Zpráva dne: Pussy Riot

Zpráva pozoruhodná svojí bezvýznamností se 23. prosince stala pro Český rozhlas zprávou dne.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Ivan David
26. 12. 2013 psáno pro Novou republiku

Členky skupiny Pussy Riot (Povstání kundiček) byly propuštěny na svobodu. Redaktoři Českého rozhlasu patrně cítí jakési puzení nabídnout denně něco proti Putinovi. Není to rozhodně rozhlas poslouchající veřejnost, které se zřejmě míní zavděčit. Má-li být cílem mediální kampaně proti Putinovi v českých médiích dojem, že Putin je „kůlem v plotě“, který se drží u moci pouze silou armády a tajné policie, pak by to chtělo trochu lepší argumenty než je vystoupení veselých dívek s prostoduchou písní. Děvčata musí provokovat co nejvíce formou projevu, neboť obsah si zájem nezaslouží. Co vše je dnes pokládáno za umělecké dílo? Pro některé české novináře už i vztyčený ukazováček na lodi na Vltavě. Ihned po propuštění Tolokonnikovová volala: „Rusko bez Putina!“, prodloužila zájem rusožroutů o svoji osobu nejméně o několik hodin. Útok na Putina tímto punkovým stylem ve skutečnosti snižuje společenskou prestiž Putinových odpůrců.

Pro Rusy je podstatné, že vystoupení proběhlo v pravoslavném chrámu. Pravoslaví není pro Rusy jen náboženstvím, ale především součástí živé národní kulturní tradice, kterou nesdílejí jen aktivně praktikující věřící. Bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta citoval ruského diplomata, který mu na otázku, zda je věřící, vtipně odpověděl: „Jsem ateista, ovšem samozřejmě pravoslavný.“

Způsob vlády Putina nemá smysl porovnávat se způsobem vlády standardního předsedy vlády nebo prezidenta v prezidentském systému. Putin má na rozdíl od západoevropských politiků mnohem větší reálný vliv. Rusům to nevadí, protože ti nad třicet let věku mají v živé paměti vládu „demokrata“ Jelcina, která v podmínkách Ruska skončila naprostým ekonomickým, politickým a společenským rozvratem. Jelcin je na tom v hodnocení ruskými občany jen o málo hůř než Gorbačov. Rozvrat v Rusku, zdá se, „evropským“ politikům vyhovoval, Jelcinem demokraticky nařízená střelba na Parlament se u nich setkala s pochopením nebo ji přešli „taktním“ mlčením.

Pokud bude Český rozhlas i nadále přicházet s tak „zásadními“ zprávami dne, bude klesat zájem o jím nabízené informace. Komusi se podbízející redaktoři tak podkopají význam instituce, která je zaměstnává.