Kupte si Velkého bratra do obýváku (Orwellova noční můra skutečnosti)

Avatar
Původní autoři

Michael Price

1. 11. 2014 Wertyz Report

Bojím se své nové televize: Proč se bojím ji zapnout – a vy se budete bát takyPrávě jsem si koupil novou televizi. Ta stará fungovala dobře, ale když se hlasitost zasekla na čísle 63, rozhodl jsem se ji nahradit. Dnes vlastním novou „chytrou“ televizi, která slibuje vysílání multimediálního obsahu, her, aplikací, sociálních médií a internetové prohlížení. A samozřejmě i televizi.Jediným problémem je, že se ji bojím použít. Vy byste se báli také – když si přečtete 46 stránkovou brožuru o soukromí.


Množství dat, kterou tato věc skladuje, je ohromné. Zaznamenává kde, kdy, jak a jak dlouho využíváte televizi. Nastavuje sledující cookies a kontrolky, aby zjistila, „kdy jste se dívali na jistý obsah nebo jistou emailovou zprávu.“ Nahrává „aplikace, které používáte, webové stránky, které navštěvujete, a co provádíte s obsahem.“ Jako věc smluvního ujednání ignoruje žádosti o nesledování.

Má také zabudovanou kameru – s rozpoznáním tváře. Účelem je poskytnout „kontrolu gestikulace“ pro televizi a umožňuje vám se přihlásit do osobního účtu pomocí vaší tváře. Na jednu stranu jsou obrázky ukládány do televize, a ne na korporátní server. Na druhou stranu, internet dělá celou televizi zranitelnou pro hackery, kteří ukazují schopnosti ovládnout celý přístroj.

Ještě větším problémem je mikrofon. TV se chlubí „rozpoznáním hlasu,“ který divákům umožňuje ovládat obrazovku hlasovými pokyny. Služba vydává hrozivé varování: „Prosím, berte na vědomí, že pokud vyslovujete osobní nebo citlivé informace, tato informace bude mezi daty zachycenými a odeslanými třetí straně.“ Chápete? Neříkejte osobní nebo citlivé věci před televizí.

Možná se díváte, ale televize poslouchá.

Nepochybuji, že tato data jsou důležitá k poskytování obsahu dle našich potřeb, zároveň jde také o neuvěřitelně osobní, ústavně chráněnou informací, která byla neměla být určena na prodej inzerentům a měla by se na ně vztahovat povolení pro přístup pořádkových sil.

Bohužel, současné zákony umožňují minimální ochranu soukromí tzv. „záznamů třetích stran, “ a to včetně emailů, telefonních záznamů a dat uložených na cloudu. Většina dat přijímaných mou televizí pravděpodobně do této kategorie spadá. Ačkoliv jeden federální odvolací soud tato pravidla shledal neústavními, zůstává to základem moderního elektronického sledování.

Podle generála ve výslužbě Davida Petraeuse, bývalého šéfa CIA, „chytrá“ zařízení založená na internetu mohou být využita k odhalení velkého množství osobních dat. „Předměty zájmu budou vystopovány, identifikovány, monitorovány a dálkově ovládány skrz technologie jako jsou radio-frekvenční identifikace, sensorové sítě, maličké servery a harvestery energie.“ řekl údajně jedné firmě v roce 2012. „Budeme vás špehovat skrz vaši myčku na nádobí.“ zní jeden titulek. Když „Internet věcí“ dozrává, domácí spotřebiče a fyzické objekty se stanou více propojenými. „Vaše stropní světla, termostat, myčka na nádobí – dokonce i vaše ponožky – mohou komunikovat online. FBI nebude muset napíchnout váš obyvák; vy si ho napíchnete sami.

Vždy existuje „blbá“ volba. Uživatelé mohou zrušit připojení dat, něco to ale stojí. Zařízení nebude fungovat správně nebo nebude využívat své high-tech vymoženosti. Spotřebitel má tak nepřijatelnou volbu mezi udržením technologie a zachování svého soukromí.

Neměli bychom tvrdit, že televize nahrává naše chování pro inzerenty a policii. Společnosti by měly více dbát na soukormí spotřebitele, když se rozhodují sbírat data. A pořádkové síly by měly zíkst povolení než ta data získají.

Mezitím, budu na trhu hledat novou hliníkovou čepici a kužel ticha.

Michael Price