Bývalý poslanec ODS vyzývá k boji proti církevním restitucím

Bývalý předseda sociálního výboru Federálního shromáždění a poslanec ODS František Pillmann (zde) vyzývá Rusnokovu vládu ke krokům na zabrždění  církevních restitucí. Argumentuje praxí ve Francii a doufá ve vznik neklerikální pravice. Ivan David cituje celý jeho dopis z internetové pošty:


Rusnokova vládo, postav se církevním restitucím na odpor !
V polovině prosince má vláda pustit církvím první dvě miliardy peněžních církevních restitucí.  Nejde jen o finanční aspekt tohoto podivného, nelegitimního, jen formálně legálního daru církvím, ale i o morální aspekt. Těmito dvěma miliardami hrozí být posvěcena špinavá dohoda lidovců s ODS o druhé volbě Klause prezidentem, kdy šlo o výměnu hlasů lidovců pro Klause prezidentem výměnou za hlasy ODS pro restituce zde.
Pokud to opravdu udělá vláda jmenovaná prezidentem Zemanem, odpůrcem nadměrných restitucí, tak posvětí beztrestnost podobných špinavých politických kšeftů na úkor bezmocných voličů a okradených poplatníků. Posvětí tu nejzrůdnější formu politické korupce. Pak se bude moci kšeftovat ostošest nejen s poslaneckými mandáty, jako jsme to viděli nedávno, a s funkcí prezidenta (2008), ale čeká nás ještě nechutnější masivní kšeftování s funkcemi premiéra, ministrů, soudců, velvyslanců…
Ústavní soud to schválil, křičí Kalousek a  TOP 09, ODS i lidovci. Ano, ale ústavnímu soudu šlo o neprotahování blokace nemovitostí, a posvětil by i to, kdyby církve dostaly třeba i pouhou desetinu. Posvětí i případné výrazné snížení, tím spíše že ÚS je již dnes obsazen z  poloviny Zemanem a potvrzen sociálně-demokratickým senátem, a už jen z poloviny je klausovský. Dnes je to 7:7. A brzy to bude 10:5, čili ÚS bude jasně levicový.
Je to nepatrná částka, křičí Kalousek a TOP 09, ODS i lidovci. Ale proč tedy minulá vláda šetřila podobně “nepatrné” částky na slabých, kteří se nemohli bránit?
Bylo by to prý nedemokratické a nespravedlivé, kdyby se církvím nevrátilo vše, co bylo komunisty ukradeno, křičí Kalousek a TOP 09, ODS i lidovci. Ale což francouzský model restitucí? Francouzská občanská (nikoliv tedy komunistická) revoluce vzala francouzské katolické církvi prakticky úplně vše, a vráceny jim pak byly až na výjimky jen kostely a kláštery, a to nikoliv k bezvýhradné dispozici. Žádná pravicová vláda (ani de Gaulle, Pompidou, Giscard d’Estaing, Chirac, Sarkozy) církvi nic dalšího nevrátila. Byli to snad nedemokraté, či dokonce komunisté? A  to jsou Francouzi mnohem katoličtější, než česká převážně ateistická společnost. Francouzští kněží musí žít jen z milodarů věřících,  nemohou se spoléhat na kapitalizaci restitucí. Musí buď vyžít s příjmem na hranici hladu, nebo musí mít navíc civilní zaměstnání.  Proč Kalousek neporadí francouzské pravici a  katolické církvi, jak se rozpřáhnout na parádní restituce? Proč si nestěžuje na francouzské poměry do Brusele?
Aby bylo jasné, já si řadových věřících vážím. Mají nižší kriminalitu než nevěřící, a mnohem vyšší porodnost. Jen díky věřícím rodinám nevymírají Češi ještě rychleji. Mě by se líbilo, kdyby restituce šly nikoliv na konta církevní hierarchie, ale na lidovci požadované posílení důchodů pro matky a otce, kteří vychovají více dětí. To by mělo hluboký smysl.
Prý s tím už nejde nic dělat, křičí Kalousek a TOP 09, ODS i lidovci. Ale jde. Výsledek referenda, jak navrhuje levice, je předem jasný, ale neřeší Kalouskem zákeřně uzavřené smlouvy s církvemi. Problém je se sankcemi za nedodržení smluv, protože Listina základních práv je nadřazena referendům. Přesto řešení existuje. Peněžní restituce lze prostě letos nevyplatit. Ba nevyplatit je dokonce ani za rok, dva, tři. Prostě nevyplácet je, dokud volby nevyhraje opět restituční koalice, např. ODS, TOP 09 a lidovci, ať si je pak vyplatí na úkor svých voličů, včetně sankcí. Bylo by to spravedlivé, výchovné vůči loupežnickým choutkám budoucích agresivních vládních většin a alespoň by měli voliči téma k přemýšlení. Třeba by se  ODS a TOP 09 kvůli svým restitucím už k moci nevrátily po hodně dlouhou dobu, či by to dokonce musely zabalit a  vyklidit prostor vzniku neklerikální pravice. Ty dvě miliardy letos a pak každoročně o trochu méně neznamenají totiž nepřejícnou závist bezbožných levičáků, jak tvrdí TOP 09 a ODS, ale to, že nezaměstnaní, nemocní, invalidní a penzisté dostanou o miliardu méně, ba i že o tu druhou miliardu dostanou méně i voliči pravice, čili podnikatelé, a to kvůli daním a kvůli nedostatku peněz na podporu podnikání.
Nelze tedy připustit dokončení ďábelského plánu kšeftmanů s prezidentstvím za peníze, totiž že vše má zaplatit vláda úplně jiných stran, než které to spáchaly, a to z daní nevinných. Jak k tomu nyní přijde ČSSD a ANO, aby jejich případná vláda platila za Kalouska jeho restituce, když se jim Kalousek bude drze smát z opozičních lavic, a bude je kritizovat, že měly dát o 2 miliardy ročně víc na školství a zdravotnictví? Je třeba obrátit ostny restitucí nazpět proti původcům zákeřného finančního manévru.
Proto by vláda měla ihned poslat do Senátu zákonné opatření, kterým by levicový Senát odsunul vyplacení první várky církevních restitucí zatím o rok. Sněmovna by ho měla pak potvrdit a oddálit výplatu vůbec o celé 4 roky. ČSSD, KSČM  a Okamurovci mají ve sněmovně dohromady 97 hlasů. Mezi ANO by se pak zbývající 4 hlasy měly najít, nejlépe v čele s Babišem a masivně, stačilo by hlasovat podle svědomí ANOistů, nikoliv dle hrozící koaliční dohody ČSSD a ANO s  lidovci. Ostatně by proti restitucím měli hlasovat i lidovci, aby se distancovali od špinavého kšeftu s prezidentem Klausem, který se nelíbí ani současnému skromnému papeži a určitě ani jejich Bohu. Ostatně sám kardinál Tomášek byl s restitucemi ihned po r. 1989 spokojen, a více už nechtěl, na rozdíl od nenasytné dvojice svých vlčích nástupců.
A když se to lidovcům nebude líbit a budou vydírat tím, že do vlády nevstoupí ani ji nepodpoří, lze to jen uvítat. Vládu může podpořit Okamura, s jeho jedinou podmínkou referenda. Zavedením několika zpětných vazeb do referenda by byl uspokojen jak Okamura, protože by referendum mohlo mít velmi nízké limity, tak ČSSD a ANO, protože by byla referenda brzděna nikoliv limity, ale čistě, zpětnými vazbami. Ostatně s Okamurou se lze dohodnout téměř ihned a  nečekat týdny na dohadování s lidovci ve stylu hada na tři. Navíc Okamura neříká, že podpoří pouze takovou vládu, která bude pro referendum bez výjimek, takže může po krátkém neúspěšném vyjednávání podpořit i  vládu, která bude pro referendum s výjimkami. Lepší něco než nic, pro začátek to bude Okamurovi stačit.
Zemanově vládě se však do takového zákonného opatření nechce a chce to nechat na příští vládu. Ale to je alibismus jako vyšitý, protože nová vláda do půlky prosince asi nebude. Ať tedy nechá Rusnokova vláda na nové vládě i tu výplatu 2 miliard, když na nové vládě nechává zákonnou úpravu restitucí. Postačí tedy, když Rusnok peníze církvím prostě nepošle, zákon nezákon. Byl to zákon podrazácký, zákeřný, nemravný, typicky kalouskovský, a proto ho není třeba dodržovat. Podle Listiny základních práv a svobod má každý právo se postavit zvůli na odpor. Článek 23: “Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny”. A zde se každému poplatníkovi bere jeho základní lidské právo na majetek a kradou se mu z kapsy desetitisíce korun v zájmu nikoliv věřících, ale úzké skupiny církevní hierarchie a těch z ODS, TOP 09 a  LIDEM, kteří dřeli jako koně za provizi z restitucí. Přitom bylo občanům znemožněno vyjádřit se v této věci vlastních peněz pomocí referenda, které je ústředním zákonným prostředkem v Ústavě, ale vinou odpůrců referend, totožných s  církevními restitučníky, tomu bylo zabráněno. Ústavní podmínky pro odpor vůči Kalouskově podrazu jsou tedy naplněny. Rusnokova vládo, vzmuž se a postav se kšeftům na odpor!

František Pillmann
autor je lékař, ateista, odpůrce nadměrných církevních restitucí, byl poslanec FS za ODS a předseda jeho sociálního výboru