Pozadí anarchie na Ukrajině: Západ dobyl Kyjev. Na Majdanu nedemonstrovali “normální” občané. Následky ponese, kdo to všechno platil. My s ním.

Avatar
Původní autoři

23. 2. 2014  Protiproud

Redakce Protiproud přináší svědectví mladé Ukrajinky, které popisuje jinou tvář tzv. „ukrajinské revoluce“, než kterou naše hlavy dvacet čtyři hodin krmí média.

V Kyjevě zavládla naprostá anarchie. Prezident Janukovyč, předseda parlamentu a další legálně zvolení představitelé hlavní město opustili, moci se ujal „Majdan“. Přesně řečeno vyzbrojené bojové jednotky „opozice“. Policie zmizela a v ulicích zdánlivě vládne dav. Zdánlivě, protože polovojenské jednotky jsou dobře organizované.

Co bude dál, vědí jen ti, kdo celou tu tragédii zorganizovali, možná ani oni v této chvíli ne. Kdo to jsou ONI? Pokoušeli jsme se průběžně naše čtenáře jako jedni z mála informovat o skutečném dění na Ukrajině. Přinášeli jsme videa, fotografie a informace, které do našich hlavních médií vůbec nesměly proniknout. Patří k nim i následující text očité svědkyně, která zjevně nepatří k obdivovatelům prezidenta Janukovyče. O to víc je její svědectví zásadní:

Zaměstnání: revolucionář

„Na popud neustálých otázek typu “Co se na tom Majdanu vlastně dějě?”, nebo “Kdo je špatný a kdo je hodný?” jsem se rozhodla, že se pokusím odpovědět. Dopředu říkám, že to zdaleka není tak jasné, jak se na základě zpráv ze západních médií může zdát.
Kdo bojuje na Majdanu? Mírumilovní občané, kteří chtějí svobodu, stát bez korupce a přijetí do EU? Tak to bohužel není. Na Majdanu takoví lidé už dávnou nejsou (jestli vůbec kdy byli).
Který člověk by dobrovolně bydlel tři měsíce (čtvrt roku!) na náměstí kvůli nějakým demokratickým hodnotám? Jedině člověk, který nemá nic na práci. Který nemá zaměstnání a doma hladové krky, které musí krmit. Ano, ze začátku tam jezdili lidé v nějakém přesvědčení, zpravidla na pár dní. Ale většina potom začala jezdit na takzvanou “placenou dovolenou”, v tomto smyslu zaplacenou svým zaměstnavatelem na podporu protestů. Ale jsou to lidé převážně ze západní části země, kde je neskutečně vysoká míra nezaměstnanosti a absence jakéhokoliv průmyslu či jiného typu hospodářství. Mluvila jsem s člověkem, kterém u za týden na Majdanu nabídli 700 hřiven. Vzhledem k tomu, že průměrná měsíční mzda na západě je 1500 hřiven (nebo žádná), šli “zapadenci” do toho.

EU demonstrace „předpověděla“

Před Novým rokem jsem v Kyjevě byla a prošla celý Majdan. Viděla jsem obrovské stany zelené vojenské barvy, ropné sudy, ve kterých se pálilo dřevo, barikády a smetiště. A spoustu lidí, kteří seděli před stany, hráli šachy, povídali si nebo hráli ping pong na impovizovaém stole. Až na ten nedýchatelný dehtový vzduch to byla dokonce legrace, hotová atrakce.
Zašla jsem do obchodního centra Globus, který se nachází v podzemí pod náměstím Nezávislosti. Tam byste vůbec nepoznali, že se něco děje. Všechny obchody pracují, hostesky rozdávají reklamní letáčky a chodbami se line vůně kávy. V jedné z kaváren jsem si sedla a zeptala se servírky, co si o tom všem myslí. Řekla mi: “Já vůbec netuším, co se tam děje. Pokud možno tam nechodím a nechci, aby se mě to týkalo.” V tu chvíli jsem se trochu zarazila nad jejím nevlastenectvím. Vždyť tam ti lidé bojují za lepší budoucnost!?
Teď už chápu, proč mi to tehdy řekla. Na Majdanu nebojují demokraticky smýšlející občané, ale obrovská skupina nacistů ze západu. Mají zbraně. Mají samopaly, vlastní jednotky, dokonce snajperské. Zcela logicky jsou někým sponzorováni. Nechci vyvolat bouřlivou diskuzi nad tím, kdo to je, ale vím jistě, že Rusko to není, nemá to zapotřebí. Naopak, Rusové chtějí na Ukrajině klid, aby mohli pokračovat ve své ekonomické činnosti (přece jenom do Ukrajiny napumpovali nemálo peněz, válku teď opravdu nechtějí). Zbývá kdo? EU? USA? EU už na začátku “vyhrožovalo”, že pokud Ukrajina nepodepíše asociační dohodu, může čekat velké demonstrace. A hle, stalo se. 

Lynč starosty

Řekněme si to narovinu, Janukovyč je špatný prezident. Hodně špatný. Měl by odstoupit a vyhlásit nové volby. Neudělal to (nejspíš ani neudělá, pokud se z této situaci dočista nezblázní a nevzdá se), protože kdyby to udělal, šel by za svoji kriminální činnost do vězení (podobně jako Tymošenková). Každopádně stejně zklamal svou nerozhodností, svou neschopností jednat v kritické situaci. Masy se mu bouří, pálí všechno, co jim přijde pod ruku, a on na ně pošle Berkut v gumovými pálkami a železnými štíty, které nesmí ani útočit?
Když slzný plyn nepomáhá a Berkut nedokáže zastrašit, jak můžeme mluvit o mírných občanech? Jak jsem již řekla, nejsou to mírní občané, otevřete oči. Na Ukrajině povstávají nacisté, kteří nepřemýšlejí o důsledcích svého chování. Pálí, aniž by věděli, z čeho to pak zase postaví. Střílí na všechny, na civilisty i policisty (ve všem potom obviní policisty, protože jim to na Západě všichni věří). V Užgorodě vytáhli starostu na ulici, začali ho polévat studenou vodou a následně ho připoutali k zábradlí a začali mučit. Prý pokud neodstoupí, tak půjdou za jeho rodinou a udělají totéō . TO vám přijde normální?

Převrat nerozhodli běžní občané

Je hloupé v této situaci bránit Jakukovyče (to ostatně nikdo nedělá), ale i opozici. Protože kdo je v čele opozice? Kličko? Vždyť toho nikdo neposlouchá a získáním místa ve vládě se nic nezlepší. Opozice jsou ti násilníci venku. Jak je někdo může bránit? Je to zaslepenost, naivní automatické hledání dobré strany a špatné strany. V této situaci není dobrá strana. Je to patová situace. Díky alespoň za to, že Berkutu dnes povolili útok v sebeobraně. Popravdě, těch je mi líto nejvíc. Musí poslouchat rozkazy neschopné vlády a nechat se tlouct od anarchistů. Anarchie – to teď může nastat. To je snad ještě horší než to, co bylo doteď. Ukrajinci prchají z měst a nechtějí s tím mít nic společného. Kdyby si mysleli, že probíhající boje jsou správné, zapojí se přece také, ne?
Tohle už nepůjde vyřešit demokratickou cestou, násilí musí být potlačeno násilím. Mělo by se povolat vojsko. A to co nejdřív.“

Co bude dál?

Armáda do bojů nevstoupila. Je to jedna ze záhad celého průběhu státního převratu. Každý, kdo situaci sledoval nezaujatě, tvrdil: Za dvě hodiny by armáda Majdan vyčistila a bylo by po všem. Janukovyč to ale neudělal. Těžko soudit proč. Nemáme dostatek informací. Nemá je téměř nikdo, kromě zpravodajců tajných služeb, nikoli však těch ukrajinských.
Jen velmi obtížně lze usuzovat, co se stane dál. Na Ukrajině neplatí ústava, neplatí zákony, opoziční poslanci v parlamentu se prohlásili za jediný nástroj moci. Ani to ale není pravda. Zbraně mají jiní. Je to scénář velmi podobný všem předchozím, Lybií počínaje a Sýrií konče. Paravojenské jednotky zbraně rozhodně neodevzdají „opozičním“ lídrům. Jak si s nimi poradí ti, kdo je vyzbrojili a vycvičili, lze jenom odhadovat z podobných situací v severní Africe a na Středním východě.
Situace je rozdílná pouze v tom, že východ země zatím mlčí. Jak zareaguje Rusko? Sotva nyní bude platit půjčku slíbenou prezidentu Janukovyčovi. Ti, které dosud platil Západ, náhle zjistí, že už není pravda, že „zdroje jsou“. Co udělají? Pohrnou se na Západ? Mluvčí Babišovy vlády Bohuslav Sobotka se již vyjádřil, že uprchlíky budeme přijímat s otevřenou náručí. Dokdy? A kolik?  
Bylo by snadné říci, ať se postarají ti, kdo celý státní převrat ze zahraničí zorganizovali a platili. A umýt si ruce. Jenže my k NIM přinejmenším geopoliticky patříme. A s nimi poneseme důsledky. Přejme si, aby nebyly tak hrozivé, jak být mohou.
V článku je použit text z blogu zde.