Ukrajina: válka, nebo rozchod s Donbasem?

Avatar
Původní autoři

4. 2. 2015 ruvr.ru
Ukrajinský prezident hodlá se západními vůdci jednat o krocích na východě země. Setkání proběhne v rámci Mnichovské bezpečnostní konference.Petr Porošenko jede do Mnichova s přesvědčením, že Doněcká a Luhanská lidová republika maří vyjednávací proces v „minském formátu“. Kyjev hodlá požádat o „ženevský formát“, v rámci kterého by se k vyjednavačům měly připojit i USA.
Je příznačné, že v předvečer konference Německo a USA odmítly Ukrajině dodávat zbraně. Jako první toto rozhodnutí oznámila německá kancléřka Angela Merkelová. Ministr zahraničních věcí země Frank-Walter Steinmeier během regionální konference německé SPD vysvětlil: „Vojenské řešení tohoto konfliktu neexistuje. Říkám to americkým přátelům, kteří uvažují o možnosti dodávek zbraní. Maximálně to povede ke zvýšení počtu obětí“.

V pondělí vešlo ve známost, že americká vláda přijala stejné rozhodnutí. Mluvčí amerického MZV Jennifer Psakiová oznámila, že se na dané etapě Washington dodávek zbraní Kyjevu zdržuje: „Jsem soustředěni, stejně, jako i dříve, na politické a diplomatické řešení, v jehož prosazování budeme pokračovat“. Současně USA v roce 2015 hodlají poskytnout Ukrajině 117 milionů USD na nákup technických prostředků pro ochranu účastníků protiteroristické operace na východě země.

Situaci na JV Ukrajiny je nyní poměrně obtížné jednoduše označit za složitou. Probíhá zde skutečná válka. Ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje centrum Doněcku. Dalším horkým místem konfliktů zůstává město Debalcevo.

Lidsko-právní organizace Amnesty International označila humanitární situaci ve městě a v sousedních obcích za katastrofální. Lidé opouštějí své ostřelované domovy. Ukrajinští vojáci nevzdávají pokusy o probojování se z obklíčení. Aby bylo možné civilní obyvatelstvo z válečné zóny evakuovat, je nutné okamžité vyhlášení příměří. Minimálně na tři dny. Trvá na tom předseda OBSE Ivica Dačič, jehož prohlášení bylo zveřejněno na oficiálních stránkách organizace. Podle slov oficiálních představitelů DLR, evakuaci civilistů překážejí ozbrojenci z Národní gardy Ukrajiny. Lidé, kterým se podařilo město opustit, říkají, že je střílejí do zad.

Za konflikt na jihovýchodě Ukrajina denně platí 5-10 milionů USD. Taková čísla na briefingu, organizovaném Atlantickou radou USA, zveřejnila ukrajinská ministryně financí Natalia Jaresková. Slova ministryně cituje i ruská tisková agentura TASS.

Jarekcová poznamenává, že země během krize přišla o 20% své ekonomiky. Tyto údaje jsou postaveny na předválečných hodnoceních relativní váhy Donbasu v ukrajinském ekonomickém systému. Kvůli mobilizačnímu režimu, který kyjevské úřady zavedly, se v ostatních ukrajinských regionech snižuje počet státních zaměstnanců a přehodnocují se sociální programy. A co se týče zemřelých, Jaresková sdělila, že jich už je více, než 5.000.

Neočekávanou variantu východu Ukrajiny ze slepé uličky včera navrhl poslanec Nejvyšší rady, exvedoucí sekretariátu prezidenta Viktora Juščenka a exministr pro mimořádné záležitosti Viktor Baloga. Ten na své stránce v sociální síti navrhl provedení celoukrajinského referenda, aby lid rozhodl: pokračovat ve válce o Donbas, nebo mu poskytnout nezávislost. Baloga napsal, že ve vzniklé situace není voleb mnoho. Buď civilizovaný rozchod s Donbasem, kde je značná část obyvatelstva pro DLR a LLR, nebo mnohaletá vyčerpávající válka. Experti však pochybují o tom, že by se nyní referendum mohlo stát klíčem k řešení. Zůstává nám jenom naděje na vyjednávací proces a na zdravý rozum.