Jeho Excelence u tyče

Avatar
Původní autoři

24.2.2015   Střípky ze světa
Dnes nabízíme peep-show. Politickou, a ne erektilní. U tyče skáče ukrajinský velvyslanec v Berlíně. Negližé z režimu, který zastupuje, stahuje německá televize. Nad snímkem z praporu Azov. Hajluje před hákovým křížem.


Andrej Melnyk, ukrajinský velvyslanec v Německu

Víte vůbec – ptá se nad fotkou moderátor – kdo všechno na vaší straně bojuje? Máte pod kontrolou i síly, pózující před svastikou?

Pokud jde o radikály – kličkuje velvyslanec – v dnešním parlamentu nejsou. A směrodatné je právě to, dodává v bláhové naději, že to tím u tyče končí.

Má smůlu. Kápa soldatesek, pyšných na nacistický rodokmen, jsou ústavními činiteli právě od posledních voleb. Partaje, jež se tou žumpou honosí nahlas, by je tam nedostaly. Do parlamentu je nepustila ani Ukrajina, zrasovaná totalitní masáží. Propašovat tam spodinu, zfanfrnělou z Bandery a jeho kápa, musely liberálnější anfasy. Tím horší vizitka je to i pro ně – o euroatlantických protektorech nemluvě.

Německý moderátor to bere kulantním obloukem. Snímku, kde se pod svastikou hajluje, se však drží. V praporech jako Azov – namítá velvyslanci – působí tisíce lidí. Máte je opravdu všechny pod kontrolou? Kde jsou záruky, že se to nevymkne z ruky?

Kravata u tyče je v dvojím ohni. Kápnout božskou, shodí i euroatlantické panáky. Rozházet si to nechce ani s chátrou, hajlující před svastikou. Stále víc bere do kleští i Porošenka. Rošádu na ambasádě si vydupe tím snáz. Kravatě u tyče zbývá prekérní soutěska. Co krok, to kouzlo nechtěného:

Když válka s Donbasem začala – přiznává velvyslanec – Ukrajina už žádnou armádu neměla. Tím víc to viselo na „praporech dobrovolníků“. Ty nemít, utržila ještě větší debakl. A pracka, zvednutá v úhlu Heil? trvá na svém moderátor. Před svastikou – a fanglí praporu Azov? „Muselo by se to ověřit,“ praví Jeho Excelence. Sama to ovšem ani nepopírá. Proč asi? Je snad chátře, hajlující i na kamery, riskantní sahat už i na rituály?