“Dobrovolnické prapory” na Ukrajině rabují

Avatar
Původní autoři


25. 1. 2015    zdroj
“Mezi ukrajinskými vlastenci, kteří dnes brání naši zemi se zbraní v ruce, je značný počet těch, kteří zneužívají válku a snaží se, mírně řečeno, vylepšit svou finanční situaci”. Ukrajinská média uvádějí, že to 22. ledna řekl Kyjevem dosazený gubernátor Doněcké oblasti (té části, která je dnes pod kontrolou Kyjeva) Alexandr Kichtěnko.


Kichtěnko sdělil, že poslal k rukám prezidenta země Petra Porošenka písemnou zprávu, ve které oznámil, že až 20% některých “dobrovolnických” ukrajinských praporů krade a rabuje.

“Někde je to kolem 20% z celkového počtu … Samozřejmě, netýká se to všech praporů. Ale ignorovat a zamlčovat tato fakta nemůžeme. Existují, uvádím je v písemném hlášení, je proto nutné je operativně ověřovat. Když mají lidé zbraně ve svých rukou, hodně zbraní, vždycky vzniká pokušení je použít. Zejména v zájmu vlastního obohacení se. Vláda by měla lidi se zbraněmi co nejrychleji odkázat do patřičných mezí, aby taková pokušení nevznikala,” řekl Kichtěnko.

Podle něj není v “dobrovolnických praporech” žádná disciplína, často si samostatně stanoví úkoly a plní je, jak se jim líbí, což se nesmí dít v situaci pod kontrolou státu. “Očekávám, že prezident bude reagovat na mé zprávy, a že budou přijata operativní, efektivní a účinná opatření. Je to nutné proto, že jde o image a pověst státní moci, o pověst země, avšak především jde o bezpečnost mírumilovných občanů Ukrajiny, kteří dnes žijí v oblasti “ATO” (antiteroristická operace), řekl Kichtěnko.

V Kyjevě byl zformován další dobrovolnický prapor    zdroj
V Kyjevě byl zformován další dobrovolnický prapor s počtem více než 500 osob. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním se na mluvčího vojenské operace Andreje Lysenka.

Podle něj byla formace vytvořena během několika dní z “Kozáckého vojska Ukrajiny.” V nejbližší době bude prapor vyslán do bojové zóny na Donbasu.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová