Prezident M.Zeman přednesl projev v ruštině. A hysterický pan Schwarzenberg…

Avatar
Původní autoři

Lukáš Petřík
1. 10. 2014 Euportál
Prezident republiky Miloš Zeman v projevu na řeckém ostrově Rhodos, o kterém jako první informovaly ParlamentníListy.cz, řekl, že je třeba zrušit sankce proti Rusku, které jsou kontraproduktivní. Důležitějším tématem než „návrat ke studené válce“ je dle něho Islámský stát. Někteří komentátoři kritizovali, že projev pronesl v ruštině na konferenci pořádané Putinovým spolupracovníkem Jakuninem. Jak na to reagují čeští politici?
„Chtěl bych dnes zmínit dvě překážky, které zásadně brzdí opravdový dialog civilizací. Za prvé, to jsou sankce jakéhokoliv typu… Možná, že je to právě naopak a sankce podporují režim, se kterým buď souhlasíme, či nikoliv. Ale sankce fungují jako vytvoření mýtu o obsazené hradbě, ve které všichni uvnitř jsou přátelé a všichni venku jsou nepřátelé. To znamená, že ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc,“ řekl Zeman obecně k sankcím, aniž by explicitně zmínil sankce proti Rusku.

„Chtěl bych se dotknout tématu, které je dle mého názoru mnohem důležitější než to, čemu se teď říká návrat ke studené válce. Jeden můj známý řekl, že ukrajinský konflikt a občanská válka je něco jako chřipka. Ale je tu nemoc, o které skoro nikdo nemluví. Zavíráme oči a myslíme si, že je to pouze starost novinářů, že je to pouhá propaganda. A toto nebezpečí představuje Islámský stát,“ varoval před islámským terorismem a anticivilizací islámu Miloš Zeman.

Někteří komentátoři navíc kritizovali, že prezident pronesl projev rusky na konferenci Dialog civilizací pořádané ředitelem ruských státních drah Vladimirem Jakuninem, spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina.
Už účast na takovéto akci za stávající situace hraničí s vlastizradou

ParlamentniListy.cz oslovily české politiky s dotazem, co si myslí o Zemanově projevu a co říkají na kritiku ohledně toho, že byl projev v ruštině pronesen na konferenci pořádané Jakuninem.

„Už účast na takovéto akci za stávající situace hraničí s vlastizradou. Do doby, kdy bude Rusko okupovat Krym, součást svrchovaného území Ukrajiny, jsou sankce na místě. To, že hovořil rusky, jen dokresluje prezidentovy pozice,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Evidentně má Česká republika dvě centra zahraniční politiky, je mezi nimi napětí a to není dobře. Obavy z nedomyšlených sankcí sdílím, to protiislámské a jakoby proruské zarámování nepůsobí dobře. Zahraniční politika České republiky by měla být jednotnější a samostatnější,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„V otázce sankcí jsem s panem prezidentem zajedno. Nejen, že ničemu nepomohou, v řadě případů jsou obcházeny, ale zejména zhorší obchod a zvýší nezaměstnanost. K druhé otázce bych uvedl pouze tolik, že běžným jednacím jazykem je angličtina. Ale opravdu nevím, jak tomu tentokrát na Rhodu bylo,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Pan prezident je známý rusofil, tak se nedivím, že hájí Rusko. Osobně s tímto postojem nesouhlasím. Sankce jsou přeci reakcí na anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny. EU konečně našla jednotné stanovisko a bohužel někteří politici včetně prezidenta se chovají prapodivně. To, že mluvil rusky, mně nevadí, pokud byla ruština jednacím jazykem. Islámský stát je samozřejmě obrovským nebezpečím, ale nelze zapomenout na situaci na Ukrajině,“ řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Nedávno jsem byl pozván na otevření centra jedné významné americké letecké firmy pro východní Evropu v Praze. Jeho excelence velvyslanec USA začal svůj projev česky, bez papíru. Když potom zástupce českého ministerstva, který na rozdíl od něj přijel pozdě, četl svůj projev v češtině, uvědomil jsem si, jak nám stále chybí politická kultura. Beru to tedy jako úctu k hostitelské zemi – na jiných setkáních mluví pan prezident anglicky a nikoho to nepohoršuje. O tom, že sankce jsou kontraproduktivní, snad ani nemá smysl mluvit – na rozdíl od politiků už to mnozí lidé u nás pocítili na vlastní kůži,“ říká poslanec ANO Stanislav Berkovec.
Kníže si evidentně s Milošem Zemanem vyřizuje účty z prohrané prezidentské volby

Podle poslance ČSSD Richarda Dolejše prezident Zeman prezentoval názor, který zastává velká část veřejnosti a sám s ním dlouhodobě souhlasí.

„Sankce nic nevyřeší a jsou cestou do slepé uličky hlavně pro EU, která na ně ve finále nejvíc doplatí. Jediné východisko z krize na Ukrajině je diplomatická dohoda mezi USA a Ruskem. Co se týká výčitky zpochybňující účast prezidenta Zemana na zmíněné konferenci pořádané spolupracovníky demokraticky zvoleného prezidenta Ruska, tak na tom nevidím nic špatného. Pokud se nemýlím, tak s Ruskem nejsme ani ve válečném stavu a ani jsme s ním nepřerušili diplomatické styky. To samé se týká zvolené řeči projevu. Pokud náš prezident Miloš Zeman umí rusky, tak ho to jen šlechtí. Nevidím důvod, proč by svých jazykových schopností nevyužil. Stejně tak by hovořil anglicky na konferenci pořádané například spolupracovníkem prezidenta USA,“ uvedl Dolejš.

„Nechápu pana Schwarzenberga, který z postupu prezidenta dělá pomalu vlastizradu. Tato hysterie předsedy TOP 09 je přehnaná a čistě předvolebně účelová. Evidentně si s Milošem Zemanem vyřizuje účty z prohrané prezidentské volby a navíc si zřejmě léčí svůj osobní jazykový mindrák, protože sám neumí pořádně česky, natož rusky. Nejsem vůči Miloši Zemanovi nekritický. V rámci ČSSD jsem s ním měl v minulosti řadu věcných sporů. Musím však uznat, že jako premiér vždy hájil české národní zájmy, a to na rozdíl od Karla Schwarzenberga. Ten se například proslavil svou slabostí pro sudetoněmecké organizace a spolky, což se především týká i ožehavé otázky navrácení majetku,“ dodal Richard Dolejš.

Byli džihádisté Islámského státu vycvičeni USA?

Senátor Jaroslav Doubrava s prezidentem bezvýhradně souhlasí: „Sankce ne, že by měly být zrušeny, neměly být nikdy přijímány. Jenže to by poškodilo zájmy USA, které potřebují oslabit ekonomiku EU. Sankce kontraproduktivní v každém případě jsou a budeme na ně doplácet ještě hodně dlouho, podaří-li se někdy vůbec jejich dopad eliminovat. To říkám přesto, že jsem přesvědčen, že bude-li EU v současné ekonomické politice pokračovat, zničí se sama. Slzy bych určitě neronil. I když představa, jak by Američané jásali, by mě k slzám přece jen asi přivedla.

Pravdu má prezident Zeman i v názoru na Islámský stát a nebezpečí z něj plynoucí. Ano. Nakonec se všichni, ať státy EU, USA i opovrhované Rusko budou muset spojit, aby tomuto nebezpečí čelili. A že to není nebezpečí malé, ukazují brutální vraždy lidí v přímém přenosu, vraždy žen, jen proto, že se rozhodly svůj život spojit s někým jiným, než rozhodl jejich otec atd. V takových příkladech bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Možná si to někdo, i vedení EU, nechce připustit, nebo je natolik hloupý, že nevidí a nechce vidět, že už jde o ohrožení naší osobní svobody, o ohrožení civilizace, jak ji známe! Zajímavé by bylo, pokud by se potvrdilo, že někteří tito džihádisté byli vycvičeni s pomocí USA. A pokud jde o to, že prezident mluvil rusky? Byl by stejně kritizován, kdyby mluvil anglicky? Pochybuji,“ dodal Doubrava.

„Předně je otázka, zda by se měl prezident Zeman podobných konferencí vůbec účastnit. Ať chce, či ne, není soukromou osobou, ale jeho vystoupení může může být a mnohými jistě bude interpretováno jako český postoj vyjádřený hlavou státu. Jeho účast jako takovou vnímám jako velmi nešťastnou i s jeho vyjádřením, které zpochybňuje postoj české vlády,“ uvedla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Poslanec Úsvitu Petr Adam uvedl, že se základní koncepcí Zemanova projevu souhlasí. „Problém Ruska je uměle vytvořen a ještě uměleji přiživován. Zatímco nebezpečí radikálních fanatiků tu je zcela hmatatelné. A kritizovat někoho pro znalost cizího jazyka je to nejpřízemnější, na co se odpůrci prezidenta vůbec zmůžou,“ vysvětlil Adam.

Podle europoslance KSČM Miloslava Ransdorfa je Zemanův projev projevem politické střízlivosti. Jakékoli sankce podle něho poškozují nejvíce ty, kteří se nemohou bránit – občany. „Navíc se nám to vrátí jako bumerang. V roce 2013 jsme do Ruska vyvezli zboží za 116 miliard, dovezli suroviny, energie a další věci za 155 miliard. A pokud jde o Islámský stát, je to velmi vážné nebezpečí. Symbolické je, že vyhodili do vzduchu mosulskou mešitu, kde jsou i ostatky proroka Jonáše, který je významným pro islám, křesťanství i judaismus. Ke sbližování Ruska a EU podle mě dojde bez ohledu na USA. I Amerika dala najevo, že nemá peníze na rekonstrukci Ukrajiny,“ řekl Ransdorf.
Američané bojují často s tím, koho předtím proti někomu jinému místnímu vycvičili a vyzbrojili

„Já tam nebyl a projev proto neslyšel. Nu a informace z našich médií, zvláště pak k tomuto tématu, může za nestranné či nezaujaté považovat jenom hlupák. Je-li aspoň něco ze známých informací pravda, tak s postojem prezidenta k sankcím souhlasím. Ostatně jsem tak hlasoval i ve sněmovně. Islámský stát jistě problém je, a velký. Ale je to tak i trochu nechtěné dítě značně nevhodné euroatlantické politiky v této krizové oblasti. Zvláště Američané tu věčně bojují často s tím, koho předtím proti někomu jinému místnímu vycvičili a vyzbrojili. Nedělají-li to toliko v zájmu zbrojařů, o velkých strategických schopnostech to zrovna nesvědčí. A proč by měl být projev v angličtině ´in´ a v ruštině ´out´, to nechápu. Pravda, jsou i tací, kteří jsou zvyklí používat toliko jazyk té mocnosti, před kterou zrovna klečíme. Ale nemyslím, že je to tak správné. Ani válku s Ruskem nechci,“ říká poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Je to trochu trapné, ale co už s tím? Prezidenta formátu Václava Havla mít hned tak nebudeme, tak je to potřeba brát jako fakt. Ruština, kterou prezident promlouval, byla docela slušná, za tu bych ho jako prezidenta lidu, který je na tom s cizími jazyky dost na štíru, spíš pochválil. Bylo by ostatně trochu divné mluvit na sešlosti putinovských quislingů nějakým jiným jazykem, že ano,“ uvedl poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Pan prezident si může mluvit, jak chce, když to umí, třeba rusky. Sankce proti Rusku jsou akce EU, které musíme ctít, ale domnívám se, že boj s velmocí je marný. A naopak boj proti islámu už měl být dávno. Zaspali jsme a teď to bude těžší. Trestuhodné jsou například takové aktivity jako prohlášení ombudsmanky k nošení šátků. Česká republika musí jednoznačně a důrazně říci islámu NE! Pokud chtějí žít v České republice, tak se musí podřídit, a nikoli naopak chtít, abychom my respektovali jejich zvyky. V boji s radikály musíme být na straně USA,“ uvedl senátor Zdeněk Schwarz.

„Je mi už jasné, za co prezident Zeman onu cenu na Rhodu dostal,“ reagoval místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

„Je to další z excesů pana prezidenta. Popravdě těžko hledám slova. Opět nás poškodil v očích našich partnerů. Trochu mi připomíná Václava Klause,“ řekl europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Zeman se zachoval jako státník, kterému jde o mír a který chrání zájem České republiky

Podle poslance ČSSD Stanislava Humla se prezident zachoval jako státník, kterému jde o mír a který chrání zájem České republiky. „Ano, sankce jsou dalším krokem k válce, vyhlašovány jsou kontraproduktivně, když součástí je mlčení a zákaz jednat s představiteli Ruské federace. Rusko dnes není SSSR z roku 1968. To, že Zeman mluvil rusky, vyjadřuje jeho vzdělání a inteligenci. V tento moment jsem hrdý, že jsem jeho volbu v druhém kole podporoval,“ dodal Huml.

„Rusko nesmí být nepřítel, jelikož potřebujeme ruskou ropu, plyn i jaderné palivo,“ uvedl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. „A potřebujeme také globální spojence v boji s radikálními islamisty po celé planetě,“ doplnil. Pronést projev jazykem hostitele je podle něj projevem zdvořilosti, v mezinárodním kontaktu běžné.

„Zajímalo by mě, zda se někdo pozastavuje nad projevy našich politiků v angličtině,“ poznamenal k tomu šéf Úsvitu. „Nebo je nějaká řeč nadřazená, a jiná podřazená a tabu?,“ rýpl si nakonec.

„Je mi z toho smutno,“ reagoval stručně europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda.

„Naše hnutí trvale vyjadřuje uvážlivost vůči sankcím proti Rusku a s tímto se ztotožňuji. Stavět novou pomyslnou zeď nevidím jako rozumné ani přínosné. Souhlasím i s tím, že problém Islámského státu je větší, než si zatím připouštíme. A jak jsem se již dříve vyjádřil, ne vždy se s panem prezidentem shodnu, a záležitost s panem Jakuninem k nim patří,“ uvedl poslanec Okamurova Úsvitu Karel Fiedler.

„Doufám, že názory Miloše Zemana na ukrajinsko-ruskou krizi nejsou identické s názory většinové společnosti. Já rozhodně v tomto s ním nemohu souhlasit, ani s tím, jak a kde svoje názory prezentuje. S jeho postojem vůči hrozbám plynoucím z existence takzvaného Islámského státu ale naopak souhlasím,“ říká senátor Miroslav Krejča.

„To, že ve zprávách českých médií se nejdříve konstatuje, že prezident přednesl své vystoupení v ruštině, svědčí o tom, co česká média akcentují, co chtějí, aby divák a čtenář vnímal. K vystoupení pana prezidenta řeknu krátce, že jsem rád, že jsem jej volil – a jsem na svého prezidenta hrdý. A konečně mohu být hrdý i na premiéra,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.
Dialog civilizací

Na řeckém ostrově Rhodos v pondělí skončil 12. ročník politické konference nazvané Dialog civilizací, za jejíž cíl organizátoři označili harmonizaci mezinárodních vztahů a posílení světové stability. Do čtyřdenního jednání se zapojilo 400 politiků, finančníků a akademiků ze 65 zemí světa, za prominentního politického hosta pořadatelé v závěrečné zprávě označili českého prezidenta Miloše Zemana.

Zakladatelem a pořadatelem rhodského diskuzního fóra je mocný ruský podnikatel Vladimir Jakunin, šéf ruských státních železnic. Stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina byl letos v březnu po ruské anexi Krymu zařazen na sankční seznam USA.