Snowden: Agenti amerických tajných služeb mezi zaměstnanci IT firem

Avatar
Původní autoři


12. 10. 2014    zdroj
American National Secutiry Agency používá taktiku proniknutí agentů v utajení do firem v oboru informačních technologií v různých zemích světa. Je to uvedeno v materiálech, které Edward Snowden předal tisku. Agenti pracují v Číně, Německu, Jižní Korei a dokonce i ve Spojených státech, oznámila RT.


V posledních zveřejněných materiálech, předaných Edwardem Snowdenem tisku, je uvedeno, že ANSA implementovala své zaměstnance na práci v zahraničních i amerických soukromých firmách. Informuje o tom portál Intercept. Tajná služba se také domlouvá s výrobci softwaru na záměrném vytváření “mezer”, které mohou být později použity pro elektronické sledování.

V dokumentu opublikovaném na portálu je popsáno šest “přísně tajných” programů a vyzrazení těchto údajů může podle textu “vážně poškodit národní bezpečnost USA.”

Ukázalo se, že v rámci programu “Skopa” je prováděna implementace agentů ANSA do cizích firem s cílem získávání elektronických dat. Zástupci “cílové operační skupiny” s kódovým označením TAREX pracují v Jižní Koreji, Německu, Číně a také v Gruzii, Texasu a na Havaji. V tomto ohledu Americký svaz na ochranu občanských svobod již seznámil vedení amerických společností v oboru informačních technologií s tím, že elektronické sledování může ANSA provádět zevnitř – prostřednictvím pracovníků nebo dodavatelů.

Zpráva konstatuje, že tato taktika je používána nejen ANSA, ale také některými čínskými společnostmi, jež se zabývají průmyslovou špionáží.

Pravda.Ru již dříve oznámila, že časopis Spiegel zveřejnil plných 48 stran popisů “brouků” a “záložek” ANSA, s  jejichž pomocí může zpravodajská služba, která vede totální odposlech celého světa, zachytit všechna data jakékoliv úřadovny nebo podniku v Rusku i ve světě.

pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová