Důchody a rozpočet aneb na co byste si měli vzpomenout, až půjdete k volbám.

Avatar
Původní autoři

Vlk
2. 10. 2014   Kosa zostra
Fakt je, že Ukrajina mi dává zabrat. Kvůli ní a denním přehledům už nemám skoro čas na nic jiného. A je to chyba! Velká chyba. Jak mne přesvědčil ve svém mailu Kosíř JJV, kterému za jeho upozornění na domácí politickou scénu velmi děkuji. Vrátil mne, tak trochu, na zem.

Protože ve zmíněném mailu byla následující svodka:

Přemýšlel jsem nad tou poslední, červeně psanou větou – Lidé, žente je vidlema Křupany! Pošli to dále – díky…

Ano, pošli to dále! To rozhodně! Ale na maily ve svém adresáři to posílat nebudu. Zveřejnění na Kose je daleko účinnější záležitost! Máme přece před volbami! Kosa v  současnosti zasahuje asi tak 3000 čtenářů denně. S  rodinnými příslušníky a známými má potenciál, řekněme 10 000 hlasů. Po celé republice.

Až půjdete za ty necelé dva týdny s hlasovacím lístkem k urně, zapomeňte prosím na tváře z bilboardů, které se na nás tak mile usmívají a  hesla, která slibují všechno možné a  zejména nemožné. A vzpomeňte si například na tuhle svodku z hlasování o úpravě penzí z českého parlamentu! I když máte třeba do důchodu daleko nebo pochybujete, že se ho vůbec někdy dočkáte!

Titíž, co hlasují proti zvýšení důchodu jsou, mimo jiné , přesně ti samí, co soustavně vykřikují, že je třeba stále větších a větších sankcí proti Rusku a  že holt když bráníme demokracii , musíme nést i náklady na její obranu.

Řečeno rozumnou a jednoduchou češtinou – evidentně považují zvýšení důchodů, které nebyly tři poslední roky téměř valorizovány – naposled o průměrných 48 Kč!!! – starší ročníky si pamatují hesla, která kdysi vysela v každé provozovně RaJ / pro mladší ročníky – Restaurace a Jídelny n.p. za bolševika/- Neurážejte nás spropitným!, za nezodpovědné vyhazování peněz oknem.

Dokonce s  heslem – státní rozpočet tu není proto, aby se projídal! A protože byl v minulém týdnu schvalován i  státní rozpočet vládou, spustili přesně tihle bouřlivou kanonádu, klasickým směrem – rozpočet prý je rozhazovačný, vede k dalšímu zadlužování země! Zatímco oni prý hospodařili rozpočtově odpovědně, tak současná vláda, populisticky, v  době růstu vyhazuje.Nejen politikáři z ptákostrany nebo z Kalousekpartaje. Přidali se, jako vždycky i psáči typu Kamberského či Peška v Lidovkách! Malý přehled velemyšlenek těch posledních dvou získáte zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Komentatori-novin-navrh-statniho-rozpoctu-kritizuji-A-Babisuv-poradce-navrhuje-jak-dluh-nezvysovat-336224

Bijí prostě na poplach , těm i oněm vadí jim důchody investice, peníze pro zaměstnance státu -ovšem škody způsobené ekonomice země a  případné státní kompenzace sankcemi postiženým podnikům ovšem pokládají za odpovědné a  finančně naprosto plně odůvodněné užití státních prostředků! I když je jasné, že původní odhady o ztrátách ze sankcí a protisankcí ve výši 700 milionů byly trapně nedostatečné. Podle vedení odborů a podnikatelských svazů je dnes řeč o 19 miliardách.

Já si pořád bláhově myslím, že občané mají stát proto, aby za ně řešil otázky, které jako jednotlivci rodiny nebo zájmové skupiny řešit nemohou. Například bezpečnost, vzdělání, zdravotnictví, sociální problémy a  tak podobně. Mezi tyhle záležitosti patří například i výplata důchodů. Z  hlasování Kalousků ohledně důchodů, ale například i platů hasičů nebo policistů, kterým před třemi roky jednoduše sebrali 10% aniž by se s někým bavili,je zřejmé, že oni si to naprosto nemyslí. Pro ně je důležitější si dupnout nožičkou proti Putinovi a  furiantsky vykřiknout – já na to mám, ať to stojí, co to stojí! Já na to mám! Respektive, jak jsem zdokumentoval v pondělí – správně je – VY , vás 10,5 milionů, každý jeden z vás to zaplatí. To moje dupnutí si nožičkou proti Putinovi.

Problém prostě je, že oni na to nemají! Oni mají jen naše společné peníze. A  za ty hodlají dupat svou nožičkou. Zatímco použití peněz občanů pro občany je podle nich neodpovědné vyhazování peněz oknem!

Dokázala to i diskuse ve sněmovně.

Ještě bych pochopil, kdyby všichni ti Kalouskové a Stanjurové následně nedělali vlny u vládou předkládaného rozpočtu a nestavěli se do pozice, těch, co hodlají šetřit a  na rovinu řekli – rozpočet se nám sice nelíbí, chtěli bychom, aby vláda snižovala rozpočtový schodek, nicméně jestliže jsme pro co nejpřísnější sankce, tak podpoříme i nestřídmý rozpočet , když vláda místo toho , aby zvedla důchody, platy státních zaměstnanců, začala provádět nutné investice do infrastruktury holt zde ušetří peníze ve prospěch kompenzací za důsledky sankcí a protisankcí. My prostě víme, že boj proti Putinovi něco musí stát a věříme, že všechny ty škrty v nezodpovědném zvýšení důchodů, platů státních zaměstnanců a  stavbách na našich zanedbaných komunikacích občané požehnají, protože chápou priority a budou honorovat tuhle naši politiku v  nadcházejících volbách. A  jestliže naše moudré požadavky vládní většina odmítne – nechť za to přijme za pár dní voličův účet. To by pro mne bylo konsekventní držení pozice všech těch Schwarzenbergů. Fialů, Langšádlových, Němcových. Abych pořád neoperoval mně odpornou osobou jménem Kalousek.

Jenže nic takového ve sněmovně nezaznělo. Kalousek jen tradičně hřímal, jak vláda neodpovědně prohlubuje dluh. Jak by přál větší penze penzistům a  větší platy hasičům, ale jak na to prostě není a  že to zaplatí děti a vnuci těch, co dostanou nyní nasypáno. Prostě tradiční kecy.

Nechápu , proč mu nikdo z vládní většiny nepřipomenul rozpočet z roku 2009, kdy naplánoval růst ekonomiky o  5,5%. Sice těch 5% trefil, jenže oni měly opačné znaménko než tenhle rozpočtový dobrodruh tehdy při sestavování a  schvalování rozpočtu vykřikoval do světa. Takže ve výsledku se netrefil o nějaké ho skoro čtvrt bilionu korun! A  tenhle zjev bude něco připomínkovat k rozpočtu?!!

Zejména v  situaci, když nominální výše celkového státního dluhu se, ani přes budoucí roční sekyru 100 miliard, nezvedne?

Může být , že si někteří říkají – jak je možné mít rozpočtový schodek a při tom být navenek stále stejně zadlužen? To je nějak na hlavu, ne? Není. Už jsem to tady vysvětloval. Dost dávno. myslím, že někdy asi tak rok a půl nazpátek. Tehdy se mne na to ptal Laco G. To ještě na financích seděl právě Kalousek.

Vysvětlení té záhady je naprosto triviální. Říká se to řízení cash flow – tedy řízení finančních toků. A používá se k tomu tzv. cashpooling.

Nenechte se vyvést z míry těmi anglickými a  eventuálně českými hantýrkovými názvy. Není za tím nic, co byste neznali z  domova. Představte si, že když dostanete výplatu nebo důchod, rozdělíte ten příjem do obálek – na jídlo, na činži, na energie, na zábavu, na léky, na dovolenou, na kulturu. však víte. A normálně ty peníze užíváte, jak jsou určeny. To je to řízení cash flow.

A když náhodou musíte proti plánu koupit třeba ledničku, protože vám exla a  nemáte v obálce Domácí vybavení dost, tak si nejdete půjčit, ale sáhnete do obálky dovolená a  tu ledničku si koupíte s  tím, že dovolená bud počká nebo to dospoříte nebo bude lacinější. Prostě přesun mezi obálkami. To je ten cash pooling.

Jen nezodpovědný hazardér si na dovolenou jde půjčit do banky. Prostě jasná zpráva!Dělá to tak většina z nás. Z nás ano.

Ne tak ještě do nedávna náš stát!!! Ten sestavil sice státní rozpočet – rozdělil peníze do obálek, kterým říkal rozpočtové kapitoly a … – a dál se prostě o ty peníze v těch obálkách nestaral. Takže když v některé scházelo, tak nepřesunul peníze z té, kde nebyl bezprostřední výdaj, ale prostě si šel půjčit. Je to sice zjednodušené, ale je to tak!!! Takhle to bylo po dlouhá léta!!! Od převratu až do posledního roku Kalouskova bačování na financích. Takže vlastně ti kteří tvrdili, že je to kolem státního rozpočtu na hlavu, měli vlastně hlubokou pravdu!

Jak řečeno, Kalousek v  závěru svého nejlepšího finančního ministrování ve vesmíru to jako obrovskou Ameriku objevil. A sotva s  tím začal, tak celkový dluh i přes jeho šílenosti a  akce typu Šiška, Drábek nebo Parkanová a  samozřejmě roční sekyru jeho rozpočtů, tenkrát začal absolutně klesat! No a loni i přes – 100 miliard ročního zúčtování – opět! Stát NEBYL v  meziročním zúčtování více zadlužený. Letos to samé a příští rok opět!!!

Jinými slovy – všichni ti neumětelové, od Klause až ke Kalouskovi, socany nevyjímaje, co drželi klíče od státní kasy, řídili finance jak rodina z Chánova! Netroufnu si odhadnout o kolik mohl být celkový dluh republiky menší, kdyby někdo uplatnil už v roce 1990 zdravý rozum a  rozpočtování obálkovou metodou z domova, na státní kasu. Ale tipnu si – o 40%.

Socan tu z těch 25 let vládl 9 … Takže kritika od Kalouska a  Stanjury, abych jmenoval tyhle věčné putovní poháry sněmovnou a  vládou, na rozpočet a  vládní výdajové priority sedí! Asi jako kaprovi vysokačky.

Ale vraťme se zpět k praktické politice – ano považoval bych za názorově konsekventní, kdyby Kalousek a  podobní šli před voliče a řekli – rozpočet bude mít dluh. Ale my chceme, aby ho měl kvůli krytí nákladů na sankce. Vy to určitě chcete také! Vy jste jistě ochotni mít dál menší důchody a platy a  silnice a  železniční tratě také ještě nějak přežijete, protože víte, že Putin zkrátka musí být zastaven! A za 14 dnů to dáte najevo!

Nic takového – místo toho kecy a zase kecy. Klasika. Vlastně s  inovací. Stanjura byl na Radiožurnálu a tam měl vysvětlit, jaké má námitky proti tomu, aby dostali přidáno hasiči a policisté. A vypadlo z něj následující – no, já myslím, že špatně je to plošné přidávání!! Že dostanou všichni. Že to není podle toho, jak je kdo dobrý! Aby dostali ti, co si to zaslouží. mělo by to být jen na principu zásluhovosti!!! Tak to má přece být!

To říká pan Stanjura z ODS!!! On si fakt myslí, že občan si nepamatuje, co bylo včera, a že hlavu má proto, aby mu nepršelo do krku. No, ne že by to občas nebyla tragická pravda!

Ale na Kose víme, že když jde o zvýšení platů nebo náhrad poslanců a podobných, tak zásadně si Stanjurové a Kalousci vždycky odhlasovali, že se prachy nasypou všem z  malostranských paláců!! Tam jaksi princip zásluhovosti zřejmě nemá nárok. No kdyby měl, tak by místo přidání platů a náhrad, všechny ty zasloužilé navštívil exekutor a prodal jim za jejich „zásluhy“ sofort veškerý majetek a obstavil jim všechny budoucí příjmy až do smrti. To by bylo uplatnění zásluhovosti pro české politikáře!

A je toho víc, co máme na paměti. Například to, že tzv. odměny podle zásluh prosadil a  vůbec ne dávno, s velkým humbukem – Drábek! A dones si každý normální člověk pamatuje, že ministerským náměstkem s nejvyššími odměnami ze všech, samozřejmě na základě výkonnosti byl – ano správně Šiška!! Který právě míří před soud. Kvůli tomu co vyváděl se státními penězi a  státními zakázkami! Osobně mi uniká, proč ho, na základě zásluhovosti, kterou tak razil, nedoprovází před tentýž soud Drábek. Ale to je jiná písnička.

Abychom nezapomněli na ODS – kdo že měl největší odměny na úřadu vlády? To připomínat nemusím. Nagyová se ta, co dřela jako kůň, ve dne i v  noci, jmenovala! Tak takhle si to Stanjura představuje. Byl ministrem té vlády, která rozdělovala peníze jen a jen podle zásluh!

Vzpomeňte si na to všechno až půjdete k volbám. V našem vlastním zájmu. Díky!