Opatření pro zostření protiruské informační války

Avatar
Původní autoři


7. 12. 2014     zdroj
Ještě neutichl potlesk v souvislosti se zákonem o “studené válce”, přijatým americkým kongresem, v němž je Rusko určeno hlavním viníkem všech neštěstí Ukrajiny a dalších sousedních zemí, když hlas Hillary Clintonové zazněl hlasitěji než hlas kohokoliv jiného: “USA začíná informační válku proti Rusku”.


Tato slova bývalé ministryně zahraničí a možné nástupkyně Obamy byla pronesena na podporu jednoho z důležitých bodů “protiruské” rezoluce – nezbytnosti co možná nejširší propagandy, která má především za cíl vyvolat u obyvatel států sousedících s Ruskem, a pokud možno i u obyvatel v samotném Rusku, co nejhlubší averzi vůči politice Moskvy.

“Je na čase si uvědomit, že Rusko pod vedením Vladimíra Putina je hrozbou pro evropskou bezpečnost a zájmy USA v tomto regionu,” řekl kongresman Eliot Engel.

“V sázce je víc, než je obrana nezávislosti a suverenity Ukrajiny,” poznamenala kongresmenka Ileana Ros-Lehtinen. “Tím, že budeme Putinovi ukazovat, že jeho agresivní kroky vedou pouze k nepřijatelným důsledkům pro něj a jeho režim, budeme varovat ostatní, aby si nemysleli, že my s našimi spojenci nic neděláme, abychom ho zastavili. ”

Málem v každé druhé větě usnesení je zmiňováno jméno prezidenta Ruska. Důvod pro vysokou úroveň jeho podpory mezi Rusy a občany sousedních zemí se kongresmani snaží najít v ruských médiích. A aby se situace zvrátila, aby se umlčely “hlasy Moskvy,” jsou Američané odhodláni začít mluvit rusky a vysvětlit, co a jak.

“Žádáme prezidenta a ministerstvo zahraničí, aby byla rozpracována strategie pro multilaterální koordinaci zpracování, získávání a šíření zpráv a informací v ruštině v zemích s významnou částí rusky mluvící obyvatelstva,” to je ještě jeden citát z dokumentu.

“Hlas Ameriky”, rádio “Svobodná Evropa” a rádio “Svoboda” jsou povinny vysílat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. To už není výzva, ale zákon, který byl přijat Kongresem už v dubnu tohoto roku. Peníze na to byly přiděleny. 10 milionů dolarů. Cílové publikum – východ Ukrajiny, Krym, Moldávie. Vysílací jazyky – ruština, ukrajinština, tatarština. Projekt má na starosti ministerstvo zahraničí, jehož bývalá šéfka již před třemi lety nastínila jeho misi.

“Jsme ve stavu informační války”, konstatovala Hillary Clinton. Během “studené války ” jsme dosáhly neuvěřitelného úspěchu při šíření hlasu Ameriky. Ale po pádu Berlínské zdi jsme se rozhodli: “Konec, stačí, všechno je uděláno.” A, bohužel, nyní za to pykáme”. Ztráty budou dohánět se skutečným americkým rozletem a řídit se při tom budou body “cestovní mapy” nové “studené války” – tak už pojmenovali rezoluci č.758 političtí pozorovatelé v mnoha zemích.

Rezoluce tohoto druhu ani Obamu, ani senát k ničemu nezavazují. Ale v praxi, pokud jde o Rusko, dva úhly pohledu Washingtonu nejsou možné. Různé linie americké moci se obvykle kloní pouze jedním směrem, píší “Vesti.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová