“Pravý sektor” se odmítá podřídit se Ministerstvu obrany Ukrajiny

Avatar
Původní autoři

6. 1. 2015    zdroj a zde
Členové ukrajinské radikální organizace “Pravý sektor” odmítli přejít pod kontrolu ministerstva obrany země. Jak informuje TASS , řekl to v místních médiích poradce prezidenta Ukrajiny Jurij Birjukov. Podle něj byly členům skupiny navrženy různé koncepce “plné legalizace.” Byla jim nabídnuta povinná služba na základě smlouvy, ale “Pravý sektor” to odmítl.


“Ozbrojené síly – to je v první řadě disciplína, řád, systém podřízenosti, velení. A když chce být vlastenecký útvar legální, ale také autonomní a nikomu se nepodřizovat – to už je sci-fi”, řekl Birjukov.

V historii vztahů mezi státem a “Pravým sektorem” už je zkušenost s opozičním postojem radikálů vůči ministerstvu vnitra po vraždě neslavně známého Alexandra Muzyčko. Po Porošenkovi požadovali, aby propustil z vedení některé policejní úředníky. Vyhrožovali pochodem na Kyjev. Po tzv. popelnicových lustracích se aktivistům “Sektoru” začalo říkat “revolucionáři na zavolání” (narážka na “call girl” pozn. edit.). Oni byli mezi těmi, kdo pustošil naše (ruské, pozn. překl.) velvyslanectví v Kyjevě loni v létě.

přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová