Sankce mohou připravit dolar o status světové měny

Avatar
Původní autoři

Ron Paul
3. 9. 2014 / AC 24
Pozice dolaru jako světové měny mohou být ohroženy. Vinu na tom má sankční politika amerických úřadů. Není to dlouho, co to prohlásil člen sněmovny reprezentantů amerického kongresu Ron Paul. Mezi faktory, které pokládá za nejnebezpečnější pro dolar, uvedl politik přechod velmocí na vzájemné platby v národních měnách a ztrátu důvěry evropských bank. Protiruské sankce, to je skutečně vážný omyl, varuje americkou administrativu politik Ron Paul.

Podle jeho přesvědčení to bezprostředně ohrožuje postavení dolaru. O tom, že americká měna ztratí status světového hegemona, se už mluví nejeden rok. A pokračování takové politiky USA se může stát dalším krokem v tomto směru. Je jasné, že Evropa, zatažená do sankční války, strádá stejně jako Rusko. A podle slov Rona Paula jednou Starý svět omrzí platit miliardy za každý krok, který není po chuti Washingtonu. Dalším zjevným účinkem pokusů izolovat Moskvu je to, že Rusko se obrací na Východ a stále víc se sbližuje se zeměmi BRICS. Ve vzájemných platbách se svými partnery už Rusko přechází na národní měny a v budoucnu nabude tato tendence ještě většího rozsahu. A to bude dost citlivé pro makroekonomiku: v zemích BRICS žije téměř polovina obyvatel zeměkoule a Čína, která je jedním z největších ruských partnerů, se dostává na pozice světového lídra. Ohrozit pozice dolaru mohou i vnitřní problémy americké ekonomiky, soudí ekonom Konstantin Kiseljov:

V loňském roce činil schodek rozpočtu Spojených států zhruba 700 miliard dolarů. A schodek obchodní bilance se nyní pohybuje mezi 42-44 miliardami dolarů. Jsou to obrovské peníze a pro USA je stále složitější tyto dva schodky vyrovnávat, aby se ekonomika nacházela v rovnováze.

Aby ovšem bylo možné otřást současnými pozicemi dolaru, je nejdřív třeba vypracovat přesnou alternativu. Ekonomika USA je stejně jako každá jiná do té či oné míry závislá na vnějších trzích. A to předpokládá součinnost s jinými národními ekonomikami. A přestože přímého soupeře Washington v této oblasti zatím nemá, některé rozvojové země poměrně rychle sílí a v dohledné budoucnosti mohou jejich měny začít dolaru konkurovat.

V současné době je nejpravděpodobnějším uchazečem o úlohu světové rezervní měny čínský jüan. Peking důsledně rozšiřuje zahraniční obchod a pomalu se v této oblasti dostává do vedení. Podle údajů agentury Bloomberg, předstihl v loňském roce jüan euro na seznamu měn, s nimiž se nejvíc obchodovalo.