Keller: Být vůdcem hnutí SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku!

Avatar
Původní autoři

Jan Keller, europoslanec
26. 1. 2015 První zprávy rozhovor
Je to velké vítězství pracujících. Od zítřka se už nenecháme ponižovat. Nad Řeckem zase bude svítit slunce, slibuje šéf vítězného hnutí SYRIZA Alexis Tsipras.
 Co bude znamenat vítězství hnutí SYRIZA pro Řecko?

Po vítězství hnutí SYRIZA se naplno ukáže, do jak velké krize se dnešní systém dostal. SYRIZA bude usilovat o prominutí velké části dluhů. Pokud prominuty nebudou, Řecko bude vydělávat jen na splácení úroků, tak jako to už několik desítek let dělají rozvojové země, především v Africe. Pokud se dluhy prominou, neohrozí to sice věřitele, bude to však iniciovat žádosti stále dalších a dalších dlužníků, aby jim byly dluhy prominuty také. To by v jádru narušilo dnešní systém, který je na ovládání dlužníků založen. Proto udělají instituce typu MMF vše pro to, aby Řecko z dluhové pasti nevyklouzlo. Být vůdcem hnutí SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku. Když jde o peníze, nezná jinak mírumilovný tržní systém bratra.

 A jaký dopad bude mít vítězství hnutí SYRIZA pro další fungování Evropskoé unie?

V hnutí SYRIZA zatím jednoznačně převládají ti, kteří nechtějí vystoupit z Evropské unie. Pro EU ovšem znamená výrazné vítězství hnutí SYRIZA určitý šok. Dokumenty, které EU přijímá bývají formulovány tak, že se dají vyložit mnoha způsoby a jejich vyznění působí vyloženě rozplizle.

SYRIZA naopak s velkou pravděpodobností bude formulovat jasné a jednoznačné požadavky. Existuje riziko, že evropští úředníci, kteří jsou zvyklí uvažovat v nicneříkajících termínech, jasným a zřetelným požadavkům neporozumí, takže komunikace bude krajně obtížá. Bude to pochopitelně vina hnutí SYRIZA, či to tak bude alespoň prezentováno.

Švihlíková: Řecko může být první v řadě, další může být Španělsko
 Co ostatní podobná občanská hnutí v Evropě, vezmou si příklad z Řecka?

Pokud SYRIZA ze svých pozic neustoupí, povede to ke vzestupu podonbých hnutí, a to nejdříve ve Španělsku. Předseda španělské strany Podemos je členem Evropského parlamentu a vykazuje všechny deficity hnutí SYRIZA, o kterých jsem se už zmínil. Jeho postoje jsou jasné, odmítá programově mlžit a jde vždy na kořen věci. Mysím, že je jen otázkou času, kdy bude obviněn z toho, že nepochopil smysl parlamentní demokracie.