Rusko se dohodlo na zjednodušeném postupu vplouvání vojenských lodí do přístavů Nikaragui

Avatar
Původní autoři

13. 2. 2015   zdroj
Podle Sergeje Šojgu umožní dohoda rozšířit spektrum dvoustranné spolupráce vojenského námořnictva. Rusko a Nikaragua podepsaly ve čtvrtek v Manague mezivládní dohodu o zjednodušeném postupu při vplouvání ruských vojenských lodí do přístavů v Nikaragui a řadu dalších dokumentů v oblasti vojensko-technické spolupráce, informoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu.


Rusko aktivně rozvíjí obranné vztahy se třemi zeměmi Latinské Ameriky, zejména tam vytváří místa pro logistické zajištění lodí a využívá místní letiště. Již dříve bylo oznámeno, že Rusko se připravuje podepsat dokumenty o zjednodušeném postupu vplouvání jeho lodí do přístavů Venezuely, Kuby, Vietnamu, Srí Lanky, Singapuru a Seychelských ostrovů u afrického pobřeží v Indickém oceánu.

“Pokud jde o dnes podepsané dohody, je to pokračování, právní úprava našich tradičně přátelských vztahů”, řekl ruský ministr novinářům v nikaragujském hlavním městě.

Podle něj dohoda o zjednodušeném postupu vplouvání ruských vojenských lodí do nikaragujských přístavů umožní rozšířit spektrum dvoustranné námořní spolupráce.

Vojensko-technická spolupráce, vojenské vzdělání, boj proti obchodování s drogami

Co se týká dalších dohod, ministr vysvětlil, že jsou spojeny s vojensko-technickou spoluprací. Zmínil také rozsáhlý rusko-nikaragujský program týkající se vojenského vzdělávání. V jeho rámci je plánováno zvýšení počtu nikaragujských vojáků na vojenských vysokých školách v Rusku.

Šojgu také řekl, že v roce 2015 se v Rusku uskuteční řada významných mezinárodních akcí. “Především jsou spojeny se 70. výročím vítězství ve Velké vlastenecké válce”, řekl ministr.

Na duben je připravována velká mezinárodní konference o bezpečnosti a vojensko-technické fórum, jehož cílem je demonstrovat perspektivní modely výrobků a technologií pro vojenské a dvojí užití. “Na všechny akce jsme pozvali naše nikaragujské kolegy. Doufáme, že tyto akce nám pomohou ještě více upevnit vojensko-technickou spolupráci”, řekl Šojgu.

Na otázku o společné účasti Ruska a Nikaragui v boji proti drogám a obchodu s drogami ruský ministr řekl, že se jedná o globální problém, který je třeba řešit společně s ostatními.

Managua (Nikaragua), 12. února – RIA Novosti.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová