Něco visí ve vzduchu. Profesor Krejčí mluví o Putinovi a očekávané velké akci

Avatar
Původní autoři
Oskar Krejčí

18. 8. 2014  Parlamentní listy
ROZHOVOR Politolog Oskar Krejčí upozorňuje v souvislosti s výhrůžkami Vladimira Žirinovského, že Západ si neuvědomuje, jaké má štěstí, že v Kremlu je Vladimir Putin. Politolog si v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz všímá také dění kolem humanitárního konvoje vyslaného Ruskem. „Když se podíváte do Iráku, tam humanitární pomoci dláždí cestu bombardovací letadla Spojených států a je to takzvaně v pořádku,“ uvedl také Krejčí.


Ruský politik Vladimir Žirinovskij pohrozil v rozhovoru pro zpravodajskou stanici Rossija 24 Polsku a pobaltským republikám v případě válečného konfliktu kvůli Ukrajině: „Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě. Budou vymazány. Nic tam nezůstane. Představitelé těchto trpasličích států by si měli uvědomit, kým jsou.“ Ze slov tohoto politika se asi dá těžko co vyvozovat, ale o čem takové vyjádření svědčí?

V první řadě je to upozornění pro Západ, že si neuvědomuje, jaké má štěstí, že v Kremlu je Vladimir Vladimirovič Putin. V Rusku jsou i lidé, kteří mají poněkud divoké názory. Je třeba si uvědomit, že Žirinovskij má sice prořízlou pusu, ale nulové pravomoci. Význam jeho prohlášení je pouze propagandistický. Žirinovského se bát nemusíme. Mimochodem je to velmi vzdělaný člověk, ale libuje si v extremistických postojích a formulacích, a to i na vnitropolitické scéně, kde není brán vážně.

Kvůli Žirinovského slovům si ale polské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance Vladimira Grinina. Co říkáte na tento diplomatický protest?

To je diplomatická hra. Je potřeba zastínit fakt, že na Ukrajině umírají stovky lidí, dnes už jsou to asi dva tisíce. Někdo za to přeci může. Diplomatické protesty proti Žirinovskému jsou jen zastíráním podstatných problémů, které na Ukrajině jsou.

V souvislosti s děním kolem humanitárního konvoje překročily údajně hranici vojenské transportéry, které doprovází další vozidla. Informaci zveřejnil deník The Guardian. Co to může znamenat?

Když se podíváte do Iráku, tam cestu humanitární pomoci dláždí bombardovací letadla Spojených států a je to takzvaně v pořádku. Jestliže jede konvoj pomoci Ukrajincům, kteří jsou ohroženi na životě stejně jako běženci v Iráku, je to nesprávně. A teď druhá moje poznámka. Jestliže má Rusko na západní hranici vojáky, je to přeci legitimnější, než když mají Spojené státy své vojáky v Polsku, Bulharsku, Německu nebo Pobaltí. Proč mohou mít Spojené státy takto rozmístěné vojáky a Rusové nesmějí mít podle vlastní vůle rozmístěné vojáky na vlastním území? Ujišťuji vás, že když se ruská armáda rozhodne vstoupit na Ukrajinu, bude to vidět. Podle mého názoru něco takového nehrozí. Dokonce bych řekl, že existují provokatéři, a to z několika stran, kteří se snaží vtáhnout Rusko do vojenského konfliktu. Rusko se této alternativě velmi intenzivně brání. Otázka je, co překročilo ukrajinskou hranici. Když je informace na internetu, tak ještě vůbec nemusí být pravdivá. Když něco ohlásí propagandisté z Bruselu, Moskvy nebo Washingtonu, ještě to není pravda. Nemáme potvrzení z reálných nezávislých zdrojů.

Takže si myslíte, že obavy Západu nejsou opodstatněné?

Existuje nebezpečí, že konvoj bude na území Ukrajiny přepaden. Existují tam skupiny gardistů, které využijí každé příležitosti k zatažení Ruska do války. S tím nebezpečím je potřeba počítat, ale nevytvářet strašáky a pomáhat humanitárnímu konvoji. Dávno měla humanitární konvoj vyslat Evropská unie. Vyslalo ho Rusko a je to správně.

Vyslání tohoto konvoje mimochodem přispěje také k už tak vysoké popularitě Vladimira Putina v Rusku…

Něco se odehrálo. Přítomnost ruského prezidenta na Krymu včetně bezpečnostní rady předznamenávala nějakou velkou akci. K té propagandisticko – propagační akci podle všeho nedošlo a kdybych si měl zavěštit: „Zdá se, že něco visí ve vzduchu.“ Máme za sebou rozhovor finského prezidenta s Putinem v Soči, zajímavé interview Angely Merkel v německých novinách, Putin prohlásil v rozhovoru s francouzským podnikatelem v Soči, že francouzský prezident si také přeje rychlé ukončení problému. Barroso volal Putinovi. Něco visí ve vzduchu. Také souhlas Ukrajiny se vstupem konvoje je náznakem určité změny, ale nepředbíhejme událostem.

Mohlo by dojít k uklidnění vztahů?

Já v to pevně doufám. To, co předvedla kyjevská vláda s přijetím speciálních pravomocí týkajících se embarga na transport ruského plynu, to jsou nehoráznosti ve vztahu k Evropské unii a vydírání Evropské unie ze strany Kyjeva. Doufám, že to přispěje k pochopení nutnosti diverzifikovat tranzit. Ukrajina je krajně nespolehlivý partner.

Vladimir Putin byl třikrát zvolen prezidentem Ruské federace a dvakrát sloužil jako premiér země a z této pozice pokaždé postoupil do funkce prezidenta. Jaké místo v historii si zatím tímto získal?

Máme před sebou 25. výročí změn ve východní Evropě. V zásadě platí, že špatný státník je ten, který odevzdá zemi v horším stavu, než ji převzal. Vše nasvědčuje tomu, že Putin předá zemi v lepším stavu, než ji převzal. Dnešní zprávy Mezinárodního měnového fondu očekávají, že letošní ekonomický růst Ruska bude tři procenta hrubého domácího produktu a příští rok tři a půl procenta při všech ekonomických zmatcích. Teď si to srovnejte s ostatními výsledky: minus nula celá dva Německo, minus šest procent Japonsko. Proboha, suďme Putina podle výsledků práce a nikoli podle emocí a podle toho, zda se nám Rusko líbí, nebo ne.

rozhovor vedla Radmila Kopecká