Režisér Oliver Stone: CIA stojí za ukrajinskou revolucí

Avatar
Původní autoři

Mirko Raduševič
4. 1. 2014 Literárky
Známý hollywoodský režisér Oliver Stone, který byl v Rusku připravit natáčení příběhu o Edwardu Snowdenovi, zde mluvil s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Po čtyřhodinovém rozhovoru na svůj FB profil napsal o vměšování CIA. Rozhovor byl uskutečněn pro natáčení dokumentu, který produkuje Ukrajina.Hned v úvodu režisér píše: „Janukovyč byl legitimním ukrajinským prezidentem a naráz 22. února jím nebyl. Detaily všeho uvidíte v dokumentárním filmu. Vše nasvědčuje skutečnosti, že ostřelovači, kteří zabili 14 policistů a zranili 45 demonstrantů, přišli odjinud, což může souviset s provokacemi třetí strany. Svědci, mezi kterými je prezident Janukovyč a policejní činitelé, věří tomu, že se jedná o cizí provokaci, za kterou jsou odpovědné západní síly se stopami CIA.“

Celou situaci přirovnává k akci ke změně Chávezova režimu v roce 2002, kdy na jeho příznivce a protivníky rovněž stříleli neznámí snajpeři ze střech administrativních budov nebo začátkem minulého roku byl organizován pokus svrhnout zákonně zvoleného venezuelského prezidenta Madura za pomoci demonstrantů. „Když vytvoříte dostatečný chaos tak, jak jej vytvořila CIA v roce 1953 v Íránu, v roce 1973 v Chile a nespočet dalších případů, pak můžete svrhnout i legitimní vládu. Jedná se o jemnou sílu (soft power) nazývanou ´Změna režimu 101´,“ píše na Facebooku americký režisér.

Oliver Stone vyčítá západním médiím, že „majdanský masakr“ komentovala jako důsledek brutální Janukovyčovy proruské vlády. „Vzpomeňte si že, Janukovyč se 21. února domluvil s opozicí a třemi ministry zahraničí zastupující EU, že budou oznámeny předčasné volby, aby musel odstoupit. Den nato dohoda pozbyla smyslu, když ozbrojení fašisté v opakovaném pokusu o atentát donutili Janukovyče uprchnout ze země. Druhý den vznikla prozápadní vláda, kterou USA podpořily (stejně tak jako v roce 2002 po Chávezově převratu),“ uvádí na svých FB-stránkách Oliver Stone.

V samém závěru americký režisér píše o „skrz naskrz špinavém příběhu“, který má tragické následky. Známý americký server mashable.com nazval toto bizarním plkáním. Možná podezřívá slavného režiséra, který natočil filmy o R. Nixonovi, F. Kennedym, G, Bushovi ml., také o Castrovi a Chávezovi, z jakéhosi intelektuálního levičáctví, kdy nedokáže být nestranným pozorovatelem. Možná je to také tím, co dále Stone píše: „Západ stále s dominantností tvrdí, že Rusko je na Krymu, zatímco skutečností je, že USA jsou na Ukrajině. Na Západě se do éteru nevypouští pravda. Jsme svědky neskutečně a perverzně překrucované historie, která se odehrává stejně jako za Bushova před-iráckého období s tvrzením o existenci zbraní hromadného ničení. Věřím, že nakonec na Západě vyjde najevo pravda a doufám, že nastane čas k zastavení dalšího šílenství.“

Oliver Stone své závěry vyvozuje, jak sám přiznává, ve shodě s analytikem Pepem Escobarem, který tvrdí, že v ekonomickém zájmu USA je vyvolat v Evropě pnutí, aby se tento kontinent nestal pro Američany konkurenceschopným. O tomto čtěte více Pepe Escobar: The New European ‘Arc Of Instability’ .