Skandál v USA: hlasy pro republikány se “automaticky” převáděly demokratům

Avatar
Původní autoři


30. 10. 2014     zdroj
4. listopadu se v Americe konají volby do kongresu. Nevolí se ale jenom parlament. V některých státech již začaly předčasné volby guvernérů. Neobešlo se to ale bez problémů. V předčasných volbách guvernéra ve státu Maryland bylo například registrováno 20 stížností voličů v souvislosti s tím, že hlasovací zařízení s dotykovým displejem automaticky převádějí jejich hlasy pro republikánského kandidáta Larry Hogana na demokrata Anthony Browna.


Všechny stížnosti byly prošetřeny a osm hlasovacích zařízení bylo vyměněno. Zástupce organizačního výboru vysvětlil, že se to stalo v důsledku “chybného nastavení zařízení.”

Je však zajímavé, poznamenává The Daily Caller, že se tato “chyba” projevovala pouze ve prospěch demokratů. Stížnosti na převod hlasů ve prospěch republikánů zaznamenány nebyly.

Obecně lze říci, že Maryland je považován za baštu demokratů. Nicméně, věci se u nich nemají asi příliš dobře, když i zde probíhá úporný boj mezi demokraty a republikány. Brown je v průzkumech veřejného mínění před svým soupeřem jen o dvě procenta (46 a 44 procent). A statistická chyba činí u takových průzkumů 3,5 procenta.

V americkém tisku již mimochodem byly informace o podobných incidentech. Ve volbách do parlamentu Chicaga byly hlasy republikánských kandidátů registrovány také ve prospěch demokratů.

Bylo by pochopitelně zajímavé zjistit, zda tato skutečnost souvisí s tím, že v Bílém domě hospodaří zástupce Demokratické strany? Nebo je to jen náhoda?

Přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová