Tiskovka do učebnic dějepisu

Avatar
Původní autoři

26. 8. 2014, video, zdroj: Youtube/NovorossiaTV.com, Outsidermedia (volný překlad)

Tisková konference Doněcké lidové republiky po skončení přehlídky, dne 24. 8 2014, Alexsandr Zacharčenko (vpravo) a “Car”. Záznam vystoupení zástupců DLR před novináři je pro vnímavé a znalé diváky velmi silným zážitkem. Měl by být povinně odvysílán v ČT. O kolik se vsadíte, že nebude?


Video opatřili volným překladem do češtiny na spřáteleném webu Outsidermedia.cz, zde je překlad nepatrně doplněn o několik detailů. Záznam tiskovky by se měl dostat k co nejvíce lidem, proto ho publikujeme i zde.

Volný překlad:
Zacharčenko: Protiofenzivu jsme začali 23. 8. K tomuto útoku jsme se připravovali – dávali dohromady lidskou sílu, trofejní zbraně a celou organizaci. Vytvořili jsme 2 tankové prapory, 2 plné dělostřelecké brigády, 2 divize raketometů GRAD, 1 motostřelecký prapor, 3 pěchotní brigády a 1 brigádu speciálního určení, všechny tyto útvary byly řádně očíslovány. Vytvořili jsme komunikační spojení. Dále jsme vytvořili 2 polní nemocnice a 1 servisní brigádu.
Podle našich údajů protivník přišel od začátku protiútoku o 45 jednotek bojové techniky a 14 se jich povedlo vybojovat. Asi 1200 lidí protivníka zahynulo nebo jsou ranění, další jsou v obklíčení…
Útočit budeme do té doby, dokud neosvobodíme všechny obce Doněcké lidové republiky. Armáda je připravená a podporu lidí jste viděli (asi na přehlídce).
Na přehlídce jsme speciálně vystavili zničenou techniku, aby v Kyjevě viděli, co se stane se vším, co pošlou. Pro naše metalurgické závody je to jenom dobře – čím víc jich sem přijede, tím víc bude materiálu (šrotu). Naše armáda už má jednotné vedení!
Car: Ukrajinské síly zajímá jenom území a zdroje, o lidské životy se nestarají – ostřelují obydlená území, kde žijí babičky, ženy… Právě včera při jednom útoku zahynula 9letá holčička.
Objevily se skupiny, používající podlou taktiku, převážejí minomety z místa na místo okolo Doněcku, rychle vystřílí, co stačí, a utečou. Údaje o těchto skupinách již jsou k dispozici a doufáme, že je brzy zneškodníme. Kyjevská chunta lže, těžko je nazvat lidmi, když pustili tanky, děla, rakety proti národu.

Je pravda, že domobranci střílí na obydlená místa?

Z: Za prvé to již není domobrana, ale pravidelná armáda Doněcké lidové republiky a za druhé, je to naše zem, naše vlast, přece si nebudeme ničit své vlastní území a zabíjet své vlastní lidi. Nejsmě zvěř, nebojujeme v Kyjevě, bojujeme u sebe doma. Takže ne, nestřílíme!!!

Jak byste charakterizoval chování ukr. armády ve vztahu k vašemu útoku? Věděli o něm, kladou odpor…?

Z: Že budeme útočit, tajemstvím nebylo, jenom jsme neupřesňovali, kde a kdy přesně zaútočíme. Pravidelná ukrajinská rmáda bojuje dobře, bohužel, má důstojníky ještě ze socialistických časů. Regulerní armáda se bije statečně, boje jsou těžké, utrpí porážku, ale nevzdá se. Ti, kdo utíkají po prvních výstřelech, jsou bataliony jako Šachťorsk, Ajdar… Jinak velmi pociťujeme to, že mají více techniky. Za 24 hod. jsme postoupili asi o 40 km, takže boje probíhají těžké.

Neodporoval průvod zajatců v Doněcku mezinárodnímu právu?

Z: Jako právník mohu říci, že jsme neudělali nic v rozporu s mezinárodním právem. Nesvlékli jsme je, nezuli, najíst dostali, nevím o žádné mezinárodní normě, která by zakazovala nechat pochodovat zajatce.

Jaký byl cíl průvodu, nějaký vzkaz Kyjevu?

Z: Z Kyjeva řekli, že 24.8. na den nezávislosti už budou pochodovat na přehlídce v Doněcku, tak opravdu pochodovali, jenom to nebyl parádní pochod. V podstatě jsme pomohli, aby měl Porošenko pravdu, aby nelhal. Byli tu a pochodovali, jak slíbil. Nelhal.

Tento týden Luhansk obdržel pomoc od Ruska. Také čekáte na pomoc? Kdy ji čekáte?

Z: V podstatě jsme ji potřebovali také včera, máme tady více obyvatel, ale v Luhansku je situace těžší a proto byla odeslána tam. Pomoc potřebujeme také a doufáme, že ji v nejbližší době dostaneme.

Nějaká paralela mezi rokem 44 a pochodem fašistů s průvodem byla zamýšlena?

Z: Nedávno jsme viděli znak SS u 2. samostatné brigády Haličina. Tak asi pochopíte, jak se tady cítíme, když za Velké vlastenecké války nezůstala v SSSR rodina, která by neutrpěla ztráty, stejně jako ta moje. Můj předek bojoval právě proti Haličině, takže se tomu už ani nedá říkat paralela. Můj praděd, teď já, proti stejné divizi, asi se objevila touha zopakovat rok 1944. Chtěli jsme jim dát najevo, že historie se opakuje a výsledek bude stejný jako tenkrát. Vypadá to, že v časovém rozmezí 30 až 50 let k nám pravidelně leze západní civilizace s mečem a pokouší se nám vnucovat nějaké svoje ideje, svůj způsob života… A dostane vždy to, co si zaslouží. Hleďte: první světová, velká vlastenecká, krymská válka, jen zalistujte v dějepise, už se z toho stala taková tradice – přicházejí k nám a dostanou obsazení Berlína, Paříže (Napoleon) a tak dál atd. V Kyjevě každý rok Majdan, kdo neskáče je Moskal, prostě jednou za čas k nám přichází Západ a dostane, co zaslouží.

Jakou konkrétní pomoc teď dostáváte a od koho?

Z: Od soukromých osob, od některých organizací. Potraviny, oblečení, léky. Ramzan Kadyrov nasbíral humanitární pomoc za 7,5 miliónů USD, která teď čeká v Rostovu. To nebylo ze státního programu, ale přímo od něho, od prezidenta Čečenské republiky.

Prý k vám posílají odborníky…(asi myslel ruské vojenské)

Z: Víte, pozítří vám sem pozvu několik francouzských důstojníků, kteří k nám přišli! Specialisté. Chtějí s námi bojovat. Jsou ochotni dát interwiev. Jsou tu Srbové, Švýcaři… Tedy u nás se schází Evropa. Vypadá to, že s francouzským národem to není tak špatné, když má takové lidi, kteří jsou ochotni jet na kraj světa a bojovat ve jménu rovnosti, bratrství, francouzské revoluce… Takže máme tady dobrovolníky, Francouze, Rusy, je na tom něco špatného?

Jsou tady bojující útvary ruské pravidelné armády?

Z: Já vám to tedy řeknu takto. Pokud by sem Rusko poslalo svojí armádu, nemluvili bychom o pozičních bojích u Doněcka, ale pod Kyjevem nebo o obsazení Lvova. Je to jasné? I díky evropským zemím není možné tento problém vyřešit politicky. Vy přece nepřiznáváte, že se jedná o občanskou válku, je to antiteroristická operace proti teroristům, separatistům. Nejednáte se všemi stejně. Přiznáváte v chartě, že území má právo na osamostatnění, ale ne všude, že? V evropských zemích se taková referenda konat mohou a u nás ne, tady to asi není ta správná demokracie, ne? Československo se rozdělilo v klidu, Jugoslávii jste válečnou cestou rozbili na tisíc kousků. Až přestanete uplatňovat politiku dvojitých standardů…! Čím jsme se vlastně provinili? Že jsme se chtěli osamostatnit? Chceme mluvit svým jazykem a žít po svém? My se chceme přátelit s těmi, se kterými my chceme. Nechtěli jsme jít do Evropy. Nemyslím si, že je na tom něco špatného. … Nebyli jsme to my, kdo by první obsazoval správní budovy, nepálili jsme policisty… V podstatě jsme jenom převzali hesla Majdanu se vším všudy (rovnost, bratrství, svoboda volby apod.), tak v čem se lišíme? Proč je nás potřeba bombardovat z letadel, střílet do nás z tanků, shazovat fosforové bomby. To mi tedy vysvětlete. Co to tedy je ta antiteroristická operace? Policejní síly mají bojovat s teroristy, a ne armáda, která je tady na našem území už celá (vyjmenovávají všechny části armády, které proti nim bojují). Mobilizace, soukromé batalióny, to vám připadá normální? Možná je to kvůli břidlicovému plynu? Kvůli tomu je možné vyvraždit celý Slavjansk a srovnat ho se zemí? Nebo jsou v tom jiné finanční zájmy? Nás vychovávali ve svobodném a hrdém Donbasu a za svoji zemi se budeme drát. Máme hrdinné předky, hrdiny SSSR, ještě umíme držet v rukách zbraně. Západ a Kyjev udělal velkou chybu, když nás probudil! My jsme pracující národ. Když tam za 300 hřiven skákali na Majdanu, my jsme tady tvrdě pracovali, dobývali uhlí a skákat jsme neměli čas. Teď, když jste nás donutili nechat práce a vzít do rukou zbraně, tak budeme bojovat do posledního! Můžete všem vzkázat: Nebuďte jako zvěř. Dokud existuje možnost, prosíme vás, nechte toho. Pro někoho to možná bude hrozná zpráva, ale řeknu vám jedno – pod Stěpanovkou a Saur Mogilou dosud leží několik stovek vojáků, kteří jsou prý nezvěstní. Pravdou je, že jsou mrtví. Kyjevská vláda to speciálně tají. Takže chci vzkázat všem těm ženám, co dostaly oznámení, že jsou jejich muži, bratři, synové nezvěstní, že s největší pravděpodobností jsou mrtví…
C: (podrobnosti o předávání mrtvých od Šachťorsku a lži Kyjeva). Je informace, že doposud zahynulo 12 000 vojáků, mnoho raněných a pak informace o 5 000 pohřešovaných – oni nejsou pohřešovaní, oni jsou mrtví, zakopáni pod Karačunem, v Krasnom Limaně, v oblasti Holubích jezer u Slavjanska, tam je shazovali z vrtulníků s přivázanými kameny k nohám….
Z: Nech toho raději, nebudeme detaily obtěžovat novináře.
C: No, jen ať to slyší…
Z: Výzva – neposílejte sem další, my jsme k vám nepřišli do Kyjeva, do Záporoží, do Dněpropetrovska, neničíme vaše města, neznásilňujeme vaše ženy. Nezabíjíme staré lidi a nekrademe jim vyznamenání z války za dobytí Berlína, za Stalingrad… Nechte nás žít v klidu. Ničíme se mezi sebou, našima rukama hynou lidé na obou stranách, jsme přitom všichni Slované. Škoda životů dobrých lidí. My jsme první nezačali. Ukončete tu operaci, nechte nás v hranicích našich republik žít, jak my chceme. My jsme jiní, východ a západ Ukrajiny byl uměle spojen, slepen, jestli má někdo politický rozum, vůli, sílu opravdového muže…, já navrhuji zastavit ATO, nechat nás v našich hranicích, zamáváme si na rozloučenou a bude klid.

Mluvili jste o možnosti mluvit s francouzskými internacionalisty, kdy bude tato možnost a kde?

Domluvte se zítra s kolegou, oni zde budou, rusky dobře nemluví, ale vy se s nimi francouzsky domluvíte. Vzadu sedí tiskový mluvčí, s ním se domluvte, dejte si telefon.

Myslíte si, že úterní setkání Putina s Porošenkem bude mít nějaký výsledek?

Z: O žádné federalizaci už řeči být nemůže. Vše mělo svůj čas. Před třemi měsíci by nám to ještě stačilo. Všechno se to ale vystupňovalo. Napřed jsme chtěli jenom decentralizaci, potom jsme žádali, aby nám umožnili si vybrat v referendu. Začali nás deptat policejními metodami, zavírat, skončilo to antiteroristickou operací. K dnešnímu dni je prolito tolik krve… Lidé umírají za svobodu. Teď už chceme žít samostatně. Máme tady bohatý kraj. To že pořád mluvili o dotacích, bylo jenom proto, že korupčními metodami kradli naše prostředky. Všichni prezidenti to věděli a účastnili se toho. My jsme soběstačná oblast – zemědělsky, průmyslově. Všechno tady máme, lesy, pole, moře, lázeňské oblasti, chemický průmysl, plyn… My se uživíme sami. To setkání (Putin – Porošenko) snad povede k tomu, že si konečně všimnou našeho postoje a začnou ho brát vážně.

Ohledně zatčených osob – na jakém podkladě byly zatčeny?

Z: Nedávno jsme přijali trestní zákoník. To máte na mysli? O vytvoření polních a vojenských tribunálů?… V současné době jsou u nás zadrženi především vojáci, kteří porušili vojenskou disciplínu, vojenskou přísahu. To bude řešit polní soud. Všichni ostatní občané budou předáni justici, aby posoudila, zda se provinili či ne. Promluvte si s naším generálním prokurátorem…

A co trest smrti?

Z: Odpověď: Já si myslím, že trest smrti je ta nejvyšší ochrana společnosti. Asi si pamatujete, že mé první nařízení se týkalo boje s banditizmem. Ten tu je a nedá se mu vyhnout. Po dlouhých jednáních jsme se rozhodli, že je to nejlepším řešením v tomto boji… Podrobnosti si můžete zjistit přímo z našeho trestního zákoníku, kde je všechno přesně popsáno. Statistika ukazuje, že nejtěžších trestných činů přibylo, když nebyl trest smrti, aby to nebylo, aby obyvatelstvo mělo záruku pokojného života, pracovat, žít, obyčejní lidé, obchod, podnikatelé, proto jsme přijali toto řešní.
Velký dík, že jste přišli, nashledanou.