Ukrajina: Videopřehled z 10. 10. 2014 – Uljanovsk: Zázrak: Interview s ruskými výsadkáři „pohřbenými“ médii

Avatar
Původní autoři


12. 10. 2014  Outsidermedia

Uljanovsk. Zázrak: Interview s ruskými výsadkáři „pohřbenými“ médii
Jedny ruské noviny napsaly 2. října o smrti Ruslana Achmetova a Arsenije Ilmitova, jejich auto mělo být rozstříleno na Ukrajině. Redaktor LifeNews se osobně setkal s „pohřbenými“ výsadkáři – se zástupcem velitele čety Ruslanem Achmetovem a rozvědčíkem-odstřelovačem Aresnijem Ilmitovem.

Vojáci se právě teď chystají na závěrečné prověrky roku 2014 u svých domovských jednotek.

„Sám jsem ten článek nečetl, volali mi přátelé a řekli mi, že si přečetli o mé smrti. Reagoval jsen na to klidně, ale moje rodina to prožívala dost silně. Tento případ se nemůže nechat jen tak,“ řekl Achmetov.

„Pohřbili nás zaživa, to znamená, že budeme dlouho žít,“ řekl 32letý odstřelovač Ilmitov. Podle jeho slov po něm nikdy nestříleli ze zbraně, natož aby ho zranili.

Překlad: Stan

***

8. 10. 2014, Brusel. Euromajdan je ve finále nominací na Sacharovovu cenu

Ukrajinský Euromajdan je mezi třemi finalisty – uchazeči o evropskou Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, informuje ve svém prohlášení pro tisk Europarlament.

Kromě Euromajdanu je ve finále doktor gynekolog z Demokratické republiky Kongo Denis Mukwege a ázerbajdžánská ochránkyně lidských práv Lejla Junus, informuje RIA Novosti.

Europoslanci v září prezentovali sedmero kandidátů na každoroční cenu. V úterý na základě hlasování dvou výborů Europarlamentu – pro mezinárodní věci a pro rozvoj vybrali tyto tři kandidáty.

16. října předsedové sedmi frakcí a předseda Europarlamentu vyberou jednoho z těchto tří kandidátů Euromajdan je nominován v zastoupení jeho čtyř aktivistů, které poslanec z Evropské národní strany Polák Jacek Saryusz-Wolski a 50 dalších poslanců považují za představitele „masového hnutí neuvěřitelné chrabrosti a obětavosti, jejichž bitva přinesla svobodu, úctu k lidským právům a demokracii“. V seznamu se ocitla Ruslana (Lyžičko), prezident Ukrajinské asociace studentské samosprávy Elizaveta Ščepetiľnikova a novináři Mustafa Najem a Taťána Černovol.

Oficiální ceremonie předávání cen se bude ve Štrasburku konat 26. listopadu.

Pozn. překl. – K tomu lze dodat jediné. Chce se mi zvracet!

Z Wikipedie

Sacharovova cena za svobodu myšlení, pojmenovaná po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi, byla založena Evropským parlamentem v prosinci 1988. Oceňuje osoby a organizace zasazující se za lidská práva a svobody.

Je udělována každoročně u příležitosti 10. prosince, kdy byla v roce 1948 členyOSN podepsána Všeobecná deklarace lidských práv.


Překlad: Irena

***

8. 10. 2014, Kyjev. Na Ukrajině připustili možnost ATO v Charkovské oblasti
Bezpečnostní služba Ukrajiny připouští možnost rozšíření zóny Antiteroristické operace (ATO), jak se oficiálně jmenují vojenské akce proti domobraně na východě země, na Charkovskou oblast. Podle RBK-Ukrajina to prohlásil předseda Státní služby pro věci veteránů a účastníků ATO Artur Děrevjanko.

„SBU v nejbližší době zveřejní územní zónu ATO, do které bude spadat Doněcká a Luhanská oblast. Také se pracuje na verzi, že do této zóny budou zařazeny některé okresy z Charkovské oblasti“, poznamenal.

Čím jsou tyto plány odůvodněny, neupřesnil.

Charkovská oblast se nachází na severovýchodě Ukrajiny a hraničí s Doněckou a Luhanskou oblastí, kde v posledních měsících probíhají vojenské akce.

V Charkově zněly výzvy k vytvoření „lidové republiky“ (podle vzoru Doněcké a Luhanské republiky). V MVD Ukrajiny komentovali toto téma v srpnu a prohlašovali, že důvody pro vznik Charkovské lidové republiky neexistují. Nápisy ChLR na ulicích podle názoru poradce ministra vnitra Antona Gerašenko kreslí najatí bezdomovci-alkoholici.

Překlad: Irena

***

Zelenský se omluvil za urážku Ramzana Kadyrova ve vysílání ukrajinské televize

Nepovedený vtip moderátora Vladimira Zelenského ve vysílání ukrajinské televize, kde se vysmívali ničení Leninova památníku v Charkově tak, že záběry z této akce proložili záběry plačícího Ramzana Kadyrova, diváci momentálně odsoudili. Použití záběrů čečenského prezidenta, jak pláče nad svatým, v této humoristické parodii mnozí považují za urážku svatých věcí a za nechutný vtip. Den po odvysílání tohoto programu se 36letá hvězda ukrajinské televize rozhodla vysvětlit tento počin tvůrců show.
„Byla to repríza, po které následovalo toto video. Obvykle podobné věci nekomentuji, ale toto byl unikátní případ. Já jsem bohužel to video před jeho odvysíláním neviděl“, tvrdí Zelenský.

Vladimir vysvětlil, že ve vysílání se toto video objevilo neúmyslně a tvůrci programu čečenského prezidenta nechtěli urazit.
„Naši pracovníci měli za úkol vyhledat známé plačící nebo smějící se osobnosti a oni shodou okolností narazili na tyto záběry. Jsem si jistý, že svatým věcem se nikdo vysmívat nechtěl. Pokud naše video někoho urazilo, tak se omlouvám.“

Záběry, které vybrali režiséři programu, jak bylo zjištěno později, přece jenom nebyly natočeny na pohřbu Achmata Kadyrova. Scéna, která se dostala do programu Zelenského, byla natočena v roce 2012 při svaté modlitbě. Ale nehledě na to, by se podle svých slov chtěl Vladimir Zelenský omluvit čečenskému lídru a všem věřícím, jejichž city byly pohaněny.

Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=UvNFvSWujcQ

„Osobně se Ramzanu Kadyrovu a všem věřícím muslimům upřímně omlouvám za nemístně použité video. V žádném případě jsme neměli v úmyslu se nikoho dotknout nebo ho urazit“, ujistil herec.
(Zdroj)

Překlad: Irena

***
Kulturní revoluce na Ukrajině
Ničení památníků osobností z dob SSSR a carského impéria, lynčování lidí s jiným názorem, pálení knih, přepisování učebnic, indoktrinace mládeže. Práce ukrajinských „árijců“, kteří nechtějí mít nic společného s „Moskaly“.
Video zde

Stan

***

7. 10. 2014, Siena. Americký film „Majdanský masakr“ získal cenu diváků
Všechno o Ukrajině. Film amerických dokumentaristů dostal na mezinárodním filmovém festivalu v Sieně cenu diváků – „Rudého koně“.
Video zde

Ve filmu se dozvíte názory specialistů (profesionálního snajpra, spolupracovníka FBI a řady dalších zajímavých osob) na to, odkud se vedla palba po lidech na Institutské ulici, a kdo konkrétně mohl zabít „Nebeskou rotu“ Je to takový „Fahrenheit 9/11″ o Ukrajině.

Otevírá Evropa oči a uši pravdě?

Film je bohužel zatím pouze v angličtině. Přeloží a otitulkuje ho někdo?

Stan

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz