Kazetové bomby a systémy ,,Grad” ostřelovaly obydlená místa v Donbasu? Organizace Human Rights Watch zveřejnila mnoho důkazů…

Avatar
Původní autoři

Kenneth Roth, ředitel MO pro lidská práva
18. 1. 2015  New World Order Opposition


Kyjevské orgány by měly přiznat své chyby a zastavit nevybíravé boje na východní Ukrajině. Oznámil to výkonný ředitel mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch, Kenneth Roth, když komentoval vystoupení předsedy vlády Ukrajiny Arsenije Jaceňjuka v Berlíně.

Tomu v době jeho návštěvy v Německu novinář vydání Frankfurter Allgemeine položil otázku o ostřelování obydlených míst v Donbasu systémy „Grad“ a použití kazetových bomb, na kterou ukrajinský premiér Arsenij Jaceňjuk emocionálně odpověděl: „K tomu nejsou žádné důkazy! Žádné důkazy!“ Ukrajina provádí vlastní vyšetřování, ale zatím bezpečnostní síly nemají přístup k příslušným internetovým stránkám, odvětil Jaceňjuk a navrhl změnit téma a přejít k posouzení situace s Krymem, – uvádí RIA Novosti.

„Skutečnost je však taková, že organizace Human Rights Watch už zveřejnila mnoho důkazů, že Ukrajina odmítá rozlišovat mezi vojenskými cíli a civilisty, jak to vyžadují zákony a zvyklosti války,“ – řekl Kenneth Roth. Podle jeho slov aktivisté za lidská práva na setkání s ukrajinskými představiteli v listopadu a prosinci podrobnou informaci o případech porušení pravidel vedení války, včetně dat a míst porušení předložili.

Návrh Jaceňjuka, aby se místo této otázky zaměřili na posouzení situace s Krymem, demonstruje znepokojující domněnky, že všechny prezentace konfliktu jsou neobjektivní. Jaceňjuk a mnozí další pravděpodobně počítají s tím, že je nemožné, aby někdo uplatňoval zákony a pravidla války na obou stranách,“ – řekl šéf HRW a doplnil, že organizace pravidelně podává zprávy o situaci z jedné i druhé strany.

„Místo popírání obvinění o zneužívání svých vojáků by měl Kyjev přiznat to, co je zjevné, a ukončit zmatečné vojenské operace,“ – řekl Kenneth Roth a zdůraznil, že nová ukrajinská vláda by si měla uvědomit, že umět přiznat chybu je první test připravenosti k reformám.

Připomeňme, že specialisté HRW v průběhu svého šetření na východě Ukrajiny zjistili, že právě ukrajinští ozbrojenci používali kazetovou munici při ostřelování obytných čtvrtí Doněcka.

„Mnozí z vás slyšeli, že provádíme šetření na východě a že jsme zjistili případy, kdy provládní vojska použila kazetové bomby při bombardování obytných čtvrtí,“ – řekl v prosinci šéf HRW a upozornil, že používání podobné munice je zakázáno v oblastech, kde jsou civilisté, kvůli jejich nepřesnosti.

Kenneth Roth také poznamenal, že ukrajinská prokuratura neprovedla řádné šetření o těchto skutečnostech a státní prokurátor místo toho, aby analyzoval fyzické důkazy použití kazetových střel, ujistil, že tato výzbroj je stále ve skladech a nikdy nebyla vyvezena.

„Prověrka této skutečnosti proběhla ne proto, aby byla zkontrolována uvedená munice, ale prověřovaly se miny a ne kazetové bomby,“ – doplnil. „Takové prošetření nám naprosto nevyhovuje.“

V souvislosti s tím představitel organizace pro ochranu lidských práv vyzval kyjevskou vládu, aby pozvala specialisty Mezinárodního trestního soudu, kteří by se zabývali vyšetřením situace na východě Ukrajiny.

Zdroj: http://russian.rt.com/article/69467