Ukrajinská svodka ze dne 13. 12. 2014

Avatar
Původní autoři

Ernest,MP a vlk s přispěním dalších
14. 12. 2014  http://vlkovobloguje.wordpress.com/
Příměří je jakž takž dodržováno, důstojníci NATO ve štánu ATO ukrajinské armády, Kyjev zakázal všechny civilní lety na letiště Charkov, Dněpropetrovsk a Záporoží, Polsko poslalo na ukrajinskou frontu konvoj 40 nákladních vozů, jejich obsah se utajuje.


Plyn pro obyvatelstvo by mohlo vzrůst 3-5 krát – šéf Naftogazu
Z Korrespondent.net dnes 21:58

Separatistické síly propustily tři Kamazy s ukrajinskou vojáky z letiště, velitelé praporů hovořili o příměří.
Na síti je video, ve kterém bojové oddíly samoprohlášené DNR propustily k budově nového terminálu letiště v Doněcku tři Kamazy s ukrajinskými vojáky. Nákladní vozidla s bílými vlajkami, v doprovodu představitelů OBSE dopravily zablokovaným ukrajinským vojákům jídlo a 51 bojovníků z Avdějevky.
Ukrajinští vojáci mluvili s velitelem praporu bojových jednotek DLR Motorolou.
„Jsem velmi rád, že jsme našli společnou řeč. Jak jsme se dohodli, tak to proběhlo, bez jakýchkoliv změn. Bylo to velmi příjemné setkání s veliteli, jsem velmi rád, že se to stalo. Myslím si, že budeme ještě oslavovat mír. Myslím si, že je to bratrská válka, hlavně aby se nahoře dohodli, my vojáci čekáme. Nám řeknou – my uděláme“- řekl, pravděpodobně velitel praporu ukrajinské armády na letišti, výsadkář s volacím znakem „Kupol“.

„Doufám, že dále bude všechno normální, v souvislosti s tímto příměřím zaujmeme všichni svá místa. Aby se zabránilo zbytečnému ničení. Ani mně, ani tobě se nechce ztratit lidi. Já mám spíše strach o civilisty, pro to, co jim přilétá do města z tvé strany. A kluci, ať moji nebo tvoji, ti už si zvykli, ty odtud nevyženeš, budou se bít až do konce, a tak je čas udělat si pořádek na vaší straně,“ – řekl Motorola ukrajinskému veliteli.
„To my nevyřešíme, k tomu jsou vyšší náčelníci, ale myslím, že se musíme smířit,“ – řekl ukrajinský velitel.
Po tom si Motorola a Kupol potřásli rukama
(zdroj)
(video)

21:24 Zprávy z fronty domobrance Prochorova.
Během večera a noci bylo jen 6 útoků (podle verze ukrajinské strany, ale ve skutečnosti několik dalších) – to vše z ručních zbraní.
Tak, podle ukrajinských údajů za uvedené období byly ostřelovány jejich pozice v Černuchinu (to byla odveta za střelbu ve dvacet tři hodin osady Centralnyj) v rajonu Štěstí, Písky, Majorsk – to se zdravily rozvědky – jedna i druhá, letiště Doněck – dvakrát se snažili utéct a dvakrát je granátomety odehnali.

O 4. vlně mobilizace – na rok 2015 ukrajinská strana plánuje nabrat 40.000 záklaďáků a 10.500 – na základě smlouvy. Budou postrádat všechny.
Nyní je míč na straně ukrajinské armády. Pokud agresivní typy v ukrajinském parlamentu vyhrotí situaci, těch 50,000 půjdou na jatka první (první vlna se nyní chystá k odpočinku a obnovení bojeschopnosti). Porošenko v Austrálii řekl, že od 11.12.2014 nebyli žádní zranění nebo padlí ukrajinští vojáci. „Azov“ hlásí – mají raněné a Geraščenko (poradce ministra vnitra), řekl, že pluk „Azov“ má dva zabité a 1 raněného. Tento incident nebyl v oficiálních zprávách Ukrajiny. Tak to „elegantně“ skrývají. No – to je případ vlastní branky (ne neobvyklý mezi Ukrajinci) – tehdy ano.

12. 12. 2014 (22:28) Zpráva dobrovolníka s volacím znakem „Kadet“
„Na úseku fronty od Štěstí do Stanici Luganskoj žádné změny- je ticho.
Došlo jen k jedné srážce.
Domobrana odvedla těžkou techniku o 15 km – ale samochodná děla a raketomety (Grad, Uragan) střílí na dálku 20 až 40 km. Takže – ukrajinská armáda nejen že neodvedla nic, oni ještě přivezli houfnice D 30 na což naše velení dalo rozkaz poučit ty darebáky. Domobrana provedla ostřelování ze SAU ‘Akacia’ pozice ukrajinských houfnic. Výsledek – mínus 2 houfnice a mínus 1Ural. Zbytek ukrajinské armády, protože si uvědomil radu, moudře odvedli techniku. Tento případ byl ututlán – takže myslím, že ani jedna strana nebude mít žádné nároky“.

12. 12. 2014 – Post reportérů:

„Kyjev zakázal lety na letiště v Záporoží, Dněpropetrovsku a Charkově. Letiště budou uzavřena až do odvolání.
V sobotu 00.00 moskevského času (01.00 MSK) byla uzavřena tři ukrajinská letiště. Státní letecká správa Ukrajiny zakazuje lety ve vzdušném prostoru Charkova, Dněpropetrovska a Záporoží.
Ministr Denis Antoňuk odůvodnil zákaz stručně: „Z bezpečnostních důvodů“.
Řekl, že datum zrušení rozhodnutí není stanoveno, letiště budou uzavřena až do odvolání, uvádí Interfax“.

12. 12. 2014 –  Večerní zpráva informační kanceláře Novorossii

„Příměří na kontaktní linii vojsk ukrajinských ozbrojených sil a jednotek DLR a LLR je všeobecně respektováno.
Během uplynulého dne v průběhu porušení ukrajinské síly použily nejen ruční zbraně, ale i minomety. Banderovci pětkrát ostřelovali z automatických zbraní a třikrát provedli minometný útok:
V 11:00 ze zátarasu jednotky Národní gardy (6 km jižně Krymskoje) ostřelovali kontrolní stanoviště u obce Frunze;
V 12:50 a 15,45 ostřelovali pozice domobrany na okraji Veseloj Gory“.

12. 12. 2014  – Zpráva domobrany o situaci kolem Pavlopolu
„Pokud jde o situaci v Pavlopolu (jih DLR): do obce do které nedávno vstoupila domobrana, navzdory příměří, vtrhli žoldáci z praporu „Azov“ s podporou obrněných vozidel ukrajinské armády.
Vedoucí džíp byl hned vyhozen minou, pak začala přestřelka – 2 žoldáci z „Azova“ (MVD) byli zabiti a tři zraněni (podle „Azovců“ to byli Bubu, Změj, Žigun). Ztráty vojáků ukrajinské armády nejsou známy.
Nyní byli Ukrajinci z obce vyhnáni, ale koncentrují se kolem ní.
Ztráty domobrany – dva padlí.“

13. 12. 2014 –  Poslal dopisovatel s volacím znakem „Samur“
„V průběhu 11. a 12. prosince v Slavjansku reorganizovali síť kontrolních bodů, Zátaras původně umístěný na vjezdu na severo-západě města v blízkosti výrobny krmiv, byl zrušen úplně, s demontáží překážek.
Kontrolní bod na cestě mezi Slovjanskem a Kramatorskem zrušili částečně, vojáci odešli, ale opevnění v podobě pytlů s pískem a pneumatik zůstalo.
Vojáci z rozebraných kontrolních bodů jsou vidět ve městě v ukrajinských vojenských ubikacích. Velký zátaras, vybudovaný vedle čerpací stanice na dálnici Charkov – Rostov na Donu, zůstává, protože to je součástí zajištění zákazu vycházení od 18.00 hod do 06:00, nařízeného 25. listopadu.
Ráno 12. prosince ukrajinské zátarasy umístěné na výjezdu z Marinky směrem na Doněck, začaly vracet zpět trhovce, kteří vezli na trh do Doněcka mléčné a masné výrobky. Ukrajinská armáda pokračuje v blokádě města, brání v dopravě do centra vody, potravin, základních potřeb.
Také byl pozorován pohyb ukrajinských vojáků z Marinky do Krasnogorovky. To není stažení sil, jak předpokládá dohoda o příměří, ale konsolidace vojenských skupin na potřebných místech.
Takové manévry nedávají naději na klid nepřítele a naznačují, že palba může být zahájena kdykoliv, a na místech hlavních sil protivníka lze očekávat aktivní útočné operace.
Odeslání vojenských sil DLR k Mariupolu, je zase způsobeno výstavbou 10 kilometrů na západ od „mořských vrat“ Donbasu tzv. druhá linie opevnění a nasazení sil, které přijely do „zóny ATO“ – velkých kontingentů ukrajinských vojáků“.

12. 12. 2014 (22:54) – Zpráva reportérů:
„V Oděse vyhořel obchod s ukrajinskou symbolikou.
Na Ukrajině, funguje partyzánské hnutí!
V současné době v Belgorodu-Dněsterském (Odesský region) hoří obchod s ukrajinskou symbolikou. Byl zapálen Molotovovými koktejly.
Nejzajímavější je, že den před tím byl také zapálen, ale oheň byl uhašen“.

13. 12. 14 – Zpráva novináře Alexeje Toporova
„Ukrajinská armáda čtyřikrát porušial příměří s LLR.
Navzdory tomu, že ukrajinská armáda vcelku respektuje dohodu o příměří, stále dochází k ostřelování pozic domobrany LLR.
V průběhu uplynulého dne ukrajinská armáda několikrát vystřelila z ručních zbraní na pozice domobrany u obce Veselaja Gora. Také jeden Lugančan byl zraněn poté, co ukrajinský odstřelovač zahájili palbu na zátaras domobrany u železničního mostu v blízkosti okresního města Stancija-Luganskaja.

Podle operativních údajů trestní prapor „Ajdar“ dokončil minování luhanské elektrárny (TES), která se nachází ve městě Štěstí a lokální distribuční plynové stanice. Také na okraji obce Debaljcevo, která se nachází na hranici s LLR a DLR (dopravní uzel spojující dvě republiky, geograficky patří do druhé), okupanti zaminovali železniční přejezd a podjezdy k němu na křižovatce M 21″.

13. 12. 2014 –  Zpráva „Vostoku“: Domobrana stahuje zbraně, ukrajinská armáda nestahuje vojáky.
„Včera, 11. prosince na území odpovědnosti brigády „Vostok “ bylo dodržováno „příměří“. V Avdějevce, Pantelejmonovce, osadě Písky a v Doněcku panoval relativní klid, – řekl tiskový pracovník brigády „Vostok“ s volacím znakem „Pamir“. Ve stejné době, na letišti v Doněcku byly slyšet přestřelky z malých zbraní. Ty se staly samozřejmostí. V řadách brigády „Vostok“ nebyly žádné ztráty.
Včera domobrana začala stahování těžkých zbraní z palebné linie. Takové akce orgánů DLR ukazují, že dodržují dohody z Minsku a plní své závazky. Navzdory tomu ukrajinská strana stále stahuje vojáky do doněckého směru. Přišla informace, že do Elenovky (u Doněcka), přichází velká kolona ukrajinské techniky, a proto situace na frontě zůstává napjatá.Ukrajinská strana opět prokázala svou neochotu plnit své závazky vyplývající z dohody v Minsku.”

13. 12. 2014 – Poslali novináři
Prezident Ukrajiny Porošenko řekl vůdcům frakcí o svém mírovém plánu, ale ten bude mít krátké trvání. Porošenko se rozhodl zavést stanné právo v Donbasu a na Krymu, pokud do 10 dnů konflikt nebude vyřešen diplomatickou cestou za zprostředkování mezinárodního společenství. Uvedl to vedoucí frakce „svoboda“ Oleg Ťahnibok po setkání s prezidentem Ukrajiny s představiteli parlamentních frakcí. „Prezident nás informoval o svém plánu na mírové řešení situace. O tom, že tento plán bude mít jen krátké trvání, a pokud nebude dosaženo míru spolu s mezinárodním společenstvím a Ruskou federací, že souhlasí s naším návrhem týkajícím se zavedení stanného práva v luganské a doněcké oblasti a Autonomní republice Krym,” řekl Tjagnibok.

Můj komentář: Může být takovýto program základem jednání o MÍROVÉM ukončení občanské války na východě Ukrajiny? Neměla raději v létě místo jednání v Minsku domobrana pokračovat v tažení na Kyjev? Nemá v podstatě Strelkov pravdu, když říká, že „příměří“ dojednané na první schůze v Minsku byla v podstatě ZRADA ? Domobrana odsouvá těžké zbraně – a ukrajinská armáda přiváží další! Zákaz civilních letů nad východem Ukrajiny také o něčem svědčí. Vystupování presidenta Porošenka nesvědčí o snaze se dohodnout!

13. 12. 2014 –  Poznámka Strelkova:
„Velká válka, kterou se snaží všemi prostředky vyhnout Nejvyšší, je nevyhnutelná. Kromě toho je již v plném proudu, a neskončí navzdory jakýchkoliv ústupkům. V této válce, kompromis nebude – bude buď vítězství nebo porážka. Čím dříve to prezident pochopí – tím větší bude šance na vítězství a bude méně obětí ruských lidí v Rusku a na Ukrajině. Zatím bohužel nechápe situaci“.

13. 12. 2014 (11:03) – Zpráva domobrany
„Od 11:00 v Doněcku a okolí je poměrně klid. Přesto byla zjištěna aktivita nepřátelských dronů a průzkumných skupin. Pyrotechnici MČS DLR pokračují v likvidaci nevybuchlé dělostřelecké munice v oblastech města, které byly dříve pod intenzivní palbou z ukrajinské strany. V Gorlovce v současné době neostřelují. Charakteristickým rysem stávajícího příměří je, že ukrajinští útočníci nejen technikou neodvážejí podle dohod z Minska do vzdálenosti 15 km od frontové linie, ale naopak stahují rezervy a novou techniku k pozicím domobrany, která zatím nestřílí, dodržuje tichý režim“.

13. 12. 2014 – Komentář k situaci bloggera Dmitrije Dzygovbrodského
„Svidomye“ vlastenci jsou znepokojeni. Je možné je pochopit. Ano, jsou jednání aby Porošenko vzdal i Mariupol, i Avdějevku. Ti, kteří jsou v obraze, vědí, jak jsou spojena tato dvě města. Neberte mne jako jakéhosi „zasvěceného“, ale v poslední době jsem měl příležitost prozkoumat vnitřní stránky firemních webových stránek některých velkých podniků na Ukrajině. A tam Mariupol k Ukrajině nemá žádný vztah. Zvláštní, že? Definujme, co můžeme očekávat od dalšího kola jednání s chuntou.
Již jsem identifikoval charakteristické vzory procesu.
Zdá se mi, že výsledkem jednání bude:
1) Zastavení nebo minimalizování ostřelování měst Novorossii. A to je dobře – dost lidí nechce sedět pod palbou, už dost strádali.
2) Předpokládejme, že ukrajinská armáda vzdá – buď pokojně, nebo po místním útoku – Mariupol, Avdějevku, Písky.
3) Bude odstraněna nebo minimalizována hospodářská blokáda Donbasu.
4) Krym dostatne elektřinu a vodu.
5) Výměnou za dobré chování Kyjev dostane uhlí a zemní plyn. Za peníze. Minimálně objemu pro přežití. Protože uhelno-plynovou smyčku nikdo nesejme.

Prosím, nepropadejte panice předčasně. Tento proces stále probíhá. V létě jsem doufal, že to skončí na podzim, ale teď, když jsem pochopil proces, vidím, že demontovat Ukrajinu budou dlouho, nudně a systematicky – jak je to v principu nutné“.

13. 12. 2014 – Poslal dobrovolník s volacím znakem „Kadet“
No, i když oficiálně vládne „příměří“, ze včerejšího ticha v některých oblastech téměř nic nezůstalo. Dnes Lugansk probudil známý zvuk – salvy zbraní domobrany. Ukrajinská armáda málem nenarušila příměří – ale dobří lidé to my, myslím domobranci, jsme se je rozhodli vrátit na správnou cestu. Ukrajinská armáda začala ostřelovat pozice domobrany, které v době „tichého režimu“, vyrostly u Kolesnikovo a také pozice domobrany ve Valujském. Domobrana odpověděla odvedenými děly (byla odvedena na 15 km, ale dostřel mají od 18 do 40 km) Ztráty mezi stranami.:
domobrana – 1 auto, 7 raněných, 1 padlý.
Civilisté ve Valujskom nebyli zraněni, ale byly zničeny 2 domy. Domobrana a pracovníci MČS rozebírají závaly. Ukrajinci – asi 10 raněných a dva padlé. Také tam něco hořelo.
Mluvili jsme s přilehlými úseky fronty – klid, s výjimkou toho, že kozáci a vojáci LLR postavili kontrolní bod, mezi 29. a 31. číslovanými kontrolními body, a tak dokončili obklíčení 31. kontrolního bodu.
Zavolal jsem a ptal se na situaci našich bratří v DLR. V Olgince se ukrajinská armáda opevnila a má tam až dva prapory.

13. 12. 2014 – Poslali novináři z okupované Oděsy
V Oděse nazrává povstání, obyvatelé zablokovali dněpropetrovskou silnici kvůli vypínání elektřiny a nekontrolované trestné činnosti, na kterou úřady nereagují, a často i přikrývají tuto činnost. Demonstranti jsou rozhněváni pasivitou veřejných služeb ve vztahu k situaci s dodávkou elektrické energie.“

Od domobrany.
„V Jenakyjevu je teď „rachot“, příčiny jsou předmětem šetření. Podle předběžných informací, explodovala nevybuchlá minometná střela. Místní lidé předpokládají, že na okraji města prošla nepřátelská diverzní skupina.“

13. 12. 2014 –  Ranní zpráva domobrany Novorossii
Během noci příměří v DLR a LLR bylo všeobecně respektováno.
Současně však bylo zjištěno používání ručních palných zbraní a ručních protitankových granátometů ukrajinskou stranou.
Takže v 18,45 ze samopalů a odstřelovací pušky byly ostřelovány pozice domobrany v blízkosti obce Stanično-Luganskoje.
V 23.00 hodin byly ostřelovány pozice domobrany u obce Nikyšino. V důsledku ostřelování civilní obyvatelstvo ani domobrana oběti nemají“.

13. 12. 2014 – Přehled situace na frontách dobrovolníka Prochorova
Příměří během noci bylo na celé Bachmutce – Frunze, Doněck, dopadlo na Štěstí (tam byl raněn národní gardista 37-letý) a Stancii-Luganskoj. Před pár hodinami byla další šarvátka v oblasti Štěstí s odvetou z „Gradů“. V Doněcku hlásí výbuchy – zdá se, že příměří i k nim došlo. V každém případě brzy Ukrajinci zase začnou boj – jednání Zurabova včera skončila neúspěchem (požadoval zrušení blokády – fakticky ho vyhnali). Jak předvídáno, Ukrajinci začali „hanit“ zástupce velitele praporu 93. mechanizované brigády „Kupola“ za podání ruky Motorolovi a pojmenování ATO „bratrovražednou válkou“. Ohledně zničených Ukrajinců, které přivezli do Severodoněcka. Jejich auto padlo do léčky mezi Krjakovkou a Muratovem, tam je ještě jeden raněný. Partyzáni.
Dříve bylo oznámeno, že do Severodoněcka přivezli 2 mrtvé Ukrajince (rořník 1983 a 1976) z Krjakovky.

Odbory hrozí Jaceňukovi masovými protesty
Z Korrespondent.net dnes 15:53
Program nové vlády změní pracující na chudáky, prosící o státní pomoc, řekl v FPU.
Federace odborových svazů Ukrajiny (FPU) požaduje od předsedy vlády Ukrajiny, aby se neprodleně setkal s jejími představiteli. V opačném případě odbory uskuteční 23. prosince v Kyjevě celoukrajinský protest, řekl šéf FPU Grigorij Osovoj, oznámila to tisková služba federace.
Osovoj apeloval na prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka a premiéra Arsenije Jaceňuka dopisy, v nichž odbory vyjádřily názor, že program nové vlády změní pracující lidi v chudáky, prosící stát o podporu.
Uvádí se, že FPU iniciovala mimořádnou schůzi premiéra se zástupci odborů, na které by se měly nalézt kompromisy.
„Vzhledem k situaci Federace odborových svazů Ukrajiny iniciovala mimořádnou schůzi předsedy vlády Ukrajiny se zástupci národních odborových svazů, aby se diskutovaly problematické otázky Programu kabinetu ministrů Ukrajiny k obnovení sociálního dialogu a hledala se společensky přijatelná řešení pro prevenci sociálních konfliktů,“ – řekl Osovoj.

Velitel trestního praporu „Azov“ Andrej Bileckij řekl, že ukrajinská armáda má v úmyslu přejít do útoku.
„Myslím, že jakmile příměří skončí, pevně je poženeme. Hlavní je neopakovat své chyby a nejít čelně na Novoazovsk,” řekl okupant. „Myslím, že teď jsme dost silní,“ řekl. Vůdce „Azova“ přiznal, že v tomto okamžiku je příměří užitečné opatření.
S tím je možné souhlasit. Soudě podle jednání ukrajinských okupantů během války, když se jim tzv. příměří do plánů nehodí, nerespektují je otevřeně.
(zdroj)

13.12.14 Poslal dobrovolník s volacím znakem „Kadet“.
„Dnes, ještě nějaké zajímavější zprávy.
LLR:
1) domobrana už zrušila zátaras mezi číslovanými zátarasy Ukrajinců č.29 a 31. Toto kontrolní stanoviště bylo pouze to, aby prošly náklaďáky s uhlím. (Peníze domobrana potřebuje na Vojentorg a platy lidem).
Ve stejné oblasti vesnice Novotoškovskoje je četa ukrajinské armády s 3 obrněnými transportéry a tankem. Kdo je v obci Orechovo není jasné. Zda je tam domobrana či ukrajinská armáda – v průběhu posledního příměří přecházelo z ruky do ruky, ale nyní se zdá, že buď tam není nikdo a nebo jsou tam na okraji obě strany (Ukrajinci na severu, na jihu domobrana). Stachanovec – je nárazníkovou zónou – jsou tam obě strany, ale na okraji města.
2) Debalcevská kapsa – tam Veselogorovku a Trojickoje sondovala brigáda „Prizrak“. Od nich je známo, že je tam klid. Ale čí ty osady jsou, není zcela jasné.

DLR:
Gorlovská domobrana je ráda, že nyní v osadě Šumy není ukrajinská armáda a pokouší se tam dostat, probíhají místní potyčky mezi průzkumnými skupinami obou stran.”

13.12.14 Zpráva listu „Glagol“: Obyvatelé Čugujeva sdělují, že se u nich objevili vojáci NATO.
„Ve městě Čugujev v charkovském regionu, kde sídlí štáb tzv. ATO, byla spatřena dnes odpoledne skupina cizinců (pravděpodobně – Poláků) v maskáčích vzoru NATO. Řekl to „Glagolu“ obyvatel Čugujeva, který chce zůstat anonymní.
Podle obyvatel je ve městě v poslední době běžné vidět cizince, ale nejčastěji jsou to civilisté a v malém množství. Ale dnes v Čugujevu bylo vidět skupinu zahraničních vojáků v počtu asi 50 lidí. Mluvili polsky a agresivně reagovali na pokusy je fotografovat telefonem.
V předvečer Kyjev bez vysvětlení na neurčito zakázal všechny civilní lety na letiště Charkov, Dněpropetrovsk a Záporoží. Mnozí odborníci naznačují, že jsou nezbytná pro operativní přepravu zahraničních vojáků a smrtící vojenské techniky do těchto měst, která se nacházejí poměrně blízko k frontě.
Také v předvečer Polsko neočekávaně oficiálně prohlásilo, že posílá na východ Ukrajiny „konvoj“ 40 nákladních automobilů. Obsah nákladu, který jede na frontu, Varšava neoznámila.”

Takže jako vždycky -díky Erneste!
Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Interaktivní komentovaná:

https://www.youtube.com/watch?v=nNN4Q_VHb9o

Komentátor byl dneska stručný.

V podstatě řekl že, režim příměří funguje, ale počet lokálních konfliktů roste. Kyjev využívá situaci k přísunu vojsk a těžké techniky k frontě, o nějakém stahování těžkých zbraní není ani řeči. A leckde se tím situace stává vážnou. Třeba u Volnovachy.

K přestřelce došlo u Gorlivky, v Debaljcevské kapse, ale zejména Luganské frontě. Tam povstalci založili na Bachnutské silnici nový blokpost mezi ukrajinský s čísly 31 a 29, čímž došlo k odříznutí toho nejvíce vysunutého ukrajinského – č. 31.

Docela horko asi bylo ve Stanici-Luganskoj a  v přilehlých osadách, kde prý se docela hekticky bojovalo.

Toť vše.

Už včera mi poslal ze Slovenska kosíř chacal odkaz na zajímavý článek z bratislavské pravdy. Do dnešní svodky poslal další:

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/339354-ukrajinsky-lustracny-bic-bije-hlava-nehlava/

Ačkoli je tam povícero zajímavých informací , vyjímám z něj:
 
Ukrajinci o uťahovaní opaskov
Ste ochotný reagovať pozitívne na vládnu výzvu týkajúcu sa uťahovania opaskov?

15,3 % – Áno, v podmienkach krízy je to nevyhnutné,
73,4 % – Nie, už aj tak sa životná úroveň znížila,
11,3 % – Neviem odpovedať, pretože zatiaľ nie je jasné, aké konkrétne ekonomické škrty sa ma dotknú.

ZDROJ: KORRESPONDENT.UA

Co že EdinoUkrajincům slíbil Jaceňuk ve vládním prohlášení?
Podstatné zvýšení výdajů na armádu, zdražení energií Naftogaz už ohlásil zdražení plynu 3-5krát a  také to, že nelze udržet současnou úroveň sociálních transferů. Pro mne zásadní informace, které by si mělo povšimnout těch 73,4%… A  snad i všímat začíná viz Ernestovy informace o ukrajinských odborech…

Zajímavý odkaz mi poslal i PB. Tentokrát nikoli o něčem novém u MH-17. Ale váže se to k té výzvě předních německých osobností k dialogu s Ruskem, kteří mají tak jako já obavy, že všechno směřuje k další světové válce. Její součástí je i petice, kterou v mezičase ve velkém podepisují už nejen Němci, ale také lidé z celého světa.

Petici lze podepsat zde.

A jak se lze přesvědčit na petičních arších, které začínají zde, patří komunita podpisujících z ČR mezi ty největší vůbec. Hned po Švýcarech, Rakušanech a Finech! Což mne neobyčejně těší. A Slovensko, vzhledem ke své velikosti na tom není vůbec hůře.

Moc zajímavý link mi přišel i od kosíře JN. Se stručným slovním doprovodem:

poslal mi přítel z Německa.

https://buergerstimme.com/Design2/2014/12/ukraine-eine-humanitaere-katastrophe-teil-1/

Je to pro němčináře. Ti si počtou. Protože zajímavého je tam moc. Jenže na překlad všechno moc dlouhé. Jen stručně k celkovému vyznění – jde o to samé, proč Kosa denně informuje o Ukrajině. Protože mainstream buď věci zamlčuje nebo vysloveně lže.

Je tam pěkný citát německého a  amerického žurnalisty. oba nezávisle na sobě, dlouhodobě na povstaleckých územích hledali důkazy o přítomnosti ruských vojáků. A na žádné nenarazili. A dokazují, že zprávy Kyjeva o přesunech ruských vojenských kolon jsou prokazatelná lež, protože oni v konkrétních časech, na konkrétních místech, kde ty kolony se měly pohybovat, byli také. Ale jak říkám, je tam toho daleko více.

Pokud čtete hrochovy překlady, zejména ty z poslední doby, kdy překládá El Murida a jeho temné vize o osudu Ruska, tak velmi doporučuji je nebrat na lehkou váhu.

Murid vidí mnoho nebezpečí pro příští osud Ruska, jestliže nezvládne jako vítěz ukrajinskou krizi. Samozřejmě, že počítá s další explozí islámistů. Ale tuhle se zmínil také o podivných proudech za Uralem. Měl pravdu. Pomník válečným veterám v Novosibirsku dopadl takto:

zdroj http://rusvesna.su/news/1418388568

A Lenin tamtéž takhle:

Takže nejde, z El Muridovy strany, o žádnou paniku, ale bohužel o realitu.

A zdá se, že to co píše Murid už delší dobu si začínají uvědomovat i v Moskvě Viz zpráva ze včerejška:
Rusko slibuje odvetné kroky, pokud na něj USA uvalí nové sankce
Více na:http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/rusko-slibuje-odvetne-kroky-pokud-na-nej-usa-uvali-nove-sankce-1145544#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

V týdnu ve svodce jsme psal, že o víkendu bude v Berlíně první protestní akce Firedenwinter. Stalo se. Před zámkem Bellevue – prezidentským palácem, protože terčem byl německý prezident Gauck, se sešlo asi 4000 lidí.

Zdroj.http://www.zeit.de/politik/deutschland/2014-12/friedenswinter-protest-krieg-ukraine-russland

Nicméně Die Zeit, z kterého čerpám, evidentně pro demonstrující nemá pražádné pochopení…

Totéž v podstatě Süddeutsche.de

Neradostné bilancování.

No MP se vrátil z rodinného mejdla v plné formě a nevěděl nic lepšího, než poslat svou část svodky. Zaslouží velkou pochvalu. Tady je.

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

(zdroj)
V průběhu dne ukrajinská armáda neměla v oblasti ATO žádné oběti
13. prosince 2014, 13:47
Během uplynulého dne v oblasti ATO ukrajinská armáda neměla žádné oběti.
To na briefingu v Kyjevě, řekl mluvčí informací analytického centra SNBO Andrej Lysenko, a napsal to UNIAN.
„V průběhu uplynulého dne nemáme mezi našimi vojáky žádné oběti,“ – řekl Lysenko.

Podle něj, byla v průběhu dne celková tendence ke snížení počtu ostřelování ukrajinské armády a civilních osídlení teroristy v zoně ATO.

Nicméně, řekl Lysenko, provokace ze strany militantů nepřestaly – ti více než 11 x ostřelovali z minometů a ručních palných zbraní.

Podle Lysenka, ukrajinské jednotky nadále dodržují režim ticha, a spouštějí palbu v reakci na přímé útoky, kterým se nelze vyhnout.

Víkendové press centrum ukro-propagandy ATO dále nabízí:

Ozbrojenci „hráli představení“ pro pozorovatele OBSE k diskreditaci sil ATO.
13.prosince 2014, 08:56 (zdroj)
Tiskové středisko ATO na Facebooku uvádí, že se rusko-teroristická vojska uchýlila k provokacím a špinavým metodám propagandy, používaným k všeobecné destabilizaci v oblasti protiteroristické operace na východě Ukrajiny.

„Obliba militantů a jejich vůdců k teatrálnm efektům vyústila v další dávku nízké lži. Zejména včera (v pátek 12. prosince – pozn.) zadrželi skupinu mezinárodních pozorovatelů OBSE,“ informoval štáb ATO.

„Pracovníky mise OBSE propustili několik hodin po demonstraci, pro ně předem připraveného ‘dramatického’ scénáře, s údajným zničením a četnými oběťmi mezi civilním obyvatelstvem po ostřelování z ukrajinské strany,“ – píše se v prohlášení.

Pravděpodobně míní ‘představení’ v rozbombardovaném Pervomajsku, které je skoro srovnáno se zemí a kde místní silně pobouřilo, že OBSE přijela ‘vyšetřovat’, ale neměla zapotřebí cokoli protokolovat, fotit nebo natočit… pozn. vlk

Místní vyhnali „kozáky“ z Krasnogo Luča.
13.prosince 2014, 13:06 (zdroj)
Tiskové středisko na Facebooku hlásí, že obyvatelé města Krasny Luč v Luganské oblastí, které se nachází na dočasně obsazeném území na východě Ukrajiny, vyhnali tzv. Kozáky

„Místní komunita dlouhodobě strádala kriminálními činy těchto marginálních klaunů. Proto se lidé shromáždili a jednomyslně vyjádřili názor, že osud obyvatel města by si mělli řešit výlučně sami,“ informuje štáb ATO.

„Od informované zdroje z Doněcka přišla informace o šíření letáků mezi obyvateli s výzvou k zastavení ozbrojené konfrontace, složení zbraní a k návratu k práci v dolech a jiných průmyslových zařízení,“ dodali v prohlášení.

Ruský speci-naz začal čistky mezi teroristy „DLR“
13.prosince 2014 15:21 (zdroj)
Tiskové středisko ATO na Facebooku uvádí, že ruské speciální jednotky zahájily čistku mezi teroristy takzvané Doněcké lidové republiky.

„Ze spolehlivých zdrojů vyšlo najevo, že ruské speciální jednotky na územích dočasně ovládaných rebely tzv. DLR, začaly aktivní čistku řad svých bývalých spojenců. Všichni fanoušci bojující za ‘Ruský svět’ byly odloveni a posláni do vězení v Verchnětoretskom,“ říká zpráva.

Dále řeklo, že během soboty, 13. prosince rusko-teroristické jednotky provedly sedm útoků na pozice sil v protiteroristické operace na východě Ukrajiny.

Jak uvádí „Pozorovatel“, na území, dočasně kontrolováné teroristy takzvané Doněcké a Luganské lidová republiky, je zaděláno na vážný konflikt mezi kozáky a ruským spec-nazem.

Ozbrojenci z Faševky ostřelovali ukrajinské kontrolní stanoviště.
13/12/2014 20:18 http://informator.lg.ua/?p=54263

13.prosince od 0:20 do 02:10 ozbrojenci ostřelovali ukrajinský blok post, který se nachází na křižovatce ve směru osad Faševka-Debalcevo. Ostřelování bylo vedeno z obce Faševka ovládané povstalci. Jednotky pohraniční stráže a VSU opětovali palbu, poté ozbrojenci ustoupili. Zranění mezi vojáky nejsou, bylo hlášeno pohraniční službou.

Připomeňme že, 12. prosince od 11:30 do 14:45 od obce Veselá Gora, ozbrojenci 3x vypálil z minometů a ručních zbraní na kontrolní stanoviště, autobusové nádraží, ošetřovnu, hasičský sbor a Luhanskou TPP ve Štěstí.V důsledku toho byl zraněný 37-letý ukrajinský voják.

V OBSE oznámily z čeho se skládal devátý Putinův „gumkonvoy“

13.prosince 2014 12:25 (zdroj)

Devátý „humanitární konvoj“ z Ruska se skládal z nákladních automobilů a palivových cisteren.

To je uvedeno v krátké zprávě pozorovatelské mise OBSE na kontrolních stanovištích „Gukovo“ a „Doněck“ (RF), 12 prosince, píše RBK-Ukrajina

„Konvoj se skládal z 58 kamionů, 19 palivových cisteren, dvou doprovodných vozidel, 2 logistických vozidel, jednoho vozidla velení a řízení a jednoho vozidla, a jedné ambulance,“ píše se v prohlášení. Všechny vozy nesly nápis  “humanitární pomoc z Ruské federace“.

Jak uvádí „Pozorovatel“, včerejší „gumkonvoy“ z Ruska se stal už devátým. Minulé konvoje vstoupily na Donbas bez souhlasu ukrajinské strany, pohraničníci nebyli obeznámeni s jejich obsahem.

Ukrajinská strana opakovaně uvedla, že auto kolony vozí zbraně teroristům
„Novorossije“ a odvážejí těla ruských vojáků.

Rukou teroristy Motoroly si potřásl ukrajinský důstojník.
13.prosince 2014 (zdroj)

Novinář Andrej Caplienko na svém Facebooku komentoval skandální video, v němž se teroristický Motorola „bratříčkuje“ s ukrajinským velitelem praporu „Kupolom“.
Caplienko potvrdil, že na videu je skutečně ukrajinský voják s volacím znakem „Kupol“, výkonný velitel praporu 93. brigády.

„Nedávno byl v Pískách. Jednal s ozbrojenci ohledně rotace. Hysterie na síti vznikla kvůli souznění dvou velitelů praporu, “ píše novinář.
„Ale v každém případě rukou Motorolovy potřásl ukrajinský důstojník. Taková je realita. Upusťte od dohadů,“ řekl Caplienko.

Jak uvádí „Pozorovatel“, ruský propagandistický kanál Lifenews v pátek 12. prosince zveřejnil video z jednání teroristy Motoroly s velitelem 95. praporu ukrajinské armády na letišti v Doněcku s volacím znakem „Kupol“. Video také ukazuje, jak teroristé pustily tři Kamazy s ukrajinským vojáky na letiště v Doněcku.

Postřehy ze soc. sítí, k „příměří“ od MP.

– Jak již včera informoval Ernest ve své části svodky.

Na Doněckém letišti opolčenci vytvořili ukrajinské armádě humanitární koridor pro rotaci a dodávky
. Pustili 3 Kamazy s 51 vojáky z blokované Avdějevky.

Projednává Motorola na kameru Life News s ukrovo-vojáky detaily odchodu z letiště?

Chlapci spolu podebatovali o společné válce, kterou nikdo nechce. Motorola říka, že se jen bojí o civilisty a toho co přiletí ze strany Ukrů na Doněck.
Velitel Ukrů. To my né, my máme jen příkazy! Dojemné. Na konec si podali ruce.

Toto můžete vidět na publikovaném videu z 12.12.2014:
https://www.youtube.com/watch?v=-6wUZH6w1uA

z popisu videa: „Motorola se setkal s velitelem „kyborgů“ na letišti v Doněcku.
Velitel ukrajinského praporu v rozhovoru s legendárním opolčencem nazval
konflikt na Donbasu bratrovražednou válkou.“
Více zde: http://lifenews.ru/news/146880

Reakce lidí na soc.sitích na sebe nenechala dlouho čekat. Lidé na soc.sítích už vyjadřují svá rozhočení, co je to?!
viz.
„Je to tak roztomilé a lidské po upálení zaživa v Oděse, po vraždách nevinných
lidí v Luhansku a Pervomajsku, Doněcku a Mariupolu, po stovkách zohavených vězňů a mrtvých vojáků Novorossije, po tisíce hladovějících a umírajících hladem a nedostatkem léků důchodců, žen a dětí – To je další zrada!“

Na druhé straně – příprava na útok – nebo domobrana začíná zahajovat strategii bojů rozptýlených jednotek v týlu protivníka k jeho rozptýlení a oslabení na liniích fronty, jak o tom psal El-Murid? Nejvyšší čas, řekl bych..

Na Mariupol.
http://colonelcassad.livejournal.com/1942802.html
Bylo oznámeno, že na jih, na frontové linii pod Mariupol vyrazila poměrně velká kolona obrněných vozidel a automobilů „Oplotu“, praporu „Somáli“ a bojové jednotky Motorola.. (info rovněž přinesl již včera Ernest).

Motivy takového masivního přemístění samozřejmě nebyly zveřejněny.

Kromě zřejmých předpokladů na téma, že se připravuje útok na Mariupol, je pravděpodobnější varianta související s posílením fronty mezi Novoazovskem a Telmanovem, stejně jako reakce na hrozby možného útoku chunty po příměří, které otevřeně ohlašují velitele praporu karatelů.

Dovolte mi, abych vám připomněl, že v listopadu bylo zabráněno hrozbě útoku na Doněck díky zvýšení objemu práce „vojentorgu“. Jestliže se hlavnímu velení vloudilo do mysli, že dostupné síly je lepší uvolnit z maso-mlýnku, na letišti a použít jinde, je to jen třeba uvítat.

Videa přesunjících se kolon VSN: https://www.youtube.com/watch?v=ERKJFlGsFU0

https://www.youtube.com/watch?v=0PAbaLyNlKk

Díky MP

Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z  vk.com/strelkov_info