Ukrajinská svodka ze dne 21.11.2014

Avatar
Původní autoři

napsal Ernest, přispěl MP
22. 11. 2014 zdroj
Hlášení doněcké a luganské domobrany o situaci na bojištích, stálé ostřelování obytných čtvrtí východoukrajinských měst ukrajinským dělostřelectvem,

21.11.2014 – Komentář bloggera „El Murid“
„Každé rozhodnutí má svoji cenu. Cena minských tajných dohod je podle údajů OSN – 1000 lidí, kteří zemřeli v době „příměří“. Přitom nikdo neskrývá, že v Minsku Kyjev a Západ prostě dostali pauzu. To znamená jen jednu věc: Že tisíc lidí zemřelo pro nic za nic. Budou nové oběti.
Samozřejmě, že je to argument pro to, co nahoře všichni vědí a znají, co je to geopolitika a kuřecím mozkem nelze proniknout do nadoblačných dálek. Ale těch tisíc lidí by na to mělo svůj speciální názor – kdyby mohli.”
 
21.11.14 01:36 Noční zpráva dobrovolníka Prochorova
„Povídalo se o odchodu Ukrajinců z Písků. Takové zvěsti se pravidelně objevují.  Počkejte chvíli, než budete házet klobouky do vzduchu. Jiní říkají, ‘byla obsazena část Avdějevky a začíná obkličování ukrajinské skupiny přes Galicynovku’ (u ukrajinského URa – Gornjak – Ukrajinsk – Kurachovo).
Přesně je známo, že po alarmu v Kurachovu bylo přemístěno velké množství ukrajinských vojáků a začali se zakopávat. Výsledek ostřelování pozic ukrajinských pohraničníků v Stanici Luganskoj. Jedná se o pozůstatky kovového úkrytu. Ukrajinci kromě ztrát (které zamlčují) ztratil veškeré potraviny a generátor.

Video: Část zajatců přešla na stranu DLR a LLR. Podle upřesněných údajů v zajetí separatistů v Donbasu je asi 650 lidí, z nichž někteří přešli na jejich stranu. O tomto v komentáři kanálu 112.Ukraina řekl šéf Centra pro výměnu zajatců Vladimír Ruban .
„Celkem podle aktualizovaných seznamů, je to o něco více než 650 lidí,“ – řekl Ruban. „Musíme pochopit, že v tomto seznamu jsou lidé, kteří přešli k DLR a LLR, ale my je stále máme v seznamu zajatců,“ – dodal.

Mimochodem, včerejší video – už to z dálky vypadá jako armáda.

http://cs540108.vk.me/c625724/v625724936/8d1d/OGHtPDDOtjE.jpg

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oARd7BbL6q4

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Tq5LImaDkZo

21.11.2014 (09:32) Zpráva domobrany
„Ráno v Doněcku začalo poměrně klidně. Hlavní střety probíhají jako obvykle v areálu letiště. V Gorlovce je slyšet dělostřelectvo. Místy jsou dočasné problémy s mobilním spojením„.

21.11.2014 – Zpráva novinářů

„Úřady DLR byl bez výměny propuštěn vězeň – vnuk hrdiny SSSR – 22letý voják ukrajinské armády Jurij Smirnov z úcty k zásluhám jeho dědečka. Nadporučík 55. dělostřelecké brigády umístěné v Kyjevě byl v zajetí domobrany DLR, ale když vyšlo později najevo, že jeho dědeček byl tankista a hrdina Sovětského svazu, orgány republiky se rozhodly propustit ukrajinského vojáka z úcty k vojenským zásluhám jeho blízkého příbuzného. Uvádí se, že před vydáním byl Smirnov převezen k premiérovi DLR Alexandrovi Zacharčenkovi, který si pohovořil se zajatým důstojníkem. Současně se Smirnovem bylo, ale již standardním postupem, vyměněno dalších 16 ukrajinských vojáků a důstojníků.”

21.11.2014 – Komentář Alexeje Mozgového o situaci kolem brigády ‘Prizrak’
„Zpočátku se mluvilo o tom, že všechny jednotky musí být sjednoceny pod jediným velením Ministerstva obrany. Proti takové možnosti by nic neměl žádný rozumný člověk, a já osobně jsem k tomu domobranu vyzval, ale to, co je navrženo s ohledem na brigádu „Prizrak“ nyní – nesleduje cíl sjednocení. Cílem je rozbít brigádu na části, a jimi pak posílit další jednotky. Pod mým velením, jsou ti, kteří respektují principy vlády národa (lidu – pozn.reda.NR), to je ty principy, pro které povstali lidé Donbasu. Nesmíme zapomenout, že bojovníci z Novorossia mají krvežíznivější protivníky, než jsou fašisté. A oni dnes bojují nejen s fašismem, ale také s oligarchy a byrokraty, kteří se stále cítí skvěle v době, kdy v Donbasu umírají lidé. Brigáda „Prizrak“ stála za zájmy lidu a bude stát. Vybudujeme Novorossii, lidovou a socialistickou, i když by se to někomu nelíbilo.”

21.11.2014 – Ranní zpráva domobrany
„Během noci situace zůstala napjatá, zvýšená intenzita ostřelování obydlených míst Novorossii a pozic domobrany ze strany banderovců. Evidována četná porušování příměří ukrajinskými fašisty, Nejdůležitější z nich:
v 18.00 a 18,50 z Avdějevky a nového terminálu letiště Doněck opět ostřelovali obytné čtvrti na severovýchodě Doněcka. Ostřelování vedly raketomety. Informace o ztrátách a škodách nejsou dosud hlášeny;
v 18.10 z dělostřeleckých pozic fašistů v blízkosti kurganu Mogila Ostraja byly ostřelovány pozice domobrany v oblasti Pertopavlovky. Byl zabit jeden domobranec;
ze strany Novotrojického v 17,50 na 19,00 a 20,00 byly vedeny dělostřelecké údery na Dokučajevsk. Zničili tři domy;
v 18.30 od Kondraševské z minometů ostřelovali pozice domobrany LLR v oblasti Zelenoj Rošči ;
20.25 od Nikolajevky raketomety ostřelovali severní okraj obce Petrovskoje. Byl zabit civilní občan„

21.11.2014 (14:21) – Zpráva domobrany
„Kolem 13:55 (v MSK) v Šachťorsku je slyšet silnou kanonádu. Kolem poledne byla v Gorlovce slyšet práce dělostřelectva. Probíhá dělostřelecký souboj. Z Avdějevky a z nového terminálu letiště byly opět ostřelovaly obytné oblasti na severovýchodě Doněcka. Palbu vedou z raketometů. Informace o ztrátách a škodách nejsou. Nejvíce napjatá situace přetrvává v okolí letiště Doněck, v blízkosti osady Avdějevka, Debaljcevo, Nikišino, Redkodub, Štěstí.”

http://voenkor.info/v-dnr-sformirovan-polk-vnutrennih-vojsk/

Podle zdrojů v Novorossii se v Doněcku tvořil pluk vnitřních vojsk DLR, do kterého byli zařazeni vojáci domobrany Donbasu s bojovou zkušeností, včetně bojových veteránů ze Slovjanska. Jádrem jednotky jsou vojáci speciálních jednotek Svazu veteránů Donbasus (SVD) „Berkut“.

„Vybrali jsme lidi s vysokými odbornými kritérii, tři z těchto kritérií jsou: vlastenectví, poctivost, profesionalita, a rád bych, aby to bylo opravdu elita. Jak se dříve říkalo: kaštanové barety – elitních speciálních sil, a my doufáme, že vnitřní síly jsou opravdu elita domobrany,” – řekl médiím poslanec Národní Rady DLR Jurij Sivokoněnko.

Dodavatelem paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny v roce 2015 bude Rosatom.
Rusko podepsalo smlouvu s Ukrajinou na dodávku jaderného paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny pro rok 2015. Oznámil to generální ředitel státní společnosti Rosatom Sergej Kirjenko, RIA Novosti v pátek 21 listopadu.
„Byla uzavřena smlouva pro rok 2015 na dodávku paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny,“ – řekl Kirjenko.
Zdůraznil, že dodávky jaderného paliva z Ruska ukrajinským jaderným elektrárnám jsou v plánu a nikdy nebyly přerušeny.
Jak informoval Korrespondent.net, ukrajinská energetická společnost Centrenergo v souvislosti s vytvořením deficitu energetického uhlí třídy „A“ a „T“ na Ukrajině, koupí před koncem tohoto roku, 509.000 tun uhlí v Rusku.
(zdroj)
Můj komentář: Další, přímo klasický příklad ruského vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny. Kdy už Ukrajinci pochopí, kdo je jejich skutečný nepřítel?

Sociálce hrozí, že v regionech Ukrajiny dojdou peníze
Korrespondent.net,  dnes 14:45
Na průběžné platby na Ukrajině chybí čtyři miliardy hřiven.
V rozpočtových institucích ukrajinských měst dojdou peníze na platy, pomůcky a energie na listopad-prosinec. To v komentáři v Korrespondent.net řekl náměstek ředitele Asociace měst Ukrajiny Alexander Mazurčak.
Podle jeho slov státní rozpočet pokrývá financování místní správy z 80% skutečné potřeby.
Asociace měst Ukrajiny již požadovala nutně provést změny státního rozpočtu a místním rozpočtům přidělit dotaci ve výši čtyř miliard hřiven.

S podporou přísnějších represivních opatření proti Rusku nyní souhlasi jen 19% Němců.
Většina Němců je proti rozšíření sankcí proti Rusku ve sporu o Ukrajinu. To je podle průzkumu, který provedla stanice ARD a který byl zveřejněn v pátek 21.listopadu.
Podle těchto údajů, podporuje přísnější represivní opatření proti Rusku nyní jen 19 procent Němců, 43 procent věří, že Západem uvalené sankce jsou dostatečné.
Více než čtvrtina Němců (27 procent) požaduje úplné zrušení sankcí. Přitom výrazně více příznivců tohoto postoje (38 procent) je ve východních spolkových zemích, na západě takový postoj podporuje 23 procent respondentů.
(zdroj)
Můj komentář: Naše televize by si netroufla ani pomyslet na takovýto průzkum. A pokud ano, udělala by jej v Praze a ne v regionech. Prostě cenzura je zrušena, ale informace se musí filtovat a dávkovat.

21.11.2014 – Zpráva od dobrovolníka s volacím znakem ‘Jan’
„V nacisty okupované oblasti pokračují kontroly přístupu, v noci ve Volnovaše na kontrolním stanovišti došlo k výbuchu, nyní u kontrolního bodu stojí ohořelé zbytky auta. V řadě okupovaných oblastí probíhá rotace nepřítele. V místech dislokace nacistů často dochází ke střetům mezi různými jednotkami nacistů, často pod vlivem alkoholu, například v Družkovce nedávno v jedné ze škol obsazených Ukrajinci, došlo k přestřelce z granátometů – sedm zabitých a mnoho zraněných.

V Gorlovce naše dělostřelectvo prohání nacisty. Vede palbu na pozice Ukrkajinců u Dzeržinska. Před polednem nacisté nás trochu ostřelovali. Kolem dvou hodin ukrajinci zahájili palbu z Avdějevky, na jih od Petrovky jsou slyšet výbuchy. V polích za Kosantinovkou je silný kouř. V Dněpropetrovsku se aktivizovalo letectvo. V 16:55 v rajonu Gorlovka je neklidno, ve směru Dzeržinska (rajon Šum) probíhá manévrovací boj, je slyšet práce ručních zbraní, tanků a těžkých kulometů.”

Ukrajincům zvýšili ceny tepla a teplé vody
Korrespondent.net dnes 17:12
Průměrné náklady na vytápění v zemi – 10-11 hřiven za metr čtvereční.
Na Ukrajině dnes vstoupil v platnost dekret, který ustanovuje nové tarify pro vytápění a ohřev teplé vody. To oznámilo tiskové oddělení Národní komise pro státní regulaci v oblasti energetiky a komunálních služeb na pátek 21.listopadu.
Zejména vyhláška číslo 146 byla schválena 17. října, ale dnes to bylo oznámeno v oficiálním tisku. V ní jsou stanoveny nové tarify pro ústřední vytápění a centralizované dodávky teplé vody pro 162 organizací zásobování teplem.
Pro každou společnost, respektive pro jednotlivé oblasti, jsou jiné sazby. . „Nemáme jednotný systém vytápění, takže ceny jsou různé, každá společnost má jiné náklady, jiná paliva, používá různé délky potrubí …“ – píše v komentáři pro Korrespondent.net vedoucí pro styk s veřejností Ivan Slobodjanjuk.

21.11.2014 – Zpráva tiskového centra DLR „V DLR byl zřízen penzijní fond. Na dnešní Radě ministrů DLR Alexander Zacharčenko informoval o rozhodnutí vytvořit penzijní fond DLR. Toto rozhodnutí bylo učiněno v souvislosti s ukončením Penzijního fondu Ukrajiny na území DLR. Vyhláška №43 z 21.11.2014 zakládající penzijní fond DLR, úřadujícím předsedou Penzijního fondu byla jmenována Galina Sagajdakova.“
 
21.11.2014 – Zpráva Konstantina Dolgova
„V rámci armády Novorossii, v jejíchž řadách bojuje množství rodáků z prvního hlavního města Ukrajiny, je plánováno vytvořit samostatnou charkovskou divizi. Organizací divize se zabývá aktiv charkovského odporu, jádrem kterého jsou bývalí vězni kyjevského režimu, kteří jsou nyní nuceni pobývat v Doněcku. Je nutné co nejrychleji řešit otázku vytvoření samostatné charkovské divize, protože Charkovčané jsou v téměř každé jednotce v Doněcku i v Luhansku, ale v samostatné ne.
Charkovská divize by se vrátila do svého rodného města“.

Pro dnešek Ernest skončil. Díky.

Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Legenda TK k mapě 20. listopad

1. Raketometné a dělostřelecké ostřelování Doněcka (čtvrti Kyjevská, Kubiševská, Okťabrská)
2. Pokračují boje a vzájemné dělostřelecké útoky u doněckého letiště a obcí Avdějevky, Písků a Karlovky
3. Pokračují boje a vzájemné dělostřelecké ostřelování za podpory tanků u obce Marinka.
4. Ukrajinské jednotky zasáhly vozidlo pozorovatelů OBSE u obce Marinka
5. Vzájemné dělostřelecké a minometné útoky u obcí Gorlovka a Novobachmutovka.
6. Ostřelování obce Jenakyevo (čtvrť Filtrovalnaja).
7. Pokračují boje a vzájemné dělostřelecké a minometné ostřelování u obcí Debaljcevo, Černuchino, Mius, Nikyšino, Kumšatskoje, Kyrovskoje a Maloorlovka.
8. Jeden civilista byl zabit při dělostřeleckém ostřelování obce Faševka.
9. Vzájemné dělostřelecké ostřelování u obcí Pervomajsk a Gorskoje.
10. Pokračují boje za podpory dělostřelectva a minometů na trase Lugansk-Severodoněck, obcí Frunze, Směloje, Trechizbenka a Krymskoje. Při raketometném útoku byl zasažen zátaras č.31
11. Dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic u obce Směloje.
12. Pokračují boje a dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic u obce Štěstí.
13. Pokračují boje a vzájmené dělostřelecké a minometné ostřelování s obklíčenými ukrajinskými jednotkami u obce Stanice Luhanská. Novoruské jednotky vstoupily na severovýchodní předměstí
obce Stanice Luhanské.
14. Vzájemné dělostřelecké ostřelování u obcí Dokuchaevsk, Stepnoe a Novotroitskoe.
15. V Mariupolu bylo zničeno vozidlo ukrajinských jednotek.
16. U obce Kranoarmějsk se přeskupily ukrajinské jednotky 40. praporu TO.
17. Přeskupení ukrajinské jednotky neznámého původu u obce Rozovka (až 300 osob a dvě raketometné baterie)
18. Přeskupení ukrajinské mechanizované brigády neznámého původu u obce Kurachovo (až 400 osob)
19. Pokračují práce na sběru trosek letadla Boeing 777 letu MH17

Interaktivní komentovaná:
Opět jen hlavní informace od komentátora:

Jižní fronta Mariupol:
zdá se, že tlak opolčenců z východu sílí a ukrové už drží pouze jedinou obec východně před městem. Pokud padne, přesune se fronta k Mariupolu bezprostředně.

Jižní úsek střední fronta: nic nového.

Doněck a okolí:
v zásadě nic nového, jen z okolí Avdějevky zmizela veškerá značení o činnosti opolčenců. Přesto komentátor říká, že tam pracují opolčenské DRG /diverzně průzkumné skupiny/. Nicméně značení na mapě mluví jasnou řečí. Bohužel.

Gorlovka a okolí
beze změn

Lugansk a okolí:
Ukrům se evidentně podařilo osvobodit obklíčený blokpost č.29, o kterém komentátor včera tvrdil, že snad probíhá jeho konečná likvidace.

Osobně bych si tipnul, že tak nějak to může probíhat i v nedávno povstalci dobyté Stancii-Luganskaja.
Snad se dočkáme lepších zpráv.
Nicméně, těší mne opět pohled na ukrajinskou a opolčenskou mapu! Už zase jsou tam zásadní diference v tom, jak obě strany prezentují, která území jsou a  nejsou pod jejich kontrolou. Aby bylo jasné, co míním, dám sem detaily z obou map:

Stanice Luganskaja je, podle Kyjeva v podstatě v jejich zápolí, docela daleko do fronty. Podobně ještě západně od Štěstí upírají opolčencům docela značný kus získaného území.

Vše označeno žlutým markováním.

Vždycky, když tohle Kyjev prováděl… no však si to pamatujete ze srpna a začátku září. Snad to bude platit i tentokrát.

Z ostatního:

Potvrdila se informace, kterou před časem přinesla Kosa z  ukrajinského zdroje Vesti, že k mému velkému překvapení se všechny parlamentní formace s výjimkou ruskojazyčných dohodly na vytvoření společné 5-ti členné koalice. Naopak se zdá, že další informace Vestí, že by Jaceňuk nebyl premiérem se ukazuje být lichou. No a zajímavých je pár detailů z programového prohlášení nově vznikajícího kabinetu, jak je přináší slovenský deník SME

Dodal, že hlavnou prioritou vládnej koalície bude vstup do NATO a približovanie s k Európskej únii ako aj znovuzískanie polostrova Krym, ktorý sa pripojil k Rusku

Vládna koalícia bude tiež chrániť záujmy krymských Tatárov a všetkých ostatných ukrajinských občanov dočasne žijúcich na okupovaných územiach.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7506803/pat-ukrajinskych-stran-sa-dohodlo-na-koalicii-premierom-je-jacenuk.html#ixzz3Jiic60nK

Jsem velmi zvědav, jak dlouho to bude trvat, než si tahle pětihlavá saň vjede pořádně do vlasů a  její jednotlivé hlavy začnou požírat jedna druhou. Mnohačetné koalice jsou obrovsky nestabilní ve spořádaných, slušně vedených zemích, kde nehrozí každou hodinu státní bankrot a  kde zrovna neprobíhá občanská válka.

No ne všichni, kteří píší o Ukrajině jsou dogmatici nebo zaslepenci. Skvělý komentář k setkání Putin -Merkelová jsem objevil na portálu německého Spiegelu. Konkrétně zde.

Němčinářům doporučuji si ho přečíst celý. Velmi si přeji, abych se dočkal doby, kdy si něco podobného přečtu nebo uslyším v nějakém českém prestižním mediu… No vlastně, to je protimluv – Česko a prestižní medium? To fakt nejde dohromady! To skončilo s druhým kolem prezidentské volby. Však to sami pamatujete.

Ale k věci. CO že v tom spiegelovském komentáři stojí?
Dám sem začátek a konec:

Začátek:

Matthias Platzeck, gegen den noch niemand etwas Böses gesagt hat, hatte eine Idee: „Die Annexion der Krim muss nachträglich völkerrechtlich geregelt werden, so dass sie für alle hinnehmbar ist.“ Immerhin: Niemand kann sich vorstellen, dass Russland die Krim wieder hergibt. Und die Bevölkerung will das gar nicht. Platzeck hat Recht. Und liegt doch meilenweit daneben. Gerade darum muss man ihm dankbar sein: Er entlarvt die Selbsttäuschungen der westlichen Russland-Politik.

Matthias Platzek /šéf vlivné hospodářské skupiny Německo-ruské fórum/, proti kterému ještě nikdo nic špatného neřekl, má jeden nápad:

„Anexe Krymu musí být dodatečně zregulována prvně, takže bude akceptovatelná pro všechny.

Samozřejmě nikdo si nedokáže představit, že Rusko Krym vrátí. Už proto, že to nechce jeho obyvatelstvo. Platzek má pravdu. A  přece leží míle daleko mimo. Přesně proto je třeba mu být vděčný: Odkryl sebeklamy západní politiky vůči Rusku.

Konec:

Politisch viel bedeutsamer – weil wirkmächtiger – sind jedoch die Putin-Nichtversteher. Also die Leute, die immer noch fragen: „Was will Putin?“ Der russische Präsident ist zum Gottseibeiuns der Geopolitik geworden. Die Gründe dafür wird man in Washington am besten kennen. Die Motive der russischen Politik in der Ukraine, auf dem Balkan und im restlichen Osteuropa sind eindeutig: Russland will sich einer zunehmend als aggressiv empfunden Ausdehnung des westlichen Wirkungskreises erwehren. Wer so tut, als tappe er hier im Dunklen, stellt sich dumm und betreibt damit Politik.

Tatsächlich kann der Westen aber auf seine gespielte Ahnungslosigkeit gar nicht verzichten: Sie ist die Bedingung für die Fiktion, man sei aus grundsätzlich anderem Holz geschnitzt als der Russe. Nur so können wir weiterhin von Moral reden, während wir Machtpolitik betreiben.

Politicky daleko významnější jsou ale ti, co Putinovi nerozumnějí /termín Putinsversteher je německé despektní označení pro ty, co dokáží uvažovat o Rusku jinak než je oficiální linie, něco ve smyslu mnichované – a  tady jde o Putin-NEverstehery/, protože přijímají rozhodnutí. Tedy lidé, kteří se pořád ještě ptají: „Co chce Putin?“ Ruský prezident se stal „pánbůhsnámiazlépryč“ světové politiky /nemohu si pomoci, ale autor fakt umí a má invenci!!!, kterou mu mohu jen tiše závidět/. Proč je tomu tak, vědí nejlépe ve Washingtonu. Motivy ruské politiky na Ukrajině, na Balkánu a ve zbytku Evropy jsou jednoznačné: Rusko se chce bránit stále většímu rozrůstání západního vlivu, který navíc shledává jako agresivní.

Západ ale nemůže na svou nevědomost rezignovat: Je totiž podmínkou pro fikci, že jsme vyřezáni z úplně jiného dřeva než Rus. Jen můžeme dál mluvit o morálce, zatímco provozujeme velmocenskou politiku.

Moc mne zajímalo, kdo je autorem článku – jmenuje se Jakob Augstein. Naprosto legendárním se stal v šedesátých letech vydavatel tehdejšího Spiegelu. Novinářská celebrita většího ranku než byli oba protagonisté Watergate. Jmenoval se Rudolf Augstein….. Nevím jestli ti dva jsou příbuzní. Ale vsadil bych si na to.

O slovo se s  ukrajinskými prameny hlásí MP:
Zima se blíží: Jak se bude vyvíjet válka na Donbasu s nástupem chladného počasí. Zima přinese vedení ATO v zimě na Donbasu mnoho změn. S nástupem chladného počasí se musí zvýšit objem dodávek vojsku, což umocní význam kontroly nad středisky řízení a dopravními uzly. Zamrzlá půda dá teroristům větší prostor k manévrování ale celková úroveň jejich bojové schopnosti může být snížena. Odbornící posuzují, jak se změní směr ATO v zimě. Vojenský expert Alexej Arestovič řekl „Pozorovateli“, že dá rusko-teroristickým vojskům větší prostor k manévrování, nicméně příhodný okamžik k útoku, že již ztratili.

„Pokud budou silné mrazy a zmrzne bláto, budou další příležitostí pro útok. Což je možné říci o průchodnosti tanků, těžké dělostřelecké techniky. Tanky a obrněné transportéry jezdící pouze na pozemních komunikacích, budou moci projít po polích buď v suchém počasí či za mrazu,” – řekl expert.

„Z vojenského hlediska, bude mnohem těžší skrýt stopy po komplikované činnosti průzkumně-sabotážních skupin a snížit jejich nezávislost.
Dříve mohli přejít do útoku za týden teď – budou moci jít za dva nebo tři dny,“ – řekl Arestovič.

„To není o zimě jako takové … Budou více sedět v zákopech.
Problém je poměrně špatná viditelnost například, je-li mlha, ale k zásadní změně nedojde,“ – řekl.

V komentáři k možnosti ústupu teroristů na „zimoviště“ Arestovič řekl: „Není to zimou, naopak jeden z ruských plánů vyzval k útoku, až zem zmrzne. Naskytují se další neočekávané způsoby, k manévrování, může být výpad do boku našich vojáků, a tak dále.

„Problém je v tom, že Rusové nemají dost síly, pro přechod do útoku. Tento příznivý okamžik, už ztratili před 2 – 3 týdny, a teď jsme vykopali tři linie obrany, společně v duchu summitu konaného v Brisbane, kde západ dal Putinovi jasně najevo, že má společný postoj k ukrajinské krizi,” připomněl Arestovič.

Předpověděl, že budoucí vývoj bude záviset na Putinově reakci na rostoucí mezinárodní izolaci, ale dosud není vyloučeno „určité období velké aktivity na předních líniích.“

Podle Arestoviče je teď u sil ATO „příznivý čas pro spuštění aktivity.“ Znalec se domnívá, že se stávající ukrajinské vedení neodvažuje k akci.

„Takže pomalá schizofrenie, v chladných útulcích bude ještě nějakou dobu pokračovat – bombardování, a tak dále,“ – dodal.

Generál-poručík v záloze Dmitrij Umaněc řekl „Pozorovateli“, jak změnit taktiku boje v chladném počasí, a poznamenal, že se ruští vojáci na Donbasu důkladně připravili na zimu.

„Co lze očekávat od Putina, je těžké říci, protože on navyšuje vojáky, a to zejména ve směru Luganska a Doněcku, do oblasti Rostova na Donu byl převeden letecký pluk stíhačů, dopravují se zbraně a další vybavení. Probíhá hra svalů. – metoda zastrašování,“ – řekl generál.
(zdroj)

**(Pozn.: následuje odkaz na stránku, kde se píše o tom, že 50km od Luganska,
na letišti Milerovo na Ruském území je přesunuta letecká skupina, byli tam též přesunuty radary, takže Rusko teď může snadno kontrolovat celou oblast Luganska a vytvořit tam bezletovou zónu… Dodám, a představte si, že všechny tyto informace má Ukrajina z jakéhosi internetového blogu „patria-o-muerte“…)

Dmitrij Umaněc považuje možnost rozsáhlé války za nepravděpodobnou, ale nevylučuje, že se taktika bojů změní.

„Možná se sníží útoky na města – protože jsou stejně rozbitá. Budou sabotážní a průzkumné skupiny, které budou ničit vojska znenadání. Skupiny budou malé co do počtu, ale vyzbrojené moderními zbraněmi. Taktika se bude měnit,…“ – řekl.

Generál v záloze konstatuje, že ukrajinští vojáci se připravují na zimu: “Zásobování je především díky dobrovolníkům, armáda kope zákopy a bunkry sama, některé části má rozmístěny ve městech a je připravena kdykoliv k dosažení linií bojových operací.“

O připravenosti nepřítele na zimu generál řekl: „Teroristé se mohou skrývat, ale tam jsou pravidelné jednotky Ruské federace. Podle některých odhadů až deset tisíc ruských vojáků již je na hranici, ale přímo v Doněckém a Luhanském regionu probíhá výcvik – mají zimní stany a polní kuchyně, vhodné oblečení, zimní palivo pro techniku. Takže nečekejte, že půjdou pryč, nebo že se budou skrývat.”

Umaněc nevylučuje, že Rusové nedají místním vojákům na zimu rozchod domů, „může je držet před hlavněmi zbraní, jako v roce 1942 trestní prapory za Stalina.“

„Musíme být ostražití po celou dobu. Rusko nás naučilo, že nemůžeme být neopatrní, jako dříve,“ – shrnul generál.

Expert skupiny „Informační odpor“ Konstantin Mašovec na svém Facebooku vyjmenoval faktory spojené se zimou, která budou mít vliv na průběh války přímo:

prudký nárůst kontroly nad komunikacemi, populačními centry, dopravními uzly (a tím i změny v objemu a formě zásobování vojsk zapojených do bojových operací přímo;

změna parametrů a formy požadavků BBT (zbraní a vojenského vybavení – pozn.) a jejich vliv na celkovou úroveň efektivnosti boje;

zvýšení role a vlivu povětrnostních faktorů na celkovém MPS (morálně-personální stav – pozn.) jak ukrajinských vojsk, tak i NVF (nelegálně ozbrojených skupin) a taktéž i úroveň jejich bojové schopnosti. Teplo, jídlo, a oblečení budou velmi důležitými faktory.

Významné změny nastávají i v taktice na obou stranách, v důsledku změn ročního období a klimatických podmínek (zánik „zeleného“, komplikující inženýrské činnosti vojsk a řada dalšího…) Například, vykopat příkop, na palebném postavení při mrazu je mnohem těžší, než v létě. Změna podmínek detekce protivníka, sledování, pozemní průzkum celá řada dalších faktorů.

Jak uvádí „Pozorovatel“, na Ukrajině a v Rusku nepřestávají mluvit o možnosti předčasného nástupu ruské armády a nelegálních bojovníků na Donbas. Politici, novináři a osobnosti veřejného života, vojenští a různí odborníci jsou rozděleni do dvou skupin. Někteří se domnívají, že zintenzivnění rusko-teroristických vojsk naznačuje bezprostředně hrozící útok. Jiní se domnívají, že skupina Rusů je příliš malá na to, aby prorazila a udržela na dlouhou dobu „koridor“ na Krym, nebo zaútočit směrem na jiné regiony Ukrajiny.

Na druhé straně, ve štábu SNBO Ukrajiny konstatují, že rebelové nezastaví pokusy o narušení situace a nakonec zničí křehký mír na východní Ukrajině.

Pouze za poslední den v oblasti protiteroristické operace ve východní Ukrajině, zabily dva ukrajinské vojáky. Třináct vojáků bylo zraněno v různých stupních závažnosti, všechny z nich jsou hospitalizováni.

Kromě toho během uplynulého dne teroristé 43 krát porušili příměří.

** K závěru dodám jen .. já mám teda dost, SNBO konstatuje že rebelové zničí křehký mír na Ukrajině. A co pak je potom ostřelování měst těžkým dělostřelectvem ukrajinské armády, raketomety s kazetovou municí, fosforovými zápalnými granáty, nasazení balistických raket .. to je fakt velmi mírotvorné !!

A ještě poslední horké novinky:

Sevastopol – Kyjev 21. listopadu (PolitNavigator, Victor Orlov) – ruský velvyslanec Michail Zurabov zodpovědný za selhání v ukrajinském směru, musí opustit své místo.

To na tiskové konferenci v Sevastopolu řekl Igor Druzja, poradce ministra obrany DLR Igora Strelkova .
(zdroj)
Opolčencí: volají zpět Strelkova do Doněcku (VIDEO)
Sevastopol – Donetsk 21. listopadu (PolitNavigator, Victor Orlov) – Účastníci obrany Slovjanska vyzývají k návratu Igora Strelkova na Donbas a k velení armády společně s Igore Bezlerem a Alexejem Mozgovym…

Na tomto „PolitNavigatoru“ řekl bojovník s volacím znakem „Šaman Slavjanskyj“, účastnící se páteční ceremonii s předávání medailí v Sevastopolu. Milicionář nepřál odkrýt svou tvář, protože ještě má příbuzné na Ukrajině…(úryvek z článku)
(zdroj)