír a plno zábavy. Kdy bude ofenzíva?

Ladislav Větvička

3. 4. 2021 blog autora a ProtiProud

LADISLAV VĚTVIČKA právě odjel z Oděsy, kde to do polední chvíle vůbec nevypadá na to, že by se nedaleko chystala nová operace Barbarossa

(Originální grafika z ProtiProudu)

JAK DLOUHO JEŠTĚ…?

Xaver

3. 4. 2021 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Pár let po „sametu“ mě záhadné peripetie životních zákrutů zavedly do zaměstnání, kde jsem měl kromě jiného za povinnost projednávat se „západoevropany“ jejich nabídky vstupů do naší ekonomiky a s tím spojené problémy. Ještě dnes si vzpomínám na některé situace, kdy jsem mohl puknout vzteky nad jejich jednáním, majícím v podtónu namyšlenost, povýšenost, jež jsem si měl vyložit následovně: buďte rád, že se k vám do toho „slovanského ostbloku“ vůbec obtěžujeme. Měl jsem chuť často se jich zeptat, jestli vůbec zaznamenali, že komunismus se už zhroutil a celý ten východní blok s ním…


Co se doopravdy děje na východní Ukrajině

-rp-

3. 4. 2021 PrvníZprávy

Po prohlášeních Ukrajiny o připravenosti zaútočit na Donbasu začalo Rusko demonstrativně přesouvat vojáky k hranici s Ukrajinou.


(Na snímku jeden z mnoha transportů obrněné techniky NATO směřující přes Polsko na Ukrajinu)

pátek 2. dubna 2021

Posledni zaznamy a fotky z mirove Oděsy

Ladislav Větvička

2. 4. 2021 vetvička.blog.idnes.cz


Okolo mě jezdi vlaky plne těžke techniky ze zemi NATO. Transporty tanku a dalšich valečnych hraček hlasili v poslednich dňach Slovaci. Ukrajinsky srandovni synek, nainstalovany do pozice prezidenta, upozornil obyvatelstvo na to, že se bude muset připravit na partyzansky zpusob vedeni valky.
 

Americká podpora projektu Velké Albánie

Ljubiša Malenica
2. 4. 2021 TheSaker

Projekt Velké Albánie má své kořeny v devatenáctém století a myšlenka Prizrenské ligy spojit do jedné územní jednotky všechny oblasti, které byly původně původně obývány Albánci. Samotnou Prizrenskou ligu lze považovat za rozšíření osmanských úřadů, protože byla založena v roce 1878, bezprostředně po skončení války mezi Ruskem, Srbskem a Černou Horou proti Turecku.


(Na snímku teroristé z UČK, kterým USA a členské země NATO zřídili agresí vlastní stát - Kosovo)

Petr Hampl: Je třeba neustále proti lži bojovat pravdou

Petr Hampl
2. 4. 2021   PrvníZprávy

Ospravedlňuje mimořádná epidemiologická situace cenzuru? Takové otázky dostávám poměrně často. Třeba tuto, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


(Petr Hampl, nezávislý sociolog)

 

EU rozděluje vakcíny metodou „cukru a biče“

Ivan David
2. 4. 2021

Orwell by se určitě nezaradoval, že jeho klasické dílo Farma zvířat a zejména citát „Všechna zvířata jsou si rovna, jen prasata jsou si rovnější“, bude aktuální i téměř za sto let. V EU si nejsou všichni rovni, to víme my, kdo hledíme na rozdělování zejména zemědělských dotací. Ale jen někteří o tom mluvíme nahlas. „Staré země EU“, tedy ty, které přistoupily zhruba před rokem 2000, si jsou vždy rovnější. Nevadí kontrola domácího trhu domácími zemědělskými výrobci a zpracovateli, nevadí četné další výjimky. To všechno ale vadí v případě nových příchozích, kteří přistoupili proto, aby byli silnými státy využíváni jako zdroj levné pracovní síly, levných surovin, nezdaněných dividend a jako odbytiště přebytků jakkoli kvalitních či nekvalitních. Dokud o tom mluvili jen „newcomers“, bylo to vždy bráno na Západě s velkou rezervou. Nyní o tom ale promluvil rakouský kancléř Sebastian Kurz z vládní Rakouské lidové strany (ÖVP) a je to bráno jako neslýchané „porušení diplomacie“. A Rakousko bude také „exemplárně potrestáno“. Právě na Velikonoce byl tedy nalezen obětní beránek či spíše „Sündenbock“, který bude, rituálně ověšen hříchy celého společenství, vyhnán do pouště, kde široko daleko není jediná vakcína Pfizer či Astrazeneca či jak se teď zrovna jmenuje.

Oligarcha nebo debil

Petr Sak

2. 4. 2021
Politický komentátor a žurnalista Petr Holec na kanálu Xaver Live kritizuje poslankyni Olgu Richterovou za její reakci na náhlé úmrtí miliardáře Petra Kellnera. Podle jejího názoru prý peníze nejsou všechno, ba někdy naopak. Její slova označil za pirátské „komoušství“. „V souvislosti se smrtí Petra Kellnera, schopného a talentovaného člověka, nejbohatšího Čecha, který vybudoval neuvěřitelné impérium, pirátská poslankyně Olga Richterová si prostě nemohla pomoct, aby pustila uzdu tomu svýmu komouštví, který v těch pirátech je.“

Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit


Petr Štěpánek

2. 4. 2021  EUroportál

Obrana Pavla Černockého

Kdo je Pavel Černocký? Zpěvák skupiny Donald z dřevních dob českého bigbeatu, přezdívaný český Mick Jagger, první československý discjockey, milovník Elvise Presleyho a dodnes prezident jeho českého fanklubu, po sametové revoluci též novinář, komentátor, mediální poradce, autor knihy Takoví jsme byli, v současnosti důchodce, který se mimo jiné baví tím, že čtvrtek co čtvrtek vysílá své „hovory z gauče“, kam si zve různé hosty, celoživotní amerikanofil, bratr slavnější sestry Petry, alias Saxany.
A v posledních dnech také kandidát do Rady České televize, ba možná dokonce horký kandidát, neboť z původně 56 nominantů jej Volební výbor posunul mezi 12 finalistů, o kterých bude v dubnu hlasovat celá sněmovna. To si ovšem dovolil dost.


Evropskou unii řídí neschopní zkrachovalí politici. EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe

Radim Fiala  
2. 4. 2021  EUportal

Evropskou unii řídí neschopní zkrachovalí politici. EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe. Neschopnost zvládat epidemii covid-19 a neschopnost zajistit bezpečné očkování, tomu nasvědčuje. Mr. Brexit Nigel Farage řekl, že katastrofální zvládání vakcinačního programu tohoto bloku znamená „začátek konce Evropské unie, jak ji známe.“ Farage se také vysmíval povaze politického povyšování do Evropské unie tvrzením, že ta Komise je jedním z těch míst, kam národní vlády posílají své méně šikovné politiky, jelikož je to „nejlepší způsob uklizení domácích trapasů.“


čtvrtek 1. dubna 2021

Rakousko získá mezi dubnem a červnem 1 milion dávek ruské vakcíny Sputnik

Ivan David
1. 4. 2021

Rakouský kancléř Sebastian Kurz si vytyčil cíl ukončit do začátku letní turistické sezóny v zemi pandemii COVID-19. Aby v létě mohly fungovat hotely, restaurace a kavárny, které tvoří velký díl rakouského HDP, snaží se spolková vláda našeho jižního souseda do léta proočkovat určující většinu populace. A za tímto cílem si jde všemi dostupnými prostředky.

Bude Johnson & Johnson vylévat vakcíny do kanálu?

Ivan David
1. 4. 2021

Již poněkolikáté se během probíhající pandemie koronaviru ukazuje, jak globalizace zdevastovala evropský průmysl. Farmaceutická divize nadnárodní korporace Johnson & Johnson zveřejnila informaci, že nemůže plnit své závazky o dodávkách vakcín podle utajované smlouvy s Evropskou komisí. Firma, která předem inkasovala z unijního rozpočtu stovky milionů eur, nemůže dodávat vakcíny údajně proto, že nemá víčka k zašpuntování lahviček s vakcínou.

Běžte už s tím strašením Ruskem do Brusele!

Lubomír Vylíčil

1. 4. 2021 Rukojmí

Když ministr Karel Havlíček před pár dny oznámil, že dotazník k tendru na dostavbu Dukovan pošle i ruskému Rosatomu, strhla se nebývalá mela. Všichni věrní Bruselané vyrazili jako na povel a s divokým křikem na zteč. Že prý zrada! Zvací dopis…. Nebo aspoň „ohrožení národní bezpečnosti”.

(Na snímku - Jaderná elektrárny Dukovany postavená z větší částí českými firmami na sovětské technologii a podle sovětské dokumentace)

středa 31. března 2021

Návštěva Lavrova v Číně: Rusko se chce domluvit ohledně nového světového řádu

Ljuba Stěpušová, Olga Lebeděvová

31. 3. 2021      pravda
Návštěva ministra zahraničních věcí Ruska Sergeje Lavrova v Číně se stala předmětem rozhovoru v dalším vydání pořadu "Názor". Co bylo neobvyklého na této cestě a čím je zajímavá, Ljubě Stěpušové sdělil prezident Rusko-čínského analytického centra Sergej Sanakojev.

Srbsko otevře archivy o rozkazech NATO k útoku proti Jugoslávii

31. 3. 2021 Informer, překlad PrvníZprávyCz

Skupina bývalých zpravodajských důstojníků z bývalé jugoslávské armády předložilo ministerstvu obrany návrh na odtajnění zpravodajských informací zasílaných vojenským a státním orgánům od jugoslávských zdrojů z celého světa.

Informoval o tom generál Jovan Milanović, bývalý zpravodajský důstojník jugoslávské armády, a znovu opakuje, že „SRJ nikdy na nikoho nezaútočila, a to ani v roce 1999“.


Do Kyjeva proudí americké zbraně pro útok na Donbas

Stephen Lendman

31. 3. 2021 Blog autora

Poté, co akci schválily jak Bidenův režim, tak americký Kongres, neustálý proud zbraní se valí do fašistického Kyjeva pro naplánovanou válku o Donbas na jihovýchodě Ukrajiny. Přičemž to, co se zde právě odehrává, nemá nic společného s modernizací a posílením obranyschopnosti Kyjeva, ale má to co dělat s agresí Kyjeva proti obyvatelům Donbasu, kteří odmítají přijmout fašistickou ukrajinskou vládu
.

úterý 30. března 2021

Srovnávání Jaroslava Foldyny s Pavlem Novotným? Trapná manipulace…

Ivan David

30. 3. 2021

PrimaNews v pořadu moderovaném Pavlínou Wolfovou pozvala Pavla Novotného a Jaroslava Foldynu. Moderátorka opakovaně Foldynovi předhazovala, že se „z politika oddaného umírněným levicovým myšlenkám najednou stal stejně oddaný pravičák“. Uvěřila Wolfová prostoduchým schématům a nálepkám „extrémní pravice“, nebo jde o cílenou dehonestaci? SPD není ani levicová, ani pravicová. Jsme přesvědčeni, že společnost, aby přežila, musejí v ní mít možnost najít uplatnění všichni, nejen úspěšní podnikatelé nebo parazitní zbohatlíci, nebo jen utlačované či domněle utlačované většiny nebo menšiny. 

Deset let od rozvrácení Sýrie

Václav Umlauf 
30. 3. 2021  e-Republika

Obama s Nobelovou cenou míru rozpoutal hned po rozvrácení Libye v březnu 2011 okupaci Sýrie se stejným plánem spolupráce s teroristy, který ovšem v této zemi neuspěl.


Jakov Kedmi: „USA spěchají rozbít Rusko“

Jakov Kedmi a Janinna 

30. 3. 2021  Pokec24

„USA spěchají a udělají vše pro zhroucení Ruska“: Jakov Kedmi komentoval Bidenova slova o Putinovi.


Král předčasně korunovaný - Proč jsou Piráti zrádným lákadlem a falešnou vábničkou nejen na levicového voliče

Marek Adam

30. 3. 2021  NášRestart

Nomen omen. Tak si říkají Piráti. Piráti se živili… čím? Aha, už vím. Tím, že kradli! Jeden slavný pirát, jmenoval se Francis Drake, byl dokonce samotnou anglickou královnou Alžbětou povýšen do šlechtického či rytířského stavu. V kapitalismu (už i v tom raném, ale rovněž v dnešním, korporativním) se společenská elita rodí ze zlodějských struktur. Kdo si toto uvědomí, pochopí nejen podstatu pirátů (i Pirátů), ale též podstatu soudobého - korporativního kapitalismu.


Rozděl a panuj

Stanislava Kučerová
30. 3. 2021

Nepřátelé Slovanů od pradávna podporovali každou názorovou a postojovou nejednotu Slovanů a využívali jí. Není tomu jinak ani v současné době. I dnes se vůdcové velmocí řídí starým římským imperialistickým principem:" Divide et impera".


Moravská teorie jako rozbíječ republiky


Jiří Jaroš Nickelli
30. 3. 2021

V současnosti před sčítáním lidu jsme svědky plakátů a výzev typu "Nejsu Čech!" - "Prihlašte moravskou národnost a moravský jazyk" a podobně. Tvůrci těchto výzev snad nikdy řádně nestudovali dějiny vlastní země a vývoj vlastního jazyka. Proč? Protože jinak by nemohli veřejně publikovat takové pavědecké výzvy.Když se stát řídí jako firma a ta firma pořizuje bojové vrtulníky

-vlkp-

30. 3. 2021  KosaZostra

Původní titulek zněl pády jedné helikoptéry. Nakonec jsem jej změnil na ten, který případ nákupu vrtulníků pro AČR provází už hodně dlouho.

Ale dnes je to opravdu o pádu jedné helikoptéry. Vlastně nikoliv jedné, ale rovnou dvanácti. Těch co nám tak primově a superpředraženě nakoupil ve Washingtonu Andrej Babiš, aby se tam mohl, v Bílém baráku vyfotit s Donaldem Trumpem. Kterého dnes zapírá. A k těm úžasným společných fotografiím se nezná.

(Na snímku UH-1Y Venom - vrtulník, který nás přijde draho)


pondělí 29. března 2021

Migrační krize v USA a Bidenova podpora obchodníků s lidmi

Ivan David
29. 3. 2021

Po delších tahanicích, kdy nebylo jasné, zda se senátoři do zařízení pro migranty na jižních hranicích USA vůbec dostanou a zda je tam úředníci Bidenovy administrativy pustí, byly zveřejněny šokující informace. Migranti mladší 16 let, tzv. mladiství bez doprovodu, nesmí být vráceni zpět do Mexika, což vedlo k propuknutí migrační krize, podobné té z roku 2015 v Evropě.

Odpůrci Pirátů, máte problém. Erik Best ke smrti Petra Kellnera

Eric Best
29. 3. 2021  ParlamentníListy

Tragický odchod miliardáře a filantropa Petra Kellnera zaskočil všechny. Jeho PPF měl vysoký vliv. Politický analytik a znalec českého politického a byznysového zákulisí Erik Best pro ParlamentníListy.cz rozebírá, co se nyní může dít, jaká je budoucnost PPF, ale vyzdvihuje i Kellnerovy schopnosti při jednání s vládami mocností. Podle Besta bude mít smrt nejbohatšího Čecha i nezanedbatelný vliv na českou politiku. S řadou politiků a politických subjektů měl prý totiž společný cíl, zabránit nástupu Pirátů do vlády.

(Na snímku Eric Best, americký novinář)

Vznik ČSFR bylo předzvěstí rozpadu Masarykova čechoslovakismu. Je EU žalář národů?

Vladimír Franta

29. 3. 2021  Sputnik

Předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný vzpomíná na počátek 90. let, na vznik federace s názvem ČSFR, která nedlouho poté směřovala k ukončení historického projektu jménem Československo. Zda pokračuje princip fragmentace, nebo vítězí-li tendence unijně unifikační, jaké jsou kolem toho nálady? O tom více níže.


(Na snímku předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný)

Ministerstvo zahraničních věcí RF vyzvalo NATO: budete se muset rozhodnout, buď a nebo!

29. 3. 2021 Zamini RF

Ministerstvo zahraničních věcí RF vyzvalo NATO, aby se vyjádřilo, zda bude omezovat Rusko nebo spolupracovat.


Neomarxismus, pravicový nebo levicový liberalismus?

Stanislava Kučerová

29. 3. 2021

I uznávaní politologové dneška si stěžují na terminologický zmatek. Je označení „neomarxismus“ něčím víc než jen nálepkou s hanlivou dávkou odmítavé nevážnosti a posměchu? Je to víc než jen výstraha před nedostatkem demokracie, před diktaturou či totalitarismem? A může být ten zmíněný „neomarxismus“ pravicový nebo levicový? Pokusme se vnést do nepřehledného pojmového zmatku trochu světla.


(Na snímku autorka profesorka Stanislava Kučerová)


SPD zásadně odmítá cenzuru

Ivan David
29. 3. 2021

V posledních letech stále více narůstá snaha protidemokratických sil v orgánech EU i v České republice o zavádění různých forem cenzury pod průhlednou záminkou „boje proti dezinformacím" a „nenávistným projevům". Podobná snaha se ve společnostech objevuje vždy, když se vládnoucí moc dostává pod tlak demokratických požadavků, kterým nechce vyhovět, a proto míní odstranit občanské svobody, zejména svobodu projevu. 
 

Mark Episkopos: Jak se zhroutily vztahy mezi EU a Ruskem a co bude dál?

Mark Episkopos

29. 3. 2021 
National Interest a  VašeVěc

Žijeme díky technologickým vymoženostem v propojeném světě, ale zároveň žijeme v bublinách, které omezují naše poznání problémů. Česko je tím typické.


neděle 28. března 2021

Pandemie jako stroj času

Jaroslav Bašta

28. 3. 2021 PrvníZpravy

Asi nejsem první, kdo si všiml, že některá opatření, která používají vlády v boji proti nákaze koronavirem, jsou věrnými kopiemi postupů naposledy užívaných ve válce, případně v režimech odmítajících opustit mimořádný válečný stav i po jejím skončení.

Svět ruskýma očima 604

Zajoch 
28. 3. 2021  Outsidermedia

Bolívie se vrátila do Bolívarské aliance národů Ameriky (ALBA)  * * * Znárodnění společnosti Motor Sič  * * *  Ruské palivo zůstává jedinou nadějí EU.


Keď by sme boli vsetci bio, potrebujeme 1/3 novej planety

Jarmila Dubravská

28. 3. 2021
Aj keď sme nemali minulý týždeň zasadnutie EHSV, „život“ v Bruseli sa nezastavil. Mali sme možnosť navrhnúť stanoviská, na ktorých by sme chceli počas roka 2021 pracovať. A popri tom, ako sme si niektorý pripravovali návrh stanovísk, dostali sme sa aj k rôznym štúdiám či novým informáciám. A mne nedá sa s Vami o ne nepodeliť.

Evropská národnost neexistuje...

Jana Zwyrtek Hamplová

28. 3. 2021  blog autorky

Kdo ji napíše do kolonky ve sčítání, lže sobě i státu.

Ta kolonka nic neznamená. Je to slovo na papíře. Nebo elektronickém formuláři. I kdyby tam člověk napsal národnost "indiánská", svět se nezboří. Přesto se kolem této kolonky strhla tyto dny diskuze.

Co tedy vypovídá EVROPSKÁ národnost vyplněná ve formuláři při sčítání lidu?
Mnoho. Zejména o člověku, který ji do oné kolonky vyplnil.


Saker: Ukrajina na pokraji války

TheSaker

28. 3. 2021  TheSaker

Co se stane, pokud se kyjevský režim rozhodne zaútočit na Donbas ?

(Na snímku Volodymyr Zelenskyj, dříve komik, dnes ukrajinský prezident, při inspekci ukrajinských jednotek na frontové linii na Donbasu)

Noam Chomsky: USA sa stali najväčším zdrojom teroru našej doby…

Noam Chomsky
28. 3. 2021 ArmádnyMagazínSk

Ani jeden štátny prevrat na svete sa nezaobíde bez účasti USA, či už je to Venezuela v rokoch 2002 a 2019, Haiti v roku 2004 alebo Honduras v roku 2009. To isté sa dá povedať aj o Juhoslávii v roku 1999, kde rozpútanie vojny a bombové útoky viedli k rozpadu štátu!Strýček Shmuel je opravdu vygumovaný...

The Saker

28. 3. 2021 TheSaker, překlad Zvědavec

Už jste to jistě všichni slyšeli. Zde je oficiální přepis:

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ředitel Národní zpravodajské služby dnes přišel se zprávou, že Vladimir Putin během voleb schválil operace, aby vás pod -- očernil, podpořil prezidenta Trumpa, podkopal naše volby a rozdělil naši společnost. Jakou cenu musí zaplatit?