Zavede současná vláda sektorovou daň?

Avatar
Původní autoři

9. 11. 2014 zdroj
 

Už před volbami v roce 2010 jsem upozorňoval, že z České republiky ročně odcházejí na dividendách stovky miliard korun na konta zahraničních matek českých firem, uvedl dnes ve své tiskové zprávě Jiří Paroubek. Dodává, že v té době bylo téma daně z dividend zcela tabu, ale nyní se již objevují i další hlasy, že z ČR na dividendách do zahraničí, především do zemí bohatších než je ČR, odchází přeci jen trochu moc. V roce 2013 z ČR takto odešlo 315 miliard korun.

ČSSD měla sice ve svém volebním programu i zavedení sektorové daně, ovšem tento bod se sociální demokracii nepodařilo dostat do vládního programu a zdálo se, že jej naplní stejně jako své sliby ohledně církevních restitucí. Nyní ale podle informací v médiích získala ČSSD pro svůj nápad zavedení sektorové daně spojence v KDU-ČSL.

ČSSD zamýšlela zdanit speciální taxou sektor telekomunikací, energetiky a bankovnictví a pojišťovnictví. Lidovci se nyní vyjádřili v tom smyslu, že jsou ochotni diskutovat o uvalení sektorové daně na oblast finančnictví a dále na oblast hazardu.

Připomeňme si, že zavedení sektorové daně by nebylo žádnou českou anomálií a novinkou, ale tato daň funguje např. v Holandsku, Velké Británii atd.

Hnutí ANO ale říká sektorové dani velmi důrazné ne a Jan Volný (ANO) ze sněmovního rozpočtového výboru toto ne odůvodňuje tím, že hnutí šlo do voleb s programem, že nebude zvyšovat daně. (Připomeňme si, že zavedení stropu výdajových paušálů hnutí ANO nikterak nevadilo…)

Babiš se stále kasá tím, jak do státního rozpočtu získá více peněz tím, že bude efektivněji vybírat stávající daně. Ale nedá se říci, že by se mu to zatím zrovna dvakrát vedlo. Zato se mu ale dobře vede působit ve vládě tak, aby nikterak neuloupl ze zisků svého Agrofertu…

„Přitom díky zavedením sektorové daně či daně z dividend, ČR by, v kombinaci s prosazením vyššího hospodářského růstu, dříve nebo poději přestala mít závažnější rozpočtové problémy, neboť ze stomiliardových částek, ročně odcházejících do zahraničí na dividendách, by mohla třeba 50 či 60 miliard uloupnout pro sebe,“ uvedl Paroubek.