EU na nás chystá past.

Avatar
Původní autoři


Tomáš Groh 
tomasgroh.blog
15. 9. 2014
EU uvalila na Rusko další sankce a Putin je přijal s úsměvem. Jelikož sankce postihnou naše peněženky a naopak Rusko tím může získat. A zdůvodnění sankcí? S tím už se europapaláši ani neobtěžovali. Sankce nemají totiž nic společného se situací na Ukrajině, ale jsou obyčejnou agresí vůči Rusku.


Přesto že na Ukrajině platí příměří a mimo oboustranného obviňování z jeho porušování se nebojuje, tak euroloutky opět vypustily další sankce. Je to jasný důkaz, že Obamovým poskokům nejde o uklidnění situace, ale o hledání možností, jak stupňovat nátlak na Rusko.

A proč se dalším sankcím Putin směje? Protože drží v ruce hlavní trumfy. Tlak na Rusko má oslabit rubl, ale toho se Putin nebojí, neboť se za hlavní obchodní komodity z Ruska bude muset platit v rublech. A jedná se o nerostné suroviny, ropu a plyn. Tudíž nic důležitého.

Nyní se očekává odpověď Moskvy a její protitah na sankce. Té se máme dočkat v úterý, nebo ve středu příštího týdne. Hlavní trumf v rukou Putina je Ukrajina. To proto, že Rusko je největším věřitelem Ukrajiny. EU nadstavbou sankcí porušuje stanovené dohody a rozpoutává tak obchodní válku. Ta může mít na evropské státy a jejich poplatníky dost velký dopad.

Ukrajina je stále v moci Ruska a Putin nemusí na její území posílat žádnou armádu, aby docílil svého vítězství. Putin může třemi tahy poslat Ukrajinu ke dnu. Otázka pak padá na EU, zda se za Ukrajinu postaví a bude řešit její bankrot. Už nyní se němečtí novináři ptají, zda EU převezme na svá bedra řešení dluhů vůči Rusku a co na to řeknou němečtí daňoví poplatníci.

Loňského roku předala Ukrajina Rusku státní dluhopisy ve výši 30 miliard dolarů. Zároveň oba státy uzavřely dohodu, že poměr veřejného dluhu k HDP nesmí překročit 60 %, jinak může Rusko okamžitě žádat splacení dluhopisů. Úvěry MMF, EU a dalších institucí jako i propad HDP Ukrajiny o 10% zvýšili poměr veřejného dluhu k HDP z 41% v roce 2013 na 69% v současné době!

Analytici se domnívají, že Rusko bude žádat svoje peníze, tím pádem Ukrajina bude muset vyhlásit úpadek, aby splnila nároky Ruska. A to všechno v souladu s mezinárodním právem jak to vysvětluje David Spegel, vedoucí výzkumu a strategií BNP Paribas. Správa MMF hovoří o potřebě dalších 19 miliard dolarů půjček pro Ukrajinu, to však zvyšuje veřejný dluh Ukrajiny k HDP a zároveň zvyšuje nároky Ruska na vyplacení státních dluhopisů. Navíc v roce 2018 vyprší splatnost starých státních dluhopisů Ukrajiny vůči Rusku ve výši 49 miliard dolarů!

Proč se tedy Putin usmívá? Protože bez Ruska je ukrajinská otázka prakticky neřešitelná aEU drží proti ruským trumfům černého Petra – Ukrajinu.

Rozumně smýšlející lidé na západu se tedy ptají, s čeho že tedy EU bude poskytovat Ukrajině další úvěry a splácet stávající vůči Rusku. Výsledek sankcí může být tedy následující. Hodně evropských firem, které jsou obchodně vázané na Rusko, tak zkrachují, nebo přijdou o zisky. Jejich zaměstnanci přijdou o práci a státu se zvýší sociální náklady. Státy budou tlačeny k větším odvodům do evropské kasy, aby bylo na ukrajinskou černou díru, a všechno zaplatí zas a jen daňový poplatníci.

A Putin? Ten se směje, protože díky politice EU budeme z našich peněženek posílat peníze do Ruska. Viva sankce! Viva EU!