Za utrženou ruku odznáček od vošinktonského generála

Avatar
Původní autoři

30. 1. 2015, Petr Ďoubalík, zdroj: YouTube – video Hromadske TV: Raněné ukrajinské vojáky oceňuje hlavní velitel pozemních vojsk NATO v Evropě, generál Ben Hodges.

Předkládáme zájemcům video, které zachycuje zástupce NATO, kteří přijeli do nemocnice utěšit raněné ukrajinské vojáky. Vyslechnou, jak byl chlapec po krátkém výcviku odeslán zabíjet do Debalceva a tam přišel v boji o ruku. Za odměnu, že tak věrně sloužil (komu vlastně?), mu předává americký generál Hodges odznáček. Bezruký chlapec se tedy může doma pochlubit, že bojoval za pozemní vojsko USA(?), nicméně z videa se nezdá, že by z toho byl příliš nadšený. Je tedy ještě upozorněn, že to není obyčejný odznáček, ale že na rubové straně je napsáno, že mu ho věnoval generál.

Nadšeni z odznáčků zjevně nejsou ani návštěvníci YouTube, video má v tuto chvíli 653 palců nahoru a 4 903 palců dolů.

Poslední z komentářů pod videem jsem si dovolil přeložit:
Господа приехали. Из вашингтонского киоска значки привезли. Значок за руку, значок за ногу. Какой позор, Украина. Вы меня простите,но это хуже проституции. Когда женщина тело сдает в аренду за деньги, так она себя и детей накормит. Да и тело ее с ней и останется в итоге. А здесь мужики торгуют своими телами. За значки.

Panstvo přijelo. Z Washingtonského kiosku odznáčky přinesli. Odznáček za ruku, odznáček za nohu. Jaká potupa, Ukrajino. Odpusťte mi, ale to je horší než prostituce. Když žena tělo pronajímá za peníze, tak za to sebe i své děti nakrmí. A nakonec – i to její tělo jí zůstane. A tady muži prodávají svá těla. Za odznáčky.

Neodbytně se vtírá otázka: za jakou armádu vlastně bojují, zabíjejí a nechají se mrzačit ukrajinští vojáci? Za jakou ideu? V českých ušankách. No, jestli zabíjejí humanitárně, pak nejspíš bojují za pravdu a lásku…