Diplomacie po kyjevsku: tvářit se jako oběť

Igor Sileckij
20. 1. 2015 ruvr.ru
Další kolo jednání o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny zmařil Kyjev. Ukrajinské úřady nejen že nereagovaly na plán odsunu těžkých zbraní, navržený ruským prezidentem, ale daly naopak rozkaz k hromadnému útoku.Na Donbasu opět umírají civilní obyvatelé, avšak západní kurátoři Kyjeva se tváří, jako by se nic nedělo. Ruské ministerstvo zahraničních věcí a úřady Doněcké a Luhanské lidové republiky vyzývají světové společenství, aby zapůsobilo na ukrajinské úřady a přimělo je k zastavení vojenských akcí.


Ruský prezident Vladimir Putin zaslal už 15. ledna ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi plán odsunu těžkého dělostřelectva oběma stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině. Následující den se měla v Minsku konat schůzka kontaktní skupiny pro urovnání krize. Ta ale byla zmařena. Odpovědnost za to padá v plné míře na Kyjev, prohlásil zástupce Doněcké lidové republiky Denis Pušilin: „Schůzka byla zmařena a zmařena byla ukrajinskou stranou. My jsme přijeli a udělali jsme všechno pro to, aby jednací proces pokračoval. Až do poslední chvíle jsme byli ve spojení s OBSE – žádná zpráva o oficiálním zrušení schůzky se neobjevila.

Kyjev nejen že odmítl projednávat plán navržený Vladimirem Putinem, ale zahájil naopak hromadný útok na pozice donbaské domobrany. O minulém víkendu už granáty a náboje vybuchovaly ve středu Doněcku, opět umírali civilní obyvatelé. Zuřivé boje se sváděly o doněcké letiště. Příslušníci silových složek podnikli několik tankových útoků, které domobrana odrazila. V Horlivce dopadl granát na zastávku veřejné dopravy ve středu města, dva lidé zahynuli, desítky byly zraněny. Kromě toho shazovaly ukrajinské bombardéry Su-24 na město pětisetkilogramové letecké bomby. Jak podotkl nejvyšší představitel Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko, je naprosto jasné, že Kyjev využil příměří k přeskupení své armády a zvyšování počtu svých těžkých zbraní.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta zdůraznil při komentování situace, že Moskva je mimořádně znepokojena takovým vývojem událostí. Podle slov Dmitrije Peskova jsme svědky absolutní degradace situace na jihovýchodě Ukrajiny. Přitom stejně jako dřív udivuje postoj západních ochránců Kyjeva, kteří buď ignorují smrt civilních obyvatel Donbasu, nebo z toho obviňují Moskvu. Přestože se v poslední době nedá hovořit o žádné jednotě mezi nimi, zdůrazňuje stálý zástupce Ruska při OBSE Andrej Kelin: „Evropa teď není v tomto smyslu jednotná. Svůj názor mají Anglosasové, jak jim někdy říkáme, a sice USA, Kanada a Velká Británie, kteří schvalují všechno, co dělá Kyjev. Ne ale všichni, musím říct, že jsem slyšel i hlasy jiných velvyslanců, členů Evropské unie, kteří hovořili o tom, že je co nejdřív třeba navázat politické kontakty a zahájit jednací proces. Téhož názoru je i řada zástupců zemí Evropské unie, mezi nimiž jsem slyšel i hlas Francie“.

Jak vyšlo najevo, masovým útokem na Donbas ale překvapení ve vývoji situace na Ukrajině teprve začala. V noci na pondělí Kyjev najednou sám navrhl Moskvě podepsání rozvrhu plnění minských dohod a zajištění příměří už od 19. ledna. Tento mazaný tah ukrajinských úřadů vysvětlil předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov. Podle jeho názoru dělá Kyjev všechno pro to, aby udělal z Ruska jednu ze stran konfliktu. Existence hrozivého vnějšího nepřítele poskytuje šanci na to, aby byly všechny vnitřní omyly svaleny na nutnost čelit tak zvanému „agresorovi“ a vyhnout se otázkám týkajícím se použití síly proti civilnímu obyvatelstvu. Kromě toho je Kosačov přesvědčen o tom, že Ukrajina tvářící se jako oběť může snáz získat podporu zvenčí, od jestřábů v Evropě a Americe.