Ukrajinská svodka ze dne 25. 1. 2014

Avatar
Původní autoři

napsali Ernest,MP a vlk s přispěním dalších
26. 1. 2015  Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Těžké boje při uzavírání ‘hrdla’ děbaljcevského kotle, kde uvízlo asi 8000 ukrajinských ozbrojenců, domobrana útočí na všech frontách ale nevstupuje do Mariupolu, ukrové chystají další provokace ve městě, další podrobnosti o raketometném útoku na mariupolské sídliště … a další …

Ernestova část 

(strana opolčení)

24. 1. 2015 – Přidal blogger
Za Krasným Partyzanem se domobrana pohybuje jen s obtížemi. Při útěku z vesnice Ukři vyhodili most.

Dělostřelecké baterie ukrajinské armády u Mariupolu mají obráceny hlavně zbraní ve směru do centra a mohou provést další úder. Buďte opatrní! Varujte své blízké! V ukrajinských médiích se objevila zpráva, že do města do sídliště Vostočnyj vešla domobrana – ale ona tam není. Autobusem „Bogdan“ přijeli ukrajinští okupanti, převlečení do uniforem domobrany a připravují další provokaci.

24. 1. 2015 – Zacharčenko o útoku na Mariupol:
Dodnes jsme neprováděli aktivní operace u Mariupolu. Ale teď, poté, co Kyjev se rozhodl svalit odpovědnost za jejich špatnou palbu z „Gradů“ z Běrdjanského na rezidenční čtvrtina města nás, dal jsem příkaz potlačit postavení ukrajinských vojáků, která se nacházejí na východ od Mariupolu. Nikdo se na město útočit zatím nechystá. V posledních dnech ukrajinská armáda stáhla k městu Mariupol silnou skupina svých vojsk, pozice domobrany u Novoazovska jsou vystaveny nepřetržitému masivnímu ostřelování. Dělají to proto, abychom stáhli k Mariupolu naše jednotky, které brání doněcké letiště, aby nás tam oslabili a dobyli je zpět.

24. 1. 2015 –  Zpráva domobrany
K Světlodarsku, Pískům a Krymskomu junta pokračuje v přisouvání záloh. V opačném směru odváží zraněné. Travněvoje a Dolomitnoje jsou naše, bojuje se i o Gladasovo. Ukrajinská armáda ustupuje v Krasnom Pacharu díky pořádnému „nakrytí“ posil, které k němu od Ukrů šly. Proto jsme dokázali prolomit obranu a provádíme čistku. V Novoluganském jsou pouliční boje, je zde nepřítel, ale myslím, že bude trvat ještě několik hodin, protože je zde silný odpor a dobrá obrana. Jsou zprávy o tom, že domobrana útočí v Lozovoj, ukrajinská armáda ostřeluje Kajutino z Uglerodska ze 120 mm minometů. Naše kolony postupují na Uglegorsk. Pozor! V Popasnoj, podle nepotvrzené informace domobrana vstoupila do města a probíhají pouliční boje. V dolní části kotle naši silně ostřelují pozice ukrajinské armády. V oblasti Bachmutky naši odrazili útok na Novtoškovskoje a zdá se, že obsadili výšinu 175,9. Přišla informace o Nikyšinu: včera během útoku na opevnění ukrajinské armády padlo 7 domobranců, 10 bylo zraněno, útok domobrany byl odražen.

24. 1. 2015 (23:55) – Zpráva dobrovolník s volacím znakem „Kursk“
Boj v ústí Debaljcevského kotle pokračuje. Ohniska odporu v Krasnom Pacharu jsou pořád, ale v noci je potlačíme. Bojuje se již v Mironovskom a Mironovce. Z druhé strany naše jednotky bojují v okolí Novoluganska a v oblasti Uglegorské GRES. Ukrajinská armáda stahuje rezervy, ale ty se často ocitají pod palbou našich samochodných děl a raketometů „Grad“ a „Uragan“.

24. 1. 2015 Od dobrovolníka Prochorova:

Přisly zprávy o osvobození Majorska od okupantů, ale dosud nejsou potvrzeny, ale Ukři přisouvají posily do majorského kontrolního bodu. Očekávají se boje v oblasti Dolomitného a Šumů. Narychlo na Donbas posílají prapor 92. brigády. Ukrajince naši „nakryli“ v Světlodarsku a Mironovském. Ukři ostřelovali Elenovku – je poškozeno několik domů, odvetu jsme vystřelili do prostoru obcí Stěpnoje a Berezovoje. V Gorlovce Ukři rozstříleli pekárnu a v Stachanovu nemocnici. V Popasnoj naši ostřelovali ukrajinský kontrolní bod u oblasti Čeremušky.

25. 1. 15  (01:15) – Poslal Edward Basurin
Od začátku aktivního nepřátelství za 8 dní, nepřítel ztratil 61 tanků, 52 obrněných bojových vozidel a 781 osob bylo zabito. Do zajetí se vzdalo 49 lidí.

Zpráva domobrany:
Domobrana vstoupila do nacisty opuštěných osad Redkodub a Gurty. Junta u Mariupolu ostřelovala svoji kolonu, protože ji měla za kolonu domobrany. Od Dněpropetrovska projelo 7 kamionů KAMAZ ukrajinské armády k Děmitrovu, Ukři pokračují v přesunech vojáků. Doněck a Makějevka – Vostočnyj pod palbou. V regionu jsou diverzní skupiny nepřítele, probíhá jejich likvidace. Doněck: Děbaljcevský kotel: Bojuje se v Krasnom Pacharu, Mironovské, v Mironovce a v Novolugansku. Silami domobrany DLR a LLR je Děbaljcevo metodicky obkličováno, ztráty protivníka jsou nemalé. V Lisičansku je panika, utíkají. Avdějevka je stále kontrolována juntou. Bojuje se tak říkajíc na přístupech k městu. Na rozdíl od děbaljcevoské kapsy panika junty zde byla dnes jednoznačně předčasná.

25. 1. 2015 –  Poslal vojenský analytik
V současné době je ukrajinská armáda v obtížné situaci. Část svých jednotek (do 9000) má v Děbaljcevském kotli, proti tomuto pozadí domobrana ukrajinskou armádu vytlačuje od Doněcka, domobrana vyrovnává frontu u Bachmutky a útočí na Popasnuju. Ztráta Popasnoj pro ukrajinskou armádu není příliš žádoucí. Za prvé – ostřelují odtud 4 obce – Stachanov, Pěrvomajsk, Irmino a Kyrovsk a za druhé – za Popasnoj není žádné vážné opevnění do Artěmovska, což znamená, že domobrana DLR může bezpečně uzavřít děbaljcevský kotel v ještě větší hloubce. V současné době, se bojuje v téměř celé gorlovské oblasti. Přišly zprávy, že domobrana čistí Lozovoje a vzala Dolomitnoje a Travnevoje. Tím způsobem domobrana téměř úplně zúžila ústí kapsy. Bojuje se v Krasnom Pacharu, Mironovskom a Novoluganskom. Navíc domobrana zaútočila z Polevého na Sanžarovku. Pokračují boje u Dzeržinska. Padlých v Mariupolu je 27 civilistů a asi 100 zraněných. Jsou tam těžce zranění, proto počet padlých může ještě vzrůst. Odkud se střílelo není pochyb, je to stejné jako u Volnovachy, Kyjev bude vehementně popírat vše, včetně faktů a logiky. Velmi obtížná je situace v Gorlovce, tam sbírají mrtvé v soukromém sektoru a bytových rajonech, v nichž to vzhledem k ostřelování bylo obtížné. Těžký (velmi těžký), boj byl v Nikyšinu. Naštěstí je reportér Borisyč naživu.
Celková situace je i nadále poměrně těžká a velmi nejednoznačná. Okupanti začali vrhat na frontu jednotky z třetí linie obrany.

25. 1. 2015 –  Poslal dobrovolník s volacím znakem „Zubr„
V Doněcku je slyšet vzdálená střelba, tempo útoků se snížilo vzhledem k tomu, že domobrana systematicky tlačí přední linii od města. Bojuje se u Krasnovo Pachara, Mironovské a Mironovky a Novoluganska. Kolem 10 hodin (MSK) v oblasti Děbaljceva pokračovalo použití dělostřelectva. V Kyrovském je hlučno, ale v Jenakyejvu bylo ráno klidné. V jižním směrem probíhají zase dělostřelecké souboje a ostřelování kontrolních bodů. V Mariupol počítají obětí a škody. Mariupol byl pod palbou „Gradů“ pár minut, a tolik křiku a Gorlovka a Doněck a žijí v tomto režimu po dobu několika měsíců a ticho. Mimochodem, uvádějí, že v Radě bezpečnosti OSN se nepodařilo přijmout prohlášení o ostřelování Mariupolu.

25. 1. 2015 (13:15) – Zpráva domobrany
Na severo-západně od Doněcka probíhá tvrdý boj. Domobrana DLR začala čištění osady Toněňkoje od okupantů. V Doněcku zesílilo ostřelování v Kujbyševském rajonu, ostřelují sídliště Azotnyj, byl těžce zraněný muž a poškozeno několika domů. Palba byla provedena raketomety „Grad“. Od 12:40 dělostřelectvo domobrany začalo dávat masivní odvetu okupantům. V prostoru mezi osadami Spartak a Opytnoje dopadají granáty, probíhá velký dělostřelecký souboj, jsou hlášeny požáry na pozicích junty. Gorlovka je dnes znovu ostřelována, do současné doby tam byli zabiti tři civilisté a osm lidí bylo zraněno. Kvůli bojům město Štěstí zůstalo bez tepla. Během noci ve Štěstí bylo asi 15 stupňů pod nulou, ústřední topení je zamrzlé. Lidé hromadně opouštějí město. Na Bachmutce se bojuje, a nedaleko Děbaljceva probíhá ostřelování opevnění ukrajinské armády. Ukři přivezli do Dněpropetrovska 52 těl zabitých v boji o letiště v Doněcku.

25. 1. 2015 – Přidali novináři
“Dnes byly znovu ostřelovány Doněck a Makějevka. Střely dopadly do obytné čtvrti Krasnogvardějského rajonu Makějevky, jsou zraněni civilisté,” – informovali v sídle DLR. Kromě toho v samotném Doněcku zasáhla palba osadu Gornjak v Kujbyševském rajonu a také kostel Nejsvětější Panny Marie zasáhlo několik granátů. Mohutné výstřely a výbuchy bylo slyšet z okolí chemického závodu a od vesnice Písky. V tzv. Nové Avdějevce okupanti kladou tvrdý odpor, drží své pozice a terorizují civilní obyvatelstvo. Ozbrojená provokace, která byla organizována okupanty a žoldáky v noci na Karlovce, byla operativně zastavena domobranou, která zahájila odvetnou palbu. V jihozápadním směrem pod Krasnogorovkou okupanti byli obklíčeni po nočním ostřelování rajonu Petrovský v Doněcku. Některé jednotky okupantů odcházejí směrem ke Kurachovu kde předtím vybudovaly náhradní obranné linie.

25.1.2015 Zpráva LifeNews.
Obyvatelé utíkají hromadně ze Stachanova do Luganska, prchají před útoky, na dvory domů a škol dopadá kazetová munice, město je pod palbou ukrajinských „Uraganů“, obyvatelé města pohřbívají mrtvé za zvuků explozí, všude létání střepiny.

25. 1. 2015 – Zpráva domobrany
Boje v Krasnom Pachare ještě pokračují, nepřítel přitáhl rezervy. Totéž v Mironovském, Novoluganském a Mironovce. Nyní se naši vojáci dobře opevnili v Dolomitném a v Travněvom. Odtud naše samochodná děla ostřelovala nepřítele a nepřítel vede odvetnou palbu. Lozovoje – provádíme čistku, útok se podařil. Útok našich sil na Majorsk velmi deprimoval nepřítele, teď město ostřeluje a my odtud útočíme na Magdalenovku (tam se bojuje.). Dobře jsme se opevnili v Šumech a Artěmovu, boje v Šumech skončily. Potlačili jsme jejich dělostřelectvo. Ukrajinská armáda se snaží o protiútok v dolní části Kotle, ale zatím bez úspěchu. V 14:33 domobrana vede odvetnou palbu na pozice ukroteroristů ve směru na Písky. V Gorlovce jsou vážné problémy se spojením: není tam plyn, topení ani voda.

25. 1. 2015 (14:40) – Poslal dobrovolník s volacím znakem “Fomič”
Domobrana úspěšně útočí v děbaljcevském směru. Kolem Luganska se teď bojuje. Včera ukrajinské síly opustily své stanoviště na výšině 175,9 m, kde byly rozmístěny dlouhou dobu a ustoupily do Krymského. Na dálnici Bachmutka probíhá úspěšný útok. Pomáháme vzít do obklíčení děbaljcevské seskupení ukrajinské armády. Všechno jde dobře. Ukrajinská armáda se znovu snaží ostřelovat Lugansk z těžkých zbraní ze Štěstí a ze Stanici Luganskoj jako odvetu za naši ofenzívu. My odpovídáme palbou na í jejich dělostřelectvo. Škody a oběti v Lugansku nejsou. Domobrana Donbasu se snaží obklíčit velké skupiny ukrajinských sil v okolí města Děbaljceva na východě doněcké oblasti a odříznout jim spojení se zbytkem území kontrolovaným ukrajinskými silami, bojuje je všude kolem.

Zpráva rozvědky DLR.
Pozor, plán “Perechvat” Doněck: Minometné výbuchy v blízkosti autobusového nádraží a administrativního centra, dvě skupiny diverzantů údajně střílejí do oblasti 1. a 2. náměstí a na šachtu Okťabrskaja. Probíhá zadržení, obyvatelé nevycházejte do ulic, teroristé jsou ozbrojeni.

25. 1. 2015 – Poslal místní občan Sergej z Mariupolu
Během noci se v Mariupolu nic nepřihodilo. Podle fotek a videí, které se objevily na internetu, bych jako člověk, který prožil v Mariupolu 40 lety, odhadl směr střelby sever –severovýchod. Tomu, co říká OBSE, že palba přichází z východu a určují přesnou vzdálenost, nevěřím, z jediného důvodu, protože za 2 hodiny určit vzdálenost a směr, je obtížné. Zatím město je klidné a nejsou zde zesílené hlídky. Severním směrem je osada Sartana, podřízená iljičovské okresní radě Mariupolu. Za ní, za Sartanou na tzv. asfaltce jsou „Grady“ ukrajinské armády, ví to celý Mariupol, odtud stříleli a větrem je to sneslo na obytné oblasti, čili špatná korekce. To je chyba ukrajinské armády. Nyní obyvatelé Mariupolu mají dvě verze: Buď provokace ze strany ukrajinské armády, nebo špatný výpočet. Volala mi známá a říkala, že třicet minut před ostřelováním jim vypnuli elektřinu a vodu. Což může znamenat provokaci. Většina obyvatel Mariupolu čeká domobranu Novorossii a nechce zde vidět ukrajinskou armádu, zejména prapor „Azov“, který se zabývá rabováním a násilím. Lidé chtějí, aby rychle zmizeli.

25. 1. 2015 – Zpráva domobrany
Milice zahájila útok na Sanžarovku. V 16:50 Doněck, Petrovskij rajon – střelba ukrofašistů zabila a zranila civilisty. Minometné ostřelování v oblasti starého terminálu. Směr Petrovka – Marinka (blíže k Marince) zesiluje boj. Gorlovka – nyní velmi silné ostřelování města, Ukrajinská armáda pokračuje v ničení města, byly zjištěny zásahy granátů na školním hřišti №4 a do dvora prokuratury. V 15:45 nacisti udeřili z raketometů „Uragan“ na centrum Gorlovky, jsou zde škody a oběti. Po ostřelování zde není mobilní spojení, nefunguje topení a nejde elektřina, Na Komsomolci je teplota v bytech +3 stupně Celsia. Staří lidé a děti mrznou! V oblasti Popasnoj okolo 15:30 (MSK) byl dělostřelecký duel mezi ukrajinským dělostřelectvem a dělostřelectvem domobrany DLR. Domobrana úspěšně útočí v děbaljcevském směru, Oleg Skobcev hlásí obsazení Popasnoj.

25. 1. 2015 – Zpráva a fotografie bloggerů
V Oděse vojáky ukrajinské armády pohřbívají jako chirurgický odpad. Příbuzným obětí tvrdí, že vojáci zmizeli beze stopy nebo dezertovali. Dělají to proto, aby nemuseli zaplatit kompenzace a skryli skutečný počet obětí. „Svidomye vlastenci“, kteří křičeli o „biologickém odpadu“ a „Koloradech podlidech„, se sami stali pro svůj stát něčím podobným „chirurgickému odpadu“.

25. 1. 2015 – Fotky Alexandra Dolgačeva
Gorlovka po dnešním ostřelování. Četné zásahy z raketometů „Uragan“ po celém městě, poliklinika bez oken. Gorlovka bez topení a vody, lidé mrznou, teplota v bytech klesla na 8 stupňů.“

Original: https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9..

Original: https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa..

Original: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa..

Original: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp..


25. 1. 2015 (18:23) – Zpráva domobrany
Z pozic u Volnovachy nacisté teď těžce ostřelují Dokučajevsk. Současně několik salv z klasického dělostřelectva a raketometů. U Elenovky v 18:13 vypukl boj. Petrovka je také pod těžkou palbou. Naše jednotky odrážejí protiútok na Šumy a Artěmovo. Ukrajinská armáda ostřeluje naše jednotky v Kajutinu ze samochodných děl. Pokračují boje u Děbaljceva a Uglegorska. V Krasnom Pachare probíhá čistka, srážky jsou v Mironovské, Mironovce a Novolugansku. Snažíme se potlačit ukrajinské dělostřelectvo v Nižnělozovom. Čistka probíhá i v Lozovom a Sanžarovce! Také jedna velmi dobrá zpráva. Útočíme v Popasnoj, to, že je naše – to nechtěli říci, ale že to bude brzy je jisté. Je pozorována zvýšená koncentrace sil ukrajinské armády u osady Elenovka. V osadě Písky pokračují střety. U Marinky se od večera tvrdě bojuje. Na Gorlovku ukři střílí z raketometů velké ráže.

Ukrajina se obrátila na haagský soud aby uznal DLR a LLR za teroristy
Z Korrespondent.net dnes 17:02 zdroj


Útoku separatistů velí generálmajor Ruské federace – Mediální centrum ATO
Z Korrespondent.net dnes 18:15 zdroj

Náčelník štábu 58. armády Jižního vojenského okruhu Ruské federace, generálmajor Sergej Kuzovlev vede útok proti silám ATO blízko obce Popasnaja v luhanské oblasti.
To tvrdí tiskové středisko ATO na své stránce na Facebooku.

SBU oznamuje zničení diversní skupiny, která ostřelovala Mariupol
Z Korrespondent.net dnes 15:20 zdroj

Ve skupině byl Rus, který byl také zabit.
Předseda SBU Valentin Nalivajčenko oznámil zničení skupiny, která se podílela na ostřelování Mariupol 24. ledna. Řekl to na setkání Rady národní bezpečnosti a obrany.
Vedoucí SBU řekl, že síly ATO odhalily a zničily diversní skupinu 30 lidí, která se podílela na střelbě na Mariupol.
Jeden z diverzantů byl 40-letý občan Ruska.
„Byl zničen, zneškodněn terorista – občan Ruské federace. Jeho jméno Jemeljanov, jeho dokumenty byly také nalezeny a budou předány do Kyjeva, aby bylo oficiálně oznámeno jeho ruské rodině, kde je ve skutečnosti jejich syn,“ – řekl Nalyvajčenko.
Uvedl také, že zatčený návodčí teroristů jménem Kirsanov s volacím znakem ‘Gajščik’, je bývalý zaměstnanec ukrajinské policie.
„Je to bývalý zaměstnanec policie, v Mariupolu žije jeho matka a zdůrazňuji, že proti své matce a obyvatelům Mariupolu plánoval tento zločin. Byl dopraven kontrarozvědkou do Kyjeva, vyslechnut a je připraven spolupracovat s ukrajinskou spravedlností,“ – řekl Nalyvajčenko. Organizátorem ostřelování, podle SBU, je pomocník premiéra samozvané „Doněcké lidové republiky“ Alexandra Zacharčenka, jménem Ponomarenko, narozený v roce 1977. Nalivajčenko žádá občany o pomoc při zatčení tohoto občana.
Připomeňme si, že zítra ukrajinská strana hodlá zveřejnit úplnou zprávu o důkazech týkajících se ostřelování Mariupolu militanty.

Jak oznámil Korrespondent.net v dopoledních hodinách 24. ledna Mariupol ostřelovali, zejména levý břeh města a sídliště Vostočnyj, pravdědobně z „Gradů“. Podle posledních zpráv, bylo zabito 30 lidí, včetně dvou dětí. Kromě toho, jak uvádí Rada města, asi 97 zraněných (mezi nimi ve vážném stavu, pět dětí).
Prokuratura se kvalifikovala ostřelování Mariupolu jako teroristický čin.
V „Ministerstvu obrany“ DLR oznámili svou nevinu v ostřelování Mariupolu. Premiér DLR Alexander Zacharčenko ujistil, že vydal rozkaz k potlačení postavení ukrajinských vojáků na východu Mariupolu, ale na město samo neplánuje útok.
Zatím, podle zprávy OBSE, ostřelování Mariupolu přišlo z území kontrolovaného DLR.

SNBO posoudí otázku zavedení sankcí proti Rusku

Korrespondent.net, dnes, 13:52  zdroj

Poznámka: Přestanou brát ruské uhlí, ruskou elektřinu, ruské jaderné palivo?
I dnes velké díky Erneste!

Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Česká legenda k mapě od PK:

24. leden 2015

1. Vzájemné dělostřelecké ostřelování pozic obou stran u obcí Krasny Jar a Stanice Luhanska
2. Dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic u obce Štěstí
3. Neúspěšný pokus VSU o prolomení obklíčení blokpostu č.29. Vojáci VSN obklíčili blokpost č.37. Jednotky domobrany zahájili útok na ukrajinské pozice
u obcí Krymskoe, Orechovo-Doněckoje. VSU (Vojenské síly Ukrajiny) palbu opětovaly.
4. Dělostřelecké ostřelování obce Stachanov.
5. Dělostřelecké ostřelování obce Pěrvomajsk.
6. Dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic u obce Popasnaja.
7. Jednotky VSN (Vojenské síly Novorosiji – domobrana) pokračují v ofenzivě směrem k obcím Trojickoje a Krasny Pachar.
8. Vzájemné dělostřelecké ostřelování pozic u obcí Jenakyevo a Olchovatka.
9. Jednotky VSN pokračují v ofenzivě směrem k severovýchodním a východním předměstí obcí Gorlovka, Novoluhansk, Světlodarsk a Lozovaja.
Jednotky VSN získaly pod kontrolu obec Dolomitnoje.
10. Raketometný a dělostřelecký útok na Gorlovku.
11. Boje na severozápadním předměstí Gorlovky, Majorsku a Dzeržinska.
12. Jednotky VSU zahájily protiútok u obce Věrchnětoreckoje.
13. Pokračují boje u obce Písky a Doněckého letiště.
14. Dělostřelecké ostřelování částí města Doněck.
15. Přesun záložních sil VSU směrem k obci Vodjanoje.
17. Vzájemné dělostřelecké ostřelování pozic u obcí Elenovka, Stěpnoje a Berezvoje.
18. Dělostřelecký útok na obec Dokučajevsk.
19. Jednotky VSU zasáhly východní předměstí Mariupolu (při pokusu o zasažení vojsk VSN). Bylo zabito nejméně 30 lidí a více než 100 zraněno.
Přesun záložních sil VSU k městu Mariupol.

Interaktivní komentovaná:

https://www.youtube.com/watch?v=zXXAJUSsHgg

Z informací komentátora:

Doněck a okolí – Doněck, zejména jeho severní okraje, jako Spartak, jsou pod neustálou palbou Ukrů. V okolí běží těžké boje. Například v  Marience.

Horko je i u Písku, které by kyjevští rádi získali zpět. Byli opět odraženi, opolčenci měli vstoupit do obce Vodnoje a nastartovat protiútok ve směru na Toněňkoje. Na letišti jako takovém po včerejším dobytí radiolokační stanice, což byl poslední bod, který ještě Ukři v oblasti letiště drželi, byl celkem klid. Nyní dělostřelectvo opolčení zpracovává nepřátelskou obranu u Opytného.

V rozporu z včerejším prohlášením, že Věrchnětrojické je pod plnou kontrolou opolčenců jsou dnes hlášeny pouliční boje v jeho severní části.

Gorlovka – ještě včera večer byl konečně vyčištěn Majorsk, o který se bojovalo několik dní. Nyní se bojuje v Magdalenovce, poslední obcí před klíčovou pozici vládních sil v  Dzeržinsku.

Severovýchodní směr od Gorlovky – zde opolčenci získali obec Glodosovo a konečně i Dolomitnoje. V poslední obci na tomto směru – Novolugansku, se bojuje dům od domu.

V Lozovoje probíhá dočištování. Gorlovka sama je ovšem pod neutuchající tvrdou palbou ukrajinského dělostřelectva, zejména Gradů a Uraganů.

Debaljcevská kapsa –  Ukři zatím evidentně nejsou ochotni přijmout jediné rozumné řešení – ustoupit nebo se vzdát, takže dělostřelectvo opolčenců vede palbu na úplně všechny pozice Kyjeva v této kapse.

V severní části kapsy opolčenci vedou atak na Sandžarovku. Už několik dní probíhají boje v Krasnom Pachare a Mironově. Ukrům se podařilo sem přisunout posily.

Zde do toho komentátorovi vstoupím. Na facebooku bojovníka pravoseka – jistého Jaroslava Bondarenka, který sedí se svou jednotkou uvnitř kapsy jsou docela zoufalá volání po urychleném zásahu ze strany ukrajinského generálního štábu, než bude pozdě. I když prý je tam u nich mnoho patriotů… Bližší pro ruštináře viz zde:

https://www.facebook.com/YaroslavBondarenko22

Vrátíme se ke komentáři:

Luganská fronta – opolčencům se při obnoveném útoku na Popasnou podařilo prolomit obranu a obsadit východní část. Nic nového na Bachmutské silnici. Probíhají zde poziční boje. Na druhé straně se opolčencům nepodařilo zaznamenta nějaké úspěchy při útoku na Krymskoje, Doněcko-Orechovo. Beze změny je i situace v oblasti Štěstí a Stancije Luganskoj.

Volnovacha a okolí – zde jsou opolčenci zřejmě v  těžké obraně, protože pod masivní palbou se znovu ocitl Dokučajevsk a Jelenovka. A  na Jelenovku směřuje pokus Ukrů o průlom.

To bylo od komentátora vše. Překvapilo ne, že nepřidal ani slovo o frontě kolem Mariupolu…. Nechce se mi věřit, že by se tam nic nedělo nebo že by neměl žádné informace… Uvidíme zítra.

Vlkova část:
(Evropa a svět)

Já se dnes budu zabývat výhradně důsledky incidentu v Mariupolu. Protože evidentně nebudou nijak malé. Podle mne jde o další Boeing MH 17. Když nevyšel plně trik s autobusem ve Volnovaše a ukrajinskou minou tak prostě musel přijít nějaký těžší kalibr.

Máme zde dvě základní svědectví –

1/ – to bylo to úplně nejprvnější video z ostřelování Mariupolu, natočené obyvatelem města, který jasně konstatuje, že na město dopadají rakety z Gradů od Stareho Krymského, kde jsou ukrajinské baterie. A že nedostřelily.

2/ – prohlášení pozorovatelů OBSE, kteří konstatují, že rakety přiletěly od opolčenců.

Nehodlám soudit, kdo z nich má pravdu a kdo ne. Možná dokonce oba. Hodlám jen komentovat jiný fenomen. Totiž, že není mrtvý jako mrtvý! Když ve válce zemřou naprosto nevinní civilové je to prostě vždycky špatně a hnus. O tom není sporu.

Když ovšem je Doněck, Gorlovka stovky další měst a obcí na Donbase měsíce a měsíce denně pod těžkou palbou Ukrů, svět nepohne prstem, nikoho mrtví v  tisících, zničené domy, systematicky a  záměrně rozbíjená infrastruktura struktura, která dělá z evropských měst neobyvatelnou měsíční krajinu, nikomu nevadí. Nezajímá to ani západní informační kanály, natož politiky. Když dopadne jedna salva z gradů, kdy naprosto není jasno, kdo vystřelil do Mariupolu, je svět v totálním pohybu! Přijde vám to normální? Mohu dát odkazy na stovky a nejspíš tisíce videí, ukazující důsledky palby Ukrů na civilní objekty a  civilisty na Donbasu. Dám jen jedno jediné.

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84503534&x-yt-ts=1421914688&v=lVYnfjicLhA

Není ničím zvláštní a  dokonce není ani nějak obzvláště surové. Ukazuje jen důsledky klasického a dnes už normálního raketového přepadu Smerščí jednoho donbaského města – tentokráte Stachanova. Kdy vedle „normálních“ raket, byla na město vystřelena i zakázaná kazetová munice. Mezi cíli byla místní škola a zásah dostal také domek, kde bydlela matka s malou dcerkou. Obě si můžete prohlédnout zblízka – v rakvích. Zajímá to někoho? Ani nápad. Není mrtvý jako mrtvý. Platí, že není mrtvý jako mrtvý. A zajímaví jsou jen ti z Maripolu! Kolem těch se nyní doslova vaří světová politika. Než se tomuhle dění budu věnovat, tak umístím jednu informaci o  „schopnostech“ ukrajinských baterií u Mariupolu. Podle informací mluvčího opolčenců Baturina, se jim včera zase nějak vloudila chybka. Jenže tu už Porošenko propagandisticky využít jaksi nebude moci. Protože netrefili žádnou tržnici v Mariupolu, ale vlastní jednotku. Konkrétně 18. prapor 28. brigády. S  výsledkem 115 mrtvých. Zdroj: http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/ … 2-uvdp.htm

A nyní co se děje ve velké politice kolem Mariupolského incidentu:

Porošenko konzultoval s Bidenem. Shodli se, že je třeba přitvrdit v protiruských sankcích. Jak jinak. Viz http://lenta.ru/news/2015/01/25/biden/

Následně ovšem Porošenko telefonoval nejen s Bidenem, Mogheriniovou a Tuskem a dožaduje se jednání o Ukrajině v  Ženevě za účasti Kyjeva, USA, EU a přizvou k tomu také Rusko. Viz http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_25/Porosenko-vystoupil-pro-jednani-s-Moskvou-7786/

Podle http://korrespondent.net/ukraine/3470791-nato-y-sovet-es-soberutsia-na-ekstrennye-zasedanyia-po-ukrayne se dnes má sejít mimořádná schůze ministrů zahraničí EU a jednat o situaci na Ukrajině a  také formát NATO – Ukrajina. Kvůli stejné věci. Viz http://korrespondent.net/ukraine/3470791-nato-y-sovet-es-soberutsia-na-ekstrennye-zasedanyia-po-ukrayne

Jenže momentálně jim jejich „mírové snažení“ nějak kalí Francie, která nechápe, co by pochopit měla – viz http://www.unian.net/world/1036048-frantsiya-blokiruet-provedenie-chrezvyichaynogo-zasedaniya-soveta-es-po-ukraine-istochnik.html

Ale klid. Jednat dnes budou. Mogheriniová to má pod palcem:

http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_25/Zasedani-ministru-zahranici-EU-o-Ukrajine-se-bude-konat-29-ledna-8751/

Že Rusko také něco říká? A nepopiratelně logického – že konflikt je mezi Kyjevem a Donbasem a  že cestou k míru a zastavení války je tedy, aby Kyjev konečně dostal rozum a začal vážně jednat s povstalci? Sice Lavrov to sdělil Mogheriniové v telefonickém rozhovoru – viz http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_25/Lavrov-doufa-ze-EU-primeje-Kyjev-k-zahajeni-jednani-2876/

ovšem silně pochybuji, že ta dáma si tuhle jasnou a jednoduchou linku pamatovala ještě v okamžiku, kdy odložila sluchátko.

Totéž předpokládám u Kerryho. I ten telefonoval s Lavrovem a slyšel totéž. Navíc i ruskou žádost, aby Washington přitlačil na Kyjev a donutil ho k jednání.

http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_25/Lavrov-mirove-urovnani-v-Donbasu-je-mozne-9817/,

http://www.mid.ru/brp_4.nsf/newsline/F8CB06079676665343257DD800485EDE

My už ovšem víme, že Porošenko s Bidenem se dohodli, že je potřeba zostřit sankce vůči Rusku… A  totéž čekám osobně od dnešního jednání v  Bruselu.

Ostatně, když jste projeli včerejším českým informačním světem, byla tam řada zpráv, jak různé US firmy zostřují sankce vůči Rusku – Pay Pal, Google, Apple, Valve – vizhttp://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/zpravy/google-apple-ci-paypal-blokuji-placene-sluzby-na-krymu/1173127?

Nicméně, nedělejme si iluze, pěkní šílenci jsou i na ruské straně – viz facebook Putinova poradce Markova:

https://www.facebook.com/sergey.markov.5

„Po osvobození Mariupolu armádou Novoruska bude následovat nové kolo útoku na Rusko a nové sankce. Po osvobození Slavjansku to bude ještě horší. Po osvobození Záporoží a vytvořeni pozemní cesty na Krym budou Rusku hrozit válkou. Po osvobození Charkova a Oděsy začnou jednat zcela jinak, budou chtít rozhovory a dohodu. Všechny sankce EU budou postupně zrušeny (Spojené státy si budou chtít zachovat tvář), Junta bude odstavena od moci, Ukrajina se stane demokratickou a federální.

Tohle nás spolehlivě dostane k těm 12,00 na atomových hodinách!

Abych neměl intenzivní pocit, že svět politiků a žurnalistů je jen zoufale plný absolutních bláznů a dokonalých mimoňů, tak přidám link na dalšího skvělého Petránka! (zde)

Ještě přidám informaci z FAZ, že Merkelová včera pozdě večer měla telefonicky hovořit s Putinem.

Ovšem v Německu samém, zejména politici CDU/CSU a zelených začali volat po zostření protiruských sankcí. Informuje o tom jak FAZ, tak Deutsche Wirtschafts Woche.

A prý tentokráte bude řeč o přístupu Ruska k platebnímu systému SWIFT a zablokování všech platebních karet v Rusku. Mimochodem, jak je to dávno, co šéf VTB banky prohlásil, že zablokování SWIFTU je vlastně vyhlášením války? Vidíte, na co stačí v dnešním světě 30 mrtvých, které má na svědomí kdo ví kdo! Aniž by před tím tisíce zavražděných civilistů kohokoli zajímaly!

Nicméně – německy mluvící svět je plný drtivého vítězství Syrizy ve volbách – dokonce prý momentálně je jen kousek od absolutní většiny! Připoměňme si, že k zavedení nových sankcí proti Rusku je potřeba na jednání EU většina….

Zítra si k tomu povíme více! Může totiž klidně být, že výsledek řeckých voleb nás uchránil od atomové války!

Část MP
(strana ukrajinské vlády a médií)

Svodka od Ukrů: Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Během dne, zahynuli čtyři ukrajinští vojáci: mapa ATO.
25 leden 2015, 13:25 zdroj
Rada národní bezpečnosti a obrany (SNBO) Ukrajiny zveřejnila mapu aktuálních událostí v zóně protiteroristické operace ve východní Ukrajině.

Mapa je k dispozici na stránce informačního a analytického centra SNBO.

Podle tiskového mluvčího ATO Andreje Lysenka na briefingu v Kyjevě, byli během uplynulého dne v zóně ATO zabiti čtyři ukrajinští vojáci, 17 bylo zraněno. Dodal, že za poslední den v oblasti ATO bylo ukrajinskými vojenskými jednotkami zabito 83 ozbrojenců, 90 dalších bylo zraněno a v pruběhu dne zničili pět obrněných vozidel, šest kusů techniky, čtyři raketomety „Grad“ nepřítele.

Mluvčí ATO potvrdil informaci Ministerstva obrany, že v průběhu 17 až 22 ledna ukrajinské jednotky zničily okolo 600 bojovníků, 275 bylo zraněno. Také zničily 14 tanků, 43 obrněných bojových vozidel, 14 RSZO „Grad“ a „Uragan“, 28 SAU, 19 ks. automobilové techniky.

Jak uvádí „Pozorovatel“, podle štábu ATO ráno 25. ledna po těžké sobotě 24. ledna, kdy došlo ke krvavému teroristickému útoku v Mariupolu, Doněcké oblasti, noc v oblasti ATO na východní Ukrajině byla klidná.

Rusko zabránilo Radě bezpečnosti OSN, schválit prohlášení o teroristickém útoku v Mariupolu.
25 leden 2015, 07:49 zdroj

Členům Rady bezpečnosti OSN se nepodařilo dohodnout na textu prohlášení o teroristickém útoku na obydlené oblasti Mariupol, v Doněcké oblasti.Stálý zástupce Velké Británie Mark Lyall Grant napsal na svém Twitteru, že dokument byl zablokován Ruskem:
„Generální tajemník OSN učinil silná prohlášení vztahující se k teroristickému útoku v Mariupolu, ale Rusko zablokovalo podobné prohlášení Rady bezpečnosti OSN,“ – napsal.

Ruská delegace nesouhlasila zařadit odstavec odsuzující nedávné veřejné výroky (teroristů. – pozn.red.),které jsou v rozporu Minskými dohodami,“ – naopak, citovala TASS diplomata z jedné ze západních členských zemí Rady bezpečnosti.

Jak uvádí „Pozorovatel“, generální tajemník OSN Pan Ki-Mun odsoudil raketový útok na obytné čtvrtí Mariupolu, nazval ho porušením mezinárodního humanitárního práva.

* Dovolím si jen svůj názor, se kterým nemusí každý souhlasit a na Palbě.cz, by mě nejspíš „odpálili“.
Je dobře, že Rusko tuto rezoluci zablokovalo.

Kyjevská chunta si evidentně vůbec nepřipouští, že to byli oni, kdo rozpoutal tuto občanskou válku a neustále se snaží svými nesmysly ovlivňovat světové veřejné mínění na svojí stranu, za vydatné podpory mnoha západních politiků. Také neschvaluji zabíjení ať u Doněcku, Gorlovky, kvůli kterým se žádné rezoluce v OSN nechystaji (proč asi ?!), zrovna tak jako oběti v Mariupolu. A že se před Mariupolem střetly dvě armády VSN a VSU je jen logickým důsledkem dlouhodobého tlaku a násilných snah chunty o derusifikaci Donbasu a obrácení ho na tu jedinou a pravou víru.

Kyjevským propagandistům a jejich poradcům „jestřábům“ v pozadí by jistě vyhovovalo, kdyby odsuzující rezoluce byla přijata, – viz. následující článek.

Klimkin vyzval EU, přejít od slov k činům vůči Rusku.
25 leden 2015, 08:15 zdroj

EU se nyní musí neomezovat jen prohlášeními, ale společně přinutit Rusko k zastavení podpory terorismu na Ukrajině, uvedl šéf Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny Pavlo Klimkin.

„Dnes jsem mluvit s kolegy ze zemí EU. Můj signál mezinárodním organizacím a vládám je jednoduchý: Doba prohlášení skončila. Byla zaplacena příliš vysoká lidská cena. Je čas zastavit teroristy a spolu donutit Rusko, aby je přestalo podporovat,“ – řekl Klimkin Interfaxu Ukrajiny.

Poznamenal, že na žádost prezidenta Ukrajiny Porošenka diplomaté nyní pracují se všemi hlavními světovými činitely tak, aby správně odpověděli na trestné činy teroristů v Mariupolu. “Potřebujeme nejen prohlášení, ale i konkrétní praktické kroky,” – řekl Klimkin.

Ministr uvedl, že ukrajinské ministerstvo zahraničí pracuje na nouzovém zasedání Rady bezpečnosti OSN, Rady ministrů EU, Stálé rady OBSE a konzultace v rámci Rady pro euroatlantického partnerství.
Jak uvádí „Pozorovatel“, dříve se Klimkin podivoval nad nedostatečnou oficiální reakcí Ruska na teroristický útok v Mariupolu.

Kolona tanků se míří na Stachanov.
(zdroj)

Obyvatel Brjanky (Luhanská obl.) natočil na video kolonu tanků, mířící na Stachanov.
(video zde)

Tanky sil ATO vyhnaly teroristy z Krásnýho Partyzana – „Azov“.
25 leden 2015, 08:26 zdroj
To s odkazem na partyzána z Dzeržinska, napsal ‘V Kontakte’ pluk ‘Azov’.

„Krasnyj Partyzan rusysti vzali (to je osada s 10 domy), ale my jsme je vykopali na druhou hranici, protože síly nejsou rovny. Přijely naše tanky a odehnaly tyto opice. Tam nějací jako mariňáci napadli tento ubohý blokpost p síle 30-ti mužů..“- uvádí zpráva.

Také jde zpráva, že pod Gorlovku stáhly další dělostřelectvo sil ATO.
“Ono pracuje, nefláká se“ – uvádí „Azov“.

V Charkově, došlo k další explozi: Foto z místa události.
25 leden 2015, 07:12 zdroj
V neděli večer 25. ledna, v Charkově došlo k další explozi .

To uvádí IT Sector Charkov na Twitteru.

„Asi ve 03:00. – V oblasti Moskalevky a Gagarinova byl slyšen výbuch,“ – píše se v oznámení. „Skutečně, hoří silně. Černý kouř. Po výbuchu byly slyšeny malé výbuchy, podobné petardám. Výbuch byl silný vypadá to na bombu…“ – Říká uživatel @.SergoniuS.

Nebyla oznámena žádná zranění ani úmrtí.

Jak uvádí „Pozorovatel“, v Charkově v pondělí večer 19. ledna nastal výbuch, v blízkosti budovy moskevského okresního soudu. V důsledku incidentu skončilo v nemocnici osm osob. Podle tiskového tajemníka státního zastupitelství regionu Charkovské oblasti, Vita Dubovika na místě exploze byl detekován objekt s ruskými symboly.

V Kyjevě, ve dvoře apartmánového domu došlo k výbuchu: zveřejněny fotografie.
25 leden 2015, 02:49  zdroj

V Dněpropetrovském okrsku Kyjeva v noci na 25. ledna, došlo k výbuchu. K incidentu došlo kolem 02:00 v neděli na dvoře jednoho z domů na ulici Sulejmana Stalského. O tom na své stránce na sociální síti Facebook píše aktivista Koalice členů Oranžové revoluce, Vadim Zgama.

“Přímo před mým domem došlo k silné explozi! Co se přesně stalo není známo. O několik minut později přijela policie a hledají, co vybuchlo,” – napsal očitý svědek.

K 02:45 informace o obětech a postižených nejsou. Připomeňme si, že večer 16.ledna došlo k výbuchu bomby v rezidenční čtvrti Troješčyna v hlavním městě, což mělo za následek poškození zaparkovaných automobilů.

V Mariupolu pijou na vítězství Ruska, v Charkově čekají ruské tanky – novinář Kolomojského.
(zdroj)

Kyjev 24. ledna (PolitNavigator Vladimir Raichenko) – Obyvatelé Mariupolu pijí na vítězství Ruska, a v Charkově se připravují vítat ruské tanky.

Informaci na své stránce na „Facebooku“ zveřejnil známý ukrajinský vojenský reportér Andrew Tsaplienko novinář kanálu „1 + 1″, který vlastní Dněpropetrovský oligarcha Igor Kolomojskyj.

„Můj kolega z Mariupolu, který se nyní na plné obrátky a ze všech sil snaží pomáhat lidem, kteří se ocitli pod palbou, píše, že tady teď projíždějí ti, co chtějí darovat krev. Ale za otevřenými dveřmi jedné z místních taveren zaznamenali veselé lidi, obracející skleničky ‘za Rusko’ ” – řekl Tsaplienko.

Krom toho po rozhovoru se svým starým přítelem z Charkova informuje o náladě v Charkově:

„Řekl mi, jak se ve slavném Institutu kryobiologie lidé shromažďují v kuřáckém pokoji a diskutují o tom, co dělat, jestliže přijedou ruské tanky,” – podělil se o detaily rozhovoru novinář. – Podle něj akční plán, vypracovaný v nikotýnem
impregnovaném přístěnku vědeckého institutu vypadá následovně: „Jakmile  naši přijedou, tak okamžitě vyjdou houfně do ulic a donutí ‘Ukropy’ vzdát město bez boje.“

Na Volyni už je otevřený odpor proti mobilizaci

Podle http://112.ua/obshchestvo/v-volynskoy-o … 79199.html v některých volyňských obcích se rozhodli mobilizační verbíře donutit spálit seznamy povolávaných. Informace je z vysílání ukrajinské televize 112.

Slova Expertky :

Porošenko připustil, že Ukrajina bude bez Donbasu.
(zdroj)

Kyjev 24. ledna (PolitNavigator) – Ukrajinský prezident Porošenko fakticky přiznal, že Ukrajina nepotřebuje Donbas.

V souladu nedávným prohlášením ukrajinského garanta to konstatovala na tiskové konferenci v Kyjevě Janina Sokolovskaja, ukrajinská politická odbornice, přínáší dopisovatel ‘PolitNavigatora’. Podle ní, pozadí skutečného vzdání se Doněckého letiště ukázalo jasné prohlášení Porošenka u příležitosti Dne svornosti(?).

„Řekl dvě věci, které jednoznačně naznačují, že Ukrajina Donbas nepotřebuje a hledá pohodlný způsob, jak ho odpojit  jako přívěs brzdící jí v pohybu do EU a světlým perspektivámu západu,” – poznamenala Sokolovská. “Prezident řekl, že Ukrajina je země s jedním jazykem a nikoli federální, ale jednotná, protože ukrajinský lid, nepodporuje myšlenku federalismu. Já nevím, jak toto tvrzení vnímají v Haliči, ale jak ho přijmá Donbas, chápu dostatečně.”

A tady je to na videu.

* Že by Porošenko přicházel k rozumu, nebo zas nějaký fígl..?!
No myslím, že případ, že by Porošenko k rozumu přišel opravdu nehrozí. Bohužel. A i tak MP – velké poděkování za dnešní ukrajinský souhrn.


Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z  vk.com/strelkov_info