Čarnogurský: A. Kiska poškodil zájmy Slovenska

Avatar
Původní autoři

26.2.2015  Vaše věc

Slovenský prezident Andrej Kiska poškodil zájmy Slovenska, když prohlásil, že na bojích na východě Ukrajiny se účastní Rusko, uvedl bývalý slovenský premiér a ministr zahraničních věcí Ján Čarnogurský. Kiska podle Čarnogurského obvinil z účasti na válce spřátelený stát, obvinění je v přímém rozporu s politickou slovenské vlády a prezident ho ani nedoložil důkazy.


Ján Čarnogurský připomíná, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a ani Evropská unie nepovažují Rusko za bojující stranu.

Kiska se v neděli účastnil v Kyjevě kontroverzního tzv. Pochodu důstojnosti, připomínající výročí Majdanu a ukrajinského převratu, a při té příležitosti řekl, že kdo nepodlehl ruské propagandě, nemůže mít pochybnosti o účasti Ruska ve válce na východě Ukrajiny. Kiska novinářům řekl, že si v Kyjevě prohlédl výstavu důkazů o ruské agresi na Ukrajině a vyvolalo to v něm rozhořčení. Konflikt by podle něho nevzplanul, kdyby ho Rusko nepomáhalo rozhořet. Již v průběhu volební kampaně před prezidentskými volbami např. Robert Fico vznesl pochybnosti o schopnostech A. Kisky orientovat se v mezinárodních vztazích. Tehdy se totiž vyslovil pro možnost uznání nezávislosti Kosova, kterou Slovensko dosud – díky Směru – odmítá. Ficova strana totiž nepochybně vnímá nebezpečí takového kroku pro Bratislavu, protože by se mohl stát precedentem pro požadavky maďarské menšiny. Podporu nynější vládní „elitě“ v Kyjevě mnozí vysvětlují tím, že Kiska, prakticky oligarcha, má blízko k některým ukrajinským oligarchům a jejich zájmům. Ján Čarnogurský, zřejmě strategicky nejlépe uvažující slovenský politik, se letos v lednu stal prezidentem Slovensko-ruské společnosti.

Ján Čarnogurký na snímku ze slovenské zpravodajské televize TA3.