Evropský parlament vyzývá k “prozkoumání způsobů” vojenské podpory Ukrajiny

Avatar
Původní autoři


16. 1. 2015    zdroj
Evropský parlament vyzývá EU, aby “prozkoumala způsoby, jak podpořit posílení obranného potenciálu a ochrany hranic Ukrajiny.” Je to uvedeno v příslušném usnesení, které bylo přijato 15. ledna, informuje IA REGNUM . Poslanci Evropského parlamentu připomínají, že 16.července 2014 zrušila Rada EU embargo na dodávky zbraní na Ukrajinu, takže v tomto okamžiku nejsou žádné námitky ani právní omezení proti poskytnutí Ukrajině obranné výzbroje členskými zeměmi EU .


V dokumentu se uvádí, že EU musí prozkoumat způsoby podpory ukrajinské vlády k posílení obranného potenciálu a obrany vnějších hranic Ukrajiny, “na základě zkušeností z transformace ozbrojených sil zeměmi bývalé Varšavské smlouvy a členskými zeměmi EU, zejména prostřednictvím výcvikových misí, které již byly poskytovány ozbrojeným silám v jiných částech světa. ”

V souvislosti s kurzem NATO Evropský parlament připomíná přijetí Ukrajinou zákona o zrušení statusu neutrality a právo na “svobodné přijímání vlastních rozhodnutí.” V rezoluci je zdůrazněno, že Ukrajina se nyní potřebuje naléhavě soustředit na politické, hospodářské a sociální reformy. Členství v NATO – “to je otázka, ke které by mělo být vyhlášeno všeukrajinské referendum v pozdější fázi.”

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová