Potřebují Švýcaři EU nebo je to obráceně?

16.2. 2014  zdroj zde
Za vyhrožováním funkcionářů z Bruselu je strach z požadavků evropských voličů na přestavbu evropského domu a demokratizaci Evropské unie.


 Současné tajné vyjednávání o Transatlantické obchodní zóně volného obchodu s USA je dostatečný příklad.Jednání úředního Bruselu tedy vynikají servilitou, pokud vezmeme k úvahu americký postoj. V případě transatlantické smlouvy budou ovlivněny životy milionů obyvatel Evropy, aniž bychom se jako EU-občané mohli účinně bránit. Klíčová jsou EU-referenda, protože ta je možné vypsat stejně snadno jako ve Švýcarsku, pokud vezmeme k úvahu celou EU-27. Ale občanské EU-vědomí zatím neexistuje, což asi bohužel ukáží i budoucí volby do Evropského parlamentu. Například dnes se rozhoduje v Radě ministrů EU o schválení geneticky modifikovaného osiva firmy Du Pont. Rakušané řeknou jednoznačné ne, německá vláda však její schválení dosti podlým způsobem odsouhlasila. Normální Němci jsou však pořádně naštvaní. Zájmy nadnárodního koncernu nade všechno. Uvidíme, jak bude hlasovat Česko. O výsledcích budeme informovat.

Co se skrývá za výhrůžkami byrokratů z Evropské komise vůči Švýcarsku? Do jaké míry se jedná o divadlo? A mohou svobodná rozhodnutí švýcarského lidu poškodit hospodářské zájmy EU?

Nikoli, podíváme-li se na bilanci zahraničního obchodu. Švýcarsko je pro země Evropské unie, a zejména Německo, důležitým obchodním partnerem. Vždyť země EU exportují do Švýcarska zboží v hodnotě 108 miliard eur a Švýcarsko je důležitým odbytištěm exportérů. Celkem 74 % všech švýcarských dovozů připadá na EU. Ještě v roce 2000 to bylo 63 %. Švýcaři jsou historicky známí tím, že se nenechají vydírat ani ekonomicky, ani sociálně. Praktiky firem jako Amazon by zde neměly žádnou šanci. Mohou klidně své dovozy nahradit dovozy z Asie, nebo mohou přinejmenším podíl evropského importu výrazně snížit. Pro byrokraty EU však představuje Švýcarsko potenciální systémové nebezpečí. Švýcaři si v poslední době dovolují opravdu moc, protože zde vládne lid, a to přímo, když chce a když to potřebuje. Vyvolávají například nebezpečná referenda, o nichž pravidelně píšeme. Například referendum o nepodmíněném občanském příjmu, nebo chtějí prosadit konec samoobsluhování bankovního sektoru tištěním fiat peněz a přejít na 100% plnohodnotné peníze Vollgeld. Nebo odmítli v referendu výstavbu minaretů ve své zemi a nyní si ještě dokonce odhlasují omezení imigrantů z EU. Prý aby Švýcarsko zůstalo švýcarské, když se snaží žít slušně a za své. Takový nacionalismus přece nelze přehlížet a tolerovat!

Představa, že by podobnou demokracii chtěly všechny státy EU, a ještě i pro rozhodování v rámci celé EU, to je pro super placené funkcionáře z Bruselu noční můrou. Při zavedení podobných “výstřelků” po celé EU by přestaly všechny žerty. Jde o ohrožení stávajícího nedemokratického politického systému. Mluvčí EU zatím jen oznámila hrdinské zastavení jednání o zapojení Švýcarska do jednotného energetického trhu EU a napojení na evropskou energetickou soustavu. Švýcarsko je svou polohou pro evropský vnitřní trh významné a jeho připojení do energetické sítě je důležité zejména pro Itálii. Tím si EU vlastně kouše do vlastního masa, ale trestat za projevenou demokracii se musí.

Represe proti této svobodné zemi je jednou z nejdůležitějších otázek před volbami do evropského parlamentu. Ten ve skutečnosti žádným opravdovým parlamentem není, protože od něj nepochází zákonodárná iniciativa. Legitimita zákonů připravených Evropskou komisí proto nemá oporu v demokratických rozhodnutích volených poslanců. Pro mnohé země je EP odkladištěm vysloužilých nebo nepohodlných politiků, lobbistů a partajních šíbrů. Viz citované číslo s dostatkem příkladů i z Česka. Komise EU jedná často za zavřenými dveřmi a podléhá vlivu lobbistů.