Český politik: Americká rezoluce spustila nové kolo propagandistické války s Ruskem

Avatar
Původní autoři

6. 12. 2014 ruvr.ru
„Protiruská rezoluce, kterou schválil Kongres, je skutečně smutným svědectvím toho, kam se Spojené státy, které snad kdysi mohly být vzorem svobody a demokracie, dostaly,“ sdělil Hlasu Ruska místopředseda strany Národní demokracie Ladislav Zemánek.

Sněmovnu reprezentantů amerického Kongresu schválila antiruskou rezoluci. Dokument má být tvrdým odsouzením “agresivní politiky Ruské federace vůči sousedním zemím, jejímž cílem je dosažení politické a ekonomické převahy.” Autoři si stěžují na antiamerickou politiku a vyčítají Moskvě, že se “dopustila vojenské agrese proti americkým spojencům a partnerům USA.” Na mysli nemají samozřejmě Irák či Afghánistán, ale Gruzii a Ukrajinu.

Kongres tvrdí, že Moskva dodává domobraně na jihovýchodě Ukrajiny zbraně. To mělo způsobit smrt více jak 4 tisíc obyvatel a připravit o střechu nad hlavou stovky tisíc osob. Došlo i na malajsijský boeing. Aniž by vyšetřování nehody nad Doněckou oblastí bylo završeno, kongresmani jsou přesvědčeni, že bezmála 300 lidí na palubě připravila o život ruská raketa.

Američtí politici trvají na tom, že se Rusko údajně dopustilo invaze na jihovýchod Ukrajiny. Washington by proto měl dodat Ukrajině výzvědné informace. A také požadují, aby Bílý dům pokračoval v sankcích proti Rusku. Rezoluce číslo 758 byla schválena 411 hlasy, 10 kongresmanů bylo proti.

Svůj pohled na rezoluci poskytl Hlasu Ruska místopředseda strany Národní demokracieLadislav Zemánek:

„Protiruská rezoluce, kterou schválil Kongres, je skutečně smutným svědectvím toho, kam se Spojené státy, které snad kdysi mohly být vzorem svobody a demokracie, dostaly. Je to další z důkazů nesmírného ideologického zatížení americké politiky, jež vede k tomu, že absolutně neodpovídá realitě a je pouze projevem pýchy, arogance, nenasytnosti a agresivity vládních kruhů a na ně napojených zájmových skupin. Vše podtrhává fakt, že pro rezoluci hlasovali skoro všichni bez ohledu na to, zda se jednalo o demokraty či republikány. A změna je v nedohlednu.

Podívejme se na rezoluci zblízka. Američané žádají Rusko, aby stáhlo své jednotky z ukrajinského území. Jenže na něm žádné ruské jednotky nejsou. Američané požadují odzbrojení tzv. separatistů jako podmínku míru v zemi. Budiž, možná by mír nastal. Jenže by mu nutně předcházela genocida tamního obyvatelstva, které se s šovinistickou a kolaborantskou vládou z Kyjeva nesmíří. A není ani divu. Rezoluce také vyzývá Rusy, aby upustili od vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny. A zatím se do nich míchají Spojené státy a Evropská unie, zatímco Rusko se drží zpátky.

Schválená americká rezoluce je v obrovském kontrastu se čtvrtečním projevem Vladimira Putina před Federálním shromážděním. Ten se nesl ve střízlivém a umírněném duchu, zatímco nový výplod amerických politiků se nese ve znamení hrozeb a zastrašování. Místo aby zástupci Spojených států usedli s Rusy za jednací stůl a společně se snažili vzájemné rozpory řešit, Američané vyzývají své spojence, aby prohloubili sankce a zákazy proti ruským představitelům, aby uvalili embargo na vzájemný obchod se zbraněmi s ruskou stranou a omezili odběr tamních surovin. Američané se evidentně snaží Rusko izolovat, oslabit a vyvolat vnitřní nestabilitu, která by vyústila ve svržení stávající garnitury. Nic nového pod sluncem. Likvidace Ruska je dlouhodobým geopolitickým cílem Západu.

Aby dosáhl svých cílů, zintenzivní podle všeho i propagandistickou válku. I k tomu totiž nová americká rezoluce prezidenta Obamu a ministerstvo zahraničí vyzývá. Jako naprostý výsměch pak vyznívá závěrečná poznámka o tom, že by mezi USA a Ruskem měly panovat vzájemně výhodné vztahy založené na úctě k nezávislosti a suverenitě všech zemí. Přehlédneme-li vývoj posledního čtvrt století od pádu východního bloku, pak uvidíme permanentní pohrdání těmito principy ze strany amerických vlád, které se po likvidaci Sovětského svazu rozhodly ovládnout celý svět a vnutit mu své pseudohodnoty. Děkujeme, nechceme. My půjdeme vlastní cestou. „