Protivládní protesty v Bosně se stupňují – česká média to ignorují

Avatar
Původní autoři

Ivan David
8. 2. 2014
Protivládní protesty v Bosně, které začaly v Tuzle se rozšířily do dalších měst (Zenica, Bihac, Mostar) a zasáhly i hlavní město Sarajevo. Demonstranti házejí kameny na vládní budovy, ale také rozbíjejí výlohy obchodů, v Sarajevu zablokovali střed města, policie zasahuje slzným plynem. Zraněno bylo více než sto policistů a desítky demonstrantů.

Příčinou je zhoršující se ekonomická a sociální situace v zemi, v níž je nezaměstnanost největší z celého Balkánu (asi 28%). Situace je nepřehledná, došlo k zatýkání demonstrantů, ale podle jiných zpráv se část policistů přidala k demonstrantům.

Premiér uspořádal ve čtvrtek 6. února mimořádné zasedání a prohlásil, že na jedné straně jsou pracující bez základních práv jako je sociální podpora a dostupná zdravotní péče, na druhé straně chuligáni vyvolávající násilí. (Reuters)

Původně začali demonstrovat propuštění pracovníci z privatizovaných podniků, které zkrachovaly. Nemají žádný příjem 54 měsíců. K nim se pak připojili tisíce nezaměstnaných. Protesty se týkaly hospodářského útlumu po válkách na Balkáně v devadesátých letech a obrovské korupce. Noví vlastníci privatizovaných podniků v Tuzle rozprodali majetek a zastavili výrobu v letech 2000 – 2008.

„Byla to naše vláda, která privatizovala tímto způsobem státní majetek za pár šupů, a neřeší, že lidé nemají příjmy, zaměstnání a dostupnou zdravotní péči.“, řekl Causevič, místní vůdce protestujících v Tuzle.

V pátek odstoupil šéf regionální vlády v Sarajevu Suad Zeljkovic oznámil svoji rezignaci s tím, že ztratil důvěru své stany (Strana demokratické akce), ale protesty pokračují. Byly zapáleny budovy kantonálních vlád Tuzla a Zenica. V Sarajevu shořel také archiv s dokumenty z doby Rakouska- Uherska.

Nově jmenovaný ministr vnitra Suad Zeljkovic v sobotu prohlásil, že nepokoje jsou důsledkem 17 let chybné politiky. Jde o převrat.“ (Tanjug) V sobotu byly již některé radnice v plamenech stejně jako policejní vozidla a zraněno bylo přes 200 lidí. Škody se odhadují na 25 miliónů Eur. Odpoledne požadovalo asi 3000 lidí odstoupení šéfa místní samosprávy v Bihači Hamdija Lipovača. Protesty se dále rozšířily na Konjic, Bugojno, Sanski Most. V nočních hodinách byl zatčen vůdce odborů v Tuzle Josip Milič. Demonstranti v Tuzle předložili pětibodový seznam požadavků. Mezi nimi požadavek na snížení neúměrných odměn politiků. Na jejich místa mají být postaveni odborníci. Původci zločinné privatizace mají být postaveni před soud. (APA)
video