Říkám jasné a zřetelné NE organizaci Člověk v tísni

Petr Cvalín
28. 1. 2014  Parlamentní listy

Dříve jsem finančně přispíval, když byla nějaká akce, kterou organizovala humanitární organizace Člověk v tísni. Po dnešku už ne. Otočím s k nim zády a to s čistým svědomím.

Vždy jsem si myslel, že humanitární organizace Člověk v tísni bude pomáhat lidem, kteří opravdu pomoc potřebují. Není to tak. Dnes jsem se dozvěděl, že organizace Člověk v tísni před začátkem olympijských her v Soči spustila web, na kterém kritizuje stav lidských práv v Rusku.
To není ale vše. Dokonce organizace Člověk v tísni financovala cestu Schwarzenberga a Kocába na Ukrajinu, kam přišli podpořit protivládní demonstranty. Pokud někomu přijde normální, že organizace Člověk v tísni napomáhá mimo jiné i neonacistickým a neofašistickým protivládním demonstrantům, tak dobrá. Mě to normální nepřijde. Není možné, aby organizace, která má údajně pomáhat lidem v nouzi, pomáhala protivládním demonstrantům na demokratické Ukrajině. Mimochodem, Člověk v tísni uvolnil 500 000 Kč z Klubu přátel pro ukrajinské demonstranty. To jsme ještě nezažili, aby humanitární organizace Člověk v tísni, opakuji „humanitární organizace“ podporovala i banderovce, kteří tvoří třetinu protestujících. To jsem si nevymyslel, tuto zprávu přinesl internetový deník idnes.
To ale není vše. „Humanitární“ organizace Člověk v tísni se rozhodla, že se pokusí vnést mezi lidi ještě větší nenávist vůči Rusku a prezidentu Putinovi. Nedávno organizace Člověk v tísni spustila svůj web, na kterém se dozvíme, že v Rusku probíhá jakýsi brutální a agresivní hon na nevládní organizace. Mimochodem, k tomu bych učinil jednu poznámku. Nevládní organizace, které se zabývají politikou a které působí v Rusku, dostávají dost velké finance ze zahraničí. Je špatné, když ruská vláda důsledně kontroluje organizace, přijímající granty z ciziny? Nemělo by to také být i u nás..? Také se dozvíme, že v Rusku je silně potlačena jakákoliv demonstrace a že v Rusku se ve velkém rozmohla šikana homosexuálů. Bylo by velice vhodné, aby se někdo z organizace Člověk v tísni zašel podívat například do moskevského gay klubu a potom ať nám řekne, zda-li se v Rusku šikanují homosexuálové. Pokud se organizace Člověk v tísní tolik zajímá o práva homosexuálů v Rusku, tak bych rád věděl, zda-li se tato organizace zajímala i o práva homosexuálů například na Severním Kypru.A ještě mnoho dalších věcí najdeme na webu Člověk v tísni. Co vlastně chce tato organizace? Překazit olympijské hry? Nebo udělat z prezidenta Putina jakéhosi tyrana? Tato organizace se snaží ovlivňovat myšlení lidí a z údajných zločinců dělá obětní beránky-viz. ukrajinští protivládní demonstranti, kteří se pokouší o státní převrat. Pokud to tak mohu říci natvrdo. Tak, jako nám by vadilo vměšování ze zahraničí, tak bychom i my měli ctít suverenitu jiného státu.