Nač potřebuje NATO Ukrajinu?

Avatar
Původní autoři

Igor Sileckij
24. 11. 2014 ruvr.ru
Ukrajinu nečekají ani v NATO, ani v EU. Uznal to ministr zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier. Washington mezitím i nadále slibuje Kyjevu brzké členství v alianci. I když američtí experti prohlašují, že NATO potřebuje Ukrajinu jako obrovskou vojenskou základnu.
Vstup Ukrajiny do EU pokládá Frank-Walter Steinmeier za „nerealistický“. Podle jeho názoru bude ekonomická a politická modernizace Ukrajiny „projektem několika generací“. A proto nemá smysl mluvit o členství Ukrajiny v EU dokonce i ve vzdálené budoucnosti, tvrdí politik.


V USA velmi dobře chápou, že ukrajinská ekonomika a politika je v zoufalém stavu (neuvědomují si to snad jenom v Kyjevě). To jim ale nevadí – to hlavní přece je podporovat jistotu kyjevských úřadů v tom, že natovský a evropský ráj pro Ukrajince už už nastane. Třeba mluvčí Státního departamentu Jeff Ratke v pátek prohlásil: Amerika podporuje snahu Ukrajiny zapojit se do aliance.

Aliance si zvolila nekompromisní strategii „všechno nebo nic“, píše profesor Bingemtonské univerzity v New Yorku James Petras v časopise Global Research. Aby dobyla celou Ukrajinu, ničí NATO jejíma vlastníma rukama nepokorný jihovýchod, jeho obyvatelstvo a výrobu, a také svádí rozsáhlou ekonomickou válku s Ruskem, podotýká Petras. Fakticky NATO přidělila Ukrajině roli obrovské víceúčelové americké vojenské základny ve Východní Evropě. A vojenská horečka stále více zachvacuje Západ, soudí profesor a podotýká, že následky podobného šílenství se stávají každou chvíli stále vážnějšími.

V Evropě také chápou, že bezpečnost Evropy nespočívá v postupu NATO na Východ a v založení nových vojenských základen. To si dobře uvědomují například ve Finsku, které do aliance nechce. Podle slov prezidenta Sauli Niinistö, zapojení Finska do NATO může vážně poškodit jeho vztahům s Ruskem. A Rusko je nyní silný a mohutný stát. Proč se s ním máme hádat?