Ukrajinská svodka ze dne 2. 11. 2014

Avatar
Původní autoři

napsal Ernest, přispěli PB, MB, JM a vlkp
3. 11. 2014   Kosa zostra

Ze serveru Kosa zostra přetiskujeme komentovanou svodku, čili souhrnné hlášení o situaci ve dvou východoukrajinských separatistických republikách – Doněcké lidové (DLR někdy také označovaná zkratkou DNR) a Luhanské lidové (LLR někdy i LNR). Proběhly volby, ukrajinská armáda stále ignoruje dohodu o příměří a denně bombarduje svým dělostřelectvem a raketomety obytné čtvrti donbaských měst a vesnice. Domobrana čili opolčenci, v jejichž sestavě bojují i interbrigády dobrovolníků z Ruska, Francie, Itálie, Srbska, Slovenska a Česka podstupují boje a snaží se vytlačit ukrajinské dělostřelectvo dál od obydlených míst. Válka tak pokračuje i přes podepsané dohody o příměří a klidu zbraní.

1. 11. 2014  – Zpráva agentury „RT“

Domobrana DLR uvedla, že odrazila útok ukrajinských tanků na Gorlovku. Kromě toho, jak uvádí štáb domobrany, bezpečnostní síly zesílily palbu dělostřelectva a minometů na pozice domobrany. „V předvečer oddíl ukrajinských sil, podporovaný obrněnými vozidly se snažil vstoupit do Gorlovky ze strany Dzeržinska. Vypukl boj, ve kterém byli dva Ukrajinci zabiti a deset zraněno, zničen jeden BMP a dva tanky,“ – řekli novinářům v štábu domobrany v Gorlovce.

2. 11. 2014  – Zpráva od Dmitrije Stěšina

„Už hodinu se hlasuje. Na území DLR se otevřelo 350 volebních místností. Podle volební komise DLR zde nyní žije 1 148 953 osob. Tyto údaje jsou ověřovány v seznamech důchodů, “humanitární pomoci“, atd. Pozorovatelé již zjišťují „významnou“ účast. V oblasti Šachťorska , Kirovska a Ždanovky se volební místnosti neotevřely, od včerejšího večera se tam bojuje.”

9:24  – Zpráva Alexandra Koce
Volební místnosti v Doněcku byly otevřeny. A lidé šli k volbám. V jedné z místností čekáme Zacharčenka. Zacharčenko hlasoval ve volebním obvodě č. 125. První hlasovací lístky jsou v urně.
Pozorovatel z RF poslanec A. Juščenko: Společně s námi přijeli pozorovatelé z Velké Británie, Polska, Francie, pobaltských států. V ulicích Doněcka jsou čerstvé stopy po tancích. Je vidět, že v noci technika zaujala pozice pro případ, že by chtěli volby překazit silou.
Ústřední volební komise DLR: na dálku (poštou, internetem) hlasovalo téměř 48 tisíc lidí. Volební komise byly otevřeny v dočasných ubytovacích střediscích v Rostovském, Belgorodském a Voroněžském regionu.

09:29 Východní zátaras u Mariupolu byl ostřelován domobranou, je vidět dým, národní gardisté se vyplašili, vyjeli sanitní vozy.

09:52 Další skupina automobilů s humanitární pomocí překročila hranice Novorossii a jede k místu určení.

V 09:30 je v rajonech Doněcka ticho, hlášení od občanů o mimořádných událostech nepřicházejí.

10:45 Několik desítek pozorovatelů se zúčastní na volbách v DLR. Jsou mezi nimi představitelé z Itálie, USA, Ruska, Jižní Osetie, Bulharska. Oznámilo to tiskové centrum DLR.

10:51 – Přidal Dmitrij Stešin
Domobrana Novorossii vyšla k předměstím Mariupolu, přední linie se posunula. Město je na dohled. Posádka tam téměř není.

11:01 Domobrana provedla mohutný úder na pozice ukrajinské armády z raketometů „Grad“ u obce Černuchino a třikrát ostřelovala opevnění Ukrajinců u obce Zolotoje.

12:43 Během noci zaznamenány 4 případy porušování příměří ukrajinskou stranou:
19.20 minometné ostřelování pozic domobrany, které se nacházejí v blízkosti osady Novolaspy;
20.50 z těžkých kulometů ostřelovali pozice jednotky domobrany v osadě Gorlovka v DLR;
23.00 ukrajinské síly provedly dělostřelecký útok na severovýchodní okraj Doněcka. Ve stejné době byl minometnou palbou zasažen Putilovský most. Při nočních útocích byl zraněn jeden člověk.
Aby se zabránilo provokacím v průběhu voleb v DLR a LLR 2. listopadu, byla v Debalcevu naplánována práce představitelů třístranné pracovní skupiny společného kontrolního centra pro udržení příměří.

12:59 – Doněck hlasuje. Video britského novináře Grahama Philipse.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=85C4n1POWY8

2. 11. 2014  – Zpráva novinářů

„LLR sloučila elektrické přenosové vedení s Ruskem. Ruští montéři pracují již více než měsíc a v nejbližších dnech se světlo rozsvítí v celém Lugansku.
Před zimou LLR rychle buduje elektrické vedení. Ruští experti pomáhají v tomto elektrikářům z LLR a sklízejí slova vděčnosti od vlády LLR za obnovu linky z Luganska do Rostova na Donu.

Dokonce i během příměří montéři pracovali v podmínkách války. Při bojích byly některé části elekrického vedení zcela zničeny, a na mnoha místech elektrikáři našli miny a výbušné nástrahy. Rozvodna Olchovskaja – to je jen nezbytné minimum. S nástupem chladného počasí se zvýší zatížení zdrojů a množství energie nestačí na zimu. Zajistit teplo lugančanům je ještě těžší. V TES ve městě Štěstí vedení této republiky nedoufá. Elektrárna je stále pod kontrolou ukrajinské armády.”

1. 11. 2014 – Zpráva Boris Rožina („colonelcassad“)

„S zásobováním Mozgového je to nyní lepší, výlet do Ruska nebyl marný. – Humanitární pomoc přichází a také dobrovolníci. Temperamentní práce Alexeje a jeho vystoupení stále přivádějí lidi pod jeho vlajkou. Po dohodě s Plotnickým a Kozicynem vnější tlak na něj se zmírnil, jak ukázala historie s telemostem a lidovými soudy, i když činnost Mozgového lidé podporují, nelíbí se všem. Včera ve večerních hodinách, kromě malého rozruchu u 31. zátarasu a ostřelování předměstí Doněcka, zintenzivnily boje pod Mariupolem, přičemž prameny uvádějí, že domobrana se někde dokonce posunula. Bielecki to komentoval – říkal že domobrana se připravuje obsadit Berdjansk, což by vedlo k obklíčení mariupolské skupiny, která by se ocitla v kotli a byla by zničena. Před několika dny Bielecki říkal něco jiného. Bieleckému prostě nerozumím – hned se chystá dojít až na Ural, hned se znepokojuje, abychom neuchvátili Berdjansk.
Vzhledem k tomu, že na hranici s Ruskou federací, odkud občas „fouká severní vítr“, je blízko a úsek na sever od Novoazovska ještě podle dohod z rozhovorů v Minsku musí být očištěn od obrněné techniky, tento trend stále vyvolává obavy chunty, protože nechápou, kam se případně obrátíme – zda na samotný Mariupol, nebo opravdu na sever od Mariupolu s přístupem k moři na západ od města. A právě terén zde je výhodný pro manévr velkých mechanizovaných skupin. Problém je v tom, že téměř všechna těžká technika chunty je soustředěna daleko na sever od této oblasti a provést takový rozdělující úder chunta nebude mít čím. A jak už jsem psal včera, žádná mobilizace v DLR nebude Zaharčenko to již vyvrátil“.

2. 11. 2014 – Zpráva novinářů

„Pozorovatelé jsou ohromeni vysokou účastí ve volbách do LLR. Zahraniční pozorovatelé se podílejí na monitorování voleb poslanců lidové rady lidové republiky a premiéra LLR v Lugansku a zaznamenali vysokou aktivitu hlasování.
„Právě jsme navštívili jednu volební místnost. Můj první dojem? … , že lidé mají velký zájem o účast v těchto volbách,“ – řekl TASS Manuel Ochsenrayter reprezentující Německo.
V odpovědi na otázku o tom, kolik obyvatel je v budově, pozorovatel poznamenal, že „tam byly stovky“. „Byli tam starší lidé, rodiny s dětmi – to je velmi dobré znamení,“ – myslí si Ochsenrayter.

Ukrajinští vojáci, kteří dostali zimní oblečení, netají pobouření. Vojáci v zóně takzvané „protiteroristické operace“ dostali uniformy, které byly dlouhým skladováním znehodnoceny.
Jak uvádějí ukrajinské zdroje, náměstek ministra obrany Ukrajiny Mehedi prohlásil, že ukrajinská armáda je nedostatečně vybavena zimním oblečením.
„Komise dospěla k závěru, že materiálně technické zabezpečení vojenských jednotek, které se účastní na ATO je organizováno. Nicméně, chybí některé položky oblečení,“- citují úředníka „Ukrajinskyje novosti“.
V sociálních sítích, situace „vykreslují“ ještě tvrději: píší, že ukrajinští vojáci dostávají zimní uniformy šité na konci 80. let minulého století.
Jak uvedl náměstek ministra obrany Ukrajiny, řada velitelů odmítla přijmout uniformy poskytované prostřednictvím ministerstva obrany, protože kvalita oblečení je neuspokojivá.
(zdroj)

Dnes separatisté provádějí Ukrajinou neuznané volby představitelů DNR a LLR.
V nedělí 2.listopadu separatisté uspořádali volby představitelů odtržené Luganské a Doněcké ‘lidové republiky’. Volební místnosti jsou otevřeny od 8:00.
Současně se v sociálních sítích a médiích začaly objevovat první fotografie, které ukazují, dlouhé fronty před volebními místnostmi.
Zahraniční pozorovatelé, kteří se podílejí na monitorování, konstatují vysokou aktivitu hlasování, hlásí ITAR-TASS.
„Právě jsme navštívili jednu volební místnost. – Ta byla naplněna k prasknutí. Můj první dojem je, že lidé mají velký zájem o účast v těchto volbách,“ – řekl Manuel Ochsenrayter, reprezentující Německo. Podle něj skupina, do které patří, navštívila místo v Brjance. V odpovědi na otázku o tom, kolik obyvatel bylo v budově, pozorovatel poznamenal, že „jich tam byly stovky“.
(zdroj)


Pátá kolona s humanitární pomoci pro Donbass překročila hranice s Ukrajinou
Z Korrespondent.net dnes 07:26

15:49 Dva ukrajinské tanky spadly do protitankového příkopu v poslední době vybudovaného na ruské hranici, uvádějí občanští dopisovatelé.
(zdroj)

16:28 Bílé vozy s humanitární pomocí z Ruska přijely do Luganska. Lidé jsou vděční všem, kteří je neopustili je v této těžké době.
(zdroj)

16:55 Přidali novináři
Domobrana došla k Mariupolu; ukrajinská strana zaminovala metalurgický kombinát Iljiče. Pod Mariupolem ukrajinští vojáci útočí, začali v předvečer parlamentních voleb, byli odraženi.
Domobrana zahájila protiútok a stále se blíží k městu. Ukrajinská strana se zase aktivně připravuje na evakuaci, zaminovává nádraží, velké podniky a strategická zařízení. Zaminovaná je také přehrada. V případě výbuchu proudy vody se mohou zaplavit obytné čtvrti a centrum města. To oznámili zástupci domobrany, kteří jsou v ilegalitě v Mariupolu. Podle nich jsou na území metalurgického kombinátu v Mariupolu umístěny raketomety „Grad“, které ostřelují nejen pozice domobrany, ale i východní okraje města, a uvádějí, že tam střílí domobrana. Je pravděpodobné, že závod i vysoké pece budou vyhozeny do vzduchu ustupující ukrajinskou armádou.

2. 11. 2014 – UVK DLR: V polovině dne hlasovalo více než 500 tisíc lidí

Účast ve volbách v Doněcké lidové republice je poměrně vysoká. Oznámil to dnes předseda Ústřední volební komise DLR Roman Ljagin. „Do této doby (14:00 MSK) při volbách v DLR hlasovalo 527 642 lidí,“ – uvádí TASS slova Ljagina. Dříve Ústřední volební komise uvedla, že v DLR má hlasovací právo 3 miliony 198 tisíc voličů.

UVK LLR: V 14:00 MSK hlasovalo téměř 308 tisíc lidí

K 14:00 MSK, ve volbách premiéra a do parlamentu LLR hlasovalo 307 910 lidí. TASS to sdělila Ústřední volební komise LLR. V Lugansku byla v této době volební účast 30,61%, v Lutuginu- 52,32%, v Brjance – 32,85%.

2. 11. 2014  – Zpráva ze štábu domobrany

„Díky koordinované a profesionální činnosti mobilních skupin speciálních služeb DLR byly zničeny dvě diverzně-průzkumné skupiny ukrajinského trestního praporu Dněpr-1. První skupina tří mužů vyzbrojených granáty a ručními palnými zbraněmi se snažila v 21:40 vstoupit na území DLR od Marinky v autě „Renault Kango“. Druhá, také dobře ozbrojená skupina 3 lidí se snažila v 22:45 proniknout na území republiky v autě VAZ 2103 od Elenovky. Cílem těchto skupin byla realizace podvratné činnosti v DLR při hlasování občanů. Tomu bylo úspěšně zabráněno bezpečnostními silami republiky“.

http://korrespondent.net/world/3426269-eks-kantsler-hermanyy-shreder-vystupyl-za-assotsyatsyui-rossyy-y-es

Ve svém vystoupení na „Dni Ruska“ ve městě Rostock – na konferenci ruských a německých podnikatelů, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder mluvil o cílevědomém přibližování Ruska k strukturám Evropské unie.
„Potřebujeme asociaci Ruska a EU, abychom zajistili na celém kontinentu mír, stabilito a prosperitu,“ – řekl Schröder, který je nyní předsedou správní rady akciové společnosti Nord Stream. Věří také, že konvergence EU a Ruska umožní řešit všechny „z hlediska mezinárodního práva sporné otázky a konflikty“.
V této souvislosti Schröder řekl, že už dávno poukazoval na to, že „proces přibližování Ukrajiny k Evropské unii může být úspěšný pouze tehdy, bude-li se sbližovat EU s Ruskem.“
Sankce přijaté EU proti Rusku v souvislosti s jejími aktivitami na Ukrajině, a reakce Moskvy, bývalý šéf vlády Německa považuje za negativní. „Sankce způsobí velké škody na obou stranách,“ – řekl a vyzval Rusko a EU, aby „zastavili spirálu stále těžších ekonomických sankcí.”
Velkou pozornost ve svém projevu na „Dni Ruska“ v Rostocku Gerhard Schröder věnoval zvláštnostem historického vědomí evropských národů. „Počínaje napoleonským pochodem do Ruska,” – řekl, “– se tato země cítí ohrožena geografickým Západem.“ Zejména historickou zkušeností Schröder vysvětluje protizápadní nálady v Rusku.

Pomoci překonat historicky podmíněný konflikt mezi Ruskem a Západem, uvedl Schröder, by mohla jediná učebnice dějepisu napsal společně ruskými a evropskými, zejména polskými a německými vědci.
Zejména taková společná učebnice, připomněl bývalý kancléř, napsaná autory z Francie a Německa, značně přispěla k procesu německo-francouzského usmíření.

Vlkův krátký vstup: Jak by asi tak vypadala plynová bilance Evropy, kdyby byl Schröder nebyl prosadil proti odporu Polska a  Baltů, ale i  části německých kruhů Nord Stream?

2. 11. 2014 – Zpráva novinářů.

Slavnostní koncert na počest voleb začal v centru Doněck. Koná se pod heslem “jako za starých dobrých časů.“ Na koncernu vystupují jak místní, tak i ruští umělci.
Oslava bude pokračovat dlouho do večera, po ukončení voleb a sčítání hlasů bude na ni vyhlášen předběžný výsledek voleb.
Na volby v DLR přibylo 70 zahraničních pozorovatelů z většiny evropských zemí“.

Bývalý německý kancléř Kohl kritizoval Západ za izolaci Ruska
Ruská služba Deutsche Welle, dnes, 11:57
(zdroj)

Ukrajinští diplomaté vyjádřili silný protest proti jednání Moskvy.

Příjezd dalšího ruského „humanitárního konvoje“ přes hranice na Ukrajinu, aniž by požádal o souhlas ukrajinskou stranu, bez provádění postupů na hranicích a celní kontroly a bez koordinace s Mezinárodním výborem Červeného kříže naznačuje další eskalaci situace na východě Ukrajiny Ruskou federací.
(zdroj)

Můj komentář: Humanitární pomoc strádajícím obyvatelům východní Ukrajiny je eskalací napětí a ostřelování hustě osídlených míst dělostřelectvem je pokusem o mírové ukončení konfliktu. Orwel by se divil!

Díky Erneste!

Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Interaktivní komentovaná:

http://www.youtube.com/watch?v=w3Nn130MlEs

Já toho dneska moc nepřidám. Jsem zase mimo domov na velmi pomalém a  nespolehlivém internetovém připojení. Takže cokoli hledat nebo otevřít poštu je pro mne téměř neřešitelný problém. Takže pokud tohle čtete, je to div sám o sobě. Zítra to bude stejné. Mějte tedy s Kosou i vlkem soucit. Prostě jsme museli vyjet na hroby a  nejde to stihnout v jednom dnu. Tudíž zítra to bude stejný případ.

Nemám tedy možnost projíždět ani tuzemské, natož zahraniční servery a vyzobávat rozinky. A popravdě- nemám pořádně tušení, co se včera na Ukrajině nebo leckde jinde v souvislosti s  tímhle nesmyslným konfliktem, událo. Jen zpravodajství z veřejnoprávních zdrojů -Radiožurnálu a  ČT.

Je jasné, že hlavní událostí byly volby na východě. A přiznejme, že čeští veřejnoprávní to KONEČNĚ pojali jakž takž na férovku.

Ukázali, či referovali o velkém zájmu na území opolčení jít volit a hlasem podpořit současné vedení republik. Je to logické. Na místě těch nešťastníků, co budou zimu trávit v  rozbombardovaných a pořád bombardovaných městech bych také volil ty, co nejdřív osvědčili svůj postoj úspěšně v zákopech, což se týká obou současných premiérů v Doněcku a  Lugansku – Zacharčenka a Plotnického, a kteří následně kormidlují válečný život na svých územích jak to dovedou nejlépe.

Kyjev volby neuznává. Jeho argument proti nim má jedinou formu – dělostřelecké bombardování a vyhrožování, že odpojí oběma regionům plyn. Tím jistě přesvědčí tamní obyvatele, že by měli být součástí ‘Jedinoj Ukrainy’. Západ také prohlašuje, že volby neuzná a pokud tak učiní Rusko, ponese následky. Zajímají vůbec někoho ty čtyři miliony lidí v obou regionech? Asi jako kdysi lidé v Biafře, Rwandě, Eritreii, jižním Sudánu a tak podobně. Kupodivu lidé v Kosovu měli nějaké zvláštní privilegium a kouzlo, že si jich tenkrát západní svět všiml.

Jak jsem napsal – mám velmi příjemný pocit ze zpravodajství z voleb v podání Martina Dorazína. Nezamlčeli vysokou účast a velký zájem, referovali o naprosto jasném mínění převážné většiny hlasujících. A odpustili si tradiční propagandistickou omáčku. Přesně tak to má být. Informovat o tom, co vidím, slyším. Nechat na koncesionáři, aby si udělal závěr sám. Takže dnes na Vinohrady i Kavky palec nahoru!

Z ostatního – zajímavý mail mi poslal dlouhodobý bedlivý pozorovatel dění kolem tragedie MH 17. Stojí v něm toto:
Dobrý den,
zase spíše pro info posílám odkaz na jednomyslně schválenou rezoluci Rady ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví) ze dne 28.10.2014, o které jsem dosud z našich médií nic neslyšel:
(zdroj zde)

Bod 9: Urges the Netherlands, supported by concerned States and organizations, to continue and finalize the independent international investigation.
(Rada) Naléhavě žádá Holandsko podporované dotčenými státy a organizacemi, aby pokračovalo a dokončilo nezávislé mezinárodní vyšetřování.

Překvapil mě na diplomatickou záležitost docela ostrý tón vůči Holandsku. Mám už delší dobu dojem, že Holandsko má jaksi nechuť vyšetřovat na místě, ale nečekal bych, že se mezinárodní organizace takhle vysloví.

Ano PB má pravdu – ten tón je velmi a nezvykle ostrý. Za sebe říkám, že v té rezoluci postrádám jednu věc – že zcela jasně ICAO neukázala prstem na Kyjev. Kvůli tomu, že neuzavřel absolutně letecký prostor nad východem!

Ale dejme tomu čas.

A připojím ještě jeden mail. Od Kosíře JM. vrací se v něm k masakru v Oděse:

Zdravím,
je to sice staršího data, ale je to odkaz, který by myslím neměl chybět ve „Faktech o Ukrajině“.
Z velké části se to překrývá se článkem na Kose ze 7.5., i tak si myslím, že umístění na nástěnku má smysl (zde)(zde)

K té druhé části, někde, už nevím kde, jsem četl článek vyvracející onu bleskovou rekonstrukci na konci článku. Zde se asi opravdu jednalo o dezinformaci z protikyjevské strany. Jinak zbytek rozboru je myslím dost přesvědčivý.

K tomu ještě videa : 

Ta videa znám. Do Fakt o Ukrajině Kosy je nezařadím. Zásadně tam dávám jen věci, které nikdo nemůže zpochybnit. Například tím, že autor je neznámý, že může jít o proruskou propagandu, o nějaký manipulativní padělek atd. Jen prostě informace z validních, nesporných zdrojů. Až na jednu výjimku – západní provenience. Ten archiv je budován s jasnou strategií. Proto také tam NENI ani jediný článek z Kosy.

A než jsem svou část Kosy dnes dopsal, dorazil ještě další mailík. Je v něm tato zpráva:

video s národním soudem s násilníky v  Lugansku, třeba vás taky zaujme

https://www.youtube.com/watch?v=T2Ymaq4m1zY&feature=youtu.be

Normálně než nějaké video nalinkuji, nejdříve si ho pustím. Dnes nemám nárok. Spolehl jsem se na to, že na úvodním statickém snímku vidím, že jde o kanál pod kontrolou jednoho z nejlepších a nejtvrdších velitelů opolčenců – Mozgového.

Ještě jednu věc musím připojit – paralelně se psaním a registrování svodky mi běží na bedně Horizont 24 kde je řeč o ukrajinských volbách. Moderuje je jakási holčinka v  červených šatičkách. Jméno mi bohužel uniklo.(Tou ȟolčičkou v červených šatečkách’ byla to Dana Zlatohlávková – pozn. red. NR) To je tedy dokonalá Smetánka. Její komenty jsou nářez! Tu tedy zase vedení zpravodajství ČT vybralo naprosto dokonale. Dokonce i  Míra Karas ji lehce korigoval. Korunu všemu ovšem nasazuje Libor Dvořák. Dám jednu Dvořákovu větu:

“Moskva si uvědomuje, že musí pro celý tenhle cirkus, poskytnout důvěryhodnější figury…”

Ostatní jelo úplně stejně.

(texty bez označení zdroje jsou převzaty z  vk. com / strelkov_info)