Ukrajinská svodka ze dne 18. 12. 2014

Ernest, MP a vlk s přispěním dalších
http://vlkovobloguje.wordpress.com/ n
Ukrajinská armáda vhání zajatce do vlastních minových polí – výsledek 4 mrtví zajatci, čistky mezi civilním obyvatelstvem, nehoda v Záporožské jaderné elektrárně byla vážnější, než Ukrajinci přiznávali, tři týdny ukrajinská strana bez jasného vysvětlení odkládá výměnu vězňů, mučení zajatých domobranců je běžnou ukrajinskou praxí, ukrajinská armáda porušuje klid zbraní a nestahuje těžkou techniku, ukrajinští mladí muži se vyhýbají i lékařským odvodovým prohlídkám. Prognóza konflitku na Ukrajině.

17. 12. 2014 – Přehled situace v Mariupolu od dopisovatele s volacím znakem „Saumr“

„U Mariupolu nepřítel hromadí síly a vytváří obranné linie. Letiště Mariupol se proměnilo v překladiště pro doplnění ukrajinských vojáků působících v „zóně ATO“. V budově terminálu a dalších prostorách se nacházejí ukrajinští vojáci, kolem letiště je rozptýlena vojenská technika. Další velké seskupení Ukrajinské armády se nachází severně od silnice Mariupol – Manguš, v této skupině je 50-70 kusů obrněné techniky.

Tanky, obrněné transportéry a obrněné výsadkové transportéry a protiletecké zbraně nejsou dosud v pochodové sestavě, ale zaparkovány jako vojenské jednotky, čekající na další instrukce od svých nadřízených. Od Mariupolu mužstvo a technika ukrajinské armády budou nasazeny ve směru Granitnoje – Telmanovo a směrem na Novoazovsk.
Včera přišla zpráva o krvavém incidentu, k němuž došlo na severozápadě Mariupolu, v oblasti výjezdu z města do vesnice Volodarskoje. Zde je něco jako „koncentrační tábor“ pro domobranu a její sympatizanty, které později Ukrajinská armáda vyměňuje za své zajatce.
Předevčírem skupinu zadržených pod eskortou dopravili do oblasti, kde ukrajinská armáda položila protipěchotní miny. Možná, že to udělali proto, aby nalezli hranice minového pole. Mohlo se to stát tak, že vzhledem k nepořádku převládajícím v „silách ATO“, mapy znázorňující položení munice byly nepřesně zakresleny, nebo se prostě ztratily.
Možná, že ukrajinští vojáci chtěli prověřit funkčnost min, které dlouho ležely před jejich instalací v armádních skladech. Následkem nacistické akce byly čtyři osoby roztrhány a zemřely.
Kolem Mariupolu byly vytvořeny tři zákopové linie. Podle svědectví, která přicházejí z města, z Mariupolu opět začali prchat pracovníci okupačních civilních úřadů. To může znamenat, že přístavní město jsou připraveni vzdát, nebo že Mariupol přemění na velké opevnění, kde skutečnou moc teď má armáda“.

17. 12. 2014 –  Večerní zpráva domobrany Novorossii

„Ve směru Pervomajska a Petrovky se pohybují jednotky těžké techniky a raketometů „Grad“ nepřítele.
V průběhu posledního dne Ukrajinci jednou použili dělostřelecké zbraně. V 13:15 z Kondraševskaja – Novaja byly ostřelovány pozice domobrany u obce Veselenkoje.
Ztráty domobrana nemá.
Jednotky domobrany DLR a LLR provádějí přípravu a odvedení techniky a výzbroje z linie kontaktu s nepřítelem.
Podle zpráv rozvědky, se ve směru k Pervomajsku pohybuje ukrajinská kolona, skládající se z třiceti obrněných vozidel, a ve směru k Petrovce – kolona čtyř raketometů Grad.”

17. 12. 2014 – Přidali novináři

„Rusko poslalo 1 milion US dolarů na pomoc obyvatelům Donbasu. Tyto informace zveřejnilo na své stránce ruské ministerstvo zahraničí.“

18. 12. 2014 – Ranní zpráva domobrany Novorossii

„Situace se výrazně nezměnila. Příměří se dodržuje, nicméně došlo k některým porušením:
19:20 – 19:30 z řídící věže letiště Doněck byl z minometů ostřelován Kyjevský rajon v Doněcku;
18:54 byly z minometů ostřelovány pozice jednotek domobrany LLR v blízkosti obce Prišib (23 km severo-západně od Luganska).
Domobrana na provokace nereagovala. Odvetnou palbu nezahájila.
Oběti mezi domobranci a civilisty nejsou.
Během noci stahování těžkých zbraní a vojenské techniky banderovců z fronty nebylo provedeno.”

18. 19. 2014 – Zpráva rozvědky DLR

Okupanti pokračovali v represích proti obyvatelstvu a zvýšili počet raketového dělostřelectva.
Podle zpravodajských zpráv včera v noci přes město Izjum v charkovském regionu (125 km severo-západně od Doněcka), ve směru na Slavjansk (86 km severo-západně od Doněcka), pokračovala kolona ukrajinského raketového dělostřelectva s devíti raketomety BM-21 Grad.

Podle místních obyvatel v oblasti Veseloj Gory (13 km severně od Luganska) jednotka Národní gardy Ukrajiny pokračuje v kárné činnosti k identifikaci těch, kteří sympatizují s domobranou. Za uplynulý den banderovci zadrželi více než dvanáct lidí.”

18. 12. 2014  –  Doklady o havárii v JE Záporoží od CyberBerkutu.

„To je rozuzlení historie se Záporožskou AES. Bez ohledu na to, jak se nás snažili oklamat, ujišťovat, že je vše v pořádku, systém pracuje v normálním režimu, a došlo k běžné poruše transformátoru kvůli velkému zatížení, pravda stejně vyplynula na povrch. Nyní se úředníci nevymluví běžnými frázemi, které nic neříkají. Dokumenty GSČS, zveřejněné hackery, jasně ukazují, že nehoda byla vážná, když bylo překročeno záření pozadí v oblasti Zaporožské AES 14 krát. Jak to, že se o tom mlčí?! Jak je možné, že nebyla vyhlášena evakuace ?? Nebo je lukrativní místa v kanceláři víc, než životy a zdraví lidí? Ale … co se divíme, celému tomuto prohnilému systému moci dávno nemůžeme věřit, ani očekávat rozumnou činnost. A lidé budou opět trpět.”

Už chápete to, co odprezentovala předvčerejší svodka, kde bylo uvedeno, že Merkelová rozhodla o tom, že Německo uvolní peníze na zlepšení stavu ukrajinských atomových elektráren?

18. 12. 2014 –  Operativní video-zpráva štábu Alexandra Bědnova

„GBR ‘Batman’ v plné síle, se všemi jejich zvyky a tradicemi se spojil se 4. brigádou ozbrojených sil LLR. Je to pro efektivnější součinnost s ostatními jednotkami, Alexander Bědnov byl jmenován do hodnosti podplukovníka a zastává funkci náčelníka štábu 4. samostatné brigády. Ale byl a zůstává velitelem GBR „Batman“, jejich vůdcem, rádcem, kterého všichni respektují.
Následuje večerní video-zpráva GBR ‘Batman’.“

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sRH4m0Gdr9k

18. 12. 2014 –  Zpráva domobrany.

„Dnes ve 12 hodin na okraji rajonu Kujbyševskij zazněly dva výbuchy a byla slyšet střelba ručních zbraní. Probíhá operace proti diversní skupině nepřítele“.

Zpráva novinářů

„Desátý konvoj s humanitární pomocí pro Donbas vyjel z předměstí Moskvy.
Z Noginska do Rostovské oblasti vyjela velká kolona MČS Ruska s humanitární pomocí pro DLR a LLR.
Jak uvedl při odesílání kolony vedoucí oddělení hasičských a záchranných sil Alexander Agafonov, kromě nezbytného základního zboží nákladní auta dopraví na Donbas vánoční dárky, které byly poslány ze všech regionů Ruska.”

Ve lvovské oblasti na javorivském polygonu výbuch bezpilotního letounu (BPLA) zabil dobrovolníka z oblasti Kyjeva.
Náčelník západního regionálního mediacentra Ministerstva obrany Alexandr Poroňuk: k výbuchu došlo dnes, 18. prosince kolem 10:00.
„V důsledku výbuchu dronu byl zraněn dobrovolník a jeho zranění je neslučitelné se životem,“ – řekl.
Podle Poroňuka se zemřelý zabýval stavbou bezpilotních letounů pro ozbrojené síly, opakovaně byl v zóně protiteroristické operace ve východní Ukrajině.
Na místě nehody jsou vojenské bezpečnostní orgány a pracovníci vojenské prokuratury.
(zdroj)

Ruský prezident říká, že povstalci dodají Ukrajině uhlí.
Rusko působí na Donbas, aby horníci pokračovali v dodávkách uhlí pro zbytek území Ukrajiny, ale za uhlí jim stále ještě neplatí.
Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci ve čtvrtek. 18. prosince. Zdůraznil také, že je třeba obnovit ekonomické vazby jihovýchodu se zbytkem Ukrajiny.
„Víme, že významná část elektroenergetiky pracuje na donbaské uhlí, ale dosud ho nekupují. Požádali nás, abychom tlačili na jiho-východní Ukrajinu, aby horníci souhlasili s dodávkami. Udělali jsme to, ale stále ještě nekupují,“ řekl Putin.
Podle něj, je to proto, že Ukrajinci „zavřeli všechny banky (na jihovýchodu – pozn.). Je nemožné zaplatit.“
„Právě předevčírem řekli, že jsou ochotni zaplatit a převedli platbu. Zjišťuji – žádná platba není. Údajně (převedli) horníkům na karty, ale karty nefungují,“ – řekl Putin.
Jak oznámil v Korrespondent.net, Ukrajina vede jednání s francouzskou energetickou společností GDF Suez o dodávkách uhlí ze světového trhu.
Předtím vedoucí Doněcké regionální správy Alexander Kyčtenko uvedl, že je třeba jednat s rebely a nakupovat uhlí na území mimo kontrolu ukrajinských orgánů.
Na druhé straně, místopředseda vlády Vjačeslav Kyrylenko oznámil, že kabinet ministrů Ukrajiny nebude kupovat uhlí od zástupců samozvané „Doněcké lidové republiky“ a „Luganské lidové republiky.“

Ale vůdce Radikální strany Oleg Ljaško oznámil, že ministerstvo paliv a energetiky se dohodlo o koupi uhlí z dolů ovládaných rebely v Donbasu.
(zdroj)

Projekt plynovodu z Turecka, závisí na Evropě, kterou Putin již dříve obvinil z uzavření South Streamu.
Osud pokračování plynovodu na hranici Turecka a Řecka, jehož vznik byl oznámen bezprostředně po uzavření South Streamu, závisí na pozici Evropy, řekl ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci.
Podle něj tok plynu z Turecka pak může být směrován přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Maďarsko do rakouského Baumgartenu.
„Chtějí mít evropští partneři stabilní, garantované dodávky? Skvělé. Ale pak si můžou položit plynovod přes Řecko do Makedonie, také do Srbska, a dál zase do rakouského Baumgartenu. Levnějších, spolehlivějších dodávek, než jsou ruské, není a v blízké budoucnosti se nedají očekávat.“ cituje Putina Interfax.
(zdroj)

18. 12. 2014 –  Vedení DLR plně podporuje slova prezidenta Ruské federace o mírovém urovnání konfliktu

Ve DLR plně souhlasíme s Putinem o nutnosti vyřešit konflikt v Donbasu pokojně. Toto řekl dnes v rozhovoru Doněcké zpravodajské agentuře mluvčí DLR v kontaktní skupině Denis Pušilin.

„Naprosto souhlasím s názorem ruského prezidenta Vladimira Putina, že krize v Donbasu by se měla vyřešit politickými prostředky prostřednictvím jednání,“ řekl.
„DLR je pouze pro mírové řešení konfliktu, cestou rozhodování u jednacího stolu. Všechny ostatní cesty vedou k velmi nežádoucím důsledkům,” řekl politik.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci vyzval k použití zásady mezinárodního práva týkající se práva na sebeurčení pro obyvatele Novorossii.
„Musíme vycházet z všeobecných principů mezinárodního práva, lidé mají právo (na Ukrajině) rozhodovat o svému osudu sami. To neříkám jako frázi, když jsem řekl, že je třeba obnovit mír politickými prostředky a vycházíme z toho, že bude obnoven obecný politický prostor. Jaký může být – to je těžké teď říci,“- řekl šéf ruského státu.

12. 18. 2014 –  Rozhovor s vedoucí výboru DLR pro uprchlíky a válečné zajatce Darijou Morozovovou.

Kyjev už tři týden odkládá výměnu zajatců „na zítřek.“
Tři týdny ukrajinská strana bez jasného vysvětlení příčin odkládá výměnu vězňů, uvedla šéfka výboru pro uprchlíky a válečné zajatce DLR Daria Morozovová.
„Připravili jsme výměnu 30 zajatců před asi třemi týdny. V pondělí byl poslední termín, ale z Ukrajiny nikdo nikoho nepřivezli. Včera slíbili přivézt – a také nikoho nepřivezli. Ukrajinská strana neustále říká, že je připravena k výměně a slibuje přivézt naše lidi, ale na poslední chvíli zruší výměnu a přeloží na zítřek,” řekla.
Podle ní je DLR připravena k výměně kdykoli. „Jakmile dostaneme od ukrajinské strany znamení, budeme se zajatci do 15 minut na místě výměny,“ – řekla Morozovová.

Za příčinou stálého narušování výměny vězňů předseda komise považuje “organizační chaos mezi ukrajinskými bezpečnostními službami”. „Výměnou se chce, podle mých informací, zabývat výhradně Ministerstvo obrany Ukrajiny a SBU se nechce vzdát svých pozic. Mají kompletní organizační chaos. V DLR za takovou práci nedávají hvězdy a pro ukrajinské bezpečnostní služby je to činností navíc – to je další hvězda na uniformě,“ řekla.
Morozovová vysvětlila, že mezi 30 lidmi na výměnu jsou ti, u kterých je trestní stíhání na Ukrajině již uzavřeno.
„Mezi 30 zajatci, které Ukrajina musí předat DLR, jsou řadoví domobranci a civilisté. Těchto 30 lidí nejvíce trpělo v rukou ukrajinských bezpečnostních sil. Oni byli celí pobití. Zneužívali je a mučili. Jeden z zajatých domobranců dostal i sněť, a nebyla mu poskytnuta žádná zdravotní péče, museli jsme se spojit s OBSE, aby mu pomohla, do té doby ho ukrajinští lékaři odmítli léčit. Mezi zajatci je také osoba, která pomáhala při psaní ústavy DLR. Je tam také domobranec Alexej Šeremet, který byl mučen ve vězení v Artemovsku páječku a elektrickým proudem. Jeho soud osvobodil před jedním a půl měsícem, ale hned u vchodu našeho dobrovolníka opět vzali neznámí ozbrojenci a odvezli,“ – řekla Morozovová“.

18. 12. 2014 –  Mluvčí parlamentu Novorossii Oleg Carev v programu „Ve skutečnosti,“ řekl Sergeji Veselovskému, o co usiluje parlament Novorossii.

Sergej Veselovský: Jak spojit dvě malé republiky DLR a LLR v Novorossiu. Co pro to děláte vy a vaši kolegové? Co dělá parlament Novorossii teď?

Oleg Carev: Novorossia byla založena v květnu tohoto roku. Byla podepsána dohoda o vytvoření Svazu lidových republik později byla přijata ústava a vytvořen parlament. Parlament dosud nebyl znovu zvolen, v tomto okamžiku, na tomto místě se bude slučovat LLR a DLR. V Parlamentu Novorossii jsou poslanci a představitelé – 30 lidí z DLR a 30 z LLR. Ale jsou tu zástupci z jiných republik Charkova, Záporoží, který se rovněž stanou součástí Novorossii.

Nyní mnozí mluví o tom, že Novorossii zrazují a chtějí ji připojit k Ukrajině. V současné době to není možné, protože není možné smířit lidi, kteří prošli ostřelováním, přišli o příbuzné a své domovy. Obyvatelé Donbasu to nikdy nezapomenou a úřadům Kyjeva nikdy neodpustí. Stojíme proti juntě. Ale nemáme nic proti tomu, aby se Ukrajina stala členem Novorossii. Nejsme ve válce s lidmi z Ukrajiny, jsme ve válce s ukrajinskou vládou, která uchvátila zemi ozbrojeným pučem. Tato moc je nejen anti-ruská, ale také anti-ukrajinská, protože dělá vše pro to, aby zničila Ukrajinu. Proto nebudeme vzdávat naše území, my se nevzdáme.

Návrh zákona o zákazu komunistické ideologie na Ukrajině byl registrován Lidovou frontu.
Nejvyšší radou byl registrovaný návrh zákona o zákazu propagace komunistické ideologie na Ukrajině. Bylo to oznámeno na internetových stránkách Parlamentu na čtvrtek 18.prosince.
Autoři iniciativy jsou Alexander Turčinov, Sergej Pašinskij a Victoria Sjumar z Lidové fronty.
Znění zákona a vysvětlivky k němu na stránce nejsou k dispozici.
Jak oznámil Korrespondent.net, dříve šéf SBU Valentin Nalyvajčenko řekl, že pro národní bezpečnost je nutné zakázat Komunistickou stranu Ukrajiny.
(zdroj)

Sociální aktivisté obsadili budovu Metinvest protože ji podezírají z financování separatistů.
Sídlo největší ukrajinské Báňské a hutní společnosti Metinvest v Krivom Rogu, vlastněné oligarchou Rinatem Achmetovem, obsadili neznámí lidé. To oznámily Ukrajinské noviny s odvoláním na zdroje ve společnosti.
Asi v 13:30 sociální aktivisté v čele s vedoucím společenské organizace „Svaz občanů Kryvorožja“ Vladislava Štefana přeřezali pilou plot u vchodu do budovy společnosti, be které překonali odpor ochranky, rozbili okno a obsadili budovu.
Při obsazování protestujících křičeli „Hanba“, „Ven z Krivogo Roga„.
Okupující se domnívají, že Metinvest sponzoruje bojovníky v Donbasu. V této souvislosti požadují zastavení financování militantů a znárodnění všech zpracovatelských závodů.
Protestující nakonec opustili budovu, ale jsou na území společnosti.
(zdroj)

Rozpočet EU nemá možnost podporovat Ukrajinu, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, při příjezdu na summit hlav států a předsedů vlád 28 zemí EU, oznámil TASS.
„Budeme diskutovat o finanční a ekonomické podpoře Ukrajiny, ale dosáhli jsme hranice rozpočtových výdajů,“ – řekl.
Na druhé straně předseda vlády Finska Alexander Stubb navrhl, aby EU nepřijímala rozhodnutí o poskytnutí další finanční pomoci Ukrajině, protože nebyly provedeny potřebné strukturální reformy. „Teď, když se volby konaly, myslím, že je v zájmu Ukrajiny dokončit strukturální reformy, protože jinak jí v této fázi pomoc poskytnuta nebude,“ – řekl premiér. „Nemáme tu dárcovskou konferenci,“ – dodal.
(zdroj)
Dříve Ukrajina požádala EU o třetí program finanční pomoci v objemu dvou miliard eur. Během návštěvy v Bruselu předsedovi vlády Ukrajiny Arseniji Jaceňukovi 15. prosince evropský komisař pro politiku sousedství a jednání o rozšíření Johannes Hahn zdůraznil, že EU je připravena pokračovat v pomoci Ukrajině, ale pouze výměnou za „konkrétní výsledky reforem“.

Jak oznámil Korrespondent.net, 16. prosince prezident Porošenko řekl, že Ukrajina se dohodla s EU o finanční pomoci. O době poskytnutí pomoci a částce a nechtěl hovořit.
Poznámka: dnes představenstvo Evropské investiční banky (EIB) schválilo úvěr pro Ukrajinu ve výši jedné miliardy eur. „Představenstvo schválilo nový úvěr v celkové výši 1 miliardy EUR pro Ukrajinu jako součást balíčku 3 miliard eur zvláštních opatření pro zemi na období let 2014 – 2016,″ – píše se v prohlášení.
Připomeňme, že v tomto roce, EU již poskytla Ukrajině dva programy finanční pomoci, celkový objem 1,8 miliardy eur, z nichž není dosud převedeno asi 200 milionů eur. Tuto poslední splátku by Ukrajina měla dostat na začátku příštího roku.
(zdroj)

18. 12. 2014 –  Zpráva novináře Alexeje Toporova

„Ukrajinská armáda ostřelovala okraje Luganska. Ukrajinská armáda pokračuje v porušování příměří, v předvečer (17 prosince) z děl ostřelovala předměstí Luganska.
Podle domobrany LLR palba z houfnic byla vedena z obce Kondrašovka (Stanichno-Luganský region), na okraji příměstské osady Veselenkoje.
Nepokojná je situace v slavjanoserbské oblasti, kde ukrajinská armáda ostřelovala z minometů pozice lugančanů mezi osadou Prišib a Směloje. V blízkosti města Štěstí ukrajinská armáda i nadále ostřeluje pozice domobrany LLR.”

Včera se konal briefing šéfa tarnopolské oblastní státní správy Ivana Krysaka a úřadujícího komisaře tarnopolské vojenské náborové kanceláře podplukovníka Andreje Myskiva.
Ze slov Andreje Myskiva, čtvrtá vlna mobilizace, kterou oznámila všechna média, není. Řekl také, že většina mužů v této oblasti se bojí dokonce dostat předvolání na lékařské vyšetření. K dnešnímu dni ze 14 tisíc mužů, kteří měli přijít do náborové kanceláře podrobit se lékařskému vyšetření, 7500 nepřišlo, uvádí „Informační agentura mládeže“.
„To je velmi špatné. Po těch třech mobilizacích se tomu velký počet osob vyhnul,“ řekl.
Komisař hovořil o případu v obci Dibše v Kozevského rajonu, v níž předvolání mělo dostat 60 mužů. Doslova za pět dní před tím 45 z nich vyjelo do zahraničí.
V jiné obci zmizeli za jednu noc všichni muži ve vojenském věku. „Jak je vidět, v regionu Tarnopol nežijí opravdoví vlastenci“, – řekl Andrej Miskiv.
(zdroj)
Díky moc Erneste!

Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Interaktivní komentovaná:

zatím jsem ji neobjevil.

Ode mne dneska asi nebude skoro nic. Všechny moje obvyklé zdroje jsou plné včerejšího Putinova projevu. Na nějaký originální jeho koment nemám. A hodně dal Ernest a přidá ještě MP. A nad ně bych jen psal to, co už jste četli nebo slyšeli jinde.

Jen drobný komentář k tomu, co ohledně Putinova projevu včera v Televizních novinách předvedla naše/vaše ČT. Ne, že by o Putinovi nereferovala, to zase ano. Ne, že by neuvedla hlavní jeho linky. I když zdaleka ne všechny.

Nicméně dostala mne reportáž o tom, jak těžkou situaci mají ruští hypotéční dlužníci, kteří si nákup nemovitosti financovali úvěrem v dolarech! To je tedy zpráva jako hrom! Když se hroutilo Lotyšsko, bylo to ještě horší, protože takových dlužníků bylo daleko více. Kupodivu ČT moc nezajímal stejný, ale masovější příběh v Maďarsku. Který Orbán vyřešil z pozice síly a donutil zejména zahraniční banky, aby post mortem převedly hypotéky ze švýcarských franků pro maďarské občany do forintů… Pepa Karas z toho udělal v Moskvě velkou show.

Je mi těch dlužníků – neštastníků hrozně líto. Nicméně – rozhodli se dobrovolně, bez nátlaku a sami. Zvážili, nebo měli zvážit všechna rizika a vyšlo jim, že je lépe přijmout kurzové riziko, které je dnes ničí, než platit tehdy nesrovnatelně vyšší rublový úrok. A  včas, když koncem léta začal rubl ztrácet, nepodnikli nic, aby hypotéku převedli z dolarů do domácí měny…. Co s tím? To má být zpráva do nejsledovanějšího informačního pořadu dne ČT? Inu, pokud mermo mocí chceme malovat obraz Ruska před totálním bankrotem, pak ano. Třeba si denní návštěvníci Kosy z Kavek přečtou dnešního Friedmana od navajamma. Totéž vřele doporučuji každému z vás.

Ve zprávách ČT ovšem byla informace, kterou nelze pominout a která s Ruskem a Ukrajinou souvisí. Česká exportní banka zastavila další financování dodávek do Ruska. Prý raketově roste počet těch, co nejsou schopni úvěry splácet. Ano, Rusko má nepochybně problémy. Ale ČEB ho už má spolu s Ruskem. Za miliardu eur… Zatím. Ona každá mince má dvě strany.

Předevčírem jsem psal o zavedení nových sankcí ze strany EU vůči Rusku. S orientací na Krym. Dnes byly zavedeny.

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/zadne-domy-a-investice-na-krymu-eu-zavadi-nove-sankce_327760.html#.VJMl_nvpVja

Je čas , aby nastoupil MP:

Svodka od Ukrů:

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.
Rusové stahují novou techniku k Novoazovsku a Jasinovaté: zveřejněná mapa ATO
18.prosince 2014, 14:34
(zdroj)

To 18. prosince, řekl v komentáři k situaci v ATO na Donbasu, na briefingu speaker informačně-analytického centra SNBO Andrej Lysenko.

Podle něj během minulého dne teroristé provedli 13 ozbrojených provokací proti ukrajinské armádě, včetně tří nočních.
„Naštěstí, mrtví a zranění za poslední den nejsou,“ řekl Lysenko.

Mluvčí uvedl, že na okupovaných územích ruští kurátoři i nadále řídí ozbrojence z jediného centra.

Jak uvádí „Pozorovatel“, mluvčí SNBO Andrej Lysenko dříve řekl, že v Radě pro národní bezpečnost Ukrajiny doufají, že začne stahování těžkých zbraní, i navzdory přetrvávajícímu porušování režimu, „ticha“ ozbrojenci.

OBSE zaznamenali u Doněcku kolonu vojenských nákladních automobilů, obrněných transportérů a tanků.
18.prosince 2014, 00:05 zdroj

Zvláštní monitorovací mise OBSE zaznamenala v Charcyzsku (Doněcké oblasti) konvoj 15-ti vojenských nákladních vozidel a 2 obrněných transportérů, pohybující se ve směru k Doněcku.

To je uvedeno ve zprávě mise 16. prosince, přináší RBK-Ukrajina.

„V 08:30, projela přes kontrolovaný“ DLR „Charcyzk, SMM-mise sledovala dva neoznačené obrněné transportéry a 15 neoznačených zelených náklaďáků, jedoucích odděleně ve směru Doněck,“ píše se v prohlášení.

Kromě toho, v obci Rassypnoje mise pozorovala dva neoznačené tanky T64.

Jak uvádí „Pozorovatele“, 7. prosince, OBSE zaznamenala soubor vojenských nákladních automobilů v okolí Doněcka.

„Kyborgové“ ukázali fotky z nového terminálu doněckého letiště.
18.prosince 2014 (zdroj)

Ukrajinská armáda chránící doněcké letiště, zveřejnila své nejnovější fotografie zničených budov.

Jak vypadá teď letiště Prokofjeva v Doněcku, lze nalézt na Facebookové stránce samostatném dobrovolnické čety „Karpatská Síč.“

„Navzdory příměří, rebelové, to není překvapující, porušil tichý režim střelbou z ručních zbraní. Během toho byl pozorován provokatér -„Barabaška“, tak ho pojmenovali ochránci doněckého letiště, který vedl palbu na naše pozice i pozice teroristů. Také jedna z pozic našich kluků byla ostřelována průbojnou municí, příčinou čehož se vznítila část munice: tři 300 (zranění), a spousta spálené munice. No tak obecně, situace v novém terminálu je klidná a vyrovnaná,” řekl ve zprávě.

Putin chce aby Ukrajina vzdala doněcké letiště ozbrojencům.
18.prosince 2014 (zdroj)

Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že ukrajinští vojáci musí opustit doněcké letiště.

To Putin na souhrnné tiskové konferenci 18. prosince řekl, proč se neplní Minské mírové dohody.

Jak řekl Putin při jednáních v Minsku „zástupci Donbasu (jak on pokračuje nazývat ozbrojence – pozn.), odmítli podepsat protokol o demarkační linii.“

Podle prezidenta Ruské federace, „zástupci Doněcka částečně nesouhlasili s
liniemi stažení.
“Máme tam rodiny.” říkali od samého počátku: “Nemůžeme,“ když jsme trvali na tom, domobranci řekli, že nemohou odejít pryč z těch tří vesnic“. Nechceme, aby všechny zabili a znásilnili,” řekl prezident Ruské federace.

„Ukrajina nestahuje vojska odtud, odkud by měla, například z letiště Doněck,“ řekl, Putin.

Jak uvádí „Pozorovatel“, politický komentátor Oleg Ponomarev vyjádřil názor, že Putin chce, „zajistit“ pro ozbrojence doněcké letiště před novým kolem rozhovorů v Minsku.

Tisková konference Putina rozvášnila sociální sítíě: o medvědu v lese, obklopeném nepřáteli.
18.prosince 2014 (zdroj)
18.prosince v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin uspořádal tiskovou
konferenci, na konci roku.

Ve svém projevu, Putin hovořil o „vnějších příčinách“ pádu ruské ekonomiky, dotkl se války na Donbasu a řekl, že Západ připravuje Rusku roli medvěda na řetězu, s vytrhanými zuby a drápy.

Celý projev V.Putina zde.

Na Ukrajině, ceny benzínu „vyskočí“ o 3 UAH
18.prosince 2014 (zdroj)

17.prosince provozovatelé trhu s pohonnými hmotami nakoupili valuty na mezibankovním trhu v rozmezí od 19 HRV/$ do 20,05 HRV/$.
To znamená, že co nejdříve hrozí, že cena benzínu vyskočí o další 3 hřivny.

http://i.obozrevatel.ua/2/1664920/646888.jpg

Informace od prezidenta sdružení „Asociace provozovatelů trhu s ropou na Ukrajině“ Leonida Kosyanchuka:

„Na čerpací stanici byste měli očekávat plus 3 hřivny za litr k ceně, kterou tam
naleznete nyní,“ řekl. (úryvek čl.)

Ruský terorista Strelkov se oženil v den svých narozenin: Publikované fotografie
18.prosince 2014 (zdroj)

Ruský diverzant, terorista Igor Girkin (Strelkov) se v den svojích narozenin
17. prosince oženil.

To se píše v jeho skupině na sociální síti Vkontakte.

Také publikovali fotografii novomanželky Strelkovové – je to mladá blondýna.

Strelkovovi, podle biografie zveřejněné ve Wikipedii, bylo 44 let.

Podle dalších informací je Strelkovová bývalá ukrajinská novinářka a nyní
vlastně komplicem teroristů, Oksana Škodová.

Jak uvádí „Pozorovatele“, dříve Strelkov předpověděl, že na jaře se Rusko smáčí krví, „Moskevský Maidan (náměstí)“ je už na obzoru.

Přidáno z Cassadu:

Boris Rožin – Colonel Cassad, nabídl svůj názor na budoucí vývoj v souvislosti s válkou na Ukrajině.
(zdroj)
Zima 2014-2015

Na téma hysterie v komentářích nabízím svůj postoj k tom, co se děje. Můžete to považovat za můj osobní názor perspektiv vývojových procesů v souvislosti s válkou na Ukrajině. Abych zabránil dalším otázkám, typu “ jak to vidím já,“ nabízím svůj subjektivní pohled na bezprostřední vyhlídky (zakládající se na informacích, které mám k dispozici z otevřených i uzavřených zdrojů ) v případě, že nezačne horká válka, pravděpodobnost které není nulová. Téma pravděpodobnosti války a všeho s ní souvisejícího, je na samostatnou konverzaci. Ale k věci:

1. Krym nikdo a nikdy nevzdá. Za současného politického režimu v Rusku, je to uzavřená záležitost.
2. Donbas se na Ukrajinu už nevrátí, navzdory všem „vyjednáváním“. Žádné federace, konfederace a další „jednotné pro-ruské Ukrajiny“ nebudou. Doněck a Luhansk je již odříznutý kus masa.
3. Vojenskou porážku DLR a LLR Rusko nedopustí, práce „Vojentorgu“ bude pokračovat, i ve směru kvantitativního a kvalitativního zlepšení této práce. Práce „západního vojentorgu”, bude také zesilovat.
4. V samotných republikách bohužel polovičních se bude pokračovat na konstrukci budoucích neuznaných států. Možné je formování nadnárodních nástaveb federativního nebo konfederativního smyslu na bázi dvou národních republik.
5. Do konce ledna – začátkem února, se ozbrojené skupiny v Novorossii konečně stanou armádou a „divoká domobrana“ postupně vymizí. Úroveň vybavení místní armády poroste, jeho síla se bude blížit ke 40-45 000.
6. Konflikt se Spojenými státy bude i nadále ovlivňovat nejrůznější sféry vztahů mezi Západem a Ruskem. Kompromis se Spojenými státy nebude moci Rusko dosáhnout, alespoň z hlediska odstavce č.1. Budou také zavedeny nové sankce proti Rusku.
7. Ekonomika Ukrajiny bohužel poloviční, přežije zimu (díky okrádání obyvatelstva a zahraniční pomoci). Zhoršení sociálně-ekonomického prostředí, bude značné, ale k celkovému kolapsu tam nedojde.
8. Ruská ekonomika oficiálně vstoupí do recese (technicky se to již stalo), ale ekonomický kolaps neočekávám, dojde k pomalému zhoršení sociálně-ekonomického prostředí.
9. Ekonomika DLR a LNR bude závislá na ruských dotacích + bude třeba pokusit se zorganizovat zdroj příjmů v podobě prodeje uhlí chuntě (oficiálně). Finanční systém zde bude stále plný děr.
10. Humanitární situace zůstane post-katastrofická – hlad v pravém slova smyslu samozřejmě nebude, ale zpoždění v platbách, bude nedostatek některých léků, zboží a výrobků, budou to problémy systémového charakteru.
11. Na území jihovýchodní Ukrajiny pokračovat plíživá partyzánská válka s občasnými výbuchy a další ilegální činností. Trestní aparát se také zvýší,
stejně jako represe.
12. Síly chunty na Donbasu se zvýší ve smyslu navýšení počtů (ale žádoucích čísel 90 až 100 tisíc bodáků nebudou schopni dosáhnout, realných je 70-75000) a dozbrojení díky zahraniční technice a z rezervních skladů.
13. Maidan 3.0 v Kyjevě v nejbližších měsících nelze očekávat, protože USA má vše v Kyjevě pod kontrolou a spěšné změny skrze ulici, zatím nejsou nutné. V Rusku zatím není možné tyto nástroje použít.
14. Tok dobrovolníků z Ruska a dalších zemí, zůstane na stejné úrovni, nevládní humanitární toky trochu poklesnou. V únoru, bude možné připravit nákup uniforem a munice na jaro-léto 2015.

Obecně platí, že konflikt nebude vyřešen, v té či oné podobě bude pokračovat na jaře.
Navíc, nezapomeňte na možnost obnovení rozsáhlých bojů, třeba po nějaké provokaci, nebo pod tlakem USA na chuntu. V únoru se vrátím k tomuto příspěvku a uvidíme nakolik moje subjektivní vize procentuálně koreluje s objektivní realitou. V řadě bodů bych se rád se mýlil.
K výročí spojení Krymu s Ruskem se budu snažit vydat další knihu, „Zákulisí Ruského jara“, kde budu hovořit o různých veřejně neznámých momentech Krymského jara a války na Donbasu, který na jaře už bude možné zveřejnit.

Všechny texty bez označení zdroje jsou převzaty z  vk.com/strelkov_info