Spory EU s USA o kořist na Ukrajině

Avatar
Původní autoři

Radim Valenčík
12. 2. 2014 Zdroj
Na internetu se objevily citlivé nahrávky z telefonátů západních diplomatů ohledně vývoje na Ukrajině. Záznamy ukazují na rozdílný postoj Spojených států a Evropské unie. Kdo videa zveřejnil, není jisté. 


Podle serveru euobserver.com se zdá, že záznamy, které jsou zřejmě pravé, mají za cíl rozklížit spolupráci Bruselu a Washingtonu. Za zveřejněním by tak mohla být ruská či ukrajinská rozvědka. Nahrávky se objevily na youtube. Na první mluví náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandová s americkým velvyslancem v Kyjevě Geoffreym Pyattem. Řeší, kdo by se měl stát budoucím ukrajinským premiérem, a navrhují, aby do země přijel diplomat z OSN a prosadil americkou verzi budoucí přechodné vlády na úkor zájmů Evropské unie. “Bylo by skvělé to dát dohromady a mít k tomu pomoc OSN a také, však víte, vyběhnout s EU,” řekla Nulandová, přičemž poslední sloveso je v originále mnohem peprnější. “Přesně. Myslím, že musíme něco udělat, abychom to utvrdili, protože si můžete být jistá, že až to nabere spád, Rusové se to budou snažit v pozadí torpédovat,” dodal Pyatt.

Na druhé, tentokrát unijní nahrávce, hovoří náměstkyně unijní ministryně zahraničí Helga Schmidová s unijním ambasadorem na Ukrajině Janem Tombinským. Záznam podle všeho pochází z 31. ledna, kdy úřad šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové zveřejnil prohlášení o mučeném ukrajinském protivládním aktivistovi Dmytru Bulatovi. “Američani chodí a vykládají, že jsme příliš slabí, zatímco oni jsou se sankcemi přísnější. Mluvila jsem s Cathy (Ashtonovou) o tom, o čem jsme se spolu bavili, a ona si myslí to samé. Musíme to udělat (zavést sankce), ale musíme to připravit velmi chytře. Měl byste ale vědět, že nás dost štve, že Američani tady chodí a zostuzují nás, což nám řeklo několik novinářů. Možná byste si mohl promluvit s americkým velvyslancem?” řekla Schmidová. Unijní diplomatka dodala, že Brusel právě vydal “velmi silné” prohlášení k Bulatovi a že se vydává směrem k sankcím. “Nechceme tomu dělat příliš hlasitou reklamu, protože si myslíme, že tohle je účinnější způsob. Rozčiluje mě, když média informují o tom, že EU není na straně svobody,” řekla Schmidová. “Nezávodíme o to, kdo je drsnější. Máme jiné nástroje,” odpověděl Tombinski. “Nechci, aby se Cathy dostala do kouta – to může politicky uškodit. Takhle to nefunguje a Cathy si o tom promluví s (americkým ministrem zahraničí Johnem) Kerrym,” dodala Schmidová.

Americké ministerstvo zahraničí odmítlo nahrávky komentovat a zatím se nevyjádřil ani úřad Ashtonové. Unijní diplomatický zdroj, na který se euobserver odvolává, nicméně označil unijní záznam za autentický a o americkém prohlásil, že se zdá být pravým. Zmíněný unijní diplomat také řekl, že Nulandová bez servítek vyjádřila “všeobecný postoj Američanů, a to nejen k Ukrajině, které přestává diplomacie EU bavit a kteří si myslí, že nedokážeme efektivně jednat ani v našem sousedství”. Únik citlivých rozhovorů také zřejmě přiměje Rusko k dalším tvrzením, že Brusel a Washington manipulují s ukrajinskými záležitostmi. Proti zahraničním zásahům do vnitrostátní krize na Ukrajině se včera na společném setkání ohradili ruský prezident Vladimir Putin se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.