Propagandaschau: Interview Jaceňuka pro televizní kanál Das Erste je určeno pro “idioty”

Avatar
Původní autoři


9. 1. 2015   zdrojzdroj
Revizionistické názory ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka o chodu událostí druhé světové války opakovaně překvapily mnohá zahraniční média. Německé vydání Propagandaschau se domnívá, že mají neonacistickou povahu.


“Všichni si pamatujeme útok sovětských vojsk na Ukrajinu a Německo. Tomu je třeba se vyhnout. A nikdo nemá právo přepisovat výsledky druhé světové války,” uvádí vydání prohlášení Jaceňuka v jednom z jeho posledních rozhovorů (zvýrazněno v původním textu, pozn. překl.).

Autoři materiálu srovnávají výroky předsedy vlády Ukrajiny s názory členů Národně demokratické strany Německa v době její existence. Také poukazují na předpojatý názor Západu na ozbrojený převrat v Kyjevě, který je vydáván za “svobodnou revoluci.” Podle Propagandaschau Západ svou úlohu na převratu, který Ukrajina zažila před rokem, neuznává. Německé vydání nechápe, proč Das Erste, které rozhovor s Jaceňukem zveřejnilo, nezmiňuje, že před sovětským “útokem” se uskutečnil rozsáhlý útok fašistických německých vojsk. Autoři posuzovaného materiálu poukazují na to, že tvrzení ukrajinského premiéra jsou agresivní a lživá a jsou použita s propagandistickým úmyslem – vtlouct lidem do hlavy myšlenku o rádoby nezákonné “agresi” proti dnešní Ukrajině a Krymu.

Propagandaschau také uvádí názory svých čtenářů v souvislosti s radikálními výroky ukrajinského předsedy vlády.

“Německo se stále více podobá blázinci. Před rokem tady nikdo o Ukrajině nevěděl a teď nám washingtonský “Jaca” vykládá o “sovětském útoku na Ukrajinu a Německo,” píší.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Uvítání prezidentem SRN, kterému v Praze nevadilo, že na prezidenta Zemana házeli vejce a zasáhli i jeho. Zřejmě je splachovací.